Dracula (festivalový název)

Dracula

Horror of Dracula

Horor

Velká Británie, 1958, 82 min

Hammerovská adaptace Draculy boří mýtus o zasazení Draculy jednak do pošmourných kulis horského hradu, když domov samotného hraběte vypadá jako vystřižený z Olivierova Richarda III. Netradiční je i vylíčení příběhu, na kterém jsou znát opravdu velké zásahy ve srovnání s knihou. Nicméně s Coppolovým romanticky zaměřeným Draculou bych tuhle verzi (jako někteří) nesrovnával. Tohle je prostě klasický Hammer se všemi svými klady i zápory. P.S. Vybroušený anglický přízvuk hraběte Draculy a všech přítomných vůbec je k pousmání.:-)(4.1.2010)

Kladivářský Drákula mírně ztrácí na strašidelnosti, možná i proto, že hraběte samého je ve filmu zoufale málo. A i v těch několika chvílích, v nichž vycení své špičáky, mne moc nepřesvědčil. Christopher Lee se sice šklebí seč mu síly stačí, ale jeho role je skutečně minimalizována až příliš a přebíjí jej Peter Cushing jako vědátor van Helsing. Drákula pak nebudí dojem centra veškerého zla, ale působí jen jako druh škodlivého hmyzu určený k likvidaci. Za nejlepší z hororového hlediska považuju hřbitovní scénu s nemrtvou Lucy a oceňuji i parádní hammerovské kulisy a na svou dobu slušnou krvavost. Uspokojivá trojka.(6.5.2015)

Výtečné propojení atmosféry Sherlocka Holmese s příběhem o Dráculovi. Jedinou podobností mezi dějem knihy Stockera a tímto filmem jsou jména, která byla zapůjčena hlavním postavám. V ději jinak nenaleznete téměř žádnou podobnost. Peter Cushing v roli Van Helsinga je dokonalý a Ch. Lee coby Drácula se za svůj výkon taky nemusí stydět, oproti jiným a známějším představitelům této postavy (např. Lugosi či Oldman). Film se obešel bez vysokého rozpočtu i zbytečné teatrálnosti. Teží hlavně z hereckých výkonů, výtečné hudby a dobře napsaného scénáře. Závěrečných 10 minut vám zaručeně rozproudí krev! 9/10(11.2.2008)

Peter Cushing je rozhodně skvělý Van Helsing a Christopher je zkrátka Christopher, ale přes některé dílčí momenty většinou nezáměrného humoru tone celý Dracula v bahně lehké nudy, naštěstí má alespoň docela příjemnou stopáž, takže se člověk spíše baví, než by usínal. A musím se přiznat, nemám vůbec nic proti kreativnímu naložení se Stokerovou předlohou, ale je mi záhadou, proč největší díl kreativity tkví většinou v tom, že se postavám přehází jména a vzájemné vztahy. Zde dovedeno k dokonalosti.(30.3.2013)

• DaViD´82

Cushingův Van Helsing sice výtečný, ale Lee se do takto teatrálně stylizovaného Draculy hrubě nehodí. A navíc se to tak úděsně táhne, že již po pasáži z hradu jsem měl pocit, že mám za sebou dvouhodinový celovečerák a nikoli pouze prologovou dvacetiminutovku. Zřejmě vůbec to nejslabší ze zlatého hammerovského období.(14.3.2010)

• - V závěrečné scéně, kdy Van Helsing (Peter Cushing) běží do sklepa podívat se, zdali tam má Drákula (Christopher Lee) svoji rakev, blíží se k tmavě zeleným dveřím. Po příchodu mají však dveře hnědou barvu. V dalším střihu jsou dveře opět zelené. (Pavlínka9)

• - Spoiler: Při scéně, kdy Drákula pohřbívá Minu, spadl Christopher Lee do díry, přímo na dablérku, která tam ležela. (liquido26)

• - Kousnutí na krku Johna Van Eyssena (Jonathan Harker) od hraběte Drákuly (Christopher Lee) je jiné v okamžiku kousnutí a ve scéně, kdy zabijí jednu z žen, které Drákula (Christopher Lee) vězní. (Pavlínka9)