Princ a pruďas

Princ a pruďas

Vaša výsosť

• Nizozemsko

Komedie / Dobrodružný / Fantasy

USA, 2011, 98 min (Director's cut: 105 min)

Největší paradox Prince a pruďase je v tom, že přestože se po celý film mluví o sexu, na sex samotný nikdy nedojde. Neustále tomu něco brání – pás cudnosti (McBride), únos vyvolené (Franco), ošklivost (sluha Hardiker), život s maminkou (dokonce se třemi - čaroděj Theroux) atd. Proto je ten film přes svoji komediálnost tak traumatický, protože sice poskytuje postavám neustálé stimuly, ale neustále jim je odpírá. Trochu tím připomíná Viagru, která umožňuje dosáhnout mužům erekce, kdykoliv se jim zachce, tudíž už neexistuje žádná omluva proto, že nemají sex. Měli by souložit, kdykoliv můžou, a pokud tomu tak není, pokud nemají „pravidelný a kvalitní sex“, je to jejich vina. ____ To ale není všechno, protože fakt, že ten film mluví o něčem, co nikdy neukáže (sex), a že vypráví zcela seriózní fantasy příběh, aniž k tomu má coby low-budget prostředky (takže nejenže neukáže sex, ale ani žádné velkolepé bitvy či scenérie), posouvá Prince a pruďase trochu překvapivě mezi největší kanonická díla kinematografie. Konkrétně mezi filmy, které vypráví o něčem, co nikdy explicitně nezobrazují. Vezměme si třeba Tarantinovy Gaunery, což je násilnická komedie o loupeži bez loupeže, akční film, který se beznadějně utápí v lásce k dialogům. Nebo novovlný kousek U Konce s dechem – dekriminalizovaná kriminálka a love story bez lásky. Můžeme zmínit i krédo Allena, který říká, že v komedii se nemůžete dopustit větší chyby, než se snažit být mermomocí vtipný. A konečně sám velký Kubrick, kterému nadávali nejen diváci, ale dokonce i filmaři jako Rivette do stroje bez duše a bez citu, jenže právě z toho důvodu jsou jeho filmy tak silný, kupříkladu redukce slavné scény z 2001 na dva chladnokrevně jednající kosmonauty a počítač nevede ke ztrátě emocí, nýbrž naopak; ta scéna je tak emotivní právě proto, že Kubrick nechtěl být primárně emotivní. To třeba vůbec nepochopil Aronofsky, který bývá ke Kubrickovi často přirovnáván, ačkoliv ve svých filmech ždíme emoce od začátku do konce. Opakem k výše uvedenému jsou samozřejmě filmy, které se tak moc snaží něco sdělit, tak urputně, až skoční na smetišti dějin. To je také důvod, proč mám z trilogie Pán prstenů mnohem raději uměřenější jedničku pracující v náznacích než rozmáchle patetickou dvojku a trojku, která semele postavy ve víru událostí. Každopádně vidíme, že i když bychom měli sklony dívat se na Prince a pruďase pro jeho odlehčenost a frivolnost skrze prst, ten film je ve skutečnosti ve velice dobré společnosti kanonických filmových veleděl.(15.8.2011)

Velmi samoúčelná a hrubozrnná parafráze na hrdinské příběhy, která je v první polovině spíše trapná a nevkusná, v druhé polovině díky bohu docela zábavná. Jinak ale nic nejede na plno a neustálé fuckování se také velmi záhy omrzí. Funguje v podstatě jen minotauří penis a pak zvrhlé momenty typu "Nevinná Zooey Deschanel se natahuje po minotauřím penisu"... Naopak zhulený věštec je přešlap epických rozměrů a obecně platí, že David Gordon Green naprosto nezvládá kombinovat odlehčenost vyprávění s naprosto vážnými, seriózními a brutálními momenty, což byl zcela zásadní problém už v Pineapple Express...(2.7.2011)

