Kovbojové a vetřelci

Cowboys & Aliens

Kovboji a votrelci

Akční / Thriller / Western / Sci-Fi

USA, 2011, 114 min (SE: 135 min)

Krajně nevyrovnaný a místy vyloženě neohrabaný film, který sbírá body ve stylovosti (funguje westernová i videoherní stylizace), slušné akci a faktu, že to navzdory všem evidentním mínusům (patos, trapnost, podivný scénář a neuvěřitelné psychologické otočky některých postav) je poměrně zábavné... Noahu Ringerovi ovšem doporučuji narvat do rypáku špunty a už nikdy ho nepostavit před kameru.(19.8.2011)

• Hakha

Tak nekonzistentní guláš jsem nečekal a každým novým filmem Jona Favreaua mě připadá, že parádní první díl Iron Mana byla z jeho strany jen náhoda. Režijně nezvládnutá nuda, která proteče mezi prsty a druhý den si na tuto podívanou nevzpomenete. Napětí, gradace, pocit nebezpečí, cool akce a zajímavý příběh se zde hledá horko těžko. Za tolik peněz tak málo muziky a to si tak neotřelá variace westernu a sci-fi s excelentním obsazením zasloužila více, než jen přímočaře nedomrdlou podívanou bez nadhledu. Proč mimozemšťané kradou lidská těla mě doteď zůstává záhadou… logických děr zde není poskromnu a tak tuto podívanou, která stála za houby hodnotím 1,5 hvězdičky…(30.11.2011)

Za 163 miliónov by som si predstavoval fakt niečo lepšie. V titulkách beží jedno známe meno za druhým (Favreau, Craig, Ford, Wilde, Rockwell, Lindelof, Kurtzam, Orci, Spielberg, Howard) a výsledok je takýto ? Tak to už je fakt zaujímavé, čo sa deje v tom Hollywoode. Pravdepodobne najväčšie prachy dostali herci, scenáristi, producenti a podobne, a s celkovo rozpočtu sa na film dala asi polovica, pretože ten film zas tak moc draho nevyzerá. Je pekne, že Studio Universal, ktoré každým ďalším filmov ide dolu vodou, nahrabalo na toto taký rozpočet, ale výsledok je zase mínusový. Čo sa týka filmu, tak scenár mi príde zo začiatku zaujímavý, až ku konca to stráca všetko čo bolo zo začiatku dobre. Všetko sú to známe tváre a sú to dobrý herci, ale v tomto filme moc toho ani nemajú čo hrať. Každý si drží len drsný výraz, pretože nevie čo ma hrať, pretože vo filme nikto nič netuší. Záver je síce pekne mlátička a efekty nevyzerajú zle, ale je to nuda. Dej je nezaujímavý a hlavne vtipný. - Mimozemšťania kradnú divokému západu zlato :-) Na prvý krát sa to dá, ale viac krát to už vidieť nemusím, pretože hodnotenie by išlo určite dolu. Nečakal som vela a aj tak ma to sklamalo. 60% - 3*(16.12.2011)

• BadoXXII

Čo na tom stálo 160 melónov? Kovboji a votrelci vypadajú podobne ako Jonah Hex a takú istú majú aj (ne)kvalitu. Jeden charizmatický (nie však v tomto filme) herec v hlavnej úlohe, jedna terajšia sexbomba (ale tak ako nezabrala Megan Fox, nezaberá ani Olivia Wilde), jeden hrozne napísaný scenár a ešte horšia réžia. Film je to veľmi toporný, neprekvapivý, nevtipný, bez napatia a bez naozaj dobrej scény. Celý film som si hovoril len jediné - ako to mohlo celé dobre vypadať. Ale nevypadá...(10.8.2011)

• tron

Celé zle. Také zlé, že Jon Favreau následne musel nakrútiť "nízkorozpočtovú melodrámu zo života", aby sa z pekelného nakrúcania Kovbojov a votrelcov dal dokopy (a zo Šéfa tak razom urobil jeden z najlepších filmov roka). Nesympatický Craig, nepríjemne otravný Ford, škaredá Olivia Wilde a vo vedľajších roličkách plno WTF ksichtov (Keith Carradine, Clancy Brown, Walton Goggins...). Triková stránka ma nezaujala, najviac ma ale zaskočilo, že neviem, či som videl pokus o komédiu alebo to nikdy komédia byť nemala a mal to byť vážny westernový sci-fi triler. Lebo ak TOTO malo byť vážny westernový sci-fi triler, potom by mal niekto začať predbežne uvažovať o vyšetrení u odborného lekára. A ak to mali byť noví Piráti Karibiku, potom to vôbec nie je vtipné, ani iným spôsobom zábavné. No proste nechápem. Ale nevadí.(22.12.2016)

• - Film je třetí komiksovou adaptací studia DreamWorks. Dříve už natočilo snímky Road to Perdition (2002) a Over the Hedge (2006). (Caszidy)

• - Daniel Craig byl vybrán kvůli jeho zřetelné podobnosti s Yulem Brinnerem - hlavním hrdinou kovbojského eposu Sedm statečných (1960) (Foox)

• - Harrison Ford si přál natáčet bez klobouku, se kterým je tolik spojován kvůli roli v sérii filmů o Indiana Jonesovi, jenž ho proslavila. Protože se ale jedná o western, neměl na výběr a klobouk musel nasadit. (oje)