Dracula (festivalový název)

Dracula

Horror of Dracula

Horor

Velká Británie, 1958, 82 min

Kladivářský Drákula mírně ztrácí na strašidelnosti, možná i proto, že hraběte samého je ve filmu zoufale málo. A i v těch několika chvílích, v nichž vycení své špičáky, mne moc nepřesvědčil. Christopher Lee se sice šklebí seč mu síly stačí, ale jeho role je skutečně minimalizována až příliš a přebíjí jej Peter Cushing jako vědátor van Helsing. Drákula pak nebudí dojem centra veškerého zla, ale působí jen jako druh škodlivého hmyzu určený k likvidaci. Za nejlepší z hororového hlediska považuju hřbitovní scénu s nemrtvou Lucy a oceňuji i parádní hammerovské kulisy a na svou dobu slušnou krvavost. Uspokojivá trojka.(6.5.2015)

Po tom, čo som videl Horor of Dracula ako v poradí moju štvrtú adaptáciu Stockerovho románu, musím konštatovať, že táto látka nie je môj šálok "krvi", respektíve nie je to moja "krvná" skupina. Keďže sa jedná o ten samý dej s kozmetickými úpravami, potešenie z jeho sledovania mi spôsobovalo skôr porovnávanie jednotlivých tvorivých prístupov, atmosféry, rôznych sekvencií a oných dejových zmien. Hammerovský Dracula má za hlavného hrdinu Van Helsinga, Dracula je tu až vedľajšia postava v pozadí. Film sa z dnešného hľadiska určite nedá nazvať hororom, viac mi Cushingova postava a jej metódy pripomínali Sherlocka Holmesa. Casting je výborný, určite lepší, ako v staršej verzii od Universalu.(15.12.2012)

Dve slova za vse: Peter Cushing. Bez neho by tahle studiove papundeklova, pastelove napudrovana chudinka typu ceska pohadka "Hratky s certem" byla hodna rychleho zapomneni. JEho herectvi a charizma dalece presahuje kvality filmu a dokonce i Christophera Lee, jehoz Dracula postrada jakoukoliv tajemnou pritazlivost a zajimavost i o skoro 30 let starsiho vykonu Beli Lugosiho. Velmi volna adaptace si ze Stokera pujcila prakticky jen jmena a par motivu, ktere premenila ve velmi jednoduchy a krapet nudny dej. BOhuzel skodi i gentlemanska a uhlazena REzie, ktera se hodi perfektne do filmu typu "Snidane u Tiffaniho", v podobnem bijaku ale nici i zbytecek atmosfery, ktery nezadusili naprosto nevhodne kulisy (Draculova stodola pripomina Egyptsko-turecky palac) a toporni herci. Pokud vas neco naprosto prirozene udrzi u filmu, je to Cushing. Jeho Van Helsing pripimina jinou hercovu slavnou roli - Sherlocka Holmese. Prirozeny a dustojne tichy projev, vyzarovana inteligence, sympaticke podivinstvi, ale i kostym - to vse slavneho detektiva do filmu plne preneslo a jmeno Van Helsing vas behem filmu ani nenapadne. On sam by si zaslouzil 5*. Abych ale nekrivdil - film ma par podarenych momentu a treba scena, kdy se Lucy chysta na Draculuv nocni prichod ma tak silny sexualni naboj, ze az zapomenete dychat. Ovsem kdyz 80% filmu tvori vata bez napeti se znacne divadelne statickym pojetim... je to spatne.(27.10.2008)

Výtečné propojení atmosféry Sherlocka Holmese s příběhem o Dráculovi. Jedinou podobností mezi dějem knihy Stockera a tímto filmem jsou jména, která byla zapůjčena hlavním postavám. V ději jinak nenaleznete téměř žádnou podobnost. Peter Cushing v roli Van Helsinga je dokonalý a Ch. Lee coby Drácula se za svůj výkon taky nemusí stydět, oproti jiným a známějším představitelům této postavy (např. Lugosi či Oldman). Film se obešel bez vysokého rozpočtu i zbytečné teatrálnosti. Teží hlavně z hereckých výkonů, výtečné hudby a dobře napsaného scénáře. Závěrečných 10 minut vám zaručeně rozproudí krev! 9/10(11.2.2008)

Hammer. Vynikající draculovský film, který se suverénně řadí mezi ty nejlepší (spolu s Belou Lugosim), co kdy vznikly. Podobně tak Christopher Lee je vizuálně (opět spolu s Belou Lugosim) jeden z nejzajímavějších Draculů. Bohužel má strašně málo prostoru, což sice nevadí tolik, jelikož když na scéně není on, je tam fenomenální Peter Cushing, který je stále a znovu geniální, ale stejně by se mi líbila nějaká konfrontační scéna Van Helsinga s Draculou, ne jen mizerná rvačka a konec (třebaže následovaný kouzelným upírovým rozpadem v prach). Škoda, ale nevadí, protože jde o krásný film: atmosférický (v tom byli v Hammeru vždycky machři), napínavý, zábavný. Scény na hřbitově u hrobky Lucy patří bez přehánění do klasického kinematografického fondu a přestože byly mnohokrát kopírovány i parodovány, jen máloco se v jim upířím subžánru může rovnat. Vůbec nevadí, že oproti předloze došlo k tolika změnám, nakonec jakkoli je Stokerův román zábavný, literární skvost to skutečně není, a při adaptacích se vždycky vyplatí mít nějaký odstup. Skvělý film.(6.12.2014)

• - Plášť, která nosil v tomto filmu Christopher Lee, se našel roku 2007 v londýnském obchodě s kostýmy během inventury. Byl pohřešován 30 let a jeho cena je odhadována na 50 000 dolarů. Christopher Lee potvrdil jeho pravost. (liquido26)

• - Keď Van Helsing (Peter Cushing) použije proti Lucy Holmwood (Carol Marsh) krucifix, je na ňom jej odraz, čo u upíra nie je možné. (beso74)

• - Ve Spojených Státech byl název snímku změněn na "Horror of Dracula", aby nedošlo k záměně s verzí Drákulyz roku 1931, která byla stále v kinech. (liquido26)