Dracula (festivalový název)

Dracula

Horror of Dracula

Horor

Velká Británie, 1958, 82 min

Videl som už aj lepšie spracovanie Draculy, ale rozhodne to nebola strata času. Film tlačia smerom nahor hlavne fantastickí P. Cushing ako Van Helsing a Christopher Lee ako Dracula. Obaja tu potvrdili, že svojho času nemali v tomto žánri konkurenciu. Milo ma prekvapila aj záverečná scéna, na svoju dobu bola celkom slušne trikovo zvládnutá. 70/100(3.9.2016)

• DaViD´82

Cushingův Van Helsing sice výtečný, ale Lee se do takto teatrálně stylizovaného Draculy hrubě nehodí. A navíc se to tak úděsně táhne, že již po pasáži z hradu jsem měl pocit, že mám za sebou dvouhodinový celovečerák a nikoli pouze prologovou dvacetiminutovku. Zřejmě vůbec to nejslabší ze zlatého hammerovského období.(14.3.2010)

Solidní zpracování klasického hororového příběhu, i když se nedrží přesně literární předlohy Brama Stokera. Divím se, že Terence Fisher nevyužil nádherných úvodních pasáží románu, kde je líčen příjezd k hradu, ale i některých dalších scén (např. když Dracula leze kolmo po zdi jako netopýr), se stupňováním napětí. Vůbec myslím, že tu trochu chyběla právě ta mysteriózně-romantická složka s pomalými záběry „napínání“. Ale jinak dobré s využitím tradičních symbolů vítězství dobra nad zlem (kříž, světlo), bez zbytečně přehnaných akčních scén, jimiž jsou novější zfilmování většinou zkažena.(30.9.2008)

Typickej produkt starý školy hororů, který by v dnešní době nemohly v žádným případě uspět, jelikož to nemá prakticky vůbec co nabídnout na poli napětí nebo mrazivý atmosféry, působí to hrozně amatérsky skoro ve všech směrech a to ať už se jedná o mizerný dialogy, příšerně nucenou hudbu, celkově scénář nebo herce, dokonce ani Christopher Lee mi nepřišel nikterak dobrej ve svý roli, spíš bych řek, že byl na roli příliš mladej a jeho postava se kupodivu objevuje spíš sporadicky. V tehdejší době to byl určitě kvalitní horor už jen kvůli tomu, že před 50 lety takhle horory prostě vypadaly a nikdo neznal vyšší laťku a celkově vnímání lidí bylo asi jiný, ale dneska to už je velká bída(8.9.2008)

Jistě, z dnešního úhlu pohledu by Horror of Dracula byl stěží považován za horor, nicméně pokud máte něco nakoukáno, tak musíte jen uznale kývat hlavou a žasnout, kolik filmů si z této klasiky vypůjčilo různé elementy. Po právu je tento film považován za klasikou a (nejen) díky této roli je Christopher Lee legendou, která bude žít věčně. 100 %.(5.10.2015)

• - Představitel hraběte Drákuly Christopher Lee si několikrát stěžoval na kontaktní čočky, které musel nosit při natáčení. Bylo to pro něj mnohdy bolestivé a někdy dokonce i špatně viděl. (Pavlínka9)

• - Christopher Lee ve své autografii uvádí, že za ztvárnění Drákuly dostal jen 750 liber. Film prý vydělal 25 milionů dolarů. (Mr.Hudson)

• - Spoiler: Při scéně, kdy Drákula pohřbívá Minu, spadl Christopher Lee do díry, přímo na dablérku, která tam ležela. (liquido26)