poster

Na sever

 • Norsko

  Nord

 • slovenský

  Na sever

 • anglický

  North

Komedie / Drama

Norsko, 2009, 78 min

Komentáře uživatelů k filmu (80)

 • Aluska88
  ****

  Ve spoustě komentářích se střídají slova jako "nezajímavé", "nudné", "nevtipné." Nedokážu souhlasit ani s jedním. Mě se tato mlčenlivá, avšak svým způsobem velmi výmluvná cesta "Na sever" velmi líbila. Pokud se mluví o komedii v souvislosti se severskými filmy, nemůžete od nich očekávat klasický a výrazný humor, na jaký jsme zvyklí. Severský vtip je specifický v tom, že se v melancholicky posmutnělém příběhu na pozadí drsné, zimní krajiny snaží ve vší té vnitřní bolesti, pocitu odloučení, osamění a citového strádání vykrojit nějaký kousek a "posypat" ho trochou, zcela sotva viditelného, či vnímatelného vtipu. Já zde pár takových momentů objevila, a vykouzlily mi lehký úsměv na tváři, pod kterým se však i tak skrývala ona melancholie. Milá dívka s deníčkem, mladý bagrista a jeho fígl s tamponem na hlavě a starý muž čekající ve stanu s řetězem na noze. A samozřejmě nádherná, mrazivá příroda bez hluku, davů spěchajících lidí a stísněnosti urbanizovaných metropolí a velkoměst. Bez všech těch banálních a plytkých hovorů okolního světa, které se nám v mysli slévají do jednoho nesmyslného bzukotu. Bez pocitu nepříjemných pohledů, které nás sledují, když projdeme kolem zástupu lidí. Bez prostor zastavěných moderními nákupními komplexy a lidí, kteří se jako šílení ženou, aby kupovali "nezbytné" "super značkové" výrobky a oblečení, aby byli "in". Bez všech těch skupinek povrchních dívek řešících "nehty, vlasy, krásu, módu" a podobné banality, kupujících si sračkoidní ženské časopisy. Bez skupinek mladistvých smradů a vygumovaných kreténů, jejichž jedinou slovní zásobou jsou slova jako "chlastat, vole, debile, p*čo" doprovázené hýkavým primitivním smíchem. Bez mládeže s nezájmem o jakékoliv skutečné hodnoty, na níž je prováděn brainwashing pomocí současné přetechnizovanosti a vyumělkovanosti světa. Bez doby, v níž se často city a tolerance ztrácejí v sociálních sítích, drahých mobilech a značkových hadrech. Bez vší té povrchnosti, bezohlednosti, nezájmu, lží, odsuzování, předsudků a svazujících konvencí. Na sever je chladivým pohlazením proti všem těm místům, kde máme pocit, že na nás vše padá, lidí je příliš, hluk moc výrazný a kde bychom se radši schovali na místo, jako je v tomto filmu.(8.2.2012)

 • Blizzard
  ***

  North mě upřímně řečeno dost zklamal. Většina vtipů či úsměvných scén mi asi nějak unikla, protože jsem se vůbec nezasmál (tampon, hmmm...) a nebýt atraktivního zimního prostředí, neměl jsem ani na co koukat. Jen díky tomu film nakonec nespadl do pytle s nálepkou nezáživný festivalový snímek. U severských filmů jsem zvyklý na troch jiný kalibr, tahle skoro až dokumentární road-movie bez vyznačené cesty mě nepřekvapila a ani nepotěšila. (5/10)(4.10.2009)

 • Malarkey
  **

  Člověk se těší, hodně se těší a pak při sledování nevidí vůbec nic zajímavýho, vtipnýho a co je nejhorší, tak ani zbla severskýho. Spíš neskutečně obyčejnýho a tak trošku k ničemu. Plakát vypadá hezky, název filmu se ale asi vysmívá divákům.(17.9.2010)

