Melancholie

• Česko Melancholia (více)

Film Melancholia dánského režiséra Larse von Triera před diváky rozprostírá intimní portrét konce světa. Globální zánik lidstva je vyobrazený prostřednictvím sester Justine a Claire, ztvárněných bravurně herečkami Kirsten Dunstovou a Charlotte Gainsbourgovou. S těmi se diváci seznamují v den Justininy svatby, který má být završený velkolepou a precizně zorganizovanou oslavou na honosném venkovském sídle, kde bydlí Claire s manželem a malým synem. Jenže navzdory podrobným plánům je průběh večera narušován nejrůznějšími vnějšími faktory. Během veškerého lidského hemžení a marné snahy dodržet přednastavený absurdní řád se zpoza slunce vyloupne planeta Melancholie, jež se pohybuje po zkázonosné trajektorii. Lars von Trier předkládá jízlivý protipól hollywoodským spektáklům o konci světa, který ale se snímky, vůči nimž se vymezuje, má současně mnoho společného. Jak je pro Trierovu tvorbu posledních let typické, cynicky manipuluje s emocemi diváků a zároveň publikum od filmu distancuje záludnými symboly a rébusy, zatímco nechává ve vycizelovaných záběrech defilovat ansámbl složený z mezinárodních hvězd a charakterních herců a hereček. Vedle zmiňovaných Kirsten Dunstové a Charlotte Gainsbourgové se v dalších rolích objeví Kiefer Sutherland, Charlotte Ramplingová, Udo Kier, Stellan Skarsgard a John Hurt. (Česká televize)

desnik

Velkolepá předehra!!!! ALE pak následuje první polovina filmu, která je doslova nudná....nebýt Kirsten, která to alespoň perfektně zahrála, tak nevím, jestli bych neusnul....rozbor hlavní postavy má být zrdcadlem samotného režiséra, který opravdu precizně zahrála Kirsten Dunst....to ale nemění nic na tom, že byl děj dost táhlý a neměl spád. Druhá polovina to zachránila a konečně se nám dostalo alespoň trochu zajímavého.... No, neznamená, že když film natočí i takový formát jako je Trier, že se pokaždé podaří....i mistr tesař se může utnout. Ani neznamená, že si takový formát může dovolit natočit opravdu cokoli nebo vypustit z pusy cokoli. Ale bez takových lidí by nebyl svět barevný....a nebyly by diskuse... Ale od filmu jsem čekal rozhodně víc! ()

ragtime

Absolutórium pre von Triera. Koniec sveta vo veľmi reálnom pohľade obyčajného (no, trochu zámožnejšieho) človeka. Žiadni pobiehajúci mariňáci, nikde heroický prezident, žiadni zúrivo premýšľajúci ministri. Za to dostaneme skvelú Kirsten Dunst, ktorej šialená Justine chápe niečo viac; keď Claire v podaní Charlotte Gainsbourgh nevie chytiť dych, úplne cítite ako Vám na hrudi leží ťažký betónový kváder a lapáte po dychu s ňou. A nechýba ani humor. Výborný svadobný plánovač ma úplne odrovnal. Je tu všetko. Bravo. ()

Mort09

Ze začátku jsem byl nadšen. Prolog je naprosto úchvatným surrealistickým zážitkem, podaným kombinací zvuku a obrazu. Samotný film, mě pak zklamal, protože je docela nudný, zvláště první dějová pasáž, kterou nezachraňuje ani skvostný hudební doprovod. V druhé části Melancholia sice graduje a emoce s ní doslova čiší, nicméně v té době jsem byl tak znuděn, že očekávaný konec jsem přijal s myšlenkou vysvobození. Celkově pro mě velké zklamání, jsou filmy, ve kterých je mnohem více emocí podaných mnohem přijatelnějším způsobem. 60% a to hlavně za úvodní desetiminutovku. ()

Mukade

klinická depresia, lekári radi blábolia že to vedia liečiť... no nezdá sa. ináč cool posledná polhodinka ()

Stealler

Oukej. Môže mi niekto vysvetliť čo som to práve videl. To, že Zem bude o pár dní zničená obrovskou hviezdou neznamená, že je nutné natočiť film o ničom. A to doslova. Polovicu filmu zaberá svadba jednej z hlavných hrdiniek. Super. Ale prečo by o tom mali vedieť diváci, resp. prečo by to mali vidieť mi absolútne nenapadá. Svadba nemá ani za mak nič spoločné s budúcim dejom, neodhaľuje charaktery postáv, nič nenaznačuje, proste diváka unudí na smrť. Myslím, že film by si mohol viesť lepšie ak by mal dĺžku tak 5min. V prvej polke načrtnutie vzťahu sestier, v druhej dopad hviezdy. Hodnotím film jednou hviezdou len kvôli nádeji, že z vesmíru sem naozaj priletí a zničí všetky kópie filmu. Inak je to odpad. ()

