Komedie o oslavě zlaté svatby, která se tak trošku zvrtla… Staří manželé chystají velkou rodinnou sešlost. Manžel přemýšlí, čím by své ženě udělal radost. Při pochůzce městem potká starého kamaráda a popijí spolu nejednu sklenku. Po dávce alkoholu muž vymění svůj zánovní kabát za kožich s liščími hlavičkami pro ženu, domnívá se, že ji tím potěší. Jenže ten dárek se jeho manželce pranic nelíbí a na muže se rozhněvá. Manželé se pohádají, vyčtou si první poslední, a nakonec se rozhodnou oslavu zrušit. Muž chce rozvod „pro nepřekonatelný odpor"… Jan Pivec v postavě nerudného bručouna s dobrým srdcem získal za tuto roli Cenu za nejlepší herecký výkon na Mezinárodním televizním festivalu Zlatá Praha 1968. Televizní klasiku samozřejmě zdobí také výkony jeho hereckých kolegů, především Jiřiny Šejbalové a Bohuše Záhorského. (Česká televize)

Chudobka

Ani nespočítám, kolikrát jsem tenhle film viděla. A už se zase dívám! Herecký koncert paní Šejbalové a pánů Pivce a Záhorského si nemůžu nechat ujít. Můj oblíbený Jan Pivec je zde neuvěřitelně roztomilý. Která žena by nechtěla dostat takový kožich jako Blaženka! Výborný scénář i režie. Skvost! ()

Candida

Za takové konstelace vyjímečných hereckých osobností a s Františkem Filipem za kamerou to snad ani jinak dopadnout nemohlo! Jasný důkaz toho, že tzv. "kult mládí" , kterému propadají i určité kruhy ve filmařské branži, je nesmysl! ()

J R C Pecuchet

Absolutní špička Československé komediální tvorby ! V hlavních rolích zcela nedostižní Jan Pivec a Jiřina Šejbalová v režii Františka Filipa. Tato inscenace zcela právem patří do ZLATÉHO FONDU ČESKOSLOVENSKÉ KINEMATOGRAFIE, ikdyž má "jen" televizní formát. Škoda jen, že dosud nevyšla na DVD. ()

Hopkins

Nesmrtelná komedie a nezapomenutelná hláška ty vlasy mám jak po tyfu :o) a neustálé hádky o nic postě manželství po sdesítkách let o co jiného se hádat než o blbostech :) ale taky herecký výkon všech herců. oprávněně to patří do zlatého fondu. ()

nopud

Tak u tohoto filmu jsem se skutečně pobavil. Zlaté svatby jsem zažil 2 (od svých prarodičů) a musím říct, že by mě ani ve snu nenapadlo, že by mohly skončit takto. ()

Gabretta

Ta neuvěřitelná rychlost jakou se děj odvíjel od hádky k usmíření. Přímo herecký koncert Jiřiny Šejbalové a Jana Pivce. Krásný film ze života - přítele (a nutno nekriticky podotknout, že i sebe) jsem v tom viděla několikrát. Nejlepší příklad - nechte chlapa samotného nakupovat - myslím si, že od 50. výročí svatby bych taky chodila s lištičkami u krku...:o) ()

tranquill

Nádherná (především) konverzační komedie. Chtěl jsem použít nějakou hlášku ze slovních soubojů Jana Pivce a Jiřiny Šejbalové, ale jejich tam tolik, že bych nevěděl kterou :-) Kromě jejich hereckého koncertu kvituji perfektní scénář, který velmi vystihuje skutečné rodinné situace a nebojí se zavtipkovat si i ze stranických schůzí.. Je vidět, že tehdy byla doba opravdu uvolněná a oproti dnešku, kdy máme sice demokracii, ale jsme svázaní různými požadavky, mohly vzniknout takové krásné filmy... ()

Schlierkamp

Československá televizní komedie o postarším manželském páru, který se kvůli malicherné věci nepohodne a je tak ohrožena oslava jejich zlaté svatby. V rolích letitých manželů, úzkostlivě dbajících na tradice, jež provázely jejich seznámení a výročí, se představily dvě mimořádné herecké osobnosti J. Pivec a J. Šejbalová a jejich civilní, domácí dialogy, jež mezi řádky i v hádce vyzrazovaly jejich vzájemnou lásku, byly ozdobou této komedie. Dvojici umělců výborně doplňoval B. Záhorský v roli Lojzíčkova nejlepšího přítele Františka, jenž zaujal ve scéně ve vetešnictví při nákupu daru pro Blaženku a především později v jeho úbytku, kde se prezentoval velmi zajímavými praktickými radami pro člověka žijícího sám. Právě onen s láskou koupený, ale ne zcela vhodný dar liščími hlavami lemovaný byl důvodem pro manželský svár, jenž byl definitivně zapomenut až po krátké návštěvě jejich početného příbuzenstva. Z lásky tohoto manželství vzniklo údajně sedm dětí, z tohoto rozvětveného příbuzenstva jsem však zaznamenal pouze v malých rolích R. Merunkovou, J. Beka, J. Vinkláře a L. Křiváčka. Režisér F. Filip natočil podařenou komedii a vztazích mezi dlouholetými manžely, avšak při jejím hodnocení bylo nutno zohlednit, že Machova o pět let mladší komedie na podobné téma Zlatá svatba, v níž manželský pár hrála opět J. Šejbalová s B. Záhorským, na mě zapůsobila malinko víc. ()

anitae

Výraz Šejbalové když dostane kožich s lištičkami, oslava zlaté svatby, scénka na loďce, společné soužití Pivce s kamarádem, který vše způsobil. Ke konci už to trošku ztrácelo dech, ale jinak skvělá zábava. ()

E lan

Tak tento televizní film nemá chybu - všichni tři hlavní herci představují skvělé jak komediální tak vážné momenty, které se tak vkusně střídají, že se v tom nejeden pár (ať už manželský či předmanželský) velmi lehce najde:-) Bravo! ()

rivah

Slabý scénář i režie, děj se vleče, stereotypní pohled na zdětinštělé starší, dobří herci - Pivec, Šejbalová,Záhorský to nemohli zachránit. ()

Likan7

Skvělá první půl hodina. Jenže pak se to totálně sesypalo a mě to z minuty na minutu přestalo bavit. Pivec je skvělý, ale jakmile své ženě ukáže kabát, vytratí se humor a nezbyde nic. ()

Rebeca

"Já mám vážně strach, že ty naše rozpory přerostou do ulice a bude to mít vlyv na život města a státu, protože Josífek (synek) dělá na Hradčanech topiče a  Růžena (dcerka) je ve Výskumním ústavu národního zdraví a říká se: jaká rodina, takový stát." Inu - svatá pravda, nemyslíte? a taktéž "Dejte sem smích a smrt je mrtva - to řekl jeden veliký umělec". Jsou filmy, které nestárnou, z důvodů vyřčených i mlčenlivých pravd, láskyplného humoru, nezraňující ironie i zobrazení štěstí, které oceníme až po letech a Láska jako trám je jedním z nich. Krom toho - herecký a režijní klenot. ()

macetoma

Jan Pivec byl skvělý herec. Scéna ve starožitnictví s nákupem kožichu to jasně dokazuje. Takové to drobné haštěření s Jiřinou Šejbalovou mne ovšem moc nebralo. Dávám 4 hvězdy. ()