Dům snů

• Nizozemsko

• Irsko

Drama / Mysteriózní / Thriller / Horor

USA / Kanada, 2011, 88 min

Nový dům na předměstí, spokojená rodinka, a jedno děsivé tajemství, které tento dům skrývá, a které se postupně stává hybnou a nedílnou součástí děje. To lze najít v tomto thrilleru, který jsem viděl tak nějak mimoděk, aniž bych o něm dopředu něco věděl a aniž bych se na něj nějak dopředu plánoval dívat. Prostě sobota večer, pátral jsem co běží v TV, a za pět minut měl začínat tenhle film na ČT1. Zkusil jsem to a rozhodně nelituji. Zvrat v ději přišel mnohem dříve, než jsem čekal, a to už někde v polovině filmu, a ač jsem tento zvrat ze začátku nepobíral a chvíli jsem nechápal, o co vlastně jde, nakonec jsem se zorientoval a jen se nechal unášet poněkud zvláštní, ale hodně zajímavou hrou tvůrců. Ve výsledku se tak z tohoto filmu stal pro mě docela nevšední a překvapivý zážitek, který mě dokázal zaujmout a trochu též ohromit. Na nějaké případné nelogičnosti bych se vykašlal, prostě jsem si ten film užil a tak to má být. Daniel Craig na mě působil příjemně, Rachel Weisz byla jako vždy atraktivní a Naomi Watts to samé. Celkově si myslím, že se mi tento film jen tak z mysli nevytratí, a i proto mu uděluji nadprůměrné čtyři hvězdy.(30.6.2014)

Dream House se mi líbil. Překvapil mě svým nápadem a rozuzlením. Srovnávat to s filmem "Osvícení" mi přijde jako naprostá hloupost. Film je naprosto odlišný. Snímek ukazuje, co dokáže udělat s člověkem jeho vlastní mysl. Daniel Craig je v této roli ohromný a Rachel Weisz ho skvěle doplňuje. K tomu krásná Naomi Watts a já nemám co říci k hereckému obsazení. Snímek Dream House je správně děsuplný, nepředvídatelný a plný překvapení. Zaručeně super psychologická hra, kterou odstartuje na začátku nápis Dream House a končí až se závěrečnými titulky. Jak už to bývá u těchto filmů s důležitou zápletkou, tak druhé koukání je výrazně slabší. Jakmile znáte pointu celého příběhu, tak to nemá téměř žádné kouzlo. Hororová atmosféra se drží první půl hodiny, a v půlce filmu se už spíš jedná o psychologickou hru. Craigova přeměna je parádní, Watts má skutečně vedlejší roli. (70 %)(26.1.2012)

• Flego

Aj mysteriózny thriller treba vedieť napísať a natočiť... Ten, čo ho vymyslel a napísal, spáchal sadistickú konštrukciu na divákovi, lebo nie príliš originálny námet spestril neuveriteľnými nelogickosťami. A ten, čo ho natočil sa síce snažil navodiť chladnú zimnú atmosféru, ale čakal by som viacej filmárskej poctivosti. Takto vznikla dramaturgicky nevyvážená story, na ktorú sa dobre díva, ale veľmi rýchlo vyšumí. Aj priemer si treba zaslúžiť.(3.11.2011)

• POMO

Kývnuť Jimovi Sheridanovi je aj pre hereckú špičku samozrejmosťou. Tentoraz ale šliapli vedľa. Dream House je dramaturgicky tak rozbitý a protichodný, až je umením rozoznať, či za to môže viacej scenár alebo réžia. Pravdepodobne ale oboje. Film spája dva myšlienkovo nezlúčiteľné námety, z ktorých každý vyžaduje úplne iný filmársky prístup. Zaujímavá psychlogická schizo-hra s divákom, vychádzajúca zo Scorseseho Prekliateho ostrova, sa obrátením jedného listu scenára, s maximálne nefunkčným a nechceným zvratom, mení v tuctový vražedný thriller z americkeho vidieka. Tieto dve tváre filmu navyše spája diskutabilná (ne)duchárska línia, ktorá ešte viac zvýrazňuje ich nezlúčiteľnosť a sama sa stáva skôr smiešnou, než akou chcela byť, teda romanticky-melancholickou. O čo tvorcom išlo, sa dá z výsledného sladkokyslého gulášu ako tak vydedukovať, ale za horši koniec už to uchopiť nemohli. Mimochodom, spotený, strhaný Daniel Craig s mastným účesom by bol skvelým Hannibalom Lecterom.(6.10.2011)

Hororové i nehororové tvůrce, mezi něž patří Jim Sheridan, asi hned tak nepřestanou lákat příběhy o mysteriozních domech, do nichž se stále nastěhovávají noví nájemníci, aniž by tušili, co se za jejich zdmi v minulosti odehrálo. Will a Libby se svými dvěma malými dcerkami se právě do takového domu před časem nastěhovali a ten zanedlouho vydá své děsivé tajemství. Jakýsi šílenec jménem Peter Ward tady kdysi vystřílel svoji celou rodinu, pak se po něm slehla zem. Film se odlišuje od svých příbuzných tím, že svoji (velmi troufalou) pointu vytasí už přibližně v polovině, nikoliv na konci, jak se to tak obvykle dělává. Ten, kdo si poslední dobou stěžuje, jak je dnes výjimečné se u hororu bát, dostane svoji možnost v první působivě strašidelné půlce, a ta druhá po odhalení pointy, kterou jsem mimochodem neuhodl, je spíše taková psycho jízda, ale naznačit, o co přesně v ní jde, moc nemůžu, protože bych vyzradil to, co je na filmu zajímavé a působivé. Jim Sheridan je proslulý tvůrce dramat všeho druhu, ale horor ještě nikdy nenatočil. A jako debutant v této oblasti si vede velmi zdatně. První polovinu strašil a brnkal na nervy a v druhé polovině nastavil psycho atmosféru, které přece jen k dokonalosti něco chybělo. Vydatně mu přitom pomáhali tři herci, respektive jeden herec a tím je Daniel Craig a dvě herečky, oscarová Rachel Weizs a na Oscara nominovaná Naomi Watts. Všichni tři jsou perfektní. Je sice pravda, že podobný námět se už objevil před několika lety v jiném hororu, ale ten tady záměrně nebudu jmenovat, a tenhle se mně přece jen líbil víc. Tenhle horor není z rodu těch, který by diváka nějak znechutil, a je z něj cítit návrat k hororovým kořenům v moderním hávu. 100%(22.12.2011)

• - Předtím, než byl obsazen Daniel Craig, byl zvažován pro hlavní roli Christian Bale a Brad Pitt. (Foox)

• - Režisér Jim Sheridan požádal kvůli výslednému sestřihu filmu, do kterého nemohl mluvit, o odstranění svého jména ze závěrečných titulků. (Brousitch)

• - Snímek měl původně režírovat Erik Van Looy. (oje)