Samurai

• Česko Samuraj - Musaši Mijamoto (více)

Dej sa odohráva v období veľkej vojny, na prelome periód Sengoku a Togukava. Mladý Takezo (Mifune) je vo svojej dedine neobľúbený kôli svojej divej a výbušnej povahe. Za účelom získania slávy a prestíže sa spolu zo svojim najlepším priateľom Matahachim vydá do vojny. Nanešťastie, sú na zlej strane a po prehratej bitke sa stávajú utečencami. Ani po návrate domov Takeza neprímajú s otvorenou náručou, naopak, odsúdia ho a snažia sa ho uveznit. Divého Takeza sa ujíma múdry mních Takuan, ktorý sa ho snaží skrotit a zaučit do samuraiského kódexu.

Herec Rentaro Mikumi, ktorý stvárnil Takezovho priateľa Matahachiho, si v tom istom roku zahral aj Miamota Musashiho vo verzii režírovanej Yasuo Kohataom. (kitano)

majo25

Spracovanie prevýšilo príbeh filmu, s ktorým som sa ťažko "stotožnoval". Mifune bol však ako vždy skvelý a už sa teším na dvojku. Takisto epická hudba použitá vo filme je podmanivá. Hodnotenie: 75% ()

mortak

Už to, že film je natočen dle divadelní hry podle románu Eidži Jošikawy z roku 1937, by mělo v divákově hlavě spustit poplach. Totiž ten Jošikawův román čítající tisíc stran vycházel v novinách na pokračování, což je styl, který rozvinuli Francouzi jako Alexander Dumas, či Eugene Sue. A Jošikawa je opravdu japonský Alexandre Dumas - hned na začátku vrazí do děje dvě osudové ženy, milostné peripetie zabírají vetšinu knihy (filmu, divadelní hry), a jak říkal často Dumas, dokažte mi, že to není pravda. O láskách historie moc nepíše.To, že Musaši nebyl rváč a vyděděnec, stranil se sice lidí a nemyl se, ale to proto, že měl nejspíš silný exém po celém těle, co na tom, hlavně upravit historii tak, aby to měšťanské čtenářky ocenily. Takže o Musašiho se tisíc stran perou dvě ženy, a my, čtenáři Knihy pěti kruhů, se mužeme jít zahrabat. Pro nás tento Musaši není. ()

Cedr

Hiroshi Inagaki má oko pro nádherné záběry krajiny jako nikdo jiný. V malebně živých barvách je na film vskutku radost pohledět. Skvělý rozjezd trilogie, který i přes nejpřímočařejší děj nabízí nejzábavnější podívanou. Musashi Miyamoto skvěle navnadí na další pokračování neboť končí v tom nejlepším. Mifune tu ze všech tří filmů navíc obzvlášť vyniká. 95% ()

black.mao

První díl slavné výpravné trilogie o jednom z nejslavnějších samurajů japonských dějin. V žádném případě se nejedná o nějakou zběsilou chambaru a proto ti co se těší na souboje budou zřejmě zklamáni. Jedná se totiž o "životopisný" film, který Hiroshi Inagaki pojal skutečně výpravně a s patřičným patosem, který může dnešního diváka poněkud iritovat. Sledujeme nejen Musashiho život v jeho rodné venici, kde se coby Takezó musí vyrovnat se záští svých příbuzných, ale i krásné přírodní scenérie ve kterých se děj odehrává - kamera Juna Yasumota je výborná. Zprvu násilnický vyděděnec (zde vadí jediná věc, skutečnému Musashimu bylo v roce bitvy u Sekigahary 16 let, Toshiro Mifunemu, který roli Takezóa - Musashiho ztvárnil skvěle, bylo ale téměř o 20 let více a jako mladík bohužel nevypadá), je po již zmíněné bitvě hledaný jako poražený protivník, později pak jako psanec, protože při návratu domů překročil hranice prefektury bez potřebného povolení. Celý film nám ukazuje Takezóa jako psance žijícího na útěku a nebýt mnicha Takuana, který ho naučil zásadám bushidó, skončila by nejspíše jeho hlava jako výstraha na vstupní bráně rodné vsi. Mimo tento motiv hledání cesty bojovníka, je zde další linie vyprávění a to osud přítele Matahachiho (Rentaró Mikuni), Musashiho lásky Otsu (Kaoru Yachigusa) a další ženy, odmítnuté Akemi (Mariko Okada). Je zřejmé, že všechny tyto osudy se vyplní v následujících dvou dílech. ()

Ceres

Ne každá minuta filmu je záživná, ale nějak se legendární samuraj zrodit musel. Film má stále hodně silných scén např. svázan na stromě. Ale po shlédnutí dalších dílů jsem musel přidat hodnocení, neboť celá trilogie je famózní, ale bez Mifuneho by to nebylo zdaleka ono. ()

pursulus

Jeden příběh.¬         Snímek Samurai byl natočen (v rocích 1954 až 1956) jako třídílný, v rozsahu tří celovečerních filmů (zde na CSFD 'Samurai', 'Samurai 2' a Samurai 3'). Jde o nedělitený celek (pro to také hodnotím pouze tento počáteční díl, celek totiž hodnotiti nelze), jehož venkem je životopisný příběh známého japonského samuraje Miyamoto Musashiho. O historické věrohodnosti se mi nelze příti, upřimně řečeno, v tomto dramatu o ni tak dalece nejde; oč jde, je ukázati něco z legendární hrdosti opravdových velkých samurajů, jejich životního postoje a filosofie. Tento záměr je podbarven dramatem, v nichž ne pouze meče, ale i ženy mají své nezanedbatelné místo. Veledílo? Určitě ne. Ale dobré drama určitě ano. Kdo bude hledati chyby, najde jich přehršel. Ale komu se povede ponořiti se do příběhu, nebude umenšen.¬                 Poznámka: Případné je porovnání tohoto díla s díly od francouzského romanopisce A. Dumase st., známého románem Hrabě Monte Christo a řadou dalších, které učinil v komentáři uživatel mortak. Kdo hledá cosi víc, bude patrně zklamán. ()