 • Enšpígl
  ***

  Ze začátku mně byl hlavni hrdina poměrně nesypmtickej a absolutně jsem ho v ničem nechápal. Postupně jak na své cestě naráží na lidský exoty si moje sympatie postupně alespoň trošku získal, ale možná i díky špatně vyprávěnému příběhu ve kterým se jen velmi těžko hledá pointa jsem si k němu žádnou velkou cestu nenašel. Film je silný v jednotlivých scénách a práci kameramana, který umí skvěle nasnímat rozhlehlost norské krajiny a velmi dobře dokáže vyprávět obrazem.(5.10.2014)

 • T2

  Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $933,431(16.6.2010)

 • JFL
  **

  Jako líbivý skandinávský film dle festivalové objednávky (depky, přízemnost, bizarní postavičky, krajina, velkohubá nonkonformita) je "Na sever" až předpisově čisté. 5/10(23.1.2012)

 • emma53
  ***

  Osobně bych tu komedii vyškrtla, protože ten úsměv na rtech bych mohla spočítat na prstech jedný ruky. Zvláštní road snow movie Jomara za svým synem a možná i za pomalým poznáváním sebe sama. Po cestě se střetává s pár pitoreskníma postavičkama, jak se píše v obsahu nahoře, ale celkově mám pocit, že si Rune Denstad Lango opravdu hodně zasoukromničil a nám toho předal dost málo. Nádherné záběry na krajinu a ani ten modrý filtr nepomohli k lepšímu dojmu.(27.2.2013)

 • lenuse
  ****

  Už jsem těch severských filmů viděla hodně, těch které se do české distribuce dostaly, i těch, které ji minuly. A tohle tedy není žádný zázrak.(14.10.2009)

 • FlyBoy
  ***

  Krajinou vločkami pokrytou a hornatou sa Jomar vydáva za poznaním nikdy nevideného synátora. Na univerzálnych bežkách, na nadupanom snežnom skútri, pod vplyvom opiátov, pod prienikom vlastného odhodlania si valí po neoznačených trasách. Čo zastávka to protipólne vzpruženie (tampón, indiánsky stan) i usvedčenie v naplnení svojich prianí. "North" pôsobí v rámci škandinávskych feel-good podivností celkom ambiciózne, len tam nevidím takmer nič čo by ma dokázalo vyviesť z miery alebo aspoň niečo čo by ma vyviedlo z omylu, že sa jedná o typickú stávku na istotu. Príjemná, ale - vzhľadom na konkurenciu - stále len priemerná festivalovka...(8.6.2010)

 • troufalka
  *****

  Úžasná severská road movie, která mi přesně sedla do nálady. Plno ujetých týpků a ještě ujetějších gagů, které nikde jinde neuvidíte. Pro všechny, kdo milují nadsázku, snesou trochu černého humoru a ví něco o životě. Všeho akorát. Zaujalo mě víceúčelové využití dámských tampónů. :o) Obsazení: Jomar: Lasse: Anders Baasmo Christiansen, Kyrre Hellum, Lotte: Marte Aunemo, Ulrik: Mads Sjøgård Pettersen, Ailo: Lars Olsen, Mari: Astrid Solhaug(24.8.2014)

 • nunka
  ***

  Totálne ale totálne suchý humor, očarujúca severská príroda a tupý výraz týpka čo si žije svojský nezáživný život. Na sever je nenápadný snímok, ocení ho skôr ten, čo má rád prvoplánové vtípky a jednorazové gagy, pretože práve na tomto princípe fungujú aj divácke sympatie - či antipatie. U mňa jednoznačne to prvé..(20.4.2010)

 • Jhershaw
  ****

  Jako krátké jednotlivé epizody a gagy to funguje velmi dobře (ve skříni u holky, tampon, skůtr), ale jako celek to dost kulhá, chybí tomu něco, co by celý příběh propojilo, odněkud někam ho nasměrovalo. 75 %(12.7.2009)

