Zbav nás od zlého

• Dánsko Fri os fra det onde (více)

Moderní skandinávský morytát o relativitě dobra. Snímek dánského režiséra Oleho Bornedala bývá často přirovnáván k filmu Strašáci Sama Peckinpaha, kde také sledujeme civilizovaného a městským luxusem změkčilého muže bojovat o přežití své rodiny proti lynči barbarských venkovanů. Jenže zatímco v proslulém snímku amerického klasika byla východiskem krize maskulinity hlavního hrdiny potažmo démonizace venkova, dánský film je vystavěný jako moderní parafráze na morytáty. Stejně jako staré historky o mordech a zločinech i zdejší kruté vyprávění předkládá divákům otázky stran morálky, viny a trestu či dobra a zla. Bezútěšný svět dánského maloměsta stojí rozkročen mezi klidnou idylkou pro rodiny z vyšší střední třídy a pivem i tělesnými tekutinami nasáklou každodenní realitou bílé lůzy. Během městské veselice eskalují tamní vztahy, když je gastarbeiter, jenž přišel v bývalé Jugoslávii o celou rodinu, nařčen, že zabil ženu nacionalisticky smýšlejícího předáka místní komunity. Lynčovanému muži poskytne ve svém domě útočiště úspěšný advokát. Dříve poklidné sídlo za městem se stane místem vypjaté konfrontace krvežíznivého davu a muže, jenž automaticky ctí zásady justice a právní společnosti. Stylově vytříbený snímek pojednávající o xenofobii, bezpráví a bestialitě dřímajících v základech lidských společenství se stal mezinárodní senzací především mezi filmovými fanoušky a byl uveden na řadě festivalů včetně Toronta, Pusanu a Sitges. Režisér Ole Bornedal na sebe upozornil již debutem Noční hlídač (1994), který o tři roky později ve vlastní režii předělal pro americký trh pod názvem Hlídač mrtvých v hlavní roli s Ewanem McGregorem. (Česká televize)

Haluzz

Není to hixploitation, protože je tam motivace. Není to thriller, protože tam není napětí. Vlastně je to taková rodinko-hodnotová, přefiltrovaná episodka roztroušeného čehosi. Pár žánrově povedených chvil mezi tím vším a tím to hasne ... ()

Astaroth12

Na začiatku je zoznamovanie z hlavnými hviezdami filmu a aj z ich tajomstvami a to narážam hlavne na Larsa.A to ho Larsa si zapamätajte v príbehu je veľmi dôležitý.Mám z tohoto filmu veľmi dobrý pocit aj keď je tento film zo Severských krajín,dobre sa drží aj irónie.satiry a aj čierneho humoru.Príbeh a celkové spracovanie je fajn,prevedenie je tiež na úrovni.Len škoda že to pokazila až príliš častá nuda ale finále to aspoň nejak zachránilo.Herci zahrali svoje role veľmi dobre,špiny boli špinami a hrdinovia no v tomto prípade hrdina bol naozaj parádny.Od tej 40 minúte to malo konečne aj grády a aj vidlácku vložku.Oko za oko,zub za zub a v tomto prísloví aj kamarátstvo ide bokom.Nieje tu veľa krvi ale zas je to veľmi dramatické a z vynikajúcimi hercami a dejovou koncovou pointou ktorá ma uchvátila.Z tohoto filmu som nadšený aj keď som ho našiel náhodou,lebo som si chcel pozriet film z roku 2014 ktorý má tento istý nazov,ale vobec nebanujem že som videl práve tento. ()

topi

Tak tohle je FILM, kterej můžu!!! Zbůsob vyprávění, nádherná kamera s takovým tmavším filtrem, kdy je obraz fakt parádní, herecké výkony - to je kapitola sama pro sebe, to je prostě boží všechny ty postavy sledovat a neuvěřitelně překrásná hudba, miluju, když hrají hoboje a smyčce dohromady, k tomu podpořeny basou, to je prostě vynikající spojení a dotváří filmu neobyčejně neopakovatelnou atmošku!! Film od začátku neskutečně odsýpá, už když se seznamujeme se všemi postavami a graduje každou minutou, aby dospěl do vyčerpávajícího konce!! Byl jsem v křesle jak přikovanej s ústy otevřenými jak magor a posledních 10 minut jsem byl přímo ve filmu. Do děje se ovšem dostanete už hned na začátku, pak už jen sledujete, jak se všechno vyvíjí a směřuje do velice působivého finále. Působivost celýho snímku je taky kapitola sama pro sebe! Už jen ten plakát k filmu naznačuje hodně zásadní situaci...Ještě jsem sebou párkrát trhl, to, když zvonil jednomu z hlavních hrdinů telefon, měl totiž úplně stejné vyzvánění jako já...Rozhodně jeden z nejlepších snímků v rámci drama/exploitation. A ještě jsem moc rád, že jsem nic o tomto snímku nevěděl a nic nečetl, o to je zážitek ještě lepší a působivejší. PECKA!!! A musím říct, že tento film se v hlavě bude rozkládat ještě hodně dlouho a bude zrát jako to nejkvalitnější a nejlahodnější víno. ()

Kaluž

Vynikající psychoteror. Akorát mi tam moc neseděla ta postava náboženského fanatika s Frankensteinovým monstrem na vodítku. To už byla víceméně karikatura. Jinak takový hřejivý a milý film o malomyslných obyvatelích jedné severské vesničky. Alkohol teče proudem, zvířecí pudy vyplouvají na povrch, jde se drancovat, znásilňovat a zabíjet ve jménu Ježíše Krista, našeho spasitele. Nebo tak nějak. A neokoukaný vizuál tomu jen přidá, Bornedal (respektive kameraman) to má v oku. ()

italka63

Po vizuální stránce určitě povedené dílko ve všech směrech. Po stránce obsahové už to bylo horší.Celou dobu jsem viděla část vesnických balvanů na podpoře, s lahví tvrdého pití v ruce, kteří, když jim náhoda vidinou pomsty nadzvedla chlapáctví, náckovství a mužství, byli schopni absolutně čehokoliv, vedeni postarším pánem, jež sice rád cituje bibli, ale pro pušku jinak nejde daleko. Nešťastná náhoda úmrtí paní Anny na silnici, jenž způsobí řetězec tragédii, odkryje temné stránky povahy všech. Za nejzajímavější považuji postavu uprchlíka z Bosny, který do Dánska dorazil po vyvraždění svojí rodiny, jenže se trochu zbláznil a klid ,jak vidno, nenašel stejně. Zbytek osazenstva byl krajně nesympatický a s čistým svědomím prohlašuji, že film si už určitě nikdy nepustím. ()

radektejkal

Ve "strašácky strašidelném" filmu došlo skoro na všechno, i na to "jablúčkové líco", jak by řek náš Laco. Dobrá a případná podívaná, především (a možná jen) když přijedete z celodenního lyžování, uděláte si topinky, uvaříte grog a relaxujete zabaleni v dece, protože krbová kamna se nemohou hned srovnat s minus deseti venku. Že měli zavřenou hospodu na Studnici, Rokytně i ve Vlachovicích si budu chvíli pamatovat, na dramatické zápletky dle Ole Bornedala zapomenu mnohem dřív... Pozn.: Přestože Pater Noster známe (povětšinou asi bezděčně) všichni, sotva přijdeme na to, KDO se výrokem "Sed libera nos a malo (Fri os fra det onde či Zbav nás od zlého) obrací na KOHO. ()

PP66

Severská osudovost v syrovém provedení, aneb cesta Páně jsou nevyzpytatelné a neúprosné. Sonda do lidské duše ve vypjatých situacích. ()

gumli

Pri sledovaní tohoto filmu mi automatický prišiel na um film Straw Dogs z roku 1971.Tomu sa nedá vyhnúť,či chceme alebo nie.Samozrejme ale len tomu,kto Straw Dogs videl.Toľko magorov na jednej kope sa vidí len málokedy.A to nie len ako sa správajú ale aj výzorom.Sú to psychopati a šialenci,alkoholici atď.Aj policajti mi pripadali až neskutočne hlúpy a lenivý.Dosť šokujúci a brutálny film,surový a hrubý.Všetko sa pekne rozbieha až po šialené vyvrcholenie,zostávajú len mŕtvoly,celkovo nepríjemná atmosféra.Praktický celé mestečko je pod vplyvom alkoholu,je agresívne a má chuť lynčovať.Je to tiež aj o rasizme a konflikte sociálnych skupín.A ani jedná žena ktorá v tomto filme hrala nebola ani trochu atraktívna.Dobrý film,bez pochýb. ()

Caminzind

Ne, myslím si, že thrillery Dánům moc nejdou. Je sice nasnadě v tomto případě obvinit režiséra, který mě v mém názoru utvrzuje. Jeho předchozí snímek Kærlighed på film trpí stejnými neduhy jako Fri os fra det onde (ten jejich jazyk si musím vychutnat). Bornedalovy vypravěčské manýry se do vážných či vážně míněných témat (film se chová spíš jako drama než thriller) příliš nehodí. Cítím v tom zvláštní (zde nechtěnou) nadsázku a sebeironii tolik typickou pro dánské komedie. Snad je to obecná vlastnost tohoto národa nebo alespoň jeho filmových tvůrců, a Bornedal ji prostě jen neumí potlačit, anebo alespoň vhodně (trans)formovat. Navíc režijní samolibost a urputná snaha o stylistickou dokonalost obou zmíněných filmů vyznívají směšně a jsou kompenzovány psychologickou plytkostí příběhu a postav. Ve výsledku proto dílo působí neautenticky a znehodnocuje herecké výkony a hlavně samotný scénář, který je místy hodně zajímavý. Za pozornost tento počinek sice stojí, ale podle mě je spíše zbytečný. 60% ()

MartinNDL

Hanička Arendtová, Fíla Zimbardo a další jiní se tomuto tématu věnovali především po skončení druhé války. Jenže lidé mají stejně problém připustit si tu jednoduchost, s jakou nastává proměna "obyčejného a poklidného" člověka a nástroj všech myslitelných zrůdností. Většina si řekne, že jich se to netýká, ideálně ještě v kombinaci s odsouzením "těch druhých", což platí přesně do momentu, kdy pod vlivem silného emocionálního zážitku v kombinaci s charismatickým vedením a přenesením do osobní roviny je již pozdě. Ta víra ve všeobecné dobro a vlastní odolnost nakonec napáchá strašný množství zla. Člověk je ve své aroganci nepoučitelný. A přitom nikdo nechce slyšet, že jsme zlí, pouze formovatelní. Nakonec se podobně zlé činy spíše omlouvají. Bez ohledu na neskrývanou nepůvodnost tématu je plusem formální hravost a dánské, současné a venkovské prostředí. A vůbec nejvíc bludišťáků míří k tvůrcům za ty pasti na diváka, to už skoro zavání Hanekem a výsledek je jasný - i ty pohoršený diváku by ses takhle mohl zachovat. Až budu někdy souzen za hromadné znásilnění arabské školačky nebo vypálení jihoafrické vesnice, pusťte mi někdo libovolnou verzi Strašáků, ať se ve vězení tolik netrápím výčitkami svědomí. ()

bourec

Bez hodnocení.Chtěl sem načerpat něco skandinávie,ale seru nato.Můj život je moc krátkej a cennej,abych sledoval tohle a tomu podobný ukecaný obludária. ()

zette

Misty dost humorne, vetsinou vsak dost morbidni. Asi nebylo smyslem filmu drzet nejakou logickou a verohodnou linii, ale divaka zaujmout a sokovat, coz se myslim povedlo velice dobre. Vyborne obsazeni hercu do jednotlivych postav, zajimava kamera a rychle tempo z tohoto filmu dela velky zazitek. Ne nadarmo se rika, ze pijes jako Dan... ()

dr.fish

Nevím, nějak jsem poslední dobou tím násilím otrávený. Tenhle film je trochu dobrý tím, že se snaží být natočen zajímavě po obrazové stránce, tváří se jako nezávislý, trochu "Trierovský" moderátor pořadu nám vypráví příběh, záběry z nezvyklých úhlů, ale postavy příliš černobílé a ploché...nemůžu si pomoct, Strašáci měli větší koule...65% ()