7benjamin7

Film tak zajimavy že sem neustále jezdil prstem po monitoru.Kouzelná jeskyňka mě nezklamala .. bohužel společnost u filmu ano ;) ()

milford

Psychlogie hadra aneb nevím co na tom Trierovi všichni vidíte. Půlka hvězdy za Kirsten v rouše Evině, druhá půlka za detaily ohledně průletu planety kolem Země. Zbytek filmu nechápu - v první půlce psychicky narušená Justin, kde celý její příběh a svatba postrádá smysl a nějaký průběh, který by divák pochopil. V druhé půlce naopak psychicky narušená Clair, kde se příběh motá ohledně přípravy na dopad planety a trošku, ale fakt jen trošičku, poosvětluje myšlenkové postupy Justin v první půlce. Ale z pohledu celého filmu doteď nechápu jaká měla první půlka význam. Holt nemusím vědět všechno a doufám že mi význam tohoto filmu zůstane navždy neodhalen. ()

dagyšpandr

Film mě dostal.....hlavně závěrečné zúčtování s planetou Melancholii.....takhle by měly vypadat katastrofické filmy. Po závěrečné stmívačce jsem měl pocit, jako kdyby mě někdo praštil kladivem do hlavy....po delší době největší emocionální šok, co jsem zažil. Takové filmy umí natáčet snad jen Evropané.... Pochválím zejména herečku, co hrála starší ze sester. Byla mi blíž, než melancholická Kirten Dunst. ()

Cheirodon odpad!

Noo, tak toto je moje prvé stretnutie s pánom Trierom, a určite posledné. Určite by som si rád pozrel predapokalyptickú psychologickú drámu. Čakal som vtiahnutie do deja a vcítenie sa do bezútešnej situácie hlavných postáv. Čakal som, že ma to prinúti rozmýšľat, čo keby. Čakal som ukážku farebnosti a rôznorodosti charakterov, ktorá bude s blížiacou katastrofou gradovať. Čakal som podmanivú kameru a pod kožu lezúce obrazy. Ale neudialo sa, a nezachránila to ani Wagnerova hudba a prsia Kirsten Dunst. Jednoducho žiadne emócie to vo mne nevyvolalo, ten film som si odtrpel. Ako to tu niekto písal "pán Trier by mal vymeniť antidepresíva". Pre mňa teda nie. ()

pogoman77

Není to tak kulervoucí jak jsem čekal a u první poloviny jsem myslel, že zabiju všechny kdo mají co společného s dogma 95, tak byl výsledný dojem je veskrze pozitivní. Film o tom jak je to vlastně super mít depku. ()

Methew

Surrealizmus, mágia, duševná rovnováha, harmónia. Tieto pocity som nadobudol pri sledovaní tohto veľdiela. Mňa ako duchovne založeného človeka tento film úplne očaril až som sa zrazu ocitol na inej planéte s ľuďmi, ktorým rozumiem a ktorí rozumejú mne. ()

cajda77

Co dodat, trochu jsem se přepočítal → z večerní ukolébavky se velmi rychle vyklubalo filmové ztělesnění ďábla, aneb pestré sny na pár dní zdarma! Kdekdo by hbitě mohl po zhlédnutí namítnout, že Lars von Trier má lidově řečeno problém ...jenomže ono to jde mnohem dál. Díky nenápadným detailům vám dojde, že on šílenství netvoří, pouze ho jednoduše a suše prezentuje. Dobrou noc! ()

phantom.ass

Lars von Trier v Melancholii ukazuje svou vizi konce světa. Ovšem exploze a davové scény, ve kterých tisíce lidí utíkají před skázou, byste tu hledali marně. Lars se naopak soustředí na malý počet postav, kdy každá z nich se s tím, co má přijít, vyrovnává po svém. Bezvýchodnou náladu podtrhuje navíc hudba od Wagnera. Celé je to velký estetický zážitek, který pokud netrpíte těžkými depresemi, by vám neměl uniknout. ()

landavid

Konec sveta jen jako metafora na proc nemuze byt vztah mezi zenou a muzem kde neni nikdo nic dluzen. Od Antikrista polevil ve sve schyzofrenii a chysta se melancholicky k trvalemu odpocinku a timto se s nami louci ten svet je ale zasrany misto pro zivot!!! ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

15.07.2011

Melancholická Kirsten Dunst

Melancholická Kirsten Dunst

17.04.2010

V restartu Spider-Mana bude její postava přeobsazena podstatně mladší herečkou, tudíž má Kirsten důvod na trochu smutku. Stejně tak Kiefer Sutherland (zrušili mu 24), Alexander Skarsgard (nezískal… (více)