V srdci bouře: Churchill ve válce

(TV film)
  • Velká Británie Into the Storm (více)

Pět let hrál britský premiér Winston Churchill důležitou roli v boji proti nacismu a jeho vůdcovské schopnosti i pamětihodné projevy pomohly dovést hitlerovské Německo až k hořkému konci. V hlavní roli biografického dramatu HBO uvidíme Brendana Gleesona.
Film z produkce HBO nabízí pohled na život britského ministerského předsedy Winstona Churchilla (hraje ho Brendan Gleeson). V průběhu druhé světové války hrál tento muž jednu z nejdůležitějších rolí v boji proti nacismu a jeho neohroženost, velitelské schopnosti i pamětihodné projevy přispěly k tomu, že hitlerovské Německo dospělo až k hořkému konci. Biografické drama se odehrává ve dvou dějových liniích. V první sledujeme nástup Winstona Churchilla do pozice premiéra Velké Británie v roce 1940 a jeho následnou vládu až do podepsání příměří s nacistickým Německem. Druhá linie se odehrává po válce v roce 1945 ve Francii, kde Winston Churchill tráví se svou ženou a dcerou dovolenou, čeká na výsledky prvních poválečných voleb a připomíná si některé ze svých nejslavnějších válečných událostí. (oficiální text distributora)

larelay

O tom, ako vyborny televizny film nakope zadnice brakom, ktore vidavame v kinach. Famozne herecke vykony, uzasna atmosfera, ktora ma vtiahla priamo do obdobia 2.svetovej vojny a absolutne dojemna scena na zaver. Ako sam Winston kedysi povedal: "História bude ku mne zhovievavá, pretože som sa odhodlal ju písať." Tak sa aj stalo. ()

Falko

Do 90-tich minut sa neda zmestit celych 5 rokov vladnutia Winstona Churchilla ako premiera a ministra obrany zaroven, ale Brendan Gleeson je skvely herec a tvorcovia sa snazili ukazat to najhlavnejsie z jeho nielen sukromneho zivota, ale i superenia z opoziciou vo vlastnom parlamente, stretavania s americkym prezidentom, alebo i so Stalinom. Myslim si, ze sa im to podarilo velmi zaujimavo. Aj napriek tomu, ze su pod produkciou filmu podpisani bratia Scottovci, ktori maju s akcnymi filmami bohate skusenosti je film plny dialogov, takze netreba tu ocakavat ziadne krvave boje, okrem zaberov z archivu. U mna je to kludne na 80%. ________ Brendan Gleeson - (Winston Churchill) +++ Iain Glen - (Kráľ Juraj VI) +++ James D'Arcy - (Jock Colville) +++ Len Cariou - (Prezident Franklin D. Roosevelt) +++ Janet McTeer - (Clementine Churchill) +++ Donald Sumpter - (Lord Halifax) +++ Bill Paterson - (Clement Attlee) +++ Robert Pugh - (Generál Ismay) +++ Patrick Malahide - (Major Generál Bernard Montgomery) +++ Aleksei Petrenko - (Josef Stalin) +++ Produkcia: Ridley Scott, Tony Scott ()

genetique

Nedá sa mi neskrývať mierne sklamanie, pretože na podobné filmy si dosť potrpím. Bez debaty má tento film rovnako skvelých hercov ako v oscaroch ovenčených snímkoch, dialógy som hlatal, réžia je veľmi stabilná, hudba veľmi dobre navodzuje patovú situáciu a bezradnosť vo vypätých vzťahoch medzi najdôležitejšími osobami anglickej vlády i medzi jednotlivými štátmi zároveň. Súčasne však neviem čím by ma film počas celého trvania zaujal. Tešil som sa na poodhalenie súkromného života jednej z najväčších postáv anglickej histórie a takisto som si chcel doplniť pár historických vedomostí, ktoré mi filmy tohto razenia vždy ponúknu. V prvom prípade som bol celkom spokojný. Ale v druhom prípade mohli tvorcovia obohatiť historické fakty o pár delikátnych údajov, ktoré som si následne, v dopyte po vedomostiach, ktorý vyvolal tento film, musel vygoogliť. 70%. ()

Enšpígl

No to snad nemohli tvůrci ani myslet vážně, že do 95 minut se vejdou tři tak velkolepé látky jako Churchill ve válce, Churchill na domácí politický scéně a Churchill v soukromí. Vůbec nechápu co bylo smyslem filmu. Neznat okolnosti Churchillových rozhodnutí myslel bych si že ten člověk je úplnej magor. Tvůrci až příliš spoléhali na divákovu znalost, aby si vůbec mohli něco takovýho dovolit natočit a to se mě nelíbí. Uměl bych si to představit jako miniseriálek v produkci HBO dejmu tomu klasických 12 x 60, jo to by potom byla jiná, protože herecky je film zvládnutý dokonale, naznáky atmosféry tam také byly, ale pro to šílený tempo kterým film pádil, aby všechno stačil nebyla ani možnost jí pořádně využít. Na film jsme se těšil a ano filmařská kvalita je znát, ale takhle promhraný zajímavý historický materiál jsem snad ještě neviděl, to je opravdu hrozná škoda. ()

woody

Zájemcům o Churchilla to nic nového, ani objevného nepřinese, přesto je radost užívat si soustředěného projevu Brendana Gleesona. Jedinou výtku bych směřoval k přílišné zkratkovitosti, známému to neduhu životopisných filmů (zde dělí Den D a konec války jediný střih, což je docela zarážející). Ale jako didaktické pomůcce do hodin dějepisu se tomu dá jen zatleskat, alespoň by se více lidí dozvědělo o Churchillově obrovské píli. (Obrovský dík patří castingu, který dovolil, aby se roli maršála Stalina zhostil fenomenální Alexej Petrenko, jenž si tak po 20 letech zopakoval svou mistrovskou etudu z Baltazarovy hostiny. A stále z něj sálá cosi nepopsatelně děsivého, byť je tam jen 5 minut) ()

• Brendan Gleeson získal za svou roli cenu Emmy. (shyster)