V srdci bouře: Churchill ve válce (TV film)

Into the Storm

Churchill at War

(neoficiální název)

Drama / Životopisný / Válečný / Historický

Velká Británie / USA, 2009, 95 min

Poměrně slušné válečné drama, ale danému tématu by spíše slušelo delší zpracovaní. Představoval bych si tak minimálně tři díly, každý po sto minutách. Skvělý byl výběr a namaskování herců, kteří se skutečným postavám hodně podobají, čímž film diváka daleko víc vtáhne do děje. Režie se zde lehce otřela i o pár kontrovérzních témat, jako třeba když, v zájmu zvýšení efektivity britských nočních náletů, dává Churchill Harrisovi zelenou k bombardování německých civilistů.(23.8.2009)

• slunicko2

Nudná oslava Churchillovy vlády 1940 - 1945. 1) Možná ten film je autobiografický. Možná je historicky věrný. Brendan Gleeson hraje nepochybně skvěle. Pro diváky nedotčené historickými znalostmi je film nesporně užitečný. 2) Bohužel však především je film k smrti nudný. Přestože historické filmy mám velice rád, u sledování tohoto snímku jsem prostě usnul.(15.10.2010)

No to snad nemohli tvůrci ani myslet vážně, že do 95 minut se vejdou tři tak velkolepé látky jako Churchill ve válce, Churchill na domácí politický scéně a Churchill v soukromí. Vůbec nechápu co bylo smyslem filmu. Neznat okolnosti Churchillových rozhodnutí myslel bych si že ten člověk je úplnej magor. Tvůrci až příliš spoléhali na divákovu znalost, aby si vůbec mohli něco takovýho dovolit natočit a to se mě nelíbí. Uměl bych si to představit jako miniseriálek v produkci HBO dejmu tomu klasických 12 x 60, jo to by potom byla jiná, protože herecky je film zvládnutý dokonale, naznáky atmosféry tam také byly, ale pro to šílený tempo kterým film pádil, aby všechno stačil nebyla ani možnost jí pořádně využít. Na film jsme se těšil a ano filmařská kvalita je znát, ale takhle promhraný zajímavý historický materiál jsem snad ještě neviděl, to je opravdu hrozná škoda.(21.1.2011)

Pán Winston Churchill je určite neprehliadnuteľná postava. Nielen svojím vzhľadom, ale i svojím vzdorom, celkovou povahou a pamätnými výrokmi. Film v pohode zaujme, len tá päť ročná vojna v ňom zbehne neuveriteľne rýchlo a okrajom zachytáva iba niekoľko dôležitých momentov, ktorých bol súčasťou. Mimo iného i scéna okolo slávnej fotografie so Stalinom a Rooseveltom. Myslím, že život W. Churchila je tak nabitý udalosťami , že 90 minútová stopáž jednoducho nepostačuje. Mám ho rád ako človeka i politika(dnes takých niet) a niektoré jeho hlášky mám stále po ruke. Viem ale aj to, že pre poniektorých jeho meno neznamená vždy úctu a palec hore. Spýtajte sa tých, ktorých spolu s inými poslal na smrť v Gallipolli...80%.(16.2.2013)

Na jedné straně dokonalý vůdce a oddaný ochránce britského impéria, na straně druhé výbušný snobský šlechtic živící svou nadřazenost nad svými "poddanými". Nejpůsobivější byla ale jeho Don Quijotovská úloha muže, jehož doba už jej nepotřebuje, v té části se tvůrcům povedlo vyždímat z Churchilla ty nejsilnější emoce. Scéna v divadle, kdy Brendan Gleeson ve své zkroucené grimase začne plakat, je prostě wow :) (důkaz toho, že i televizní produkce častokrát stojí za to!)(1.3.2011)

• - Brendan Gleeson získal za svou roli cenu Emmy. (shyster)