Zátoka

• USA The Cove

Zátoka, oscarový vítěz z roku 2010 v kategorii nejlepší dokumentární film, sleduje elitní tým aktivistů, filmařů a potápěčů, kteří se vydali na tajnou misi, jejímž cílem bylo proniknout do skryté zátoky v japonském Taiji a odhalit její hrozivé tajemství. Využívali při tom speciální techniky, včetně skrytých mikrofonů a kamer ve falešných kamenech, a díky tomu odhalili, jak děsivě tato malá přímořská vesnice přispívá k obrovským ekologickým zločinům, jenž se dějí celosvětově. Výsledkem je provokativní mix investigativní žurnalistiky, eko-dobrodružství a poutavých filmových obrazů, který dohromady tvoří nezapomenutelný příběh inspirující k akci diváky po celém světě. (HBO Europe)

PauloZ

Před psaním tohohle kmentáře jsem se musel hodně zhluboka nadechnou, jinak by to tu bylo vypípané od vrchu důle. Japonsko a ta jejich rybářská komise by se měla stydět. První věc je, že na tenhle dokument se nelze dívat jako na obyčejný film, nebo hodnotit nějaké kinematogarfické kvality a obdobné kraviny, protože jsou oproti tématice naprosto nepodstatné a naivní. Musíte vnímat to, co je Vám podáno, naservírováno až pod nos a uvědomit si obrovskou snahu Rica O'Barryho ukázat tohle světu a něco s tím udělat ! Druhá věc je, že tohle je něco, co je na jednu stranu geniálním filmařským dílem ( instalace kamer načerno je naprosto adrenalinová a šílená ) a na druhou stranu k pláči a na postřílení všech lidí co dělají takové NEHORÁZNÉ PRASÁRNY! Moc bych si přál aby se to Ricovi O'Barrymu podařilo a aby se k němu připojilo co nejvíc lidí z celého světa, protože ty záběry z nainstalovaných kamer byly fakt brutální, lidská zhovadilost nezná mezí! Po tomhle filmu do zpěvu opravdu není, rozebralo mě to jak dětskou skládačku. ()

FFilipCZ

Jsem pohoršen, šokován a otřesen ze záběrů, které jsem shlédl. Potkat někde ty lidi na ulici, tak bych jim zpřelámal hnáty. Je až neskutečné, co se v japonském Taiji (městě, které na první pohled vypadá, jako by velryby a delfíny milovalo) děje. Po shlédnutí tohoto filmu mi bylo ještě dobrých pár hodin pěkně ouzko. PS: rozhodně stojí za to vydržet až do úplného konce. ()

ledzepfan

Hmm.. V rámci filmových ekoagitek je tohle jeden z nejstřízlivějších, nejvěcnějších a pravděpodobně i nejméně manipulativních kousků který zaujme hned v několika vrstvách. 1. Je poměrně vtipné kolik práce a organizace to všechno jen před pár lety dalo, když dnes by tam stačilo ze silnice(či lesa) pustit letku dronů. 2. Fascinující je absurdita argumentů japonských lobistů, nevědomost 90% japonců a bezzubost všech ochranářských organizací. 3. Je dost k zamyšlení jak se tu hrozivě řeší 25000 delfínů ročně když ve stejném období na světě zemře podobně hnusnou smrtí miliarda krav, slepic atd. (tady South Park opravdu trefil hřebík na hlavičku).. 4. Film se nesnaží tlačit na pilu melodramatu (i těch povinných housliček v pozadí je méně), nesnaží se být prvoplánově šokantní (ano mířím hlavně na tebe Earthlings) a vystačí si jen s fakty, rozhovory a situacemi plnými absurdity (a taky s trochou té ninjovské akce-no)... 5. Je fajn, že film (narozdíl od jeho diváků-jak tu čtu) chápe rozdíl mezi japonci a japonskými velrybářskými společnostmi.... ()

schizmo

Stejně jako v případě dokumentu Racing Extinction od stejného autora, je oskarová Zátoka plná bolestných výpovědí zúčastněných protagonistů, které by se jako okřídlené cítáty mohly vznášet nad epitafem lidské humanity. Zůstavají vám v hlavě ještě dlouho po tom, co film uvidíte, řežou tam jako malé ostré žiletky a nutí vás neustále přemítat nad tím, co se ve vesmírné jednotě muselo stát špatně, že se člověk takhle vymknul kontole. Pokud to byla v dokumentu Vymírání druhů věta: "Na tomto záznamu zpívá sameček Moha zpěvavého, je poslední svého druhu. Zpívá samičce, která nikdy nepříjde. Je úplně sám. A nyní utichl i jeho hlas", co mi zlomilo srdce a dodnes ji nemohu z té proklaté hlavy dostat, v Zátoce je to "Velryby a delfíni nedýchají automaticky bez přemýšlení, každý nádech je řízen vědomím. Kdykoli se jejich život stane neúnosným, mohou ho ukončit tak, že už se nenadechnou. V této souvislosti používám slovo sebevražda, a ona to tak udělala. Doplavala do mého náručí, podívala se mi přímo do očí, nadechla se a už se nenadechla podruhé. Nechal jsem ji zemřít". Takhle strašně bolestný je tento dokument. Ale to není nic v porovnání s tím, co se děje delfínům v Taiji, kolik jich je ročně zmasakrováno z důvodu exportu do vodních světů a pro maso. Elitní filmařský tým se vydává na toto nebezpečné místo, aby podal svědectví o nehorázném prohřešku proti delfínům. Sedm let od natočení a delfíni se v Japonsku stále vraždí ve velkém. Jestli si myslíte, že jste jako vegani viděli všechno utrpení zvířat, pak vás možná nářek delfínů při jejich vraždení vrátí zpátky na zem... ()

frashmaker

Tak tohle je vážně síla! I na mě to bylo trošku silné kafe a to vydržím docela dost. Film mi ukázal i skutečnost, že japonsko není možná zas až tak úplně demokratická země, i když se tváří, že jí je. Na druhou stranu to maso vzhledově vypadalo fakt dobře. Asi bych koštnul, kdyby v tom nebyli kvanta rtuti ()

Paxxx.cz

Na světě se dějí hrozné věci a tohle je bezpochyby jedna z nich. Moment kdy bylo zachyceno doslova masakrování delfínů v zátoce, která se během pár minut kompletně zalila krví, se mnou skutečně zacloumal. Jednoznačně obdivuji lidi, kteří jednak poukázali na tyto zvěrstva, ale navíc s tím dokázali i něco udělat-80%. ()

vhojta

.. pokud se jedná o byznys, lidská bytost smýšlí napříč kontinenty a zeměmi téměř totožně. Nezáleží na tom, jestli obchodujete se vzácnými kovy v Číně nebo s delfíny v Japonsku. Pokud je obor lukrativní (jakožto, že oba jsou) nehledíte na důsledky, které z vašeho počínání vyplývají. Oscarový dokument, který, mimo výše zmíněné, zachycuje také poznání člověka, který v oboru rybolovu mnoho let podnikal a vydělával miliony. Nyní stojí na druhé straně barikády, což v jistém ohledu vyvrací moji první větu. Doporučuji. ()

GodComplex

Wow, jeden z nejlepsich a nejsilnejsich dokumentu, ktere jsem kdy videl. Tohle nikoho, kdo ma v sobe alespon kapku lidskosti nemuze nechat chladnym. Vyborny A-Team, ktery jakoby vypadl z James Bonda, vybaven vecickami od Q, nasnimal naprosto brutalni zabery v prisne strezene, tajne Japonske zatoce, kde dochazi k masivnimu vyvrazdovani a zotrocovani delfinku, kvuli stupidnim aqua shows a masu. Vypatlane lidi, kteri bezmyslenkovite zerou maso (at uz delfini, nebo jakekoliv jine) by mel taky nekdo zacit vyvrazdovat aby sme si na nich pochutnali! I hate the human race !!! Tenhle dokument je pro vsechny "povinna cetba" a doufam, ze promeni svoji nomnaci v Oscara, dostane se k co nejvice lidem, kterym treba konecne otevre oci! 9/10 ()

MissJ

"Kolikrát jste byl zatčen?"..."Letos?" Ric O'Barry si zaslouží velký respekt, stejně jako celý, myšlenkově podnětný dokument. Na dlouho se mi vryje do paměti. ()

Popluh

Ze všech dokumentárních hledisek naprosto dokonalá a čistá práce, ze všech ostatních hledisek by bylo lepší, kdyby nebylo co dokumentovat. ()

Sandiego

Ryzí příklad dokonalého investigativního dokumentu - velké téma s globálním přesahem, šokující a alarmující informace a atraktivní forma, která všechno poměrně nenásilně dává člověku na vědomí. Jen touto cestou beroucí diváka na vědomí má varovný apel šanci na co nejširší oslovení. Zasloužený Oscar. ()

Riddick77

Lidskost se zde ztrácí v zátoce plné krve, přičemž nechutná brutalita překonává i ty nejkrajnější představy. Při tomto dokumentu Vás ovládá vztek, hněv a rozčarování nad lidskou tupostí a surovostí. Japonsko si své kulturní bláboly, které obhajují tato zvěrstva, může strčit do prd... Excelentně natočené, s výbornou hudbou a neskutečnou odvahou. Snaha něco změnit bohužel vždy nestačí, protože jednotlivci proti systému mnoho nezmůžou, ale musí se to zkoušet, jinak příjdeme o to, co z nás dělá lidi. Konec je fakt pekelná jízda. 10/10 ()

Freemind

"The Cove" není treehuggerská propaganda, ale zoufale potřebný hlas v diskusi o univerzální lidské morálce. Během několika uplynulých let učinili etologové, oceánografové a neurobiologové několik podstatných objevů, díky kterým už teď máme jistotu - delfíni jsou schopni naprosté většiny pocitů a citů, jako my, a dokonce disponují vlastním pokročilým jazykem, který je natolik složitý, že ho prozatím nedokážeme přeložit (jde o posílání a "scanování" neuvěřitelně složitých zvukových obrazů, něco jako spektrogram). Je tomu tedy přesně tak, jak to zazní ve filmu - to my jsme ti hloupí. Na základě těchto skutečností předložila skupina vědců návrh nového zákona, který by ve světovém měřítku srovnal zabití delfína s vraždou člověka ... ()

vorheese

To by mě zajímalo jestli je čsfd plná vegetariánů nebo totálních pokrytců a kulturních barbarů. To si jako myslíte, že ten hovězí steak (vepřová krkovička, kuřecí stehýnko...) co jste po shlédnutí tohohle pseudodokumentu měli k večeři, vyrostl na stromě? Nebo, že neobsahoval žádné škodlivé látky? Nebo že to maso pochází z méně inteligentnějšího zvířete než z delfína, který má tak vysoké IQ, že den co den plave vstříc smrti do té samé zátoky? Všem vřele doporučuju: http://www.southparkstudios.com/full-episodes/s13e11-whale-whores ()

kaylin

Je fajn, že jsou lidé, co mají naši planetu rádi, protože jsou tu tací, kterým je ostatní život u prdele. ()

Kaluž

Připadá mi, že většina zde komentujících nejí maso a nikdy nebyla v ZOO. A vztahovat ihned na celý národ vyšinutost oněch pár jedinců bodajících do delfíních těl mi také nepřijde úplně košer. Dannyho partyzáni se skvěle připravili a ukázali světu, že v jedné japonské zátoce hubí delfíny opravdu humusáckým způsobem. Ta zvrhlost tamních japonských rybářů je zarážející, když vezmeme v potaz, že investovat do výlovu a následné porážky za minimálního utrpení těch zvířat by se zase tak neprodražilo. I ty prasata mají důstojnější porážku. A že člověk je tvor, který uloví a sežere všechno, víme už dávno. Před námi se neschová ani komisař Rex natož nějaký Flipper. ///// Djkoma si za svůj pomatený komentář dá facku. ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky