VOD (1)

Pět let hrál britský premiér Winston Churchill důležitou roli v boji proti nacismu a jeho vůdcovské schopnosti i pamětihodné projevy pomohly dovést hitlerovské Německo až k hořkému konci. V hlavní roli biografického dramatu HBO uvidíme Brendana Gleesona.
Film z produkce HBO nabízí pohled na život britského ministerského předsedy Winstona Churchilla (hraje ho Brendan Gleeson). V průběhu druhé světové války hrál tento muž jednu z nejdůležitějších rolí v boji proti nacismu a jeho neohroženost, velitelské schopnosti i pamětihodné projevy přispěly k tomu, že hitlerovské Německo dospělo až k hořkému konci. Biografické drama se odehrává ve dvou dějových liniích. V první sledujeme nástup Winstona Churchilla do pozice premiéra Velké Británie v roce 1940 a jeho následnou vládu až do podepsání příměří s nacistickým Německem. Druhá linie se odehrává po válce v roce 1945 ve Francii, kde Winston Churchill tráví se svou ženou a dcerou dovolenou, čeká na výsledky prvních poválečných voleb a připomíná si některé ze svých nejslavnějších válečných událostí. (oficiální text distributora)

nascendi

Je pravdepodobné, že pre úspech životopisných filmov o veľkých osobnostiach je najdôležitejší casting. V prípade Brendana Gleesona (ale nielen jeho) sa to podarilo. Napriek tomu, že film zachytáva pomerne krátky výsek z Churchillovho života, nepocítite pri ňom nudu, skôr pocit, že v ňom veľa chýbalo a skončil akosi predčasne. Bolo však z neho jasné, aký obrovský je rozdiel medzi politikom a štátnikom. Mňa zaujalo, aké sú tie politické hry aktuálne i dnes, aj keď nie sme v Británii, ani vo vojne. A tiež ako rýchlo po pominutí bezprostredného nebezpečenstva opätovne klíči ľavicové blúznenie. ()

V.Silver

Vynikající film. Skvěle natočené, zahrané, poutavé, šlape to - ale jako dokument to berte s opravdu velkou rezervou. Churchill je tady vykreslen až moc idealisticky, a ačkoli on opravdu velkým státníkem nepopiratelně byl, zdaleka nebyl tak geniální, jak by si autor scénáře k tomuto snímku přál. Toto historické klišé pro mě trochu shazuje celkový dojem z filmu, kde Gleeson opravdu exceluje. 80% ()

RedDuck

Film je natočený dobře, spíše se mi nelíbil koncept "letem světem". Vlastně tak moc událostí nechybělo, jen neměly žádnou návaznost.. Aby se z toho dalo něco hodnotného vydolovat chtělo by to aspoň dvojnásobnou stopáž a buď přitlačit na prózu nebo na dokument. Myslím že vyšly taky nějaký paměti, tak materiálu na celý seriál by bylo habaděj... Trochu paradoxní je že Churchilla si zahrál Ir, Brendan Gleeson se toho zhostil ale parádně! ()

genetique

Nedá sa mi neskrývať mierne sklamanie, pretože na podobné filmy si dosť potrpím. Bez debaty má tento film rovnako skvelých hercov ako v oscaroch ovenčených snímkoch, dialógy som hlatal, réžia je veľmi stabilná, hudba veľmi dobre navodzuje patovú situáciu a bezradnosť vo vypätých vzťahoch medzi najdôležitejšími osobami anglickej vlády i medzi jednotlivými štátmi zároveň. Súčasne však neviem čím by ma film počas celého trvania zaujal. Tešil som sa na poodhalenie súkromného života jednej z najväčších postáv anglickej histórie a takisto som si chcel doplniť pár historických vedomostí, ktoré mi filmy tohto razenia vždy ponúknu. V prvom prípade som bol celkom spokojný. Ale v druhom prípade mohli tvorcovia obohatiť historické fakty o pár delikátnych údajov, ktoré som si následne, v dopyte po vedomostiach, ktorý vyvolal tento film, musel vygoogliť. 70%. ()

Koly

Poměrně slušné válečné drama, ale danému tématu by spíše slušelo delší zpracovaní. Představoval bych si tak minimálně tři díly, každý po sto minutách. Skvělý byl výběr a namaskování herců, kteří se skutečným postavám hodně podobají, čímž film diváka daleko víc vtáhne do děje. Režie se zde lehce otřela i o pár kontrovérzních témat, jako třeba když, v zájmu zvýšení efektivity britských nočních náletů, dává Churchill Harrisovi zelenou k bombardování německých civilistů. ()

• Brendan Gleeson získal za svou roli cenu Emmy. (shyster)