Dracula (festivalový název)

Dracula

Horror of Dracula

Horor

Velká Británie, 1958, 82 min

Jistě, z dnešního úhlu pohledu by Horror of Dracula byl stěží považován za horor, nicméně pokud máte něco nakoukáno, tak musíte jen uznale kývat hlavou a žasnout, kolik filmů si z této klasiky vypůjčilo různé elementy. Po právu je tento film považován za klasikou a (nejen) díky této roli je Christopher Lee legendou, která bude žít věčně. 100 %.(5.10.2015)

• *CARNIFEX*

Ako vždy, vysoko nadhodnotený snímok. Každý kto čítal predlohu (Ja 12 x, mám "originál", aj neskrátenú verziu, ktorá je dva krát tak hrubá), veľmi dobre vie, že najväčšiu dávku "strachu" Stokerovo dielo ponúka práve úvodom, teda popisovaním udalostí počas samotnej cesty, no najmä okolnosťami v priebehu návštevy Harkera na hrade g. Draculu, až do jeho úniku. Popravde, táto pasáž je tak ohavne spackaná, že sa mi v sledovaní tohto počinu ani nechcelo pokračovať. Keď som si veľmi rýchlo uvedomil, že film ani z ďaleka NIE JE podľa knihy, hovorím si, daj tomu šancu, možno ťa tvorcovia "tejto" starej klasiky prekvapia. No a čuduj sa svetu, aj sa stalo. Akurát, že inak, akoby som dúfal ..(1.9.2016)

Dve slova za vse: Peter Cushing. Bez neho by tahle studiove papundeklova, pastelove napudrovana chudinka typu ceska pohadka "Hratky s certem" byla hodna rychleho zapomneni. JEho herectvi a charizma dalece presahuje kvality filmu a dokonce i Christophera Lee, jehoz Dracula postrada jakoukoliv tajemnou pritazlivost a zajimavost i o skoro 30 let starsiho vykonu Beli Lugosiho. Velmi volna adaptace si ze Stokera pujcila prakticky jen jmena a par motivu, ktere premenila ve velmi jednoduchy a krapet nudny dej. BOhuzel skodi i gentlemanska a uhlazena REzie, ktera se hodi perfektne do filmu typu "Snidane u Tiffaniho", v podobnem bijaku ale nici i zbytecek atmosfery, ktery nezadusili naprosto nevhodne kulisy (Draculova stodola pripomina Egyptsko-turecky palac) a toporni herci. Pokud vas neco naprosto prirozene udrzi u filmu, je to Cushing. Jeho Van Helsing pripimina jinou hercovu slavnou roli - Sherlocka Holmese. Prirozeny a dustojne tichy projev, vyzarovana inteligence, sympaticke podivinstvi, ale i kostym - to vse slavneho detektiva do filmu plne preneslo a jmeno Van Helsing vas behem filmu ani nenapadne. On sam by si zaslouzil 5*. Abych ale nekrivdil - film ma par podarenych momentu a treba scena, kdy se Lucy chysta na Draculuv nocni prichod ma tak silny sexualni naboj, ze az zapomenete dychat. Ovsem kdyz 80% filmu tvori vata bez napeti se znacne divadelne statickym pojetim... je to spatne.(27.10.2008)

Typickej produkt starý školy hororů, který by v dnešní době nemohly v žádným případě uspět, jelikož to nemá prakticky vůbec co nabídnout na poli napětí nebo mrazivý atmosféry, působí to hrozně amatérsky skoro ve všech směrech a to ať už se jedná o mizerný dialogy, příšerně nucenou hudbu, celkově scénář nebo herce, dokonce ani Christopher Lee mi nepřišel nikterak dobrej ve svý roli, spíš bych řek, že byl na roli příliš mladej a jeho postava se kupodivu objevuje spíš sporadicky. V tehdejší době to byl určitě kvalitní horor už jen kvůli tomu, že před 50 lety takhle horory prostě vypadaly a nikdo neznal vyšší laťku a celkově vnímání lidí bylo asi jiný, ale dneska to už je velká bída(8.9.2008)

Výtečné propojení atmosféry Sherlocka Holmese s příběhem o Dráculovi. Jedinou podobností mezi dějem knihy Stockera a tímto filmem jsou jména, která byla zapůjčena hlavním postavám. V ději jinak nenaleznete téměř žádnou podobnost. Peter Cushing v roli Van Helsinga je dokonalý a Ch. Lee coby Drácula se za svůj výkon taky nemusí stydět, oproti jiným a známějším představitelům této postavy (např. Lugosi či Oldman). Film se obešel bez vysokého rozpočtu i zbytečné teatrálnosti. Teží hlavně z hereckých výkonů, výtečné hudby a dobře napsaného scénáře. Závěrečných 10 minut vám zaručeně rozproudí krev! 9/10(11.2.2008)

• - Rakva, v ktorej spí Dracula (Peter Cushing), má na veku veľký kríž. Dracula by sa ho tak nemohol dotknúť a dostať sa do nej. (beso74)

• - Hviezda filmu Peter Cushing (Van Helsing) sa na plátne objaví až v 25 minúte, pričom Christopher Lee čoby Dracula na ňom strávi sotva sedem minút. (beso74)

• - Drákula byl filmován mezi 11.11. 1957 a 3.1. 1958. (liquido26)