Potraviny, a.s.

• USA Food, Inc.

Přesvědčivý depresivní pohled na velkopodnikání ve výrobě potravin nejen popisuje jejich nechutnou cestu z polí a stájí ke spotřebiteli, ale zároveň zkoumá ekonomický řetězec, v němž následky zdánlivě levného jídla, kdy hamburger stojí méně než brokolice, nese celý zdravotní a sociální systém. [MFDF Jihlava 2009] (oficiální text distributora)

swamp

Sečtení a podtržení stavu a výroby potravin v US. U nás se to tomu asi blíží a tenhle dokument rozhodně vede k zamyšlení. ()

Ant

Problém, kdy potraviny ztrácejí svou kvalitu a polovina jejich obsahu jsou nejrůznější přídavné látky a chemikálie určitě není pouze problém Ameriky, takže nejenom jejich obyvatelé by se měli dívat na to, co jí. Tenhle dokument z části nepřináší nic nového, způsob zacházení se zvířaty je zřejmý snad každému. Více mě zajímaly segmenty o pěstování plodin a cenzura, jakou závadějí velké společnosti a jejich přátelé ve vládě. Škoda, že celkově dokument občas nudí a zas se na odiv dávají americké rodinné hodnoty. Obsah je každopádně hodně bohatý na informace. 3,5* ()

nash.

Neradostný dokument, který přes svou tematickou rozlehlost není, mám takový pocit, ani tak o jídle, jako spíš o bezohlednosti velkých korporací, které se proměnily v obrovské zločinecké gangy, co jdou přes mrtvoly a nezáleží jim absolutně na ničem, kromě generování zisku. Pokud jde o jídlo, je jeden takový dokument lepší než deset zaručeně fungujících diet v magazínech typu Žena a život. Rozhodně film, který by měl vidět každý. ()

Pedestrian

Pfuj! Nezdravě hnusná bio agitka. Závěrečné titulky mi spolehlivě sesadily i tu druhou hvězdu, kterou jsem tam měl připravenou. Kdyby to aspoň mělo Mooreovy koule, ale tvůrci nebyli schopný dostat se ani do zatemnělých kurníků či získat rozhovory s někým z povolaných hlav velkých společností, takže se každou chvíli na obrazovce objevují zprávy typu: "Tyson odmítl pro tento film poskytnout rozhovor, protože jsme se málo snažili a udělali jsme to pro to velké hovno." Food, Nic. ()

Marze

Nejděsivější je v závěru ta pasáž o Monsantu, které se po 12 letech od natočení dokumentu nechvalně proslavilo. Závěrečné povzbuzení je nadějné - "Každé pípnutí na prodejně v supermarketu je váš hlas. Nakupujte zboží, které zachází se zaměstnanci, zvířaty a životním prostředím s úctou." ()

heyda

Žádná bio agitka! Ale výborný a především pravdivý dokument o nehorázné aroganci potravinářských firem, o nelidském zacházení s dobytkem, prasaty a drůbeží, o tom, co na vás číhá v ´´lahodných´´ hamburgrech z McDonnalds či jak ´´krásný´´ život mají kuřata než se z nich udělá třeba Twister v KFC. Líbily se mi komentáře odborníků a taky přehlednost dokumentu. Jen hlupáci a (=) někteří zdejší uživatelé si myslí, že neexistuje jiná varianta primárního průmyslu, avšak ten farmář přibližně uprostřed dokumentu ukázal, jak snadno a relativně levně chovat dobytek na krásných travnatých pastvinách. Jo z takovýho masíčka chutná steak úplně jinak. Podotýkám, že maso miluju, fast foodům se však vyhýbám, do Mc-sračkoidního-Donnaldu už dlouhá léta nechodím, jen občas (1-2x za rok) si skočím do KFC na nadopované kuře a poslední dobou mám pocit, že ten slavnej americkej kapitalismus je jaksi postavenej na hlavu. Za poměrně pomalé tempo strhávam hvězdičku. ()

HellFire

Je odporné, co lidé vyrábí a poté jí (tomu říkám demokracie - lidé ani nemají ožnost nahlédnout do výroby, naopak za to mohou být žalováni). Někdo tu řekl, že je to sice hnusné, ale nutné, že na světě není dostatek jídla pro všechny lidi. Současné zemědělství je schopno nakrmit 12 miliard lidí, problém je, že chudým zemím nikdo potraviny nedá zadarmo, ve všem jsou peníze. ()

Hismael

Velmi potřebný dokument, který doufám změnil aspoň část věcí v potravinářském průmyslu. Nejdivnější byla americká rodinka, která řešila záhadné dilema, jestli jíst levný fastfood který je zabíjí a díky tomu musí kupovat drahé léky, nebo kupovat zdravé o něco dražší potraviny a přestat jíst léky. Skoro to vypadalo, že to nemůžou myslet vážně. 3 hvězdy jsou za to že mě pár částí ne úplně bavilo, to ale neznamená že to bylo špatný. ()

