Dracula (festivalový název)

Dracula

Horror of Dracula

Horor

Velká Británie, 1958, 82 min

Jistě, z dnešního úhlu pohledu by Horror of Dracula byl stěží považován za horor, nicméně pokud máte něco nakoukáno, tak musíte jen uznale kývat hlavou a žasnout, kolik filmů si z této klasiky vypůjčilo různé elementy. Po právu je tento film považován za klasikou a (nejen) díky této roli je Christopher Lee legendou, která bude žít věčně. 100 %.(5.10.2015)

B.Lugosi je sice klasika, ovšem pro mě je od raného mládí tím pravým Draculou Ch.Lee. Ani nemusí příliš hrát, stačí jen jeho uhrančivý lesk v očích a zvolna se odhalující špičáky. S očima zarudlýma a po dokonané hostině stékajícím pramínkem krve ve zkřivených koutcích se tiše plíží k další ze svých obětí, která by se ráda bránila, leč nemůže. Volně inspirováno románem B.Stokera. Kdysi dávno mé první setkání s krvelačným hrabětem v černobílé TV a v němčině, na které se ovšem nezapomíná. Všechny nádherné gotické kulisy pohromadě a k tomu závěrečná efektní scéna, která mě několik nocí po sobě uspěšně budila z neklidného spaní. A ponurou atmosféru vykresluje temná hudba ze samotného záhrobí. Vysoká postava v černém plášti je pak ztělesněním samotného ďábla... A znovu po letech stále pěkná podívaná!(12.1.2011)

The Horror of Dracula je doteraz najlepšie spracovanie Draculu, aké som videl, rovnako Christopher Lee je jeho najlepším predstaviteľom (má eleganciu, živelnosť, ide z neho strach...). Síce sa film drží knihy len letmo a skôr berie jej motívy a premiešava si ich (žiadna loď Demeter, Mina nie je snúbenica Harkera, ten nie je právnik, ale knihovník...), všetko funguje. Jasným dôkazom je Van Helsing, ktorý je na míle vzdialený knižnému univerzitnému "profesorovi z Amsterodamu" - Peter Cushing stvoril Van Helsinga, ako ho poznáme teraz - ako nebojácneho akčného zabijaka upírov. Záverečný súboj na život a na smrť medzi Peterom Cushingom a Christopherom Leem je bezpochyby jeden z vrcholov filmového hororu.(18.10.2011)

Po tom, čo som videl Horor of Dracula ako v poradí moju štvrtú adaptáciu Stockerovho románu, musím konštatovať, že táto látka nie je môj šálok "krvi", respektíve nie je to moja "krvná" skupina. Keďže sa jedná o ten samý dej s kozmetickými úpravami, potešenie z jeho sledovania mi spôsobovalo skôr porovnávanie jednotlivých tvorivých prístupov, atmosféry, rôznych sekvencií a oných dejových zmien. Hammerovský Dracula má za hlavného hrdinu Van Helsinga, Dracula je tu až vedľajšia postava v pozadí. Film sa z dnešného hľadiska určite nedá nazvať hororom, viac mi Cushingova postava a jej metódy pripomínali Sherlocka Holmesa. Casting je výborný, určite lepší, ako v staršej verzii od Universalu.(15.12.2012)

Typickej produkt starý školy hororů, který by v dnešní době nemohly v žádným případě uspět, jelikož to nemá prakticky vůbec co nabídnout na poli napětí nebo mrazivý atmosféry, působí to hrozně amatérsky skoro ve všech směrech a to ať už se jedná o mizerný dialogy, příšerně nucenou hudbu, celkově scénář nebo herce, dokonce ani Christopher Lee mi nepřišel nikterak dobrej ve svý roli, spíš bych řek, že byl na roli příliš mladej a jeho postava se kupodivu objevuje spíš sporadicky. V tehdejší době to byl určitě kvalitní horor už jen kvůli tomu, že před 50 lety takhle horory prostě vypadaly a nikdo neznal vyšší laťku a celkově vnímání lidí bylo asi jiný, ale dneska to už je velká bída(8.9.2008)

• - Ve Spojených Státech měl film premiéru 8.5. 1958 ve Warner Theatre v Milwaukee. Ve Velké Británii byla premiéra 22.5. 1958. (liquido26)

• - Jazva vypálená krížom do dlane Miny Holmwood (Melissa Stribling) sa v druhom zábere mení. (beso74)

• - Upíří žena, která zaútočí na Harkera, má na nohou podpatkové boty, které se nosily ve 20. století. (liquido26)