Kovbojové a vetřelci

Kovboji a votrelci

• Nizozemsko

Cowboys & Aliens

Akční / Thriller / Western / Sci-Fi

USA, 2011, 114 min (SE: 135 min)

• Renton

Scénář: Roberto Orci, Alex Kurtzman, Damon Lindelof, Mark Fergus, Hawk Ostby .. Zoufalá rutina. Na to, kolik zvučných jmen stojí v produkčním zázemí, jde ve výsledku o hodně rozpačitý počin, kterému podráží nohy zvláště scénář, kdy se oněch pět autorů (zjevně zaplacených již dopředu) nad společným projektem zřejmě nescházelo moc často. Aneb Jon Favreau prostě snesl vytunelovaný záprtek oproti zlatému vejci, jakým byl Iron Man. Stejně platná je i bohatá herecká sestava, která se potácí prérií ve dne nebo studiem v noci, bez náležitého využití.(27.11.2011)

• Hakha

Tak nekonzistentní guláš jsem nečekal a každým novým filmem Jona Favreaua mě připadá, že parádní první díl Iron Mana byla z jeho strany jen náhoda. Režijně nezvládnutá nuda, která proteče mezi prsty a druhý den si na tuto podívanou nevzpomenete. Napětí, gradace, pocit nebezpečí, cool akce a zajímavý příběh se zde hledá horko těžko. Za tolik peněz tak málo muziky a to si tak neotřelá variace westernu a sci-fi s excelentním obsazením zasloužila více, než jen přímočaře nedomrdlou podívanou bez nadhledu. Proč mimozemšťané kradou lidská těla mě doteď zůstává záhadou… logických děr zde není poskromnu a tak tuto podívanou, která stála za houby hodnotím 1,5 hvězdičky…(30.11.2011)

• J*A*S*M

Wow, ona tam fakt není ani špetka humoru. Kovbojové a vetřelci v této podobě nemohli dopadnout dobře, ani kdyby se za kameru postavil sebevětší génius. S vážnou tváří natočit film, v němž parta kovbojů a indiánů strašnou haluzí odvrátí invazi mimozemšťanů, kteří na Zem přiletěli těžit zlato, jejda spoiler, to je na pozvánku do Bohnic. Kdyby to alespoň vypadalo nějak vizuálně pěkně, ale ne - C&A jsou dvě hodiny šedi, nudy, nezajímavosti. A ani ti ufoni se příliš nepovedli.(20.11.2011)

Rozpočet $163miliónovTržby USA $100,240,551Tržby Celosvetovo $175,910,315Tržby za predaj Blu-ray v USA $23,223,846 //počet predaných kusov 955,121Tržby za predaj DVD v USA $24,422,216 //počet predaných kusov 1,506,089║ Samozrejme ide o dosť predraženú záležitosť, asi dosť padlo na honoráre od producentov, režiséra, cez scénaristov až po hercov, lebo stačí si pozrieť úvodné titulky a jedno známe meno za druhým tam frčí, tam možno skončilo aj pekných $80miliónov. K filmu asi toľko ako popcorňák o nič horšie než Transformers 3, príbeh stráviteľný, Daniel Craig ako ostrieľaný kovboj dosť dobre ťahal film, záver troška suchší, priemer. /60%/(11.12.2011)

Vůbec nechápu, proč je vlastně tento film totální propadák jak po stránce finanční, tak kritické. Trio Daniel Craig, Olivia Wilde a Harrison Ford přece musí přinést do kasy pěknej ranec peněz. No není to tak. Tvůrci se se snažili předvést nový žánr : mix sci-fi a westernu. Zápletka měla být o to zajímavější, že v té době na Divokém západě sci-fi neznali, protože samozřejmě neexistovalo. Daniel , který nemá páru kdo je, má najednou na ruce něco, co vetřelce dokáže zničit. To je asi tak všechno, co se hned na začátku dozvíte a pak to jede dál. Nastupují výtečný Harrison Ford a svůdná Olivia Wilde . Film předvádí to nejlepší z divokého západu, akce je dostatek a závěrečná scéna je poměrně zábavná. Co se na tomto filmu nepovedlo? Stylizace? Prostředí? Pustil se snad Jon Favreau někam, co je až příliš vzdálené od Iron Mana ? No zřejmě něco z toho nejspíš ano, protože film s obrovským rozpočtem 160 miliónů dolarů (dávají se i větší pálky, ale to je většinou sázka na jistotu) vydělal pouhých 170 a stal se jedním z největších propadáků roku 2011. Běžně se uvádí, že film musí vydělat dvaapůlnásobek svého rozpočtu (reklamní kampaň, daň provozovatelů kin), k tomu má však samozřejmě daleko. Rád bych viděl další díly, škoda...90%(15.10.2012)

• - Harrison Ford si přál natáčet bez klobouku, se kterým je tolik spojován kvůli roli v sérii filmů o Indiana Jonesovi, jenž ho proslavila. Protože se ale jedná o western, neměl na výběr a klobouk musel nasadit. (oje)

• - Tvůrci se pro vzhled vetřelců nechali inspirovat filmy Vetřelec (1979) a Predátor (1987). (Caszidy)

• - Film je natočený podle stejnojmenného komiksu, který napsal Scott Mitchell Rosenberg. (Terva)