Experiment

• USA The Experiment

V šokujícím psychologickém thrilleru si zahrál Adrien Brody a Forest Whitaker. Téma filmu se točí kolem dvaceti čtyř mužů, kteří se účastní experimentu, který má simulovat život ve státním vězení.  V šokujícím psychologickém thrilleru natočeném na základě nechvalně známého Stanfordova vězeňského experimentu si zahráli oscaroví herci Adrien Brody a Forest Whitaker. Tým vědců provádí dvoutýdenní psychologický experiment, kterého se účastní čtyřiadvacet dobrovolníků. Pravidla jsou jednoduchá: některým ze zúčastněných bude přidělena role dozorců a ostatní budou vězni. Ačkoli jsou bachaři jasně poučeni, že musejí udržet pořádek mezi vězni bez použití násilí, po vypuknutí vzpoury mezi trestanci jdou jakákoli pravidla stranou. Čím více se muži vžívají do svých rolí, tím více se o slovo hlásí moc, strach a celý experiment se dostává absolutně mimo kontrolu... (oficiální text distributora)

Crupier

Jeden z mnoha dalších filmů zaobírající se změnamy v lidském chování, při psychickém nátlaku. Podle mého poměrně dobře zpracovaný a zahraný. ()

Pepeto

Film je len kópiou...keby bol aspoň lepší ako originál, ktorý bol stvorený doslova na kolene...ale nie je... ()

L3G1ON4R

Drsná podívaná jak se jednoduché věci můžou přehopnout na otázku života a smrti. Tenhle snímek (remake) je vlastně ukázkou jaký jsou lidi zvířata, a co dokážou v případě upření osobní svobody a práv. Film jako takový je pěkně zpracovaný a Adrien Brody ani Forest Whitaker nemají prostě chybu. Jedinou osobu kterou jsem ve filmu neviděl, byl pan Mr. Elijah Wood (viz popis) =o) ()

Pitryx odpad!

Dávejte si třeba 10 hvězd, mne to neoslovilo. Chyběl mi kus logiky, přece jim muselo být vše jasné první den, ale to ne. Nakonec, mohli se domluvit, ale to také oni ne. Na rozdíl od jiných mi tu psychologie postav nechybí, myslím, že děj byl statický až dost. A ten debilní závěr... To snad vymyslel nějaký ichtyl. 91589606+++++Tak jsem se podíval znovu, ale bohužel. Tohle jsem nechápal hned od začátku. Pravidla porušují všichni - experiment pokračuje... No k filmu samému. V podstatě jde o jakousi nudnou hříčku s divákem. Mně tahle hříčka nechytla, možná kdyby hned zpočátku neprozradili že jde o pokus, tak snad by se to ještě dalo. Takhle vlastně ani o nic nešlo.260120139157/9606 ()

han.ci

Experiment? Vždyť ten už jsem viděla. Jo nějaký nový? Aha, kouknu. A verdikt zní: původní byl lepší, nevím, proč amíci musejí mít svoji verzi, proč v každém filmu musejí být mezi hlavními postavami černoši. Jestli původní verze nešla moc do hloubky, tahle je plytká, jak kaluž před vyschnutím. Účastníci experimentu neřeší, jestli tam nejsou naschvál, jestli nemá každý svou roli, na konci je vypustí, pronesou inteligentní myšlenku a šlus. Krom toho je Brody nesympaťák, dialogy mi byly někdy k smíchu, ovšem pěkně děkuji za mnou (ne)oblíbenou deja vu scénu s nožem v ruce. ()

bubu25

"Ešte stále si myslíš, že sme na evolúčnom rebríčku vyšie ako opice?" Z toho ľavého oka Foresta Whitakera sa normálne bojím. ()

miki68cz

Nedotažené, krátké, odfláknuté, nepovedené. Článek v časopise, který jsem o experimentu četl byl obsažnější. Krátká stopáž filmu uškodila. Slušné herecké výkony, zbytečně sladká doprovodná muzika. Držení se zakaždoucenu reality může být někdy na škodu věci a tohle je myslím ten případ. Pro mne se nepovedlo, dalo se vidět ale to je tak vše. Těším se na německou verzi, snad bude lepší. 50% ()

mojo

Tak v tomhle se s kolegou Siriussem asi nezhodnem. Herecké obsazení *. Výkony některých zůčastněných*. Nápad dobrej, ale už tu byl a za to jim bodíka dát nemůžu..Iracionální chování všech aktérů konec..Pro mě totální zklamání, howk. ()

MarsVl

Vlastně experiment je film, kde se strčí do klece x vlastnostmi různých lidí a čeká se co se za 14 dní stane. Co asi? 4* ()

Swayne

Brody sa veľmi pekne šplhá v mojom osobnom rebríčku naj hercov stále vyššie a vyššie... Film nie je ničím výnimočným, je celkom predvídateľný už od prvej chvíle, ale aj tak musím povedať, že som sa nenudil ani chvíľu. Skončil síce úplne náhle, musim povedať, že som čakal ešte nejakých 15min "niečoho" proste, ale tak či tak hodnotím veľmi kladne. ()

Soubi

Tento "šokující psychologický thriller" nebyl zas až tak šokující, dopad filmu mohl být mnohem lepší, to by ovšem tento námět (velmi originální, poutavý a navíc založen na pravdivých skutečnostech) musel být lépe uchopen a servírován. Promarněný potenciál. ()

Havala

Hodně povedený psychothriller o skupině maníků kteří nakonec pochopí jak klec mění lidi. Brody a Whitaker excelentní výkon. ()

vinc_vega

Pôvodne som si chcel pustiť nemeckú verziu, ale keďže som odchovaný na hollywoode, dal som prednosť tej americkej a to bola asi zlá voľba. Mám rád filmy, ktoré zobrazujú to, čo sa skutočne udialo. Neviem ako je to s tou nemeckou, ale dej tohto filmu je len kostra skutočných udalostí, ktoré nie sú až také vyhranené ako vo filme. Čo na jednej strane chápem, na strane druhej sa z filmu vytratil pocit realizmu. Experiment na mňa pôsobil dosť umelo a chladne. Brody a hlavne Whitaker to zahrali vynikajúco. I zopár šokujúcich scén v kontexte s myšlienkou experimentu akosi nedávalo na konci zmysel (hlavne autobus v závere). Slabšie tri! ()

Pajotka

Velice zajímavý pohled na to, co se stane, když ušláplý maminčin mazánek najednou získá moc. Zápletka byla v celku normální a předvídatelná, ale film se neotřele dotýká změny lidského chování, jakmile se stane z celistvé skupiny fajn lidí, hierarche vězni x dozorci. Bylo tak nějak fascinující sledovat, jak silně dokáže opojení z pocitu nadvlády změnit lidi, do kterých bychom to nikdy neřekli. ()

MickeyH.

O dost slabší než německý Das Experiment (2001). Herecké výkony nic moc, charakteristika postav nebyla tolik propracovaná - postavy byly takové ploché, a celkový scénář byl na mě moc "americký". (viděna dabovaná verze) ()

Sarcasmgirl

Občas nejde hodnotit film, jako film. Občas je to čert ber obsazení, kameru, režii, hudbu... Občas člověka zaujme ta bizardost toho, co se vlastně může stát a jaký způsobem ona bizardní událost může probíhat... ()