Reklama

Reklama

Cizinec (Daniel Craig), který se probral z bezvědomí poblíž města Absolution, si naprosto vůbec nic nepamatuje. Jediným vodítkem k jeho minulosti je podivný náramek na zápěstí. Celková amnézie je mrzutá věc, obzvlášť když se ocitnete ve městě, které nenávidí lidi odjinud a kde vládne tvrdou rukou nesmlouvavý plukovník Dolarhyde (Harrison Ford), jenž ho řídí metodou pěsti a biče. Absolution žije ve strachu a brzy bude ještě hůř. Shůry přicházejí podivné zvuky a oslepující světla, obyvatelé města beze stopy mizí a nikdo neví, jak se bránit a kdy přijde řada na něj – tomu se říká permanentní teror. Paradoxně právě cizinec, kterého pronásledovali od chvíle, kdy se v jejich městě objevil, se stane jejich jedinou nadějí. Postupně se mu vrací paměť, a jak si vzpomíná, kde byl a co tam prožil, uvědomuje si, že drží v rukou klíč k tajemství, které zdejším kovbojům dává aspoň nějakou naději v boji s  technologicky mnohem vyspělejším protivníkem. Otázkou je, jestli mu chronicky nedůvěřiví obyvatelé uvěří a jestli mu Dolarhyde dobrovolně přenechá otěže vlády nad městem. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (34)

Trailer 2

Recenze (1 123)

POMO 

všechny recenze uživatele

"Úžasný" nápad, ktorý za pár sekúnd zhovadil vyznenie štvrtého Indyho, nafúknutý do dvoch hodín. Zo začiatku to vyzerá dobre: Craigov drsný kovboj je super, westernový svet podarený, prvý kontakt s mimozemšťanmi magický, humor a nadhľad akurátny, vizuálne efekty perfektné a í-tí-čkári podstatne lepší než krtek zo Super 8. Od scény výlezu z ohňa však dobré dojmy začnú upadať, a následná kadencia lacne klišoidných rýchlokvasených vzťahov medzi postavami a nelogických momentov v akčných scénach to všetko pochová. Scénaristi si mysleli, že čím viac sa vybláznia oni, tým viac sa bude baviť aj divák... Kovboji a indiáni amerických prérií, spojte sa v idealistickom svete proti mimozemským nacistom, ktorí vás majú za hmyz a chcú vám ukradnuť vaše zlato! - Bullshit. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Podivný žánrově nezvládnutý slepenec, jehož jedinou devizou jsou (kromě Olivie Wilde, jejíž postava by ovšem, tak jako téměř všechny ostatní, nesměla promluvit) vizuální efekty. Takhle nějak by dopadla Wolrd War Z, kdyby se nějakým kouzlem tamní scénáristické kejkle nerozpadly do třech samostatně zvládnutých minifilmů, ale normálně se naházely na jednu hromadu, jako se to přihodilo té bandě, která tady psala scénář pro starouše Spielberga. Tohle zkrátka nefunguje a dalo se z toho vytěžit mnohem, mnohem víc... 60% za nadprůměrné efekty, ale jako takový tento film rozhodně nedoporučuji. ()

Reklama

J*A*S*M 

všechny recenze uživatele

Wow, ona tam fakt není ani špetka humoru. Kovbojové a vetřelci v této podobě nemohli dopadnout dobře, ani kdyby se za kameru postavil sebevětší génius. S vážnou tváří natočit film, v němž parta kovbojů a indiánů strašnou haluzí odvrátí invazi mimozemšťanů, kteří na Zem přiletěli těžit zlato, jejda spoiler, to je na pozvánku do Bohnic. Kdyby to alespoň vypadalo nějak vizuálně pěkně, ale ne - C&A jsou dvě hodiny šedi, nudy, nezajímavosti. A ani ti ufoni se příliš nepovedli. ()

verbal 

všechny recenze uživatele

Mimouši podlehli zlaté horečce, loví na pokusy smradlavé honáky a místní yntelechtuánové plivou jedovaté sliny. Příznačné. Když si pravidelně pulíruji u von Triera či lechtám rybu u Malickových zvěrstev, tak na podobné filmy, kurva, nečumím, no ne?? To bych pak mohl být čistokrevnou zábavou, kde kamera netlemí deset minut do jednoho bodu, sáhodlouze se nerozebírají transcendentální filosofové a nekonečně se nediskutuje o syslu života, značně konsternován, že? To my, blahoslavení, jsme se královsky bavili, nemusíme freneticky leštit své supěním zamlžené tři dioptrie, dštít síru a podrážděně zvracet něco o svém tupé. A klidně tomu napálíme za čtyři, aniž bychom se cítili mezi zdejšími ufony blbě! ()