HorrFi

Tady snad ani nejde nezmínit Straw dogs ikdyž se vlastně nejedná o remake.. Zbav nás od zlého mělo přece jenom něco do sebe.. rozdíl vidim v tom, že zdejší burani mi lezly ještě víc na nervy než ty ze Straw dogs, protože když vezme spodina zákon do vlastních rukou tak z toho nevzejde nic dobrýho.. syrovej film s mrazivou atmosférou a ta hudba taky na náladě zrovna nepřidá.. i v Evropě se točí špičkový filmy ! ()

Copacabana

Tak rozhodne sa netreba tešiť na masaker bohvieakých rozmerov, šokujúca stuff chybuje, respektíve predstavuje pre mňa veľmi slabý odvar exploitation, jedná sa možno o posledných 20min, na ktoré sa celý film čaká. Keď sa pridám tiež k zrovnávaniu k Straw Dogs, tí majú rozhodne žánrovo lepšie našlápnuté, toto nebolo nič drsné, ale vysoko štýlové, dobre sa na to pozeralo, herci skvelí, kamera nádherná, aj tá moderátorka bola originálna. Celkovo sa mi asi najviac páčila tá scéna s cikaním pod stôl haha XD. ()

Doudis19

Znovu jsem se utvrdil v tom, že Dánsko nebo obecně Skandinávie rozhodně stojí za navštívení. Krajina i jak jí dává na obdiv Bornedal je něco neuvěřitelného, kamenné pláže a opodál listnatý lesík, nádhera. To o čem film vypráví, tedy právo v pomočených rukou proletářů je problémem každé země, nejméně pak právě vlídných a spořádaných Dánů. I když se brutalita a znázorňováním násilí drží v pozadí, stále je cítit zvrácený pocit beznaděje a nezvladatelné síly davu, který v tak malebném prostředí dostává úplně nový rozměr. Čistě obsahově se nejedná o nic zcela nového, ale vizuální stránka a z ní vycházející stránka pocitová je až neskutečně precizní a působivá. ()

andrii

Zhyň viníku, zhyň! Zlo smyslů zbavené se usadilo na maloměstský klín, neospravedlnitelně cloumá jím, v pasti městečka, přízemní spodiny rukojmím. Sirény vrchnosti na vědomost dávají, na cizáka dav posílají. Zbraň nabíjejí. Prstem ukázali naň, bez milosti štvanou zvěří se staň. Braň se, braň! „Porota“ verdikt jednohlasný vyslovila, zločin trestem lynče obklíčila. Oči všude vidí rudě. Místní smáčí ruce krví, úskočným brakem, co jejich plénum velí. Přiznání pravé viny, ruce pryč od mé ženy. Volání prosebné, zachráněni. Cestu trápení vymazali, novou etapu otevřeli. ()

tatanapope

Film byl velmi povedený a se zápletkou se tady někdo hezky vyhrál , konec byl rozhodně veliké překvapení . Jednoduchost , přirozenost a lidskost i to jak se lidi dokážou chovat jako zvířata , když jsou přesvědčení o své pravdě , když je příležitost se přidat a být za hrdinu , film je rozhodně nejen zajímavý svou základní myšlenkou , ale především tou podstatou a ironií , pár nešťastných náhod , které jinak hodné lidi dovedou prakticky až na pokraj šílenství , běsnění a ničení toho , co mají jinak rádi a velmi oceňuji i to , jak dokázali vybrat herce a dát jím povahu , kterou jim člověk u filmu zkrátka baštil , ty povahy k těm ksichtům , by jim člověk zkrátka asi opravdu uvěřil , velmi povedený snímek . FILMOVÁ VÝZVA 2015 od dr.horrible ()

cocrHeLL

Nejúžasnější film nejúžasnějšího režiséra. Dokonalost propojení vizuálu s hudbou a zvukem... Na Fri os fra det onde nedám dopustit a cokoliv od Ole Bornedala můžu jedině doporučit. ()

Skeksis

Hneď mi bolo jasné, že keď ide o severský film, rodinná idylka to nebude. Stačí zopár dánskych ožranov, kamión a zbrane, a hneď je to dobré psycho. Celkom sa mi páčilo, že tam na detičky ohľad nebrali. Asi v každom filme z USA by nad nimi mali pokrytecké zľutovanie, a niekde by ich odviedli. ()