Kovbojové a vetřelci

Cowboys & Aliens

Kovboji a votrelci

Akční / Thriller / Western / Sci-Fi

USA, 2011, 114 min (SE: 135 min)

Kovbojům a vetřelcům může být jedno, že jsou hrozivě klišoidním a tupým akčním blockbusterem, primární účel se totiž Jonu Favreauovi opět podařilo splnit na výbornou: bavit se, bavit se, bavit se. Dlouhému, ale rozhodně ne nudnému dobrodružství nechybí vtip, neohrožený hrdina-drsňák, sličná kráska, ani typická tatíkovská postava, o kterou se postaral výborný Harrison Ford. U mě maximální spokojenost.(29.8.2011)

• Isherwood

Obávám se, že délka a náplň scénáře příliš nepřekročily název filmu, který sliboval pořádný úlet, a v kombinaci s nabušeným tvůrčím týmem i ideální popcornovou zábavu. Prvních cca 15 minut je božích, Craig je ultimátní tvrďák, plátěné košile smrdí potem a každý tam nosí kolty proklatě nízko. Pak na scénu nakráčí Ford, který vyrukuje s nejsměšnějším drsňáctvím v dějinách Divokého západu, a vše korunuje absolutně asexuální out-fit à la noční košilka Olivie Wilde. Děj vystřídá všehovšudy 3 větší lokace (přičemž většinu z nich zabírá pustina Nového Mexika), větší množství ILM fantazírování, abyste taky pohledali pod lupou, takže se na místě nabízí otázka, kde se podělo těch 163 mega z rozpočtu? Od začátku druhé třetiny permanentně odzívaná nuda, která si ten komerční propad bezezbytku zaslouží. Nejhorší blockbuster za cca 2-3 roky nazpět.(27.1.2012)

Nejásala jsem tak moc, jak jsem si myslela, že budu jásat, ale pořád jsem docela dost jásala. Nikdy jsem nepochybovala o tom, že Třináctka je ve skutečnosti vyšší bytost z nebes. A že Paul Dano by mohl brečet za vlast už jsem nejspíš víc než jednou zmínila. A že bych chtěla, aby mi každou laserovou mimozemskou ránu zašíval Clancy Brown, jsem myslím ještě neříkala.(23.9.2017)

• J*A*S*M

Wow, ona tam fakt není ani špetka humoru. Kovbojové a vetřelci v této podobě nemohli dopadnout dobře, ani kdyby se za kameru postavil sebevětší génius. S vážnou tváří natočit film, v němž parta kovbojů a indiánů strašnou haluzí odvrátí invazi mimozemšťanů, kteří na Zem přiletěli těžit zlato, jejda spoiler, to je na pozvánku do Bohnic. Kdyby to alespoň vypadalo nějak vizuálně pěkně, ale ne - C&A jsou dvě hodiny šedi, nudy, nezajímavosti. A ani ti ufoni se příliš nepovedli.(20.11.2011)

• mysicka

taky se mi ten začátek zamlouval.. jak už tady bylo řečeno, výtečný béčkový námět.. ale čím déle to trvalo, tím víc jsem si přála, aby se někde objevila seržantka ripley a všem zúčastněným stranám za tu bídu natrhla krdel.. a ta závěrečná "jakožemaskroidní" scéna mi dala fakt zabrat.. nechápala jsem, kde se tam ti lidi neustále berou.. se snad zapojili všichni pomocní režiséři, střihači a kameramani.. tak aspoň že na konci nebyl ani náznak dalšího pokračování..:)(8.10.2011)

• - Ve scéně, kdy Jake Lonergan (Daniel Craig) strhává plakát, ne němž je vyobrazen, se objevuje ještě další plakát, na kterém je coby hledaný zločinec režisér filmu Jon Favreau. (stursky)

• - Scenáristé Roberto Orci a Alex Kurtzman popisují film jako "Nesmiřitelní (1992) s přistáním vetřelců." (Caszidy)

• - Po spolupráci na filmu Casino Royale (2006) doporučil Daniel Craig do role Elly Evu Green. Ta ale roli odmítla a obsazena byla Olivia Wilde. (oje)