Tucker & Dale vs. Zlo

• Česko Tucker a Dale vs. Zlo (více)
Trailer

Parta mladistvých intelektuálů podniká cestu z města. Příslib bezelstné zábavy v lůně neposkvrněné horské přírody ale nebude mít dlouhého trvání. Na samotě u lesa studentská kvítka narazí na individua podezřelého vzezření, kterým sláma čouhá nejen z bot. Žoviální burani Tucker a Dale si přitom též chtějí pouze užít volný čas: dát do kupy starou chatu, postavit kadibudku, ulovit pár ryb, a naopak vypít větší než menší množství piv. Bude však stačit jediné nedorozumění a požár bude na střeše, nejedna končetina se uřeže, drtička na dřevo vytryskne v krvavé sprše a konec bude jedné mládeže… Přímočará, ale zábavná parodie, získala mezinárodní renomé na řadě festivalů (SXSW, Fantasia, Sundance), českému publiku byla představena při příležitosti 45. ročníku MFF Karlovy Vary (2010). Kanadsko-americký snímek udělá radost především znalcům žánrové kinematografie. Tucker & Dale vs. Zlo se nápaditě strefuje do spousty hororových klišé z oblasti slasheru („vyvražďovaček“) a hixploitation (či hick flicks – filmy o křupanech). Na jednu stranu film přehnaně zvýrazňuje ustálené motivy (mj. hrozivé „Jiné“ v podobě zanedbaných vidláků), na stranu druhou komediální horor výsměšně napodobuje scény z ikonických děl (namátkou: Sežráni zaživa, Texaský masakr motorovou pilou, Predátor, Smrtelné zlo, Pátek třináctého, Fargo či Záhada Blair Witch), aby posléze vše obrátil na ruby a nastavil zrcadlo nám samým, když vyprávění šibalsky podřízne větev pod stereotypním rozdělením: kultivované město versus nebezpečný venkov. (Česká televize)

Trailer

tron

„Teraz sme vo Vidlákove. Kvičte ako prasatá.“ Hixploitation (VYSLOBODENIE, HORY MAJÚ OČI, PACH KRVI) je jeden z mojich najobľúbenejších hororových pod-žánrov, preto som sa tešil na pokiaľ viem vôbec prvú hixploitation paródiu na svete. Rôzne parodické odkazy boli už napr. v komédii ROAD TRIP, ale celovečerná paródia len ČISTO na hixploitation tu, ak sa nemýlim, nebola. Našťastie už prišla – a je dobrá? Nanešťastie nie. Tvorcovia zrejme boli veľkí hororoví fanúšikovia a vedia, čo majú citovať, bohužiaľ to, že vedia, že k hixploitationu patrí motorová píla ešte neznamená, že scéna, v ktorej ju použijú, bude automaticky vtipná. Film síce vychádza z vynikajúceho nápadu (bojazliví sedliaci verzus všetkého schopní americkí tínedžeri z mesta pokladajúci ich za kanibalov a masových vrahov), ale nestačí to ani na tak skromnú minutáž, ako je 89 minútiek. Je to škoda, pretože výprava sa podarila, na ústrednú dvojku (vedenú Alanom Tudykom) sa pozerá dobre a kto nevidel trailer (ktorý ukazuje jednotlivé vtipné „vraždy“), bude zrejme milo zaskočený. Nápad je vtipnejší, ako samotný film. Viac v mojej recenzii na Recenzie.org. ()

genetique

Ale prečo nie? Konečne sa niekto poriadne pohral, vzal nápad a podstatu hororových paródií pekne od konca a vznikla z toho poriadne nechutná a úchylná zábavka, ktorá sa určite za pár rokov stane unikátom. Síce sa mnoho nepodarilo dotiahnuť do konca, niektoré scény si priam žiadali viac krvi, inokedy viac zvráteného humoru, ale za snahu a vôbec odvahu takéto niečo zrealizovať sa musím prikloniť k štvrtej hviezdičke. Snáď tvorcov v podobných nápadov bude mať kto podporiť a vylepšenými nápadmi ma znova niekedy prekvapia. Paródie totiž rozhodne treba oživovať aj takýmito morbiďárňami. Nielen prdiacimi a zvracajúcimi černochmi. 75%. ()

gudaulin

K natočení dobré parodie žánrového filmu potřebujete nadhled, důkladnou znalost žánru, výborné herce a především schopnost natočit lepší žánrovku, než z jaké si okatě střílíte. První dva předpoklady jsou splněny, další nikoliv. Průměrní herci (z šedi vyčnívá pouze Alan Tudyk) snaživě přehrávají až za hranu absurdity a filmový štáb je přesvědčený, že základním předpokladem úspěšné parodie je vybavit postavy davovou demencí, takže studenti amerických univerzit předvádí IQ houpacího koně. Tucker a Dale sice není (vyloženě) trapný a nevkusný film, ale zároveň ani dobrý - přinejmenším ve srovnání s tím, jak pozitivní ohlasy dokázal svého času u svého publika vyvolat. Kdyby Eli Craig nestavěl na všudypřítomné hlouposti, ale měl odvahu natočit příslušné gagy a ztřeštěné situace "na vážno", ze zábavnosti by to nic neubralo a výsledný dojem by byl daleko lepší. Celkový dojem: 40 %. ()

Socrates

U mě to vyznělo jako parodie na neúnavně množící se horrory, ve kterejch se parta mladejch na výletě za zábavou dostane kamsi do neznáma, kde je jednoho po druhým kosí nějaký zlý cosi. Tady je ovšem kosí shoda mnoha náhod ruku v ruce s jejich vlastní blbostí a předpojatostí šéfa jejich party. Náhodičky jsou vtipný někdy více, někdy méně, nejvíc se mi asi líbila ta s odkazem na Texaskej masakr motorovou pilou. Slušná komedie za silný tři*. ()

Zeck

Zbytečně moc přitažené za koule. Příběh se rozehrává velmi slibně, spousta nadržených teenagerů, dva burani a vzájemné nepochopení ve vzduchu. Tvůrci z toho mohli vytřískat naprosto dokonalou komedio-parodii, která bude pochcávat klišé scény a hlody z teen-vyvražďovaček. Nic podobného bohužel nikdo neudělal, celý "vtip" tohoto filmu stojí na směšných umrtích, které dokážou diváka rozesmát, ale po skoku do drtičky se divák smát přestane a začíná očekávat jakým směrem se děj posune dál. Ten se bohužel nikam nepohne, místo toho se začne honit za vlastním ocasem, scény představuje až natolik přehnaně, až to přestane být vtipné a druhý zbytek filmu už je jen nastavovaná vata před závěrečným vykousnutím největší kočky ve filmu s největším buranem. Rozepisovat se o tom, že příběh je odhadnutelný pět minut po úvodní scéně je zbytečné, protože tento film chtěl prvoplánově pobavit, ale to se bohužel tak dobře nepovedlo. Scénář je pro mě zklamání, ne ani tak po příběhové stránce, ale spíše po té zábavné. Film sice přišel s tím, že chce nacpat hovna do huby všem impotentním hororům, které se trapně snaží postrašit diváka, ale sám se nakonec stal skvělým námětem pro zparodování. Špatná vizitka. 55% ()

• Vo filme môžeme nájsť niekoľko odkazov na známe horory či iné filmy. Tak napríklad potom, ako Tucker (Alan Tudyk) prereže peň stromu, v ktorom sídlia včely, uteká s motorovou pílou nad hlavou, a prenasleduje jedného z teenagerov, ako tomu bolo vo filme The Texas Chain Saw Massacre (1974). V scéne, kde po záchrane psa uteká Tucker (Alan Tudyk) pred teenagermi, sa zamaskuje pri spadnutom strome blatom a lístím, ako Arnold Schwarzenegger vo filme Predátor (1987). Teenageri ho však následne chytia a zavesia dolu hlavou tak, ako to robil skutočný predátor v uvedenom filme. (Lukoh)
  • Vyhrál cenu Nejlepší film v kategorii-Režisér Eli Craig. (Čiban)
  • Hoci sa dej odohráva v Apalačskom pohorí v Západnej Virgínii, natáčanie prebiehalo v kanadskej provincii Alberta. (džanik)