V srdci bouře: Churchill ve válce (TV film)

Into the Storm

Churchill at War

(neoficiální název)

Drama / Životopisný / Válečný / Historický

Velká Británie / USA, 2009, 95 min

Dalsi z plejady filmov z dielne HBO, ktore svojimi kvalitami valcuju vacsinu z tych, ktore reprezentuju hollywoodsku produkciu v nasich kinach. V srdci burky nam ponuka strucny exkurz do pozadia britskej politiky pocas 2.SV, kedy sledujeme Winstona Churchilla na jeho ceste do ucebnic dejepisu. Moja jedina vyhrada, ktora je vsak kadegoricka, spociva v tom,ze ten exkurz je skutocne velmi strucny a skratkovitost deja bola v tomto pripade prehnana. Kludne si viem s rovnakym obsadenim ako aj podanim predstavit 3 hodinovy epos, ktory by dokladnejsie a preciznejsie priblizil tiahu, ktoru musel Churchill niest na svojich ramenach. Preto "len" 3,5/5*(11.4.2011)

• MartinezZ

11.2.2011 ~ Winston Churchill a jeho podíl na Druhé světové válce. Bohužel tu jde jen o televizní film, co šel rovnou na DVD a měl k tomu svůj důvod. Z filmu to totiž vypadá, že kdyby Churchill nebyl, nic moc by se ani nestalo. ~ Vůbec celý film, byť z produkce HBO, je nějaký divný a to, že je někde nějaká válka, se dozvídáme jen z dialogů, ale jinak byste to nepoznali. Winston je tu vyobrazen jako rozmrzelý starý hrubián, v klidu si chrupčí, manželka ho už má plné zuby, o jejich sluhovi nemluvě, vlastně tu o nic pořádně nejde a o důležitých válečných akcích známých z historie, se tu mluví jen tak mimochodem. ~ Prostě tohle se mi vůbec nelíbilo a ani na to DVD to jít nemuselo. i zdarma ke stáhnutí by to bylo na pováženou :((30.4.2013)

Winston Churchill je bezpochyby jednou z největších osobností Velké Británie a celé historie vůbec. Toto drama v produkci HBO a pánů Ridleho a Tonyho Scottových pojednává nejvypjatější epizodu jeho života, a to od roku 1940, kdy byl zvolen premiérem, až do poválečné doby, kdy prohrál volby. Film ukazuje všechny důležité momenty války ve spojitosti právě s Churchillem (bitva o Británii, konference, volby, ...). Jediné, co se mi moc nepáčilo a co mi kazí celkový dojem, je velké skákání mezi událostmi. Připadlo mi to, jakoby mezitím nic nebylo, a všichni si musíme přiznat, že bylo. Asi by tomu slušelo víc třeba dvoudílné zpracování. Devadesát minut věnované takovéto osobě, i když v relativně krátkém období, je málo na to, aby se tam vešlo všechno. Nicméně Brendan Gleeson byl výjmečný, bylo vidět, že toli Winstona vzal poctivě a výsledek stojí za shlédnutí. Jeho výkon bych přirovnal třeba k Robertu Carlylemu, který také ztvárnil důležitou osubu tohoto období, a to Adolfa Hitlera.(24.10.2010)

O Churchillovi jsem už hrozně dlouho chtěl vidět nějaký dokument či něco co by mapovalo jeho život. Naštěstí se tvůrci od HBO opět trefili do mého gusta a natočili tento životopisný film, který popisuje život tohoto svérázného tlouštíka. Životopisné filmy jsou většinou docela nezáživné, ale tento se fakt povedl a to nejen díky skvělému výkonu Brendana Gleeasona. Jsou v něm zachyceny některé slavné výroky, které Winston pronesl, ale najdou se zde i fakta, která jsem o W.Ch. ani nevěděl. Nejlepší hláška filmu--- "Nepiji, nekouřím a jsem 100% fit. | Tedy, já piju, kouřím a jsem 200% fit."-- Pro mě 75%.(10.10.2010)

Kdo neví moc o dějinách 2. světové války, tak se moc nedoví ani z tohoto filmu - naopak - tvůrci zřejmě předpokládali divákovu velkou znalost WWII a proto je film složen pouze z jakýchsi střípků s obrovskými časovými a dějovými skoky (například operace Overlord a konference na Jaltě jsou od sebe filmově vzdáleny maximálně 5 minut a vlastně se ani nedovíme, jak tyto dvě události dopadly a jakou roli v tom sehrál W. Churchill). Nedovíme se ani, proč po vítězství spojenců vyhrála volby drtivě labouristická strana a Churchill musel opustit místo předsedy vlády. Je to vše jen naznačeno a i když toho vím o těchto událostech poměrně dost, přivítal bych semknutější formu vyprávění. Naštěstí zde byl Brendan Gleeson - to jak dokázal zahrát tehdy již 70-letého Churchilla, jeho postoj, řeč, mimiku a gestiku - to mě dostalo. V některých záběrech se mi zdál k nerozeznání od toho pravého WCH. Již od dob Malého řezníka, kdy jsem ho viděl poprvé, pokaždé, když se BG objeví v nějakém filmu, tak jeho postava patří k těm nejvýraznějším - a to nevím, jestli kdy hrál nějakou hlavní roli. Touhle rolí si podle mě všechno vynahradil a taky zvedl celkové hodnocení aspoň o 1, resp. spolu se závěrečnou scénou v divadle aspoň o 2 hvězdičky. P.S. Nedokážu si představit tenhle film s dabingem.(15.12.2010)

• - Brendan Gleeson získal za svou roli cenu Emmy. (shyster)