Matty 

všechny recenze uživatele

„Musíš přestat myslet“ Ženský maj tajemství, chlapi pušky a emzáci pazoury v pupku. Role jsou rozděleny stejně jasně jako v tom nejklasičtějším westernu, což se týká i postavy Olivie Wilde, které je nakonec umožněno více, než jen svou přítomností zjemňovat drsné chlapské požďuchování. Finále nás přesto nenechává na pochybách, že starý dobrý divoký západ ke své existenci ženy ani mimozemšťany nepotřebuje. Režisérova filmografie svádí věřit opaku, ale Kovbojové a vetřelci budí nejlepší dojem během scén čistě westernových, nikoli scifistických. Do všech stran se rozléhající hudba a šířky plátna maximálně využívající kamera dávají vzpomenout na časy, kdy westerny vládly. Obehranou mimozemskou zápletku táhne k zemi přehnaná vážnost. Humor by sice potřeboval film jako takový, ale scény bez cizích příživníků, s westernově naladěným Craigem, jsou občas vtipné alespoň hercovou ukrutnou zarputilostí. Ford do kotle přihazuje po menších dávkách, věřím ovšem, že v originále má těch jeho pár hlášek náležitou šťavnatost (viděno s dabingem, uši stále v šoku). Kovbojové a vetřelci jsou letní zábavou s minimálními nároky na diváka. V lecčem, třeba svým prostým chápáním světa a důrazem na onu přežitou chlapskost, připomínají snímky, jaké už dnes nevznikají. Nedokázali mne však přesvědčit, abych litoval, že je čím dál vzácnější na takový film narazit. 60% Zajímavé komentáře: Cervenak, Ruut ()

Galerie (234)

Zajímavosti (22)

  • Po spolupráci na filmu Casino Royale (2006) doporučil Daniel Craig do role Elly Evu Green. Ta ale roli odmítla a obsazena byla Olivia Wilde. (oje)
  • Ve scéně, kdy Jake Lonergan (Daniel Craig) strhává plakát, ne němž je vyobrazen, se objevuje ještě další plakát, na kterém je coby hledaný zločinec režisér filmu Jon Favreau. (stursky)
  • Scenáristé Roberto Orci a Alex Kurtzman popisují film jako "Nesmiřitelní (1992) s přistáním vetřelců." (Caszidy)

Související novinky

Jason Bateman natočí netradiční western

Jason Bateman natočí netradiční western

31.01.2023

Žánr sci-fi westernů proslavil filmový Westworld z roku 1973, nutno ovšem podotknout, že od té doby se objem filmů v tomhle žánru příliš nezvětšil, v 2011 navíc fandové dostali obří facku v podobě… (více)

Westerny jsou zpět

Westerny jsou zpět

22.02.2015

Velkorozpočtové westernové žánrové mixy v podobě Osamělého jezdce a Kovbojů a vetřelců si nepochvalovali diváci ani kritici, ale jinak tento tradiční americký žánr rozhodně neskomírá. V různých… (více)

Expendables 3 – Cage, Eastwood, Ford?

Expendables 3 – Cage, Eastwood, Ford?

14.08.2012

Jde samozřejmě především o zbožné přání producentů a tak trochu laciný způsob, jak před premiérou dvojky ještě jednou vydatně zčeřit mediální hladinu. Zkusme si z toho ale vytáhnout i relevantní… (více)

Oldman vs. Ford: high-tech špionáž

Oldman vs. Ford: high-tech špionáž

24.07.2012

V sobotu 21. 7. oficiálně odstartovalo natáčení thrilleru o korporátní špionáži Paranoia. Chrisův mladší brácha Liam Hemsworth (v pořádné akci se předvede díky roli v The Expendables 2) si ve filmu… (více)

Reklama

Reklama