• Deimos

DivX/// Obsazení 4/10 Děj 2/10 Hudba 5/10 Efekty 6/10/// +Natalie Portman vypadá krásně, slušné triky -film byl zábavný jen v momentech kdy se o to nesnažil, jinak jsem už dlouho neviděl sprostější film, jaká, že je na něj přístupnost?, Danny R. McBride i James Franco mě celkem otravovali/// Nechápu jak si někdo mohl dovolit natočit takový film a nechci být u toho když na něj do kina půjdou děti. Film se podle trailerů tváří jako dobrodružná zábavná fantasy pohádka ve které nechybí spousta akce a humoru. Realita je ale úplně někde jinde a až na pár svěžích a odvážných nápadů a spousty krevních cákanců, uříznutých končetin, sexu, nahoty ...film nic moc zábavného nenabízí. Když už jste za polovinou filmu a pořád si říkáte, že se ještě vlastně nic neudálo, znamená to, že tady není něco v pořádku. Taky nechápu jak se Natálka mohla do něčeho takového uvrtat./// Celkem 38%///(31.7.2011)

Ruku na srdce, raději bych v roli prince Thadea viděl Setha Rogena, ale kašlat na to. Tohle je neskutečný náser toho nejsprostšího, nejlacinějšího a nejpokleslejšího humoru, který může z hollywoodské žumpy vytéct, takže ohrnování nosů od útlocitných kazatelů morálky, kterým tohle rozhodně vtipné nepřipadá, je určitě namístě. Já řval smíchy už od začátku, abych ve třetině seznal, že to má navíc parádně vystavěný regulérní fantasy příběh, který funguje především díky skvělé výpravě a dokonalé Jablonského hudbě. Ať už je ten film opravdu tak dokonalý, nebo se mi jenom strefil do nálady, neřeším a bez výhrad mu pálím plnou. [PS: Natálčina koupel je přesně ten moment, kdy se chlapovi zákonitě odkrvuje mozek, protože srdce zrovna pumpuje úplně jiným směrem. Ať si verbal myslí, co chce.](4.1.2012)

Nakoniec to síce nie je až taká "koulervoucí" zábava, no napriek tomu je to riadna filmová revolúcia. Film totiž funguje v každej svojej časti, aj ako fantasy aj ako veľkovýpravná akcia (smiešnych 50 mega a efektnejší dojem ako väčšina letných blockbustrov). Prezentuje tak plnohodnotnú nekorektnú fantasy pre dospelých, ktorý neskĺza k podprahovej paródii, ale snaží sa vynikať v každej oblasti. Výhrou je pravdaže najmä casting - nadávajúca Natalie Portman je rozkošná, Danny McBride je líder komikov tohto desaťročia a prekvapením je dementný Rasmus Hardiker ako Courtney. Najväčším prekvapením je David Gordon Green, ktorý prežíva jeden z najprekvapujúcejších prerodov v dejinách kinematografie - z artových brečiek ako All the Real Girls na lídra komediálnych tvorcov (Eastbound and Down).(7.7.2011)

• - Ve scéně, kdy Tadheus (Danny McBride) podává penis z minotaura Cortneymu, má Cortney ruku zcela zdravou. V další scéně v království má ruku zlomenou. (Rimer545)

• - Film většinou získal negativní ohlasy. Podle Rotten Tomatoes měl v 96 recenzích hodnocení 24% a u „nejlepších kritiků“ 10%. Richard Roeper oznámkoval film C+, přestože byly nějaké části filmu vtipné, kritizoval akční sekvence a zvláštní efekty. Andrew O'Hehir z webového potrálu Salon.com o filmu řekl, že pár hodin po zhlédnutí filmu zvažoval možnost, jestli to není nejhorší film všech dob. Robert Ebert a Peter Traves dali filmu jednu hvězdičku ze čtyř. (Čiban)

• - Jméno postavy Zooey Deschanel Belladonna se shoduje s pseudonymem známé pornografické herečky Michelle Anne Sinclair. V překladu z italštiny jméno znamená krásná žena. (forsberg)