 • hippyman
  ***

  Snímek je velmi jednoduchý a jeho obsah by vlastně šel shrnout do jednoho až dvou slov, které už stojí na plakátu. Pokud se ale přesto vydáte s hlavním hrdinou na ledovou pouť krásnou norskou krajinou, prožijete neškodnou zábavu s typicky severským suchým humorem, bizarními charaktery a melancholickým příběhem, po němž budete mít chuť vyrazit (jak jinak než) na sever a válet se tam ve sněhu s cigárem v ruce a plastovým kanystrem u omrzlých rtů. Ostatně, that's the SPIRIT. 60% [Lucerna, Severská filmová zima 2016](15.2.2016)

 • Pepinec
  **

  "Táhlo mi na Kristova léta, byl jsem již poněkud kulatějších tvarů a život mě nudil. I sebral jsem sněžný skútr a ze severu vyrazil na sever ještě severnější. Cestou jsem potkal několik podivných individuí, leč nikdo mě svým podivínstvím nepřekonal. Jó, ten klučina, co si dává tampony na hlavu byl blízko, ale já mu pak na lyžích přeskočil stodolu, čímž jsem ho myslím hravě překonal. Za doprovodu podařené hudby jsem do cíle nakonec přeci jen dojel, i když vy ostatní jste možná ani pořádně netušili, co mým cílem je, že? Škoda, že se vinou krutých podmínek dochovalo jen 78 minut natočeného materiálu, možná vás proto tento rychlokurz krásnou norskou přírodou nechal chladnými, i přes moje solidní žhářské výkony. S pozdravem váš Anders alias Jomar."(7.2.2012)

 • k212
  ***

  Jomar je labil, taky trochu žhář, tak akorát alkoholik, tak moc lyžař ... jeho road-snow-movie směr sever je lehce melancholická, příjemně málomluvná a docela originálně orámovaná country. Osůbky, které během svého putování potkává jsou divné, ale ne příliš zábavné. Ale ty exteriéry ... krása. 60%(22.10.2009)

 • bassator
  ****

  44th KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2009 - Klasický severský suchý humor :-) - 85%(11.7.2009)

 • Slarque
  ***

  Zimní severské road movie má neobvyklého hrdinu, ale jeho zastávky cestou u různě bizarních postaviček nikam nevedou a o ničem nevypovídají. Jsou mraky zajímavějších skandinávských filmů, tohle je jen průměrný kousek.(21.2.2012)

 • iamek
  ***

  Přijemné drama, které ovšem v některých pasážích hodně nudí a táhne se. Film zachraňuje sympaťák v hlavní roli a atraktivní prostředí hor. Scéna se skůtrem v závěru filmu je povedená až člověku běhal mráz po zádech.(10.10.2009)

 • jojinecko
  ***

  Jeden zdanlivo chladný človek, zbavený vonkajších emócií a utápajúci svoje úzkosti v chlaste a fajčení, cestuje po chladnej nehostinnej a zároveň prenádhernej krajine a cestou stretáva postavičky, ktoré sú karikatúrami normality...čo k tomu dodať, je to minimalistické, založená do veľkej miere na benevolencii a nastavení diváka. Môže to byť cool, vtipné a rovnako tak nudné a trápne prvoplánové...Ja som sa na to vyspal a pozitívne pocity prevažujú... Btw - scéna s roztápajúcim sa ľadom a skútrom - parádna!:)))(20.4.2010)

 • jhrasko
  **

  Nejde nakombinovať Ukrutne Šťastných s Alvinom Straightom a zabaliť ich do atmosféry Snowboarďákov. Fakt nie. 2-3 vtipné scény film nerobia. Slovami v kine vedľa sediacej, neustále niečo jediacej, blond girl: " Ty woe! "(12.7.2009)

 • CISTICZ
  ****

  norska komedie, videl jsem na KV, vyborne zakoncene.(8.10.2009)

<< předchozí 1 2 3 4
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace