Reklama

Reklama

Dracula

(festivalový název)
Trailer

Obsahy(1)

Na panstvo grófa Draculu (Christopher Lee) prichádza nový knihovník Jonathan Harker (John Van Eyssen), ktorý sem však prišiel z úplne iných dôvodov. Má v pláne navždy zničiť Draculu. To sa mu však nepodarí a dokonca sa aj sám zmení na upíra. Prichádza za ním jeho priateľ, profesor Van Helsing (Peter Cushing), ktorý vyslobodí jeho dušu a spolu s Arthurom Holmwoodom (Michael Gough) sa rozhodnú pokračovať v tom, čo Jonathan začal. HORROR OF DRACULA je prvý zo série filmov s Christopherom Leem v úlohe Draculu. (pivo)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (98)

erl 

všechny recenze uživatele

Hm možná nejlepší Dracula vůbec. Děj je sice hodně pozměněný ale přesto poutavý. Atmosféra je moc pěkná , dusná a tajemná. Nejvíce mně šokovala vysoká brutalita na 58 rok. Herecké obsazení je velice kvalitní. Všechny aktéry ale zastiňuje Peter Cushing v roly Van Helsinga. Určitě nejlepší ztvárnění této postavy. I když výstup Christohera Leeho není tak působivý jako kolegy Lugosiho tak přesto v klíčových okamžicích jeho krve žíznivý kukuč funguje. Vrchol celého filmu je určitě finále kde film vytáhne na světlo (doslova) všechny trumfy. Rozhodně kvalitní podívaná která je dnes už nesmrtelnou klasikou. ()

Dan9K 

všechny recenze uživatele

Pro mě celkem výrazné zklamání. Schází atmosféra. Neubráním se srovnání s verzí Toda Browninga z roku 1931. Hrad je zde příliš luxusní, ve starší verzi, kde bylo všude spousta krys a pavučin, to bylo něco! Christopher Lee se mi vůbec nelíbil. Zahrál postavu Draculy strašně ztřeštěně a absolutně nevznešeně. Do charismatu a přesvědčivosti Lugosiho mu chybí opravdu hodně a i tak je škoda, že se ve filmu výrazněji ohřeje jen na začátku filmu...no a vlastně i na konci, ale to ne proto, že by byl na plátně nějak dlouho. Dále mi pak neseděl fakt, že hodně postav už od začátku snímku vlastně vědělo (nebo alespoň tušilo), co je ten Dracula zač. Nechápu proč. Původně to tak není a navíc je to mnohem méně zábavné. Scény na mě občas působily, jako by je někdo ve střižně zpřeházel a samotný příběh je nepochopitelně celkem zásadně odlišný od knihy, což by nevadilo, kdyby to byly změny k lepšímu...nejsou ()

Reklama

PetrPan 

všechny recenze uživatele

Kladivářský Drákula mírně ztrácí na strašidelnosti, možná i proto, že hraběte samého je ve filmu zoufale málo. A i v těch několika chvílích, v nichž vycení své špičáky, mne moc nepřesvědčil. Christopher Lee se sice šklebí seč mu síly stačí, ale jeho role je skutečně minimalizována až příliš a přebíjí jej Peter Cushing jako vědátor van Helsing. Drákula pak nebudí dojem centra veškerého zla, ale působí jen jako druh škodlivého hmyzu určený k likvidaci. Za nejlepší z hororového hlediska považuju hřbitovní scénu s nemrtvou Lucy a oceňuji i parádní hammerovské kulisy a na svou dobu slušnou krvavost. Uspokojivá trojka. ()

BoPo 

všechny recenze uživatele

Christopher Lee patrí k oceňovaním predstaviteľom Draculu. Neviem, mne prišiel ako sňatkový podvodník, ktorý keď ide do tuhého, tak začne zdrhať. Peter Cushing má byť zasa úplne najlepší predstaviteľ Van Helsinga. Nazval by som ho asi najviac odvážnym...či skôr najmenej opatrným, nemajúcim plán premyslený na viac než jeden ťah dopredu. Klasický príbeh je tu dosť pozmenený. Žiadna Transylvania, Londýn, Renfield, pozmenené (ne)partnerské dvojice...Nakukajte si radšej Star Wars, tam vám Lee a Cushing predvedú charizmatickejšie postavy. ()

Litsarch 

všechny recenze uživatele

Nic pro mě už nepřekoná Upíra Nosferatu (1922), leč některé filmy s Draculou jsou také dobré. Horror of Dracula je jedním z nich. Od začátku se děj pohybuje ve své napjaté hororové lince a na nic se extra nečeká. Christopher Lee do role Drákuly pasuje moc dobře a kdykoliv se objeví na scéně, snímek získává takový ten "bod navíc". V prostoru je jeho přítomnost prostě cítit. Na Van Helsinga (Peter Cushing) jsem si sice musel trochu zvykat a nutno uznat, že role zahrál opravdu dobře. Snímek si moc dobře udržuje napětí až do konce a závěrečná scéna s Draculou je už jen takový bonbónek na konec. Na plný počet mi na snímku ale něco chybí. ()

Galerie (45)

Zajímavosti (26)

  • Kromě různých zvuků, které Drákula vydává, tak v průběhu filmu nemluví vlastně s nikým jiným než Jonathanem Harkerem. (liquido26)
  • Představitel hraběte Drákuly Christopher Lee si několikrát stěžoval na kontaktní čočky, které musel nosit při natáčení. Bylo to pro něj mnohdy bolestivé a někdy dokonce i špatně viděl. (Pavlínka9)
  • Na začátku filmu John Van Eyssen (Jonathan Harker) zapisuje do svého deníku datum 3. května 1885 a události okolo hraběte Drákuly (Christopher Lee) se měly odehrát přibližně do týdne od tohoto data. Týden po 3. květnu měl také Drákula (Christopher Lee) pohřebním vozem překročit hranici. Když se však Helsing (Peter Cushing) na hranici ptá, zdali Drakula opravdu hranici překročil, dotazuje se na termín 1. prosince. (Pavlínka9)

Související novinky

Legendární britské studio Hammer čeká návrat

Legendární britské studio Hammer čeká návrat

02.09.2023

Ikonické londýnské studio Hammer Films bylo založeno v roce 1934, a ačkoliv se v prvních dvou dekádách své existence zaměřovalo na filmovou produkci na škále všech žánrů, nejikoničtější snímky, které… (více)

Van Helsing se dočká rebootu

Van Helsing se dočká rebootu

02.12.2020

Studio Universal oznámilo reboot slavného lovce monster Van Helsinga. Snímek natočí Julius Avery (Overlord), co je ale důležitější, bude ho skrze svoji společnost Atomic Banners produkovat mistr… (více)

Christopher Lee 1922 - 2015

Christopher Lee 1922 - 2015

11.06.2015

Kdekdo si možná myslel, že tu s námi Christopher Lee bude věčně, ale tahle přání se bohužel nevyplní. Britská herecká legenda totiž zemřela v neděli 7. června v londýnské nemocnici Chelsea and… (více)

Reklama

Reklama