Dům snů

Dom hrôzy

• Irsko

Drama / Mysteriózní / Thriller / Horor

USA / Kanada, 2011, 88 min

Těžko říct, zda-li více pomohla (lahvová) plzínka v kombinaci s dobrou večeří, absence shlédnutí traileru (nikdy nedělám) nebo zdejší komentáře, ale (popravdě) čekal jsem o poznání větší průser. Ostatně už v osobě režiséra J. Sheridana (stejně jako samotném hereckém obsazení) byla záruka jisté kvality. Na druhou stranu to ještě nutně nemusí znamenat (a také neznamená) plnohodnotný filmařský zážitek. Nebudu tu hořekovat nad tím, že snímek je jedním velkým plagiátem (to je drtivá většina současné produkce) stejně jako skutečnosti, že „šokující“ pointu přináší tvůrci už v polovině filmu (člověk nemusí mít nutně nakoukáno, aby mnohem dříve pochopil, jakým směrem se vše ubírá). Problém je, že (tvůrci) musí mít v zásobě plnohodnotný „přídavek“, což Dream house bez jakýchkoliv pochyb nenabízí (tj.postrádá). Když už se tu hojně skloňuje jméno velkého Martyho a jeho Shutter Island, nabízí se příměr: „když dva dělají totéž, nemusí to ještě nutně znamenat totéž“. Byť přiznávám, srovnávat oba snímky není zcela fér. Na druhou stranu, co je v životě fér, takže...když pominu fakt, že filmařsky, (alespoň co se žánru týče, je Marty o pořádný krok vepředu, přičemž stále platí přímá úměra, čím dál je Jim svému rodnému Irsku, tím více ztrácí půdu pod nohama, to i v případě jeho nedávného blízkovýchodního výletu) je to právě ta „nadstavba“ v podobě poslední věty, která Scorseseho snímek vystřeluje nad hranice žánru, zatímco v případě Sheridana a jeho Dream house je to právě druhá polovina resp. posledních 15 min, které kazí dosavadní převážně pozitivní dojem z umně budované atmosféry a dobře hrajících herců. Neříkám, že přímo odporuje logice (naopak), jen mi to přijde (zbytečně) laciné, překombinované a zejména kontraproduktivní. Když budu mluvit za sebe, cítil jsem, že se mnou bylo vyjebáno a to bohužel nikterak uspokojivě. Ten snímek jakoby (na divákovi) vyžadoval více pozornosti než si ve výsledku zaslouží. Jednoduše řemeslně poctivě odvedený („zakázkový“) produkt (troufám si tvrdit i lehký nadstandart současné produkce) avšak bez větší přidané (osobité) hodnoty. Přičemž mám lehké dilema, zda-li na vině je více scénář nebo samotná režie. Zatímco v případě (mnohovrstevnatého avšak pevně držícího pohromadě) Shutter Island mně snímek „nedal spát“ i druhý den po projekci, (přičemž se to Mártymu ani na okamžik nevymklo kontrole, přesně věděl, co chce natočit) a já se tak těším na každou další (opakovanou) projekci, v případě (roztříštěného) Dream house nemůže být o něčem podobném ani řeč. K repete jsem si nenašel jediný opodstatněný důvod a mám silný pocit, že ani samotný Jim dodnes neví, kde přesně se mu to vymklo kontrole. Přičemž svádět vše na střižnu by bylo příliš jednoduché a laciné. Výsledný resultát: Na jedno (oddechové) použití snímek „neublíží“. Otázkou ovšem zůstává, zda-li bych byl tak shovívavý i v případě kinoprojekce.(4.12.2012)

Je to hodně zajímavej film. Má skvělej příběh, který vůbec nemůže nudit. Film někde v půlce začne být víc a víc zajímavej. Craig sehrál roli opravdu dobře. Co můžu rovněž pochválit je hudba, která je prvotřídní. Škoda, že film neměl větší rozpočet a nebyl velkolepější. Jinač mě film baví furt a to jsem o viděl už několikrát. Nějaké větší nápady a velkolpeost sice chybí, ale to není vůbec žádný problém, abych nedal plné hodnocení hvězd. A ani to není u mě na hraně, takže 5* si toto zatraceně zajímavé dílo zaslouží. Emoce zde hrajou na plné obrátky, zejména na konci filmu. Nechápu zdejší hodnocení. Co se jim na tom nezdálo ? Nuda ? To sotva, ale jejich názor. Já mám svůj. Hodnotím na 95% = *****(30.9.2012)

• LiVentura

Inu proč ne, nápad dobrý, ale provedení mizerné, jen Craigovi roli uvěříte..(31.12.2013)

Nebylo to zase tak špatné, ale nějak se mi nechtělo věřit, že to natočil Jim Sheridan, není to vůbec jeho obvyklý žánr. Po celou dobu jsem si říkala, že kdyby tam přidali pár scén a postav a lépe to prostříhali, mohlo to dopadnout mnohem lépe. I sám Daniel Craig po natáčení prý pronesl - "film sice nedopadl nic moc, ale aspoň jsem se při něm dal dohromady se svojí budoucí ženou" (Rachel Weisz).(12.2.2013)

Celkom pohodový oddychový mysteriózny thriller, ktorý poteší obsadením, tempom a atmosférou. Príbeh neprináša nič objavné, hororové prvky sú zrazené na nulovú úroveň (a film sa ako horor ani nesnaží tváriť), no celkový dojem je skôr pozitívny. Nejedná sa o žiadnu sprostú zlátaninu a veľký probém s ním nebude mať nikto. Finálny verdikt si zosúlaďte s aktuálnym hodnotením, pre fanúšikov Daniela Craiga + 5%.(21.10.2012)

• - Režisér Jim Sheridan požádal kvůli výslednému sestřihu filmu, do kterého nemohl mluvit, o odstranění svého jména ze závěrečných titulků. (Brousitch)

• - Během natáčení filmu se z herecké dvojice Daniel Craig (Will Atenton) a Rachel Weisz (Libby) stala také dvojice partnerská a ještě tentýž rok dokonce manželská. Proslýchá se, že Rachel kvůli Danielovi opustila Darrena Aronofského. (Kroup4)

• - Předtím, než byl obsazen Daniel Craig, byl zvažován pro hlavní roli Christian Bale a Brad Pitt. (Foox)