TACHO

• Slovensko TACHO (více)

TACHO je černá komedie Mirjam Landy o úspěšném automobilovém závodníkovi a jeho osudovém životním závodu. Bez rallye si Alex nedovede svůj život představit a podřizuje jí vše. Po havárii, při níž se těžce zraní jeho spolujezdec, shání Alexův manažer zoufale náhradníka, protože termín nejdůležitějšího závodu sezóny se neúprosně blíží. Alex chce jet rallye za každou cenu, i přes výslovný zákaz svého lékaře. Závodí už patnáct let, ale nejvyšší stupínek mu vždycky o vlásek unikl. Po osudovém setkání s dívkou se překvapivě rozhodne, že životní závod s ním pojede jako spolujezdec právě ona, zcela nezkušená, ale k vítězství odhodlaná Lucie. Největší Alexův soupeř, Němec Weber, se už vidí jako vítěz. O vítězství sní i slovenský dobrodruh Jožo se svým novým spolujezdcem Julem, kterého zachránil ze spárů mafie. Angličtí závodníci Charlie a Dave také pilně trénují, ovšem na něco úplně jiného než na rallye... Bude mít dramatický závod vůbec vítěze? Vždyť život je přece o každém okamžiku… (oficiální text distributora)

Figu

Tak a jsem překvapen! Landa si plní další sen a to ten, že po Kvasce, která je plná jeho lásky - hudby, přichází filmek Tacho propletený s jeho další velikou láskou - rallye. Příběh je naprosto obyčejný, přesto originální! Slováci opět excelují. Pomajbo i Dangl z pirtičky baví. Ovšem nejlepší je Jožo a jeho dokonalé značení trasy "o farebných zvieratkách". Pecka! A pro mě vlastně to nejúžasnější je, že Landovi Alexe žeru a to až do sytosti! Holt, nejen PAN skladatel a muzikant, i PAN herec! 75% ()

Skleena

"Bacha, bacha, bude oranžová zmija čez horizont!" Absolutní souhlas s Enšpíglem - pokud nemám rád Helenku Vondráčkovou, neposlouchám ji. A stejné je to s osobou Landy a jeho filmy. Já mám jeho muziku celkem rád a tak jsem k Tachovi přistupoval tak nějak neutrálně - Kvaska taky nebyl žádný zázrak, ale soundtrack z ní si občas rád poslechnu. Každopádně co se týče tohoto snímku... je vidět, že si Daniel tak trochu splnil sen - natočil si film o rychlých autech a závodech rallye. Všichni vědí, že do toho vidí, že to za volantem umí a to se pak určitě točí jedna báseň, když má člověk tu chuť a nasazení. Blbý je, že i když je scénář sebeblbější, pořád tam musí alespoň nějaká jeho stopa být. A to tady prostě není. Jednotlivé dějové linky nejsou nijak propletené a dát tam onu vtipnou dvojici kradoucích angličanů vlastně jen kvůli závěrečné scénce je asi trochu zbytečné - krade to prostor hlavnímu příběhu, kterému je dáno zbytečně málo - vztah ústřední dvojice se nijak moc nevyvíjí a je pravda, že onoho adrenalinu a endorfinu v krvi tam mohlo být víc - těch pár záběrů z kabiny při závodě z pohledu řidiče bylo moc moc fajn. Ale jinak bych to až TAK moc propadákově neviděl - dobrých filmů o rallye moc není (vlastně neznám žádný, klidně mě poučte, rád mrknu), a byla to prostě výzva, která prozatím zůstala nevyslyšena. Ale i kdyby měl snímek vzniknout jen kvůli titulní písni, nebylo to zbytečné. ()

Sinn

Nedělala jsem si přehnané naděje a překvapivě to bylo relativně zkouknutelné. Landa mi herecky vůbec nevadí, zato Mirjam by se na to už mohla vysrat. A obsazení Olgy Lounové moc šťastné nebylo, raka bych ji věřila leda tak kvůli postavě. Škoda, že nebyla aspoň plešatá. Vedlejší linka s Anglánama byla ale docela povedená, zato konec, ten to teda zazdil, větší klišé už snad ani neexistuje. ()