Marek1991

Dokument, ktorý nás nabáda na to, aby sme sa sami rozhodovali, čo budme spotrebovávať. Nanešťastie sa obracia len na nás a to, že chudobní si môžu dovoliť len nezdravé a škodlivé odbavuje, že bude treba meniť systém, ale na ten aj tak koniec koncov budeme mať dosah my, nové generácie, treba zmeniť myslenie aj bežných ľudí a aj tých, ktorí o tom rozhodujú. Pre stále sa preľudňujúcu planétu sú tieto postupy pochopiteľné, ale treba riešiť aj preľudnenosť. Jedno s druhým súvisí, to však neznamená, že od týchto ekologických aktivít by sme mali ustúpiť. Veľmi sa mi páčili vykreslenia situácií a skutočného diania a problémov, nebolo to naivné, len tomu chýbali niektoré iné poukázania, snahy, ale inak veľmi kvalitné a poučné. Síce idealistické, ale v určitom zmysle to stojí všetko na nás a aj keď to možno nepôjde rýchlo, treba robiť systémové kroky a aj kroky malé. ()

Marsik

HBO HD - Pozoruhodný dokument, který vás na jednu stranu zaujme, na straně druhé rozčílí a zarazí. Protože opět vám připomene pravdu o tom, co skutečně jíme. Člověk už to nějak pomíjí a nijak to neřeší, ale pak když o tom vidí dokument, zase se nad tím zamyslí. Navíc chudáci farmáři (jenž jsou řízeni velkými společnostmi) a samozř. chudáci konzumenti. Co se však týče zpracování snímku, velmi se mi to líbilo. Robert Kenner zpracoval zkrátka povedený dokument. Jeho snahy si cením na 80% ()

ledzepfan

Je sice fajn, že film netlačí na pilu ale zároveň je dost plochý. Nastíní základ problému amerického potravinářství a dále se zabývá několika konkrétnímy neduhy, které jsou sice až děsivé ale film tak postrádá jakýkoliv promyšlenější koncept či poselství. Na konci nechává diváka stát zděšeného poznáním-že jakákoliv potravina(nejen ta masitá) pochází z procesu, který vždy někoho bezohledně vykořisťuje a ničí-bez toho aby třeba jen nastínil(byť jen utopicky teoretické)řešení. A teď kudy dál, když i ty BIOpotraviny často vlastní giganty jako Pepsi a výdělek z nich jim jen pomáhá v další expanzi bezohlednosti? ()

schizmo

Vše, co jste NEchtěli vědět o potravinách a proto jste se báli zeptat. To vše a spousta dalšího ve skvělém dokumentu Food, Inc. ()

Sandiego

Film se rozhodně snaží zacílit na palčivé téma. Ale jakým způsobem? Násilné zobecňování konkrétních problémů, naprosto manipulativní a nesmírně plytký závěr, který se v žádném případě nedá vztáhnout na všechny jen nahodile a povrchně podané témata uzavřené do kapitol a rovněž vůbec nejsou respektovány důsledky nabízeného řešení, které vlastně byly dostatečně dokázány na přirozeném vývoji, kterým prošel kdysi rovněž zdravá zemědělská produkce pohlednuvší síle kapitalismu. Pohled na situaci z různých úhlů je jistě vděčný, nad jejichž pravou, hlubší podstatou a paradoxy se však divák, jenž se chce vymanit ze snímkem vyžadované aktivní pozice, musí zamýšlet sám. Alespoň za tento poněkud pochybný základ dám dvě hvězdičky s odřenýma ušima. ()

SarumanKo

Téma, ktorú tvorcovia dokumentu Food, Inc. precízne a odborne spracovali, je nepríjemná a krutá už sama o sebe, preto ma trochu sklamalo, že tie účelné a mrazivé zábery s nemalou výpovednou hodnotou sú mierne devalvované emocionálnym kalkulom obsiahnutom v ilustračných záberoch poškodených rodín a záverečnou agitkou, ktorá z diváka robí trochu hlupáka. Ale aspoň majú šancu pochopiť aj americkí diváci. Potravinárstvo je ďalším zo zásadných odvetví, ktorých úplná degenerácia predpovedá skoré zrútenie ľudskej spoločnosti ako ju poznáme... (8/10) ()

slunicko2

Silné téma, nezáživné zpracování. 1) Školometské zpracování spolehlivě zabíjí vysoce aktuální sdělení. Burcující fakta o průmyslovosti zemědělské výroby či o významu a použití kukuřice autoři utápějí v typicky amerických "osobních" příbězích o zahynulém dítěti či politickém lobbingu. 2) Snímek připomíná zvěstovatele, který do vás svou pravdu hustí neúnavně ještě i na schodech vašeho domu (dovnitř ho samozřejmě nepozvete), ale současně obsahuje pozoruhodně málo věrohodně ověřených skutečností a naopak řadu spekulativních tvrzení, která dobře vypadají na televizní obrazovce. 3) Přesto však na mě dokument působí pravdivě, možná ne v každém detailu, ale v celku určitě. 4) The way we eat has changed more in the last 50 years than in the previous 10,000. ()

Aleee89

Z dokumentů mám více ráda ty o lidech, ale i u tohoto je potřeba ocenit téma, byť můžeme mít dílčí výhrady. Dokument, který nás donutí přemýšlet, svůj úkol myslím splnil, a to pro film Potraviny, a.s. platí. ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky