Melancholie

• Česko Melancholia (více)

Film Melancholia dánského režiséra Larse von Triera před diváky rozprostírá intimní portrét konce světa. Globální zánik lidstva je vyobrazený prostřednictvím sester Justine a Claire, ztvárněných bravurně herečkami Kirsten Dunstovou a Charlotte Gainsbourgovou. S těmi se diváci seznamují v den Justininy svatby, který má být završený velkolepou a precizně zorganizovanou oslavou na honosném venkovském sídle, kde bydlí Claire s manželem a malým synem. Jenže navzdory podrobným plánům je průběh večera narušován nejrůznějšími vnějšími faktory. Během veškerého lidského hemžení a marné snahy dodržet přednastavený absurdní řád se zpoza slunce vyloupne planeta Melancholie, jež se pohybuje po zkázonosné trajektorii. Lars von Trier předkládá jízlivý protipól hollywoodským spektáklům o konci světa, který ale se snímky, vůči nimž se vymezuje, má současně mnoho společného. Jak je pro Trierovu tvorbu posledních let typické, cynicky manipuluje s emocemi diváků a zároveň publikum od filmu distancuje záludnými symboly a rébusy, zatímco nechává ve vycizelovaných záběrech defilovat ansámbl složený z mezinárodních hvězd a charakterních herců a hereček. Vedle zmiňovaných Kirsten Dunstové a Charlotte Gainsbourgové se v dalších rolích objeví Kiefer Sutherland, Charlotte Ramplingová, Udo Kier, Stellan Skarsgard a John Hurt. (Česká televize)

Fanucci

Samotný příběh není příliš podstatný...jde o atmosféru celého filmu a perfektní mix hudby, lokací a kamery, který von Trier předkládá. Tak zvláštní pocit osamělosti a stísněnosti jsem z filmu už dlouho neměl. ()

Bonaparte.

Rozporu plné pocity z Melancholie. Určitě film pro náročné oko diváka, za které bych se rád považoval. Film záměrně rozdělený na dvě části, na dva děje, které na sebe navazují. Zatímco první část, na mě působila jako podprůměrný snímek s nezáživným dějem, tak druhá část si mě naopak získala. Nadruhou stranu z hudby šlo v Melancholii vytřískat mnohem víc, především když právě na hudbě tento snímek stojí. Lehčí nadprůměr, možná po delší době se na Melancholii budu dívat jinak. 55% Zhruba půl rok po zhlédnutí a plno průměrných, ale i dobrých filmů se mi vytrácí z hlavy... jen ta Melancholie stále zůstává. +20% ()

Eldrick

Bylo to tak nesmírně težkomyslné, zádumčivé a umělecky hovno-říkající, že jsem měl chvílemi chuť radši spáchat sebevraždu, než abych tenhle exkrement dokoukal ve zdraví do konce. Ale jedno mi to naštěstí připomnělo, nežeň se, vole! ()

d-fens

ocenenia : European Film Awards 2011 - Najlepší film ◘◘◘◘ Slovami Triera: "Everything is going to Hell, but we should smile all the way" ()

GILLWANDER

Čo to sakra malo znamenať? Nenachádzam ani správne slová na vyjadrenie pocitov, ktoré tomuto filmu prenechávam. Bol tak miestami od veci, že sa mi na to ani kukať nechcelo. Vizualizácia poteší, ale zvyšok stojí za poriadne hovno. Že planéta narazí na zemský povrch to malo akože čo znázorňovať/znamenať? A tá banálna svadba...? Do kopy to dáva neúplný súbor roztrieštených pocitov, emócií a kto vie čo ešte. A pravú podstatu film rozhodne nemá. Aspoň podľa môjho úsudku. Bože, že ja som to nemal kukať. Aspoň vidím ako sa dá dobre začatá práca úplne zničiť... 30% ()

kalap odpad!

Fašistický primitív natočil blud, aký sa môže zrodiť len vo fašistickej hlave. Teraz som v takom stave,žeby som tomu hajzlovy rozpáral brucho a obesil na jeho vlastných črevách. ()

ibeh

Příliš patetický začátek filmu, zdlouhavé, monotematicky depresivní. Vždy ve filmech nemám ráda moc "narafičené" scény. Líbila se mi vizuální a hudební stránka, herecké výkony Charlotte G. a Kiefera. Celkově opravdu moc dlouhé a nevidím příliš hlubší smysl tohoto dílka. Spíše jsou to opět nějaké běsy režiséra na filmovém plátně. Když si budu chtít pustit něco o naší Zemi a lidské společnosti, vždy zvítězí Baraka - Odysea země. A konců světa už tady bylo dost a dost. ()

Tyckin

Ohromující drama, člověk sice z počátku filmu vůbec nechápe o co půjde (působivé zpomalené scény a začátek filmu vlastně též), ale pak se to začne hezky rozvíjet a komplikovat, brilantní přehlídka lidské přetvářky a pokrytectví, no a téma zániku lidstva je tu zpracováno parádně a závěr je naprosto úchvatný. ()

janek85

Musím říct, že tohle byl jeden z nejzásadnějších filmů mého života. Nejvíce mě dostávala hudba, to musel složit nějaký totální genius. Celá atmosféra byla magická, schizofrenická, nejasná, strašidelná, bezmocná. ()

berusche

Tak to je poprvé (a doufám ve skrytu duše, že naposled), co mě Trier neuchvátil. Kýčovité obrazy na začátku navodí tu atmosféru, kterou to má mít a se kterou to Lars tak umí. Předlouhé záběry, ztuhlost a emoce ve tvářích, které můžete sledovat celou první část, vás přesvědčí, že se na Larse taky koukáte. Dokonce vám vštípí charakter postav opět vskutku mistrovsky. Pak? Pak to začne rapidně klesat, na rasanci ubývá a vy jen marně přemýšlíte, proč některé hry s obrazy znovu a pořád dokola nadhazuje. Nebo aspoň já přemýšlela. Antikrist takový prostě byl a já mám trochu dojem, že se Trier z úspěchu předchozího díla rozhodl pokračovat v tom samém duchu (rozuměj co do obrazotvornosti, rozdíl ve scénáři je patrný). Jenže, ejhle, to není důvod, proč zrovna já na něj koukám. Chybí mi tu jeho životní ironie (číslo 18 jsem teda nerozklíčovala-mám za to, že každé běžné golfové hřiště má 18 jamek-to je jako kdybych hloubavě řešila 687 fazolí), chybí mi ta dokončená pointa kdo komu a za co a v neposlední řadě mi chybí šance, kterou s jeho snímkem dostávám: přemýšlet nad filmovým počinem ještě pár dní. Budiž zapomenuto. ()

GOtoUCSC

Když se blíží katastrofa, zvířata a Kirsten Dunst začínají být neklidní… Kdybych měla brát tento snímek čistě jako katastrofický, působil by na mě lehce úsměvně a trochu nesmyslně. Asi by mi vadil fakt, že zničení země se týká pouze těch 4 lidí obývajících sídlo. První část tomu ale dodává tu pravou smršť pocitů, která působí mnohem víc opravdově než panika Charlotte ve druhé části. Kirsten Dunst byla naprosto nádherná a svou náladu prodávala tak skvěle, že i ve chvíli kdy to celé bylo sebepodivnější, bylo jasné jaké má ke svému jednání důvody. Nejvíce mě ovšem zaujal naprostý začátek filmu, který předcházel první části. Všechny záběry byly neskutečně znepokojivé, ale na druhou stranu ohromě líbivé. Jen je škoda, že díky nim bylo už od začátku naprosto jasné, jakým směrem se bude snímek vyvíjet. Otázka pro ty, co neodchází před titulky: Proč Lars děkuje Penelope Cruz ? ()

Kate...