Crawler-D

Chce říct mnoho, ale zakoktává se z toho. TACHO není špatně natočen, herci odvádí solidní práci, ale škodí mu spletitý scenáristický záměr, v němž vedle vážné linie s osudem Landovy postavy koexistují humorné postavičky ve vlastních příbězích, které degradují jakoukoliv smysluplnost a významovost tragédie, která postihla Alexův osud. Tento nešvar zesiluje doslovná hudba, která přehnaně zveličuje žánrový příklon scény (drama, komedie), i směšné zvukové efekty ad absurdum ilustrující řečené (někdo nějak dopadl, tak slyšíme zvuk dopadu bomby či čeho). Navíc je smutným faktem, že rallye není zrovna vděčným sportem pro filmový materiál, protože zde závodníci nesoupeří bok po boku, ale střídají se a výsledek závodu je tak odvislý od toho, co napíšou na tabuli, a tak není možné akcentovat akční stránku pro adrenalinové vygradování. Že závod skončil, tak zůstalo pro nezasvěceného (kolik se jede kol?) přehlédnutelné. Zaplňovat bílá místa na filmové mapě nemusí být vždy k užitku. Stejně jako se jeví nezvládnutě některé příběhové zákruty - ať už se jedná o honbu za zdravotní kartou, jejíž získání by mělo být napínavým elementem vedoucím k samotnému závodu (nicméně není), nebo neobjasnění vůbec základní zápletky, v níž se laik dostane k závodům rallye. ()

Daveed

Takový odpor ? Přehnanost ! Film zase není tak špatný jak se hodnotí. Pěkná podívaná s oblasti Rally a navíc vtipné. ()

zette

Od tohoto filmu jsem necekal vubec nic, jen si odpocinout u nejakeho nenarocneho snimku. Landu nemusim, auta me nebavi... Hodne spatny scenar, spoustu trapnych scen, zoufali herci a na zavody aut nulove napeti. Jeden bod za obstojnou kameru a par vtipnych picovinek od toho slovaka co si hral na mafiana. ()

eaten

Neočakávajte žiadny český filmový prevrat, ale na pohodový večer pri filme je to fajn. Dosť mi v tom filme chýbali emócie. Ale také 3* si to zaslúži. A inak ten mafián ma niekedy svojimi hláškami dostával. :))) ()

Pajky3

Daniel Landa, tohle jméno ve mně vyvolává ty nejsmíšenější pocity. Přesto mi film utekl, byla to taková příjemná jednohubka na sobotní odpoledne. Moc jsem od toho nečekal a tak tedy nejsem zklamanej. sice tam nebyl nijak silnej příběh, ale ten průměr si to zasloužilo. Hlavně proto, že se to narozdíl od spousty jiných českých klenotů dá v klidu dokoukat. ()

Hans.

Nechápu jak tomu může dávat někdo odpad jenom z principu kvůli Landovi, neříkám že je to skvost, přežít se to dá. Určitě né horší než dnešní průměr českého filmu. ()

campix

Znáte to, když máte nějaký film o kterém víte, že prostě dobrý nebude a vám se líbit také nebude, ale přeci jenom si ho jednou pořídíte a utvrdíte se v tom, že je špatný a měl jste pravdu. Přesně podobný případ je pro mě Tacho, snažil jsem se mu obloukem vyhnout a nakonec sem u něj skončil. On problém ani tak není v panu Landovi, nemám k němu žádný negativní vztah, on je mi prostě jedno, nevzrušuje ani mě nepobuřuje jeho přítomnost, ale jak mě každá druhá scéna či dialog totálně iritovala, to bylo až hrozné. Jednu hvězdičku dávám za zajímavé prostředí ralley sportu a ne zas tak špatnou kameru a styl jakým je snímek natočen. Na závěr jen jedna poučka. Proboha proč nutíte české herce mluvit anglicky. No prostě hrůza. A jedna velká umělotina. ()

SHI-SHA

Proč jen to působí tak hloupě? Téma posledního závodu před smrtí by se dalo zvládnout mnohem lépe. Nelíbila se mi dějová linka s Angličany, to jak si film hraje na světový (chvíli budem mluvit česky, pak anglicky a pak zase chvíli německy, bude to vypadat dobře...) sterilnost závodů, a konec. Líbilo se mi navigování ("Doleva, růžovej dinosaurus!") a hláška "Nebe je modrý, země je kulatá a Webber je píča". ()

tojowoeZNK

Hrozná pičovina ke které sem se dostal podobně jako dobytek, no alespoň sem se zasmál nad demencí. Jo a té knedly Pytlounové by se měla zakázat veškerá veřejná činnost a zavřít ju do bordelu s roubíkem v hubě. ()

LukeUp

Vůbec nechápu tu přemíru kritiky. České filmy moc nemusím a ještě víc nemusím Olgu Lounovou, ale v konečném výsledku se mi film líbil. Landa byl ve svém živlu a bylo to vidět, Lounová nakonec také nebyla tak špatná a nechybělo dost vtipných hlášek. Jenom ten konec byl trošku nečekaný. ()

MJMilan

Co vyzdvihnout, hned ze začátku bych vyzvednul konec, protože ten opravdu dává filmu myšlenku. Landa také nehrál špatně, ani většina herců. Ale snaha o dvě dějové linie s propojením cizích jazyků, kdy se nepodařilo vlastně ani jedno, to byla velká škoda. Scénář, režie ..... Mirjam, Mirjam, .... možná podporuj Dana daleko více v muzice jak ve filmu. ()