The Divide

• Německo The Divide – Die Hölle sind die anderen (více)

New York City, obyčejný den. Ovšem jen do chvíle, kdy je celé město paralyzováno nekonečnou sérií výbuchů. Skupinka několika rozdílných lidí nachází útočiště v suterénu obytného domu, kde byl (zásluhou paranoidního správce) vybudován provizorní protiatomový kryt. Jídla a vody je dostatek, strach, naprostá absence informací a sílící ponorková nemoc si však začínají vybírat svou daň a z bezpečného útočiště se tak velmi brzy stává klaustrofobická past. A venku zatím vyčkává "zlo", které předčí i ty nejhorší představy. Dokážou se naši hrdinové spojit proti společnému nepříteli a přežít? (Allien.9)

Korbitch

Uf. Hodně silný zážitek. Velmi dlouho jsem se na tohle připravoval a věděl jsem, že to nebude jednoduchý, ale takový mozkový mixér jsem teda nečekal. Neskutečná psychologická jízda a herecké výkony, balancování na samé hranici šílenství a minimální příčetnosti. Kontrast za kontrastem. Celou dobu jsem hltal každé slovo, každý skutek a jen jsem se modlil, aby z toho tempa film nevypadl. Monstrózní sonda do hlubin lidské duše, která vás rozebere do posledního šroubku jako MacGyver. Snímek útočí celou dobu na váš smysl pro to, co je správné a co není. Využívá tak na 99% svůj potenciál. Minimalistická výprava, maximální scénář, ještě ke všemu absolutně skvěle provedený. Klóbrc dólu a moc se těším na další Gensovi projekty. Kéž by měl i v dalších letech tak skvostný scénář. LIVINGDEAD samozřejmě nezklamal. Ještě jsem čekal, že verbíkovi to bude vadit, ale ten mile překvapil. ()

katasta

Musím říci, že hezké pokoukání to tedy rozhodně nebylo. To ovšem jenom dokazuje, že je všechno jak má a Xavier Gens odvedl dobrou práci. Myslím, že všechno, co se tam dělo, je lehce uvěřitelné a bez jakéhokoli přehánění. Určitě tam bylo pár technických nedostatků v příběhu, ale ve výsledku to stejně zas až tolik nevadí, protože ve středu zájmu jsou naprosto jiné věci. Pro trochu otrlejší diváky můžu jenom doporučit, pokud si na to nevěříte, tak se radši nekoukejte a nesnižujte hodnocení dobrému filmu ;o) ()

UncleG

The Divide není jednoduchý film. Na jedné straně si naprosto bezostyšně bere diváka jako rukojmí a pak s ním hodinu mlátí jako s hadrovou panenkou o beton, na druhé straně ale vyžaduje zapojení myslícího orgánu. Což v atmosféře zoufalství, nedůvěry, hnusu a šílenství nejde zrovna nejlíp. Největší devizou tohohle mikrodramatu je rozhodně práce s postavami - ukazuje, že absolutní dno lidské existence a ubohosti totiž může mít několik podob. Gens navíc zcela záměrně nevede diváka za ručičku co do výkladu děje, chce abychom poslepu a bosky bloudili v labyrintu ze střepů... a zatajil, že bludiště nemá východ. A já se za to na něj nezlobím. Účelem bylo duševní týrání diváka, nikoli odpovědi. ()

Džejkop

Jestli jste někdy ve svém příbytku zažili se svojí drahou polovičkou ponorkovou nemoc, tak nezoufejte, určitě to může být horší. Italská domácnost, kde lítají vidličky a nože, je oproti tomu, co se děje v tomto krytu, procházka rajskou zahradou. Na relativně malém prostoru vznikne velké množství nechutností. Na své si příjdou i milovníci fekálního humoru. Izolace, zoufalství, nedostatek jídla, ztráta sebeúcty, pudy, strach. Enormní tlak na členy skupiny logicky vygraduje v selhání morálky, lidé se mění v divou zvěř, kde silnější přežívá, slabší poslouchá nebo umře. Vzhledem k podmínkám, které panují venku, to sice vypadalo na ubytování v pětihvězdičkovém apartmánu s polstrovanou postelí, vířivkou a plnou penzí, včetně večeře o pětichodovém fazolovém menu. Nakonec se však ukáže, že spíš než běžet do krytu, by bylo lepší namazat svoje tělo Rainhardovým říšským protektorem, v klidu se usadit na lehátko, vypít poslední drink, pokochat se pohledem na oblohu ozářenou stovkou sluncí a umřít jako člověk. ()

raimi

Co se určitě filmu nedá upřít, to je jeho působivost. Gens tlačí na pilu seč mu síly stačí, a divákovi se žaludek stahuje víc a víc. Ale nic dalšího než zvěrstva člověk nedostane. Šeredně zlý film, jehož jediným nosným prvkem je jen až samoúčelná ohavnost. Od Gense to nejlepší, ale stále po projekci jeho filmů zůstane v člověku jen to prázdno, které nabízí. Velká humusácká cool podívaná, které nikam nevede. ()

blackrain

Jedna hvězda je pouze za Michaela Biehna. Paranoidní chlapík? Ne, spíše byl prozíravý a možná obezřetný. V této době se ale není čemu divit. Příběh funguje podle dobře zavedených tradic. Nekoukalo se mi na to dobře, ale dokoukala jsem to. Dvě hodiny jsou na tenhle film až moc. Logiku jsem tady ani nehledala. Ona tu stejně žádná není. ()

Makky

Logika má hranice, no v tomto filme je to ako v Schengene. Pri obdobných klaustrofobických thrilleroch je dominatný prvok prerod postáv a ten sa aj podaril (išiel síce zvrátenými smermi, no budiž). No zabitá atmosféra prepálenou stopážou, nulovými sympatiami (s výnimkou hlavnej hrdinky, i keď až v závere!) a zbytočnými hádkami už v prvých minútach pochovala všetko dobré. Chcelo to viac sa venovať podstatným veciam typu - čo s tými deckami, kto boli ľudia v oblekoch, čo sa stalo predtým atď. S hodnotením by sa dalo ísť ešte nižšie, no dopozeranie nebolo vyložené utrpenie. A hudba boja fajn. ()

topi

Xavier Gens se tímto filmem zařadil mezi mé oblibené režiséry. Velice se mě od něho líbí snímek Frontiers a nejinak je tomu i u jeho nového filmu The divide. Perfektně zpracovaný téma, kdy prostředí protiatomového krytu je hodně depresivní a špinavý, vše podporující vynikajícím hudebním doprovodem, složený převážně ze smyčců a klavíru. Kamera je výborná! Jednotlivé postavy jsou pefektně zahrané charaktery. Párkrát mě pěkně zatuhla krev v žilách, pár scén opravdu stojí za to a některé jsou hodně nechutné (to už jsme zvyklí z Frontiers). Všechny herecké výkony jsou na vysoké úrovni, těžko vybrat nejlepší, všichni hrají parádně!! Skvělej Michael Biehn! Překrásná Lauren German! A ta závěrečná scéna!! Super! Já nemám, co vytknout! ()

Maq

Docela chytrý film. Nedomnívám se, že klaustrofobie měla hrát v proměně oněch lidí prominentní roli. Uzavřený prostor zde slouží jako laboratorní "urychlovač" zásadnějšího procesu. Jde o zakládání nové civilizace po zničení té současné. --- Byli pravěcí lidé mírumilovní? Antropologové při studiu těch nejprimitivnějších izolovaných kultur zjistili docela pozoruhodnou variabilitu, ale základní rysy jsou nesporné. Mužská agresivita není primárně motivovaná hromaděním majetku (lovišť, kořisti), nýbrž sexuálně. Kořist má druhotný význam, je prostředkem k úspěchu v sexuální soutěži. I když už opravdu není oč bojovat, vždycky se stejně soupeří o ženy. Je důležité pochopit, jak k tomu došlo. Proč jsou muži agresivní? Protože muži s neagresivními geny neměli potomky. Dědily se jen geny agresivních mužů. Proč ženy agresivní nejsou? Protože ženská agresivita je kontraproduktivní, a slovo "produktivní" se zde dvojnásob hodí, protože divoši neprodukují skoro nic - jen sami sebe. --- Ti lidé v bunkru se nemění na šílence. Náhle připravení o civilizační vatu, znovu objevují svoji genetickou výbavu a učí se jednat v nových podmínkách. Jejich vyšinutost je způsobena obtížemi přerodu, jímž procházejí. Ještě se "neumějí chovat" podle nových pravidel. --- Přirozená pravidla se však již zřetelně rýsují. Základní komoditou je sex. Za sex je jídlo a ochrana. Instrumenty vyspělé civilizace jsou k ničemu. Pěkným příkladem je ten právník, který chce problémy řešit kecáním. Okamžitě je za kašpara a při prvním konfliktu ho jeho nedostatek agresivních vloh vyřídí. Definitivně. I když má revolver, neumí ho použít. Každá žena by zle pochodila, kdyby se s takovým spojila. Lepší šance bude mít v harému nějakého alfa samce. --- Námět je to veliký. Z realizace tak docela nadšený nejsem, leccos bych viděl jinak. Ale kolik otázek z tak zásadního tématu se vlastně dá nacpat do dvouhodinového filmu? Uznání zasluhuje už sám fakt, že v epoše politické korektnosti se tématu někdo chopil a vyprávěl o něm lidskou řečí. Pozoruhodná míra nepochopení pro tento film je přímo úměrná tomu, jak špatně chápeme svoji lidskou podstatu. Civilizační nátěr dokáže překrýt hodně, ale je dobré vědět, že je to jen a pouze nátěr. Tohle pochopení se hodí například v situacích, kdy exportujeme naše kulturní normy do podmínek dosti odlišných. Třeba do Afghanistánu, Somálska, Čečny, mezi německé Turky či britské Pákistánce, a podobně. --- Ještě připojím osobní stanovisko: Nejlepším nástrojem, jak zvládnout naši divošskou podstatu v podmínkách rozvinuté civilizace, je (západo)křesťanská etika. V kontrastu k moderním (módním) trendům naši genetickou výbavu nepopírá, nýbrž jí klade meze, a to způsobem, který co do racionality a vyváženosti nemá v lidských dějinách rovnocennou alternativu. ()

gojackill

Již Stanfordský experiment ukázal, jak snadno a rychle se při extrémních podmínkách lidé vymykají civilizovanému chování, nutno dodat, že ne všichni. Reality show z atomového krytu, jenomže tentokrát beze zábran a beze studu před kamerami. Je to napínavé, velmi vyvážené a navíc tomu nechybí ani slušné a emotivní finále, a to se také počítá. Uživatel LIVINGDEAD zase vytlačil komentář hodný vhození do septiku, možná by měl jít za ním. ()

movieband

Now I become Death, the Destroyer of the worlds. Gens je Ďábel. Odporný a působivý film, který solidně pracuje s lidskou psychologií a pokřiveností charakteru. Nikdy víc. ()

Philcze

Slušný sci-fi thriller, ale kdyby se Gens tentokrát vyvaroval svému oblíbenému torture pornu, zapůsobilo by to na mě víc. Je trochu laciné, když Gens uměle tvoří dusnou atmosféru a ponorkovou nemoc tím, že dává prostor nechutnostem a krvavé lázni (a že to rozhodně jde i jinak - viz. Mlha). Zbytek v nadstandardu, úvod a konec dokonce vynikající, ale přes některé scénáristické nesmysly, příliš rychlé proměny charakterů a nedomyšlenosti (první procházka v obleku skvělá, ale smysl?) se zkrátka nepřenesu. 60% ()

Helo

Vždycky vás tak zajímalo, jak je možný, že v těch post-apo filmech je tolik těch pošuků, grázlů a úchylů? Já už to vím... Celou dobu jsem to viděl na 4*, leč poslední dvaceti minutovka to vytáhla na tu pátou. Je to film, u kterého jednoduše neodhadnete, co bude dál. Film, který staví uvěřitelnou stísněnou amtosféru protiatomového krytu. Film, který ze sympaťáků udělá svině, z nesympaťáků svině jen malinké a z klaďasů mrtvoly. ()

pepua

Začátek nabízí spoustu otázek, bohužel nakonec zůstane jenom jedna: „Proč?“ Proč ten film natočili? Chtěli pozlobit diváka, aby popřemýšlel, kam až je člověk schopen zajít pro své vlastní přežití, nebo chtěli jenom to, aby se divákovi zvedal žaludek z násilných (či sexuálních) scén? Podle mě spíš to druhé, i když vyloženě průšvih to také není… Pokud chcete film s podobným námětem, který k téhle lacinosti nesklouzne, zkuste 2084, to je podle mne trochu jiná post apokalyptická káva… ()

AlistairMir

Spousta lidí je z tohoto filmu šokována koukám a dokonce varuje citlivé jedince před shlédnutím. Víte co? Mrkněte na to a třeba budete stejně jako já naprosto nepřekvapeni. Vždy se v každé skupině najde blbec co dělá problémy a pokud je zavřenej v protiatomovym krytu a ví že dřív nebo později umře tak se dá čekat, že mu cvakne úplně. Tolik k šokujícímu chování některých postav. Pak je tam pár lidí s mozkem co jsou docela v klidu a snaží se dělat jiné činnosti než SPOILER holit si hlavu, štěkat, chlastat a snažit se proměnit v ženu. Na filmu je fajn atmosféra a maskéři si vyhráli když dělali z postav lidské trosky. Ale vše co tady v tom filmu uvidíte je absolutně reálné a dle mého nešokující. Takhle by se lidé bez mozku (a že jich pár je) chovali a jestli to v dnešní době ještě někoho šokuje a děsí tak asi žije v pohádce a já tam chci za ním páč je tam určitě lépe. ()

CageDepp

1 hvězda jenom za začátek pak to šlo úplně někam mimo..  A jak nekteří píšou posledních 50 minut se nedalo. Tak jsem to taky musel proklikat a nic mi neuteklo jenom nějaký hnus a nechutnost. ()

Petroff

Co jsem tak četl diskuzi k filmu, prý se to původně mělo jmenovat Fallout... Raiders z pustiny tu jsou každopádně celkem přesvědčivý. Člověk a jeho hloupé stránky. Celá story je vlastně jen o posunu z louže pod okap. Soundtrack mi zkraje zbytečně moc připomínal Sunshine (jako film, ne tu kapelu), pozdější rychlejší linky mě ale zaujaly dost. Trochu moc, možná až zbytečnýho, podivna. - - - Ať žijou hasiči z 11.9.2001. Hele, kde brali vzduch? Námět je ale prima a vůbec by mi nevadilo, kdyby filmů na tohle téma vycházelo každej měsíc 5 a alespoň dva byly pojatý jako čistá konverzačka. Akce tyhle filmy prostě kazí. Za podívání to sice stojí, ale dle několika ohlasů tady jsem čekal o dost víc. Přitom fakt stačilo vynechat všechny píčoviny ... pak by toho ale bohužel moc nezbylo. ()

Hororoví machři a další strašidelný dům

Hororoví machři a další strašidelný dům

28.11.2011

Půjde po vás Hitman 2

Půjde po vás Hitman 2

26.05.2010

Přestože jednička nenadchla ani fanoušky hry firmy Eidos, ani „běžné diváky“, s rozpočtem 30 milionů vydělala jen v kinech rovnou stovku, takže zabiják s kódovým označením 47 se vrátí. Scénář Kylea… (více)