V srdci bouře: Churchill ve válce (TV film)

Into the Storm

Churchill at War

(neoficiální název)

Drama / Životopisný / Válečný / Historický

Velká Británie / USA, 2009, 95 min

• slunicko2

Nudná oslava Churchillovy vlády 1940 - 1945. 1) Možná ten film je autobiografický. Možná je historicky věrný. Brendan Gleeson hraje nepochybně skvěle. Pro diváky nedotčené historickými znalostmi je film nesporně užitečný. 2) Bohužel však především je film k smrti nudný. Přestože historické filmy mám velice rád, u sledování tohoto snímku jsem prostě usnul.(15.10.2010)

Do 90-tich minut sa neda zmestit celych 5 rokov vladnutia Winstona Churchilla ako premiera a ministra obrany zaroven, ale Brendan Gleeson je skvely herec a tvorcovia sa snazili ukazat to najhlavnejsie z jeho nielen sukromneho zivota, ale i superenia z opoziciou vo vlastnom parlamente, stretavania s americkym prezidentom, alebo i so Stalinom. Myslim si, ze sa im to podarilo velmi zaujimavo. Aj napriek tomu, ze su pod produkciou filmu podpisani bratia Scottovci, ktori maju s akcnymi filmami bohate skusenosti je film plny dialogov, takze netreba tu ocakavat ziadne krvave boje, okrem zaberov z archivu. U mna je to kludne na 80%. ________ Brendan Gleeson - (Winston Churchill) +++ Iain Glen - (Kráľ Juraj VI) +++ James D'Arcy - (Jock Colville) +++ Len Cariou - (Prezident Franklin D. Roosevelt) +++ Janet McTeer - (Clementine Churchill) +++ Donald Sumpter - (Lord Halifax) +++ Bill Paterson - (Clement Attlee) +++ Robert Pugh - (Generál Ismay) +++ Patrick Malahide - (Major Generál Bernard Montgomery) +++ Aleksei Petrenko - (Josef Stalin) +++ Produkcia: Ridley Scott, Tony Scott(30.5.2011)

Retrospektivně pojaté vyprávění o Churchillové "nejskvělejší hodině", v němž je poměrně dost prostoru věnováno i času těsně před i po jeho překvapivé volební porážce jen pár měsíců po konci války. Nevím zda to byl úplně nejlepší nápad, neboť už tak muselo být dost těžké vtěsnat do 95 minut tak velkolepou látku jako Churchill ve válce. Ty opakované prostřihy do letního sídla roku 1945, kde nervní Churchill debatuje se svou manželkou o celé řadě více či méně banálních věcech, mi přišly asi trošku navíc. Závěrečná scéna z divadla s aplausem publika pak byla dosti předvídatelná. Skvělé na filmu je samotné ztvárnění Churchilla ať už po stránce vizuální tak i charakterové. Churchill Brendana Gleesona je dokonale nerudný, hrubý a arogantní ale i velmi vtipný. Prostě Churchill jak má být.(29.7.2020)

Na jedné straně dokonalý vůdce a oddaný ochránce britského impéria, na straně druhé výbušný snobský šlechtic živící svou nadřazenost nad svými "poddanými". Nejpůsobivější byla ale jeho Don Quijotovská úloha muže, jehož doba už jej nepotřebuje, v té části se tvůrcům povedlo vyždímat z Churchilla ty nejsilnější emoce. Scéna v divadle, kdy Brendan Gleeson ve své zkroucené grimase začne plakat, je prostě wow :) (důkaz toho, že i televizní produkce častokrát stojí za to!)(1.3.2011)

Winston Churchill je bezpochyby jednou z největších osobností Velké Británie a celé historie vůbec. Toto drama v produkci HBO a pánů Ridleho a Tonyho Scottových pojednává nejvypjatější epizodu jeho života, a to od roku 1940, kdy byl zvolen premiérem, až do poválečné doby, kdy prohrál volby. Film ukazuje všechny důležité momenty války ve spojitosti právě s Churchillem (bitva o Británii, konference, volby, ...). Jediné, co se mi moc nepáčilo a co mi kazí celkový dojem, je velké skákání mezi událostmi. Připadlo mi to, jakoby mezitím nic nebylo, a všichni si musíme přiznat, že bylo. Asi by tomu slušelo víc třeba dvoudílné zpracování. Devadesát minut věnované takovéto osobě, i když v relativně krátkém období, je málo na to, aby se tam vešlo všechno. Nicméně Brendan Gleeson byl výjmečný, bylo vidět, že toli Winstona vzal poctivě a výsledek stojí za shlédnutí. Jeho výkon bych přirovnal třeba k Robertu Carlylemu, který také ztvárnil důležitou osubu tohoto období, a to Adolfa Hitlera.(24.10.2010)

• - Brendan Gleeson získal za svou roli cenu Emmy. (shyster)