Mořský vlk (TV film)

The Sea Wolf

Morský vlk

Dobrodružný / Drama

Německo, 2008, 2x90 min

Němci natočili vcelku dobrý dobrodružný film, ve kterém se toho ale v obou 90ti minutovkách moc neděje. Kamera je pořád na lodi, loď je pořád na vodě, mořský vlk je pořád stejnej magor...Akorát jsem si chvílemi říkal, co německá posádka dělala v Tichém oceánu a v jakém období, že se ten film vlastně odehrával...(26.5.2013)

• pursulus

Moře a jeho hlubiny.¬         Jako znalec knižní předlohy říkám, že tento dvoudílný snímek není špatný a "povrch" předlohy sleduje docela věrně. Zajímavé je, že napínavost a čtivost knihy neruší řada filosofických rozhovorů (zvláště mezi Vlkem Larsenem a "spisovatelem kritik"), kteréžto rozhovory zde řada uživatelů kritizuje. Důvod hledejme v naturelu oněch uživatelů a také v tom, že zatímco v tomto snímku jde o vsuvky, v knize tvoří tyto úvahy s vnějším příběhem celek nedílný.¬                 Spisovatel J. London nebyl člověkem, který by psaní přizpůsoboval výdělku, byl vždy svůj a jeho povídky a romány (nevyjímaje "Mořského vlka") NIKDY nebyly tuctové, byť se námět kolikrát opakoval. Nepsal vymyšlené příběhy, vymyšlené v tom smyslu, že by byly přizpůsobovány, krouceny, psychologicky upravovány, hlavně aby se zalíbily a byly úspěšné, a tyto příběhy jsou, jako u každého skutečného umělce, vždy o něčem víc, než se ukazuje. Potíž je v tom, že ukázati tohle skloubení v přesvědčivé komposici tenhle snímek dobře nezvládl.(20.5.2016)

„Buďte k nemu milý. Dnes je trocha naštvaný.“ O nemeckej kinematografii (česť výnimkám – GOOD BYE LENIN či čoraz častejšie koprodukcie napr. s USA) si myslím svoje. Ale na 180-minútovú TV mini-sériu o MORSKOM VLKOVI som sa tešil, lebo mám rád Thomasa Kretschmanna (IMMORTAL, KING KONG, WANTED) a drsné chlapské morské dobrodružstvá. O čo menej snímka funguje v do očí bijúcich celkoch (čo posádke, KOMPLET zloženej zo zákerných sadistických svíň, bráni kapitánovi behom dvoch sekúnd preseknúť krčnú tepnu najbližším rybárskym hákom a na štvrtú ho už hádzať žralokom?), o to lepšie sa vydarili „detaily“ (dialógy, vzťahy, psychológia, atmosféra). A Kretschmann je Satan, ktorý už teraz ťahá bez problémov v negatívnej úlohe celý film dopredu ako spenený žrebec bez toho, aby bol vyložene nepríjemný (toto mám na mysli, keď hovorím, že aj záporná postava môže byť svojím spôsobom sympatická).(13.7.2009)

Německý film, který vzhledem k tomu, že je určený pouze do televize, tak je překvapivě dobře zpracován. Od samého začátku je zde mrazivá atmosféra, k tomu příjemné herecké výkony, takže jediné co mně vadilo bylo to, že druhý díl nedosahuje kvalit prvního. Oba díly dohromady však tvoří hodně dobrý dobrodružný film.(8.8.2009)

Před shlédnutím jsem od Mořského vlka nečekal téměř nic. Vždyť šlo o německý televizní film o rybářích! K tomu ještě zdejší hodnocení necelých šedesát procent. Na mořského vlak jsem se rozhodnul kouknout ze dvou prostých důvodů. Zbožňuji filmy z prostředí rybářů a miluji atmosféru širého oceánu a za druhé mě zaujalo sympatické obsazení. K tomu ještě prospělo dobré hodnocení recenzenta z jednoho tištěného filmového časopisu. Německé filmy nesnáším, ale tento mě učaroval (nemohu porovnat se staršími verzemi neb jsem je neviděl). První polovina je hlavně psychologickou podívanou plnou vypjatých a drsných scén, o které se postaral hlavně Vlk Thomas Kretschmann Larssen - fantastický výkon. Ale i ostatní nezůstali pozadu a zpočátku nesympatický hlavní hrdina mi docela "sednul". Druhá půle je spíše dobrodružně - romantický příběh, který postrádá spád a atmosféru první půlky. Nadruhou stranu Petra Schmidt-Schallerová jako Maud značně film "rozsvítila". Je to moc krásná a hlavně nesmírně sympatická herečka a rád bych ji ještě v nějakém filmu viděl. Dávám plný, i když je to spíše 4,5. Já však ze sympatie k tomuto snímku zaokrouhluji nahoru.(6.11.2009)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Jacka Londona. (Terva)

• - Natáčení probíhalo na Bahamách a v německém Berlíně. (Terva)