Film Heleny Třeštíkové je unikátním časosběrným dokumentem, mapujícím čtrnáct let v životě mladé narkomanky a jejího marného zápasu se závislostí. Proč začala brát drogy? Jak sama říká - chtěla se lišit. Píše se rok 1996 a tehdy devatenáctiletá Katka žije v terapeutické komunitě Sananim v Němčicích s nadějí na obyčejný život - touží mít přítele, jednou i rodinu. Happy end se však nekoná. Režisérka zaznamenává ve svém filmu rok za rokem Katčin sestup níž a níž na spirále krádeží, prostituce, fyzického i psychického chátrání, na spirále, přerušované jen občasným vzepětím naděje a odhodlání s drogou skoncovat. Její touha je upřímná, droga ale nakonec vždycky zvítězí. Podaří se Katce konečně najít sílu ve chvíli, kdy otěhotní a budoucí mateřství jí nabídne životní motivaci? (oficiální text distributora)

jane1106

... a taková pohledná holka to byla. Já obecně pro tyto lidi příliš pochopení nemám, takže jejich příběhy zásadně sleduji se zdviženým obočím. Kolotoč, ze kterého je málokdy úniku mě, přiznám se, ke konci již začal nudit. Ono poslouchat blekotání zdrogované ženy, která si zmařila život a vymazaných týpků s IQ tykve na moc dlouho pozornost neuchvátí. Dokumenty Třeštíkové mám moc ráda, z tria Marcela-René-Katka mi ovšem tento, i přes své neoddiskutovatelné kvality, přijde nejslabší. 70% ()

Darth Vader

Tento dokument je zobrazením zničení mladého člověka, který nutno uznat postrádá jakoukoli chuť něco dokázat a vzchopit i přes to co se mu stalo a právě to považuji za největší zbabělost. Mám vlastní už tak dost nepříjemné zkušenosti s nepříjemností osudu a není to lehké, ale stojí za to bojovat. Katka to nedělá, nachází úlevu v drogách, i přesto, že je známo tím jak drogové stavy prohlubují deprese po tom chvilkovém "nebeském uklidnění". Byl jsem na tento film se školou, v prvních pár minutách se banda pitomích pubescentů smála při každém jejím zašišlání a ucházela jim myšlenka filmu. V druhé části se někteří rozhodli jít si na protest zapálit trávu na chodbu kina... a konec?.. To všichni seděli jak zařezaní a nevěděli co si myslet, to hučení hlav šlo slyšet na míle okolo, a věřte mi, že pozorovat co tento film dělá s mladýma lidma v průběhu sledování opravdu stojí za to!:) Dávám 80% ()

Lapacka

Viděl jsem teď v TV, takže nevím, jestli "filmovou" nebo "televizní" verzi. Katka vypadá od začátku značně epicky, sošně - dokument mapuje deset let jejího života na fetech nejrůznějšího a v podstatě stále tvrdšího typu. S tím souvisí postupný úpadek fyzický i psychický. Těžko říct, zda Třeštíková s takovým vývojem předem počítala, nicméně vybrala si do svého dokumentu holku, která působí značně sympaticky, přitažlivě - její osudy, ačkoliv jsou předvídatelné, diváka jen tak nepustí. Jako východisko jejího dokumentu je to dost efektní, působí to až "vypočítaně na efekt". Pokud bychom na dokument nahlíželi jako na "pravdu o životě", pak je to příležitost k zamyšlení nad vnitřní pravdou narkomanů - jejich životem v jiném světě, kde se vždy někdo postará, "nějak to dopadne". Ze začátku se Katka ještě tak nějak "drží", pak ale přijde druhá polovina filmu, Katčino putování po vybydlených pustých bytech s haldami odpadků, její prostituce, vztah s agresivním partnerem, potom v úplném závěru její těhotenství, porod a "boj o dítě" - a právě to, kde se o Katku začíná starat tým kvalitních lékařů a kde jí radí sociálka i režisérka, aby si pokud možno své dítě nechala, ačkoliv by v reálu při jejím životním stylu nemělo šanci snad ani přežít v podmínkách, kde se Katka pohybuje. V těchto sekvencích film nabývá zcela absurdních rysů a vypovídá o zmatené době, ve které žijeme. Třeštíková svojí Katkou zpoza kamery manipuluje - vodí ji na jednání sociálky, určitě i na její intervence Katka sehnala místo na odvykací komunitě, kterou však vzápětí opouští. Poselstvím dokumentu je portrét nesvobody - života v závislosti - tím je cenný. Dokumentarista nemůže být nezaujatý, proto bych Třeštíkové nevyčítal její zaujetí Katkou a ovlivňování jejího života. Přes veškerou pomoc je však Katčina životní dráha dána jako by už od samého začátku - trajektorie pohybu na dně světa a této společnosti. ()

HouseMK

Beznaděj. Všechna čest paní Třeštíkové za odvahu, trpělivost a ponechání věcí přirozenému vývoji! Takových, jako je (byla) Katka, je jistě mnoho, ale nikdo o nich neví. Právě proto je důležitý takový dokument, vtipně natažený na 90 minut - tedy přesně dvě vyučovací hodiny pro základní školy, kde by se tento snímek měl deváťákům promítat povinně v rámci společenské výchovy. Možná to nepomůže, ale aspoň nikdo nebude moct říct, že jsme je nevarovali... ()

jandula00

Strhující dokument Heleny Třeštíkové popisující postupný pád hlavní hrdinky. Bez zbytečných slov, přesto všeříkající. Neskutečně silný snímek, který alespoň mne představil život v naprosto rozdílných poměrech, než na které jsem zvyklá. Velmi mě zaujala snaha všech sociálních pracovnic a lékařů, kteří se ke Katce chovali s úctou a jako k sobě rovné. Na to bych rozhodně neměla. Myslím, že tento dokument by se měl pouštět dětem na základních školách jako prevence, protože všechny ty nezáživné a nudné přednášky na mě neměli ani zdaleka takový dopad, jako 90 minut pohledu na totální destrukci krásné mladé ženy. ()

NGP

Moc se cení snaha paní režisérky podat ten příběh divákům. Film nedostatky má, ale nic není ideální. Třeba by to mohlo mít silnější vliv na lidi, kdyby Katka o svých problémech mluvila. Kdyby se jí rozmotal jazyk, kdyby více vyprávěla o svém životě, tak bysme možná všichni spolu s ní pochopili PROČ vlastně člověk do toho spadne. Ale je pochopitelné, že pokud člověk nechce, (navíc takový člověk jako je Katka) tak jí přeci do toho nikdo nutit nebude. Třešničkou na dortu je reakce Katky po shlédnutí filmu, když se na to všechno dívala ze strany. Její poslední věta každého v sále dostane natolik, že u závěrečných titulků vládne absolutní ticho, a není živá duše, která by o tom všem v tu chvíli nepřemýšlela. Pikantní závěr stojí za to. Navíc myslím si, že Terezka, až vyroste, bude paní režisérce nesmírně vděčná, protože bude mít šanci svojí matku poznat. Žen po shlédnutí filmu se to nesmírně dotkne. Ženy s dětmi si svých podmínek pro vychovávání dítěte také začnou více vážit. To můžete klidně udělat dotazník po shlédnutí filmu, každá žena vám odpoví stejně. ()

Andronikos

Dokument. Tým by vlastne mal komentár filmu skončiť, pretože inak to bude komentár postáv/osôb, drogovej problematiky atď. Dovolím si však ešte dodať, že je to dokument impresívny a kto by tvrdil opak, asi prekročil nejaký extrémny prah necitlivosti. "Dej" má po kratšom prológu, zostrihanom zo staršieho dokumentu, "zápletku", ktorá zjednocuje jednotlivé zábery a smeruje k "endu". A rozhodne nie "happy". Lenže tento dej a táto zápletka nie sú dielom upoteného hollywoodskeho či argentínskeho scenáristu, ale vystupujúcich osôb či života (ako sa komu páči). "Že se jí omlouvám" ma rozhodne bude mátať ešte dlho. ()

