Princ a pruďas

Princ a pruďas

Vaša výsosť

Your Highness

Komedie / Dobrodružný / Fantasy

USA, 2011, 98 min (Director's cut: 105 min)

Největší paradox Prince a pruďase je v tom, že přestože se po celý film mluví o sexu, na sex samotný nikdy nedojde. Neustále tomu něco brání – pás cudnosti (McBride), únos vyvolené (Franco), ošklivost (sluha Hardiker), život s maminkou (dokonce se třemi - čaroděj Theroux) atd. Proto je ten film přes svoji komediálnost tak traumatický, protože sice poskytuje postavám neustálé stimuly, ale neustále jim je odpírá. Trochu tím připomíná Viagru, která umožňuje dosáhnout mužům erekce, kdykoliv se jim zachce, tudíž už neexistuje žádná omluva proto, že nemají sex. Měli by souložit, kdykoliv můžou, a pokud tomu tak není, pokud nemají „pravidelný a kvalitní sex“, je to jejich vina. ____ To ale není všechno, protože fakt, že ten film mluví o něčem, co nikdy neukáže (sex), a že vypráví zcela seriózní fantasy příběh, aniž k tomu má coby low-budget prostředky (takže nejenže neukáže sex, ale ani žádné velkolepé bitvy či scenérie), posouvá Prince a pruďase trochu překvapivě mezi největší kanonická díla kinematografie. Konkrétně mezi filmy, které vypráví o něčem, co nikdy explicitně nezobrazují. Vezměme si třeba Tarantinovy Gaunery, což je násilnická komedie o loupeži bez loupeže, akční film, který se beznadějně utápí v lásce k dialogům. Nebo novovlný kousek U Konce s dechem – dekriminalizovaná kriminálka a love story bez lásky. Můžeme zmínit i krédo Allena, který říká, že v komedii se nemůžete dopustit větší chyby, než se snažit být mermomocí vtipný. A konečně sám velký Kubrick, kterému nadávali nejen diváci, ale dokonce i filmaři jako Rivette do stroje bez duše a bez citu, jenže právě z toho důvodu jsou jeho filmy tak silný, kupříkladu redukce slavné scény z 2001 na dva chladnokrevně jednající kosmonauty a počítač nevede ke ztrátě emocí, nýbrž naopak; ta scéna je tak emotivní právě proto, že Kubrick nechtěl být primárně emotivní. To třeba vůbec nepochopil Aronofsky, který bývá ke Kubrickovi často přirovnáván, ačkoliv ve svých filmech ždíme emoce od začátku do konce. Opakem k výše uvedenému jsou samozřejmě filmy, které se tak moc snaží něco sdělit, tak urputně, až skoční na smetišti dějin. To je také důvod, proč mám z trilogie Pán prstenů mnohem raději uměřenější jedničku pracující v náznacích než rozmáchle patetickou dvojku a trojku, která semele postavy ve víru událostí. Každopádně vidíme, že i když bychom měli sklony dívat se na Prince a pruďase pro jeho odlehčenost a frivolnost skrze prst, ten film je ve skutečnosti ve velice dobré společnosti kanonických filmových veleděl.(15.8.2011)

Your Highness aneb připravte se na dost možná tu nejstřelenější výpravu všech dob. Ano, prakticky všechny fóry jsou na téma "kluci mají penis a holky vagínu", ale to mi nevadilo, když mnohdy to bylo opravdu vtipné. K tomu to obsazení! Kde jinde uvidíte spolu Jamese, Natálku a Zooey pohromadě? Jediná má výtka směrem k filmu je ta, kterou jsem už několikrát použil, naposledy to myslím bylo u komedie Red - bohužel ty nejlepší vtipy jsou natřískány v traileru, takže opravdu jsem zasmál jen ve scéně, kdy Franco zpívá… :-) Zbytek filmu jsem se jen tak lehce usmíval. Že by mě tahle praštěná středověká komedie vyloženě zklamala, se říct nedá, ale měl jsem pocit, že v některých místech mohlo být více vtipů či nadhledu. 80 %.(9.8.2011)

Feel good movie of the year. "Adios, motherfucker!!!" 90% vtipov o pohlavných orgánoch, 10% o ľahkých drogách. Vadí? Ak áno, prejdite ku ďalším dverám. Výborní herci a hlavne bezchybne fungujúca fantasy báchorka v štýle 80. rokov (kto vyrastal na Highlanderovi, Beastmasterovi a spol., musí toto milovať). "Stoj, zloduch! Ak ju chceš pojebať, najprv musíš pojebať mňa!" :-D A skvelý soundtrack.(4.6.2011)

Kdysi na táboře jsme sehráli "mírně" převyprávěnou pohádku o perníkové chaloupce, kterou jsme v rámci modernizace žánru (krom dalších úprav) přejmenovali na Hulichajdu. Tehdy jsme netušili, že termín "perníková chaloupka" by vlastně modernizovat nepotřeboval, ale to by zas byla jiná pohádka. Chci říct, že de facto podobným směrem se ubírá i toto vypráskané (v doslovném i přeneseném významu) dobrodružství, ovšem vzhledem k nepřítomnosti táborových vedoucích se může humor tohoto filmu podstatně větší měrou (asi tak 90%) odehrávat v oblastech od pasu (v případě dam od koz) dolů. Povětšinou jest to vtipné, leč místy již říkal jsem si méně těch přirození, hoši, méně těch přirození. Přitom jako parodie to vůbec není špatně vymyšlené, protože s řadou žánrových klišé tvůrci vtipně vymrdali a několik pěkných nápadů naopak přidali (úvodní animovaný titulky super) a herci se přišli celkem sympaticky vyblbnout (jistá držitelka oskara zjevně není leklá ryba). Asi nejvíc mě rozesmála ta píseň na svatbě. Osobně bych nejvíc uvítal fantasy obdobu Galaxy Questu, ale nešť, docela jsem se těmi vagínami, madrfakry a minotauřími trofejemi bavil. Dal bych tak 70 %.(17.6.2011)

Kvůli takovým filmům miluju Hollywood. Vždyť kde jinde odklepnou adaptaci mokrého snu zhuleného hráče Dračího doupěte, napumpujou do ní desítky miliony dolarů a se scénářem protkaným neodolatelnými vulgaritami nechají improvizovat první hollywoodskou ligu, reprezentovanou Jamesem Francem a Natalií Portman? Nikde. A nikde jinde si také nepohlídají, aby se z výsledného materiálu nestal sled obhroublých scének bez návaznosti a tempa. Princ a pruďas neztrácejí drajv ani na chvilku. Víc takových skopičin za 50 milionů dolarů! 85%(15.8.2011)

• - Zlatou malinu pro nejhoršího herce ve vedlejší roli získal James Franco. (Matt007)

• - Film mimo USA vydělal pouze 3 260 000 amerických dolarů, přičemž Česká republika byla po Velké Británii, Rusku, Austrálii a Singapuru pátou zemí, kde snímek vydělal nejvíce. (dopita)

• - James Franco dokopy trénoval s mečom 9 mesiacov pred natáčaním a počas neho. (Armageddon)