Dracula (festivalový název)

Dracula

Horror of Dracula

Horor

Velká Británie, 1958, 82 min

Výtečné propojení atmosféry Sherlocka Holmese s příběhem o Dráculovi. Jedinou podobností mezi dějem knihy Stockera a tímto filmem jsou jména, která byla zapůjčena hlavním postavám. V ději jinak nenaleznete téměř žádnou podobnost. Peter Cushing v roli Van Helsinga je dokonalý a Ch. Lee coby Drácula se za svůj výkon taky nemusí stydět, oproti jiným a známějším představitelům této postavy (např. Lugosi či Oldman). Film se obešel bez vysokého rozpočtu i zbytečné teatrálnosti. Teží hlavně z hereckých výkonů, výtečné hudby a dobře napsaného scénáře. Závěrečných 10 minut vám zaručeně rozproudí krev! 9/10(11.2.2008)

Typickej produkt starý školy hororů, který by v dnešní době nemohly v žádným případě uspět, jelikož to nemá prakticky vůbec co nabídnout na poli napětí nebo mrazivý atmosféry, působí to hrozně amatérsky skoro ve všech směrech a to ať už se jedná o mizerný dialogy, příšerně nucenou hudbu, celkově scénář nebo herce, dokonce ani Christopher Lee mi nepřišel nikterak dobrej ve svý roli, spíš bych řek, že byl na roli příliš mladej a jeho postava se kupodivu objevuje spíš sporadicky. V tehdejší době to byl určitě kvalitní horor už jen kvůli tomu, že před 50 lety takhle horory prostě vypadaly a nikdo neznal vyšší laťku a celkově vnímání lidí bylo asi jiný, ale dneska to už je velká bída(8.9.2008)

• Superpero

No nevím no. Děj byl oproti knížce dost pozměněn, což by zas až tak nevadilo kdyby kvalita filmu za něco stála. Atmosféra nulová, herci většinou jen stojí, odříkávají dialogy a jaksi přitom zapomínají hrát. Michael Gough hraje naprosto příšerně! Na Petera Cushinga se dá docela dívat a Christopher Lee mi přivodil obrovské zklamání. Dracula v jeho podání nemá žádné charisma a je to jen chlápek v dlouhym plášti s upíříma zubama co se daj koupit na pouti za bůra. Celkově je to dost nuda a jestli tohle patří k vrcholům hammerovské produkce tak nechci nic dalšího vidět.(29.3.2006)

Fajn ´hammer´, se skromnou výpravou a sympatickou divadelní stylizací, ale tady musím srovnávat (F.F.Coppola) a i zásahy do literární předlohy mi nepřišly zrovna šťastné, takže 1* dolů. A Dracula by měl být démonický a charismatický, Lee je na velmi malém prostoru stěží démonický, nad vodou to drží pouze (opět) geniální Cushing, jehož považuji za nejlepšího Van Helsinga mezi všemi drakulovskými filmovými adaptacemi.(6.6.2009)

Videl som už aj lepšie spracovanie Draculy, ale rozhodne to nebola strata času. Film tlačia smerom nahor hlavne fantastickí P. Cushing ako Van Helsing a Christopher Lee ako Dracula. Obaja tu potvrdili, že svojho času nemali v tomto žánri konkurenciu. Milo ma prekvapila aj záverečná scéna, na svoju dobu bola celkom slušne trikovo zvládnutá. 70/100(3.9.2016)

• - Anachronismus: Van Helsing řekne, že dívka vypadá jako "teddy bear". Toto slovo se začalo používat roku 1902, ale film se přitom odehrává roku 1888. (liquido26)

• - Christopher Lee ve své autografii uvádí, že za ztvárnění Drákuly dostal jen 750 liber. Film prý vydělal 25 milionů dolarů. (Mr.Hudson)

• - Snímek byl natočen podle stejnojmenného románu Brama Stokera. (Hans.)