Roby

S oskarem bych čekal jěště dva roky a dal ho až třetímu dílu Miyamoto Musashi: souboj na ostrově ganryu, ale i tenhle díl byl velmi kvalitní, opravdu dobrý film i když né pro káždého 84%. ()

matolas

Slabší a pomalší rozbeh, ale ako úvod trilógie môže byť, teším sa na ďalšie diely. Ale dovolím si povedať, že Inagaki nevie využiť farby, mal radšej zostať pri čiernobielych motívoch. Mifune geniálny. ()

Torako.chan

První díl ságy o legendě jménem Miyamoto Musashi je dobrý, jako úvod stačí. Je potřeba to vidět, jinak by nemělo smysl dívat se na zbytek. :DD Dalo se čekat, že to nebude nijak zvlášť akční, takže moje očekávání to splnilo. Toshiro je jako vždy skvělý, ten mě prostě nikdy nemůže zklamat. Ocuu mi přišla jako taková japonská Nastěnka, sice nějak ženský ve filmu moc nesleduju, ale tahle mi přišla prostě roztomilá. Kulisy nebo prostředí filmu je takové pěkně malebné, umělecké. Stručně řečeno je to dobrý film. Pro japanofily podle mě povinný snímek. ()

Vaklaf

No já nevím. Asi mi to hlavně připomnělo knihu, kterou miluju a kterou jsem četl před více než deseti lety, čímž jsem si jí krásně připomněl a zárověň jí mohl nahlédnou s tou desetiletou změnou perspektivy. A je to prostě super a mám radost, že mě konečně napadlo se na to podívat. Tudíž objektivní hledisko jde možná trochu stranou, ale je mi to fuk. Jsem zvědav, co přinesou další díly. Tenhle úvodní se mi líbil moc. ()

York

Sice jsem dal ctyri hvezdicky, ale vicemene se v tomto filmu nic prevratneho nedeje. S odstupem casu (po shlednuti druheho dilu) musim ocenit, ze se celkem verne drzi Josikawovy predlohy. ()

werewolf69

Aj keď film nie je nič extra a v skutku pripomína Vinetua, záverečná scéna je tak dojímavá a hudobne krásne podložená že som si ju opakovane prehrával. A do Kaoru Yachigusa som sa úplné šialene zamiloval..... teším sa na ďalšie časti ()

Herman

Slušný rozjezd samurajské trilogie. Miyamoto Musashi však funguje i jako samostatný film s otevřeným koncem, ale nepochybuju že vyzní lépe jako celek a proto doufám, že se dostanu i ke zbývajícím dílům. Možná pak přibude i poslední bodík do plného ohodnocení. ()

warrenur

Kniha bola vynikajuca. Filmove spracovanie, takmer 60 rokov stare ma neoslovilo. Uznavam vsak, ze v tej dobe to mohol byt slusny epos. ()

Rami

Tento film se mi zdá poměrně natahovaný - de facto se v něm stanou jen tři věci, které by se bez problému vměstnaly do cca 30 minut. Hlavní problém ale vidím v tom, na co se autoři při vyprávění svého příběhu zaměřili. Místo toho, aby prokreslili první Musašiho bitvu, jeho motivaci bojovat a samotnou přeměnu v samuraje (když je "uvězněný"), vypráví o pobíhání po horách, potažmo prosekávání se řadami vesničanů prohledávajících místní kopce a ještě k tomu s velkým neosobním nadhledem (jako by Musaši vůbec nebyl tou hlavní postavou příběhu). Také je škoda, že je film tak starého data - kvalita obrazu nepomáhá příliš přehlednosti v šarvátkách. Černobílé provedení by možná bylo lepší volbou. Herecké výkony jsou jinak velmi povedené. Mifune si svoji roli opravdu užívá, stejně jako ostatní herci. Když to ale celkově zhodnotím, nemůžu dát ani 5 a ani 4 hvězdičky. Film prostě není dostatečně obsažný a prokreslující hlavní charaktery. A tak i přesto, že se jedná o příběh nejslavnějšího samuraje, a na zdejším hodnocení je to znát, dávám 3,5 hvězdičky. ()

massdonfel

Začátek měl hodně pomalý náběh, až to bylo opravdu nudné.. Měl se zde vzít větší důraz klíčové charaktery a více objasnit vazby.. Neboť jak se začal příběh rozplétat tak to bylo místy zmatené.Jinak v zásadě jednoduchý příběh jak se z "divokého" může stal opravdový samurai. Ve filmu najdeme i romatické části, zrady apod.. Co se týče bojů, no celkem nuda bylo to jako zmatená bitka.. 6/10 *** ()

messi@h

Souhlasím s Ramim - nevím, nakolik se film drží historických faktů, ale z námětu se dalo určitě vytěžit víc. I já si myslím, že jádrem prvního dílu měl být přerod z primitivního vesničana a rváče v muže, který se rozhodl kráčet cestou neustálého sebezdokonalování prostřednictvím učení se umění šermu. Smutné je, že tahle pasáž ve filmu úplně chybí - mnich vlastně uvězní Takeza v místnosti plné knih, následuje střih - a z Takeza už je Mijamoto Musaši, samuraj. Škoda, protože takhle se jedná jenom o celkem poutavý dobrodružný film. Pevně doufám, že následující díly budou lepší. ()