Princ a pruďas

Princ a pruďas

Vaša výsosť

Your Highness

Komedie / Dobrodružný / Fantasy

USA, 2011, 98 min (Director's cut: 105 min)

Ve filmu Your Highness naprosto nenásilně zparodovali všechna fantasy klišé a to navíc tak, že to potěší i toho nejzatvrzelejšího fanouška "vážných" fantasy. Rukopis Dannyho McBridea se holt nezapře ani ve fantasy. Nakonec to je ale prvek, který možná určil nový směr moderních fantasy. Dokonalá výprava a triky v nás evokují skutečně pohádkovou náladu a fuckování rytířů, sexismus a drogy coby jakýsi vylepšující prvek. No, líbilo se mi to moc, i když některé vtípky nebyly úplným tahem na bránici. Ale jak říkám, solidní úroveň fantasy prostředí a příběh to v podstatě zachraňují. Je to také další film, kdy si na konci zamnete ruce a řeknete si, že byste s chutí hned sledovali další pokračovaní. Dali si další nášup pohádkové scenérie, překrásných divoženek, dokonalých monster, dvou idiotských princů a jednoho pedofilního čaroděje.(18.9.2011)

• Zeck

Něco tak otřesně nudného a nevtipného jsem snad neviděl od doby, kdy jsem poprve zjistil, že to mezi nohama není jen na chcaní. Pokud film, který celou dobu sází na laciné sexuální narážky a 3x opakované vtipy ve stylu: "to není můj pták, ale nůž, s ním tě ale taky dokážu pořádně opíchat" a zároveň dokáže znudit takové perverzní prase jako jsem já, pak je něco špatně. Tenhle "hit" jsem si stáhnul do Chorvatska abych se po těch hnusných čtyřicítkách zchladil u příjemné komedie, ale abych u ní po 3 večery usnul a přesto nebyl schopný dokoukat konec, to bylo něco! Zasmál jsem se jenom jednou, když Franco (udatný středověký rytíř) pronesl: "FUCK YEAH!", no a to vypovídá asi vše o této "komedii", která nemá hlavu ani patu a příběh jak z "Ptáka ohniváka" (vlastně úplně stejnej), ale totálně zabitý tunou nelogických hovadin. To jsem se zase jednou královsky bavil! 20%(18.8.2011)

Největší paradox Prince a pruďase je v tom, že přestože se po celý film mluví o sexu, na sex samotný nikdy nedojde. Neustále tomu něco brání – pás cudnosti (McBride), únos vyvolené (Franco), ošklivost (sluha Hardiker), život s maminkou (dokonce se třemi - čaroděj Theroux) atd. Proto je ten film přes svoji komediálnost tak traumatický, protože sice poskytuje postavám neustálé stimuly, ale neustále jim je odpírá. Trochu tím připomíná Viagru, která umožňuje dosáhnout mužům erekce, kdykoliv se jim zachce, tudíž už neexistuje žádná omluva proto, že nemají sex. Měli by souložit, kdykoliv můžou, a pokud tomu tak není, pokud nemají „pravidelný a kvalitní sex“, je to jejich vina. ____ To ale není všechno, protože fakt, že ten film mluví o něčem, co nikdy neukáže (sex), a že vypráví zcela seriózní fantasy příběh, aniž k tomu má coby low-budget prostředky (takže nejenže neukáže sex, ale ani žádné velkolepé bitvy či scenérie), posouvá Prince a pruďase trochu překvapivě mezi největší kanonická díla kinematografie. Konkrétně mezi filmy, které vypráví o něčem, co nikdy explicitně nezobrazují. Vezměme si třeba Tarantinovy Gaunery, což je násilnická komedie o loupeži bez loupeže, akční film, který se beznadějně utápí v lásce k dialogům. Nebo novovlný kousek U Konce s dechem – dekriminalizovaná kriminálka a love story bez lásky. Můžeme zmínit i krédo Allena, který říká, že v komedii se nemůžete dopustit větší chyby, než se snažit být mermomocí vtipný. A konečně sám velký Kubrick, kterému nadávali nejen diváci, ale dokonce i filmaři jako Rivette do stroje bez duše a bez citu, jenže právě z toho důvodu jsou jeho filmy tak silný, kupříkladu redukce slavné scény z 2001 na dva chladnokrevně jednající kosmonauty a počítač nevede ke ztrátě emocí, nýbrž naopak; ta scéna je tak emotivní právě proto, že Kubrick nechtěl být primárně emotivní. To třeba vůbec nepochopil Aronofsky, který bývá ke Kubrickovi často přirovnáván, ačkoliv ve svých filmech ždíme emoce od začátku do konce. Opakem k výše uvedenému jsou samozřejmě filmy, které se tak moc snaží něco sdělit, tak urputně, až skoční na smetišti dějin. To je také důvod, proč mám z trilogie Pán prstenů mnohem raději uměřenější jedničku pracující v náznacích než rozmáchle patetickou dvojku a trojku, která semele postavy ve víru událostí. Každopádně vidíme, že i když bychom měli sklony dívat se na Prince a pruďase pro jeho odlehčenost a frivolnost skrze prst, ten film je ve skutečnosti ve velice dobré společnosti kanonických filmových veleděl.(15.8.2011)

Já si nemůžu pomoc, ale tato pohádková komedie nemá chybu. Už dlouho jsem se u komedie tak nezasmál. Perverzní a úchylácké věci, které se objevují dostanou do kolen a jako celek je film obrovská jedna úchylárna. Stoprocentní úchylárna, která pobaví spoustu lidí a starším divákům tato komedie přijde spíše trapná. Nejvíc baví skvěle zvládnuté role Danny R. McBride (princ blbeček), James Franco (odvážný princ a rytíř) a Natalie Portman (překrásná pomocnice ke zničení Leezara). Všechny role mi seděli a i když Portman měla jen vedlejší roli, tak to beru jako jeden z největších kladů. Pochvala panu režisérovi David Gordon Greenovi, který mile překvapil a naservíroval jednu z nejlepších komedií tohoto roku.. 9/10 = 90%(12.8.2011)

Nakoniec to síce nie je až taká "koulervoucí" zábava, no napriek tomu je to riadna filmová revolúcia. Film totiž funguje v každej svojej časti, aj ako fantasy aj ako veľkovýpravná akcia (smiešnych 50 mega a efektnejší dojem ako väčšina letných blockbustrov). Prezentuje tak plnohodnotnú nekorektnú fantasy pre dospelých, ktorý neskĺza k podprahovej paródii, ale snaží sa vynikať v každej oblasti. Výhrou je pravdaže najmä casting - nadávajúca Natalie Portman je rozkošná, Danny McBride je líder komikov tohto desaťročia a prekvapením je dementný Rasmus Hardiker ako Courtney. Najväčším prekvapením je David Gordon Green, ktorý prežíva jeden z najprekvapujúcejších prerodov v dejinách kinematografie - z artových brečiek ako All the Real Girls na lídra komediálnych tvorcov (Eastbound and Down).(7.7.2011)

• - James Franco dokopy trénoval s mečom 9 mesiacov pred natáčaním a počas neho. (Armageddon)

• - Jméno postavy Zooey Deschanel Belladonna se shoduje s pseudonymem známé pornografické herečky Michelle Anne Sinclair. V překladu z italštiny jméno znamená krásná žena. (forsberg)

• - Natáčení probíhalo v severoirském Belfastu, a to od začátku léta do října roku 2009. (Brousitch)