Už jen to, že film neřeší samotnou apokalypsu, nýbrž chování pár severských duší před koncem je chválihodné. Ale jakým způsobem! V první části se marně snažíme přijít na to, co se hrdinům honí hlavou a co je k některým činům vede. Šokováni se přesouváme k druhé části, uvekteré postavy pomalu odkrývají svůj závoj a my se nabouráváme do jejich křehkého nitra, víme, že ten nekonečný chlad nemůže jen tak. Byla jsem vtažena, přemýšlela jsem (moc) a gradující hudbou a hypnotickými obrazy se nechala umlčet. ()

Petrasuvicka

Dvě hvězdičky dávám jen tak leda za střih, kameru a herecké obsazení. Asi jsem hold blbá, ale ten film jsem fakt nepochopila. Kdybych si nepřečetla o čem to má být, tak to nevím do teď. Už jen proto, že na mym pc nebyla žádná rudá hvězda vidět na tom nebi. Pořád jsem nechápala o co tam má jít. Samý hrc prc někam. Nevěsta se tvářila jako když kousala šťovík, furt jí nic nebylo pod nos a scéna, že se prostě sebrala z hostiny a šla "pokropit" golfovej trávník....no jak jsem řekla, asi jsem fakt blbá. Po hodině jsem toho měla dost. Protože jediný, na co se ještě tak daleko koukat byl Alexander Skarsgård...ten pak v půlce filmu odešel a druhá část byla o její sestře, která mi byla krajně nesympatická...no jak jsem řekla, asi jsem hold blbá a nemám mozek na tak vrcholně intelektuální dílo... ()

easaque

na tento film jsem se těšil, i když na Triera mám rozporuplný názor a poslední Antikrist se mi nelíbil. Zpomalené záběry na začátku mi přišly hodně zajímavý, ale to bylo asi vše. Do děje jsem se nějak nedostal a nechápal jsem pořádně chování postav, nebo co s nimi režisér zamýšlí. Chápu že to měl být depresivní film a v obavách před blížící se planetou, ale pochopení mně nezasáhlo - to planeta měla větší štěstí. Prostředí a zajímavé obrazy byly na filmu to pozitivní, narozdíl od kamery na kterou jsem se nezvykl za celou dobu. Lepší dvě hvězdičky. ()

Lord.Jim

Toto je první film, ve kterým se mi líbila Kirsten Dunst. Kvůli ní jsem to dlouho odkládala a udělala jsem dobře, neb má averze zemřela spolu s ní. ()

Beagle

Nesmírně tíživá a hustá atmosféra a krásně tragické "živé obrazy" jistě Melancholii vyzdvihují nad průměr současné filmové tvorby, ale dodívala jsem se na ní jen s největším vypětím sil. Možná i to byl ale Larsův záměr. ()

M.i.k.e

Deprese,melancholie,bezmoc.Ač není Melancholia tak "náročná" jako předchozí režisérův počin,těsně po jejím skončení jsem jen tupě hleděl na plátno a moje pocity byly srovnatelné s těmi,které ve mě vyvolal zhruba před rokem právě Antikrist.První půlka funguje jako vztahové drama a beze zbytku si ji pro sebe krade Kirsten Dunst.Za sebe musím říct,že právě v první kapitole jsem nepochopil,proč se určité věci dějí tak jak se dějí.Druhá kapitola pak funguje jako stísňující čekání na konec světa.Trier nám i protentokrát naservíroval dílo,které zcela určitě není pro každého,dílko a které si určitě zaslouží víceré shlédnutí...90% ()

MartinNDL

Viděl jsem dost Trierových filmů, ale teď jsem se rozhodl, že musím vidět všechny. Není to lepší než Antikrist, není tam Karel Roden místo Sutherlanda, ale nyní již nechci mít sex s Kirsten Dunst, protože Justine je dokonalá. V podstatě by ale šlo o zvláštní druh prcání sama sebe, resp. jistého mého alter ega z cizích fiktivních světů. Nejde o krásný film o konci světa. Jde o nádhernou psychologickou studii lidí v pozadí krásného konce světa. ()

Morloth

Může to být neskutečně propracovaná a promyšlená metafora konce světa, stejně to může být nebetyčná manýra. Stačí si vybrat. Osobně se spíše kloním k té manýře. To nic nemění na faktu, že Trier zase vymáčkl z herců neuvěřitelné výkony. ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

15.07.2011

Melancholická Kirsten Dunst

Melancholická Kirsten Dunst

17.04.2010

V restartu Spider-Mana bude její postava přeobsazena podstatně mladší herečkou, tudíž má Kirsten důvod na trochu smutku. Stejně tak Kiefer Sutherland (zrušili mu 24), Alexander Skarsgard (nezískal… (více)