Kovbojové a vetřelci

Cowboys & Aliens

Kovboji a votrelci

Akční / Thriller / Western / Sci-Fi

USA, 2011, 114 min (SE: 135 min)

• SNCIS

Obsahuje spoilery: "Nezáleží na tom, kým jsi byl, ale kdo jsi teď..." Jedno zaprášené městečko, několik omšelých kostýmů, jedna jakž-takž malebná poušť a trocha standardně kvalitních digitálních efektů. Ani náznak něčeho opravdu bombastického či dizajnově zajímavého, když nepočítám nahou Olivii Wilde. Tady je zajímavý skutečně jen název. V podstatě při akci po většinu času sledujeme jen - Cválající kovboje, na které útočí létající talíře. Nemá tedy cenu zastírat, že spojení laserových pistolí a winchesterovek je samo o sobě námětem silně béčkovým. Toto sci-fi líznuté westernem údajně stálo něco kolem sto šedesáti milionů dolarů, peníze na výsledku ale vidět nejsou. 2* za hollywoodské hvězdy ( Craig, Ford ). - 30%.(22.3.2020)

Čekal jsem průšvih ze spojení sci-fi a westernu (a čekali jej asi i v Holywoodu, proto nechali napsat scénář tandemu hned pěti scénáristů). Ale obdržel jsem solidní akční snímek, spíše western než sci-fi, kde mimozemští vetřelci unášející lidi v létajících strojích plní jen roli nezbytného nepřítele hlavních hrdinů z Divokého západu (Daniel Craig a Harrison Ford). Trailer (ČSFD): http://www.csfd.cz/film/261881-kovbojove-a-vetrelci/videa/(9.11.2013)

S Craigem máme společnou jednu věc, oba vypadáme v klobouku pěkně blbě. Jen on je o trochu větší drsňák tak si může dovolit ho nosit na veřejnosti. C&A jsou poměrně jednoduchá blbina, která spojuje to nejobyčejnější ze světů westernu a sci-fi, no pár zajímavých nápadů (co tady emzáci chtějí) tam je, ale člověk by čekal, že s takovou kopou (a ne zrovna špatných) scénáristů přijdou na něco pořádného. Favreau je navíc jen trochu lepší rutinér, kterého v jeho minulých kouscích zachraňovala hravost, nadhled a Downey Jr., ani jednu z těch věcí sem nepropašoval. Alieni se moc dlouho schovávají a první, kovbojskou, nudnější polovinu si jich moc neužijeme. Na každý pád vypadají skvěle (otcovská ruka strýčka Spielberga beztak přidala jen je), v dokumentech na discích se snad o nich dozvíme víc. Též Gregsonova hudba je poměrně vydařená. Co se ale povedlo na jedničku je obsazení, Harrison se snaží udržet na comebackové jonesovské vlně a jde mu to pěkně. A Olivia... ach ta Olivia, pokud se nebudete topit v jejich nádherných očích tak vás zaručeně dostanou ty její poloprůhledné šaty. Na konci má i spletený copánek...(25.8.2011)

James Bond, Quorra a Indiana Jones stretávajú na divokom západe mimozemšťanov. Tieto filmové postavy nespomínam preto, že ich hrajú tí istý herci, ale preto že tí herci tie postavy hrajú aj tu, len o tom nevedia a inak sa volajú. Celkovo do westernu nezapadajú (do tohto mišmašu však áno) na rozdiel od Sama Rockwella či Paula Danoa. Invázia mimozemnšťanov ako i western je zaujímavá kombinácia, logicky však prináša neduhy ktoré už v súčasnosti pôsobia neuveriteľne nie to ešte na divokom západe, čo všetko nakoniec odnesú niektoré akčné scény a hlavne finále, ktoré ako by vypadlo z nejakého béčka. Celý film je v podstate jedno veľké WTF no napriek tomu som to akosi očakával (film neočakával – trailer nevidel) a tak vďaka slušnému tempu a vtipným momentom (ten kto hovorí, že tu žiadne nie sú klame, len mu proste nesadli) som si film bez nejakých vysokých nárokov užil a nič na tom nezmení ani fakt, že špeciálne efekty sú na túto kategóriu a rozpočet najhoršie od čias X-men Origins Wolverine (ano nevidel som len workprint, mám ho totiž na BR a práve tam kvalita či nekvalita efektov najviac bije do očí).(22.11.2011)

Nejásala jsem tak moc, jak jsem si myslela, že budu jásat, ale pořád jsem docela dost jásala. Nikdy jsem nepochybovala o tom, že Třináctka je ve skutečnosti vyšší bytost z nebes. A že Paul Dano by mohl brečet za vlast už jsem nejspíš víc než jednou zmínila. A že bych chtěla, aby mi každou laserovou mimozemskou ránu zašíval Clancy Brown, jsem myslím ještě neříkala.(23.9.2017)

• - Film je natočený podle stejnojmenného komiksu, který napsal Scott Mitchell Rosenberg. (Terva)

• - Film je třetí komiksovou adaptací studia DreamWorks. Dříve už natočilo snímky Road to Perdition (2002) a Over the Hedge (2006). (Caszidy)

• - Režisér Jon Favreau si neustále pohrával s myšlenkou natočit film, nebo jej později převést do 3D. Nakonec tak neučinil s tím, že se to podle něj k westernům nehodí. (Caszidy)