poster

Dracula (festivalový název)

 • Velká Británie

  Dracula

 • USA

  Horror of Dracula

Horor

Velká Británie, 1958, 82 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Isherwood
  ****

  Ryze gentlemansky distingované zpracování klasické látky, které děj bez zbytečných průtahů v podobě jakýchkoliv formálních excesů žene dopředu svižně elegantní Fisherova režie. Je trochu škoda režisérova váhání v hlavním bodu, kterým je samotná postava nemrtvého hraběte. Christopher Lee je ve své roli absolutně necharismatický, čemuž možná dopomáhá i omezená délka jeho celkového působení ve filmu. Oproti tomu mnohé zachraňuje bombastický Peter Cushing v roli Van Helsinga, který svým charismatem, postřehy i celkovým podáním role nechává své herecké kolegy v jiných zpracováních dané látky daleko za sebou. Snímek, který rozhodně stojí za shlédnutí nejenom kvůli slavné závěrečné scéně.(5.3.2007)

 • stilgar1
  *****

  Výtečné propojení atmosféry Sherlocka Holmese s příběhem o Dráculovi. Jedinou podobností mezi dějem knihy Stockera a tímto filmem jsou jména, která byla zapůjčena hlavním postavám. V ději jinak nenaleznete téměř žádnou podobnost. Peter Cushing v roli Van Helsinga je dokonalý a Ch. Lee coby Drácula se za svůj výkon taky nemusí stydět, oproti jiným a známějším představitelům této postavy (např. Lugosi či Oldman). Film se obešel bez vysokého rozpočtu i zbytečné teatrálnosti. Teží hlavně z hereckých výkonů, výtečné hudby a dobře napsaného scénáře. Závěrečných 10 minut vám zaručeně rozproudí krev! 9/10(11.2.2008)

 • obitus
  *****

  Jeden z vrcholu Hammerovske produkce. Dejove trochu pozmenene, presto velice povedene zpracovani Stokerova romanu se skvelou atmosferou. Nejvetsi hvezda, Peter Cushing, je pro me bezkonkurencne nejcharismatictejsi herec a jeho Van Helsing je uzasnej. Bohuzel drobne zklamany jsem byl z Leeho. Dracula pusobi, hlavne ze zacatku filmu, hodne prumerne a nezajimave. Nastesti v druhe puli ma nekolik povedenych scen, zavrsenych, na svou dobu jiste efektnim, rozpadem v prach. Povinnost.(21.10.2004)

 • Slasher
  ****

  Vydařená hammerovská alternativa klasického Draculova zpracování studia Universal o nějakých 30 let zpět. Základním kamenem úspěchu je samozřejmě představitel krvežíznivého hraběte. Zatímco Lugosi byl uhrančivý a klidný, Christopher Lee je naopak živočišný a chvílemi až šílený. Začátek mě trochu zarazil, protože jednak chybí Harkerův příjezd přes varování pověrčivých vesničanů, dále pro něj nepřijede žádný děsivý kočár a dojde si pěkně po svých, no a nakonec se objeví Lee, který svojí rychlou a zvučnou angličtinou nepůsobí zrovna nejtemnějším dojmem... To se ale brzy změní, stačí ho vidět jeho dravý upíří výraz. Na plátně ale nakonec moc prostoru nedostane, hlavním hrdinou je Van Helsing v podání Petera Cushinga, který nemá chybu. Podstatnou změnou oproti dřív je i barevný obraz, myslím že ten by celkový dojem ještě o něco lepší.(24.7.2006)

 • Němi
  ***

  Dve slova za vse: Peter Cushing. Bez neho by tahle studiove papundeklova, pastelove napudrovana chudinka typu ceska pohadka "Hratky s certem" byla hodna rychleho zapomneni. JEho herectvi a charizma dalece presahuje kvality filmu a dokonce i Christophera Lee, jehoz Dracula postrada jakoukoliv tajemnou pritazlivost a zajimavost i o skoro 30 let starsiho vykonu Beli Lugosiho. Velmi volna adaptace si ze Stokera pujcila prakticky jen jmena a par motivu, ktere premenila ve velmi jednoduchy a krapet nudny dej. BOhuzel skodi i gentlemanska a uhlazena REzie, ktera se hodi perfektne do filmu typu "Snidane u Tiffaniho", v podobnem bijaku ale nici i zbytecek atmosfery, ktery nezadusili naprosto nevhodne kulisy (Draculova stodola pripomina Egyptsko-turecky palac) a toporni herci. Pokud vas neco naprosto prirozene udrzi u filmu, je to Cushing. Jeho Van Helsing pripimina jinou hercovu slavnou roli - Sherlocka Holmese. Prirozeny a dustojne tichy projev, vyzarovana inteligence, sympaticke podivinstvi, ale i kostym - to vse slavneho detektiva do filmu plne preneslo a jmeno Van Helsing vas behem filmu ani nenapadne. On sam by si zaslouzil 5*. Abych ale nekrivdil - film ma par podarenych momentu a treba scena, kdy se Lucy chysta na Draculuv nocni prichod ma tak silny sexualni naboj, ze az zapomenete dychat. Ovsem kdyz 80% filmu tvori vata bez napeti se znacne divadelne statickym pojetim... je to spatne.(27.10.2008)

 • - Představitel hraběte Drákuly Christopher Lee si několikrát stěžoval na kontaktní čočky, které musel nosit při natáčení. Bylo to pro něj mnohdy bolestivé a někdy dokonce i špatně viděl. (Pavlínka9)

 • - Prvý film, v ktorom sa Peter Cushing a Christopher Lee spoločne dostali na prvé dve miesta v titulkoch. Posledným bol The Satanic Rites of Dracula (1973). (beso74)

 • - Anachronismus: Van Helsing řekne, že dívka vypadá jako "teddy bear". Toto slovo se začalo používat roku 1902, ale film se přitom odehrává roku 1888. (liquido26)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace