Dům snů

Dom hrôzy

• Irsko

Drama / Mysteriózní / Thriller / Horor

USA / Kanada, 2011, 88 min

Tento film mě vlastně ničím nepřekvapil a občas to není naškodu. Na začátku bylo jen třeba rozhodnout, kterým klišé schématem se snímek bude řídit a bylo rozhodnuto. To, že mu u konce trochu dochází dech a nudí se dá vzhledem k rozumné stopáži odpustit. Jen jsem nepochopil to výborné obsazení - a takový průměr?! 2011 byl asi špatný rok, když vzali i roli v tomhle...(7.8.2014)

Nový dům na předměstí, spokojená rodinka, a jedno děsivé tajemství, které tento dům skrývá, a které se postupně stává hybnou a nedílnou součástí děje. To lze najít v tomto thrilleru, který jsem viděl tak nějak mimoděk, aniž bych o něm dopředu něco věděl a aniž bych se na něj nějak dopředu plánoval dívat. Prostě sobota večer, pátral jsem co běží v TV, a za pět minut měl začínat tenhle film na ČT1. Zkusil jsem to a rozhodně nelituji. Zvrat v ději přišel mnohem dříve, než jsem čekal, a to už někde v polovině filmu, a ač jsem tento zvrat ze začátku nepobíral a chvíli jsem nechápal, o co vlastně jde, nakonec jsem se zorientoval a jen se nechal unášet poněkud zvláštní, ale hodně zajímavou hrou tvůrců. Ve výsledku se tak z tohoto filmu stal pro mě docela nevšední a překvapivý zážitek, který mě dokázal zaujmout a trochu též ohromit. Na nějaké případné nelogičnosti bych se vykašlal, prostě jsem si ten film užil a tak to má být. Daniel Craig na mě působil příjemně, Rachel Weisz byla jako vždy atraktivní a Naomi Watts to samé. Celkově si myslím, že se mi tento film jen tak z mysli nevytratí, a i proto mu uděluji nadprůměrné čtyři hvězdy.(30.6.2014)

• POMO

Kývnuť Jimovi Sheridanovi je aj pre hereckú špičku samozrejmosťou. Tentoraz ale šliapli vedľa. Dream House je dramaturgicky tak rozbitý a protichodný, až je umením rozoznať, či za to môže viacej scenár alebo réžia. Pravdepodobne ale oboje. Film spája dva myšlienkovo nezlúčiteľné námety, z ktorých každý vyžaduje úplne iný filmársky prístup. Zaujímavá psychlogická schizo-hra s divákom, vychádzajúca zo Scorseseho Prekliateho ostrova, sa obrátením jedného listu scenára, s maximálne nefunkčným a nechceným zvratom, mení v tuctový vražedný thriller z americkeho vidieka. Tieto dve tváre filmu navyše spája diskutabilná (ne)duchárska línia, ktorá ešte viac zvýrazňuje ich nezlúčiteľnosť a sama sa stáva skôr smiešnou, než akou chcela byť, teda romanticky-melancholickou. O čo tvorcom išlo, sa dá z výsledného sladkokyslého gulášu ako tak vydedukovať, ale za horši koniec už to uchopiť nemohli. Mimochodom, spotený, strhaný Daniel Craig s mastným účesom by bol skvelým Hannibalom Lecterom.(6.10.2011)

Možná, že se v tom dá najít pár podobností s filmy jako je "The Others", nebo "Shutter Island", ale popravdě snad každý film vykrádá jiný, ať už nenápadně nebo - jako v tomto případě - dost očividně. I přesto je tento snímek značně podceněný.. Na trailer jsem se nedívala, takže žádnou hořkost z předem vyzrazeného děje necítím. Ve skutečnosti jsem si tu napínavou atmosféru užívala, přinejmenším do té doby, kdy překvapivé rozuzlení nastalo v polovině filmu. Natahovat ten moment překvapení, bylo by to mnohem lepší. Začátek byl asi nejlepší, od obrazovky jsem neodtrhla oči a zvědavostí jsem skoro nedýchala.. a pak se to zkazilo a tadá,SPOILER-->hlavní hrdina vlastně není tím,za koho se považoval, je vlastně onen vrah,po kterém sám pátrá. Trpí však halucinacemi a nejspíš i rozdvojením osobnosti a tak svoji mrtvou rodinu stále vídá. Konec, kdy odhalí skutečného vraha byl dost odfláknutý a nebýt této druhé - nudnější -půlky,dala bych i plný počet. <-- KONEC SPOILERU Každopádně skvělé obsazení, vynikající mrazivá atmosféra (no,aspoň na začátku) a hodně překvapivé rozuzlení (i když debilně odhalené uprostřed filmu).No a k hodnocení tady.. hodně blbý vtip.(26.4.2012)

• PetrPan

Paráda, tolik hereckých es v jednom filmu, třeba Mark Wilson ( jako kapitán Conklin), který zazářil jako pilot v 18. epizodě 4. řady Akt X nebo Rachel.G Fox ( jako Chloe Pattersonová), která se dokonce mihla jako dívka č. 2 v 7. epizodě 1. řady Hannah Montany ! A mohl bych pokračovat a pokračovat.. Na režisérskou židli pak usedl zkušený Jim Sheridan vláčeje za sebou např.Svou Levou nohu nebo Jméno svého otce, jenž na něj za tohle zrovna hrdý nebude. Na tohle se dá milý Jime říct jen Zbohatni a chcípni :( Zpočátku klasicky se tvářící thriller (a tohle byla ta poloha, která tomu slušela sakra !) se v jednom okamžiku změní v mysteriózní chujovinku, kterou nezachrání ani herectví obou W natož agent 007 a závěr mne při pohledu na jméno scénáristy - David Loučka, vůbec nepřekvapil, jistě má české kořeny a my máme přece Kriminálku Anděl !(25.2.2013)