merigieren

kupodivu nedokončená jednička byla lepší než toto. můžem se ptát proč? Tento díl se účelově zaměřil jen na vpich jehly a podivné rozpoložení Katky v těhotenství. Neřeší, kde berou peníze teď, co se dělo v 5 nezmapovaných letech, asi nic zajímavého když se snažila zbavit drog. Co se vůbec stalo s domem po babičce, proč se stala bezdomovkyní? Každopádně nechápu proč není detox jako vězení, prostě spoutat a pustit až budou čistí, tohle je nesmyslná realita. Prostě mi to připadalo, že já se chci někam podívat a kamera kouká jinam. Cirhóza jater se asi vytratila. dokonce nevypadá Katka tak zničeně, Chtělo by to víc komentářů, víc zájmu,... ()

Loooki

Ani keby sto Inceptionov s hodnotením Oscara, sa nevyrovná filmom Heleny Treštíkovej. určite hodnotím, to ako sa pristupovalo k filmu a jeho kvalite, ako hodnoteniu hlavnej hrdinky, lebo to hodnotiť nejde, to je život, ktorý si vybrala ona sama. ()

crha

V půlce filmu jsem si vzpomněl, že chci vidět D-tox se Slyem. Co k tomu říct, no...já ani nevím, jaká je Třeštíková dokumentaristka, ale matriál má teda docela slušnej. Když už na lidi, jako je Katka platím, tak jsem aspoň rád, že vím, jak se mají. Jediné sympatie, které jsem ke Katce a tomu cigošovi měl, byly, že měli rádi a chtěli do péče tu dceru. Nadruhou stranu, jsem jim to hrozně nepřál, protože zlatej děcák, než vyrůstat u takových špín. I když další otázka je, co to dítě musí být za mutanta, při její životosprávě v těhotenství. Hodnotí se tady filmy, takže nebudu psát úvahy o tom, jak bych, být diktátor, vlakem naposílal tyhle lidi na ozdravovný tábor do jistého městečka v Polsku. Dokumenty Třeštíkové za zkouknutí rozhodně stojí. Jinak nechápu jak jí mohli diagnostikovat hepatitidu C a potom jen A a B. Já měl totiž áčko, tak mě to celkem zajímá a žil jsem v tom, že C nejde vyléčit. ()

Elyon

Zajímavý dokument, docela silný příběh o tom, jak může obyčejný člověk spadnout do takového nechutného svinstva a pokračovat v něm, i když nezáleží v tu chvíli na něm, ale má v sobě nový život. Proč vlastně lidé jdou do léčení a nakonec to vzdají? Nejvíc mi bylo líto malé Terezky, která nakonec zůstala opuštěná. ()

fixaman

Neskutečně silný dokument ukazující obrovskou sílu heroinu v jeho nejničivějších podobách.. Určitě dobré do škol jako součást preventivní kampaně. Pořád se ale nemůžu zbavit pocitu zoufalství z toho, že autorka si užívá popularity díky tomu, že Katce dávala peníze na heroin (za natáčení) a pak jen nečinně přihlížela jejímu pádu, aby měla materiál pro dokument.. Ano, je pravda, že Katka by si ty peníze nějak stejně obstarala.. Ale jak se prostě člověk může s někým tolik let setkávat a točit ho, aniž by se mu nějak pokusil pomoct? To nepochopím.. ()

Radek.SCH

Sorry, ale to mám litovat nějakou feťačku, která se ani neumí postarat o sebe, natožpak ještě o svoje děcko, kterému ještě před jeho narozením ničí život? Takových nicek se v každým městě najde dost a nikdo s nimi netráví roky s kamerou. Ale jako varování pro náctileté by to mohlo stačit. I když myslím, že ani tenhle film na tom nic nezmění. A proč ne? NIKDO je totiž do toho nenutí. Je to čistě jejich rozhodnutí. >> Viděna filmová verze. ()

Vítejte v KLDR! Zdarma!

Vítejte v KLDR! Zdarma!