Dracula (festivalový název)

Dracula

Horror of Dracula

Horor

Velká Británie, 1958, 82 min

Kladivářský Drákula mírně ztrácí na strašidelnosti, možná i proto, že hraběte samého je ve filmu zoufale málo. A i v těch několika chvílích, v nichž vycení své špičáky, mne moc nepřesvědčil. Christopher Lee se sice šklebí seč mu síly stačí, ale jeho role je skutečně minimalizována až příliš a přebíjí jej Peter Cushing jako vědátor van Helsing. Drákula pak nebudí dojem centra veškerého zla, ale působí jen jako druh škodlivého hmyzu určený k likvidaci. Za nejlepší z hororového hlediska považuju hřbitovní scénu s nemrtvou Lucy a oceňuji i parádní hammerovské kulisy a na svou dobu slušnou krvavost. Uspokojivá trojka.(6.5.2015)

Fajn ´hammer´, se skromnou výpravou a sympatickou divadelní stylizací, ale tady musím srovnávat (F.F.Coppola) a i zásahy do literární předlohy mi nepřišly zrovna šťastné, takže 1* dolů. A Dracula by měl být démonický a charismatický, Lee je na velmi malém prostoru stěží démonický, nad vodou to drží pouze (opět) geniální Cushing, jehož považuji za nejlepšího Van Helsinga mezi všemi drakulovskými filmovými adaptacemi.(6.6.2009)

Pro řadu lidí by se dnes kultovní Hammer Film neobešel bez uhrančivé trojice jmen - Terence Fisher, Peter Cushing a Christopher Lee. Tato "hororová továrna" vychrlila za svoji činnost poměrně solidní počet filmů, jejichž kvalita ovšem dosti balancuje. K vrcholům tvorby tohoto studia patří právě Dracula (příp. The Horror of Dracula) T. Fishera. I on se opírá o původní knihu B. Stokera , ale do děje vkomponovává i množství inovací. Jeho hrabě, narozdíl od některých předchozích zpracování, nepostrádá punc magické autority. Faktem ale zůstává, že Ch. Lee mohl dát do své role podstatně více. Jak už u filmů společnosti Hammer bývá zvykem, i zde se můžeme setkat s přehršlí zveličelých gest a nestoudně patetických scén (přestože romantika tu je potlačena na minimum). Třebaže vás snímek neosloví, kvůli jedné scéně se opravdu vyplatí počkat až do konce. Touto scénou je rozpad hraběte, který je doveden opravdu k dokonalosti (troufám si říci, že nejlépe z filmových zpracování). Takovýhle "odchod" Draculy opravdu jen tak neuvidíte.(31.1.2004)

Nic pro mě už nepřekoná Upíra Nosferatu (1922), leč některé filmy s Draculou jsou také dobré. Horror of Dracula je jedním z nich. Od začátku se děj pohybuje ve své napjaté hororové lince a na nic se extra nečeká. Christopher Lee do role Drákuly pasuje moc dobře a kdykoliv se objeví na scéně, snímek získává takový ten "bod navíc". V prostoru je jeho přítomnost prostě cítit. Na Van Helsinga (Peter Cushing) jsem si sice musel trochu zvykat a nutno uznat, že role zahrál opravdu dobře. Snímek si moc dobře udržuje napětí až do konce a závěrečná scéna s Draculou je už jen takový bonbónek na konec. Na plný počet mi na snímku ale něco chybí.(21.4.2013)

Hammer. Vynikající draculovský film, který se suverénně řadí mezi ty nejlepší (spolu s Belou Lugosim), co kdy vznikly. Podobně tak Christopher Lee je vizuálně (opět spolu s Belou Lugosim) jeden z nejzajímavějších Draculů. Bohužel má strašně málo prostoru, což sice nevadí tolik, jelikož když na scéně není on, je tam fenomenální Peter Cushing, který je stále a znovu geniální, ale stejně by se mi líbila nějaká konfrontační scéna Van Helsinga s Draculou, ne jen mizerná rvačka a konec (třebaže následovaný kouzelným upírovým rozpadem v prach). Škoda, ale nevadí, protože jde o krásný film: atmosférický (v tom byli v Hammeru vždycky machři), napínavý, zábavný. Scény na hřbitově u hrobky Lucy patří bez přehánění do klasického kinematografického fondu a přestože byly mnohokrát kopírovány i parodovány, jen máloco se v jim upířím subžánru může rovnat. Vůbec nevadí, že oproti předloze došlo k tolika změnám, nakonec jakkoli je Stokerův román zábavný, literární skvost to skutečně není, a při adaptacích se vždycky vyplatí mít nějaký odstup. Skvělý film.(6.12.2014)