Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V roce 1895 tým britských archeologů objeví neporušenou hrobku egyptské princezny Ananky. Vědci jsou varováni, aby nerušili klid mrtvých, ale toto varování ignorují a při prozkoumávání hrobky přivedou zpět k životu velekněze Kharise, který princeznu miloval a byl pohřben spolu s ní, aby navždy strážil její klid. Oživlá mumie se nyní vydává pomstít se narušitelům princeznina posmrtného klidu… (liquido26)

(více)

Videa (1)

Recenze (35)

EdaS 

všechny recenze uživatele

Hammer nezůstal za universalovskou Mumií příliš pozadu. Standardně výborný Cushing, Christopher Lee hraje jen pohyby těla a očima, ale k vystřihnutí nezapomenutelné postavy mu to zjevně stačí. Oproti původnímu filmu je zde preferována spíš hororová linie a není to na škodu. The Mummy má příjemně strašidelnou atmosféru, pěknou kameru a báječné herce. Co víc si přát? ()

Oskar 

všechny recenze uživatele

Hammerovská verze filmu s Karloffem se mi líbila výrazně víc. Narozdíl od melodramatického originálu má jednotný styl (který je se svými červenými bažinami a smaragdově zelenými zákoutími hrobky sice nerealistický, ale opravdu krásný) a především výrazně lepší scénář. Karloffova postava byla u Hammerů moudře rozdělená na dvě a v obou případech lépe motivovaná. Původcem zla je člověk. Egypťan domestikovaný v Británii, který se chce pomstít za "rouhání" britských archeologů. Mumie je jeho nástrojem (podobně jako třeba Golem v Císařově pekaři). Je zvláštní, že i roli, která zdánlivě předepisuje jen neartikulované mručení a klátivou chůzi, naplnil Christopher Lee čitelnými emocemi a diferencovaným vývojem napříč dějem. Jeho mumie (i když nebyl mumifikován, tuto chybu originálu tvůrci převzali beze změn) se zpočátku chová jako dobře naprogramovaný stroj, který po rozehřátí na provozní teplotu slepě plní příkazy Egypťana, později se začíná rozpomínat na svou lidskou minulost a chce na ni navázat. Dobře motivovaná je i postava Petera Cushinga (který byl nicméně o generaci starší, než by se k jeho postavě hodilo). 70% ()

Reklama

Slasher 

všechny recenze uživatele

Stejně jako mě nedostala klasická verze, tak ani Hammer si příliš nepolepšil. Co se týká samotného Kharise, Karloff byl bez debat působivější, zatímco zafačovaný, zabahněný, nerozpoznatelný a tudíž totálně zaměnitelný Lee není zrovna povedeným monstrem. Jinak film vcelku je naopak o něco záživnější, čili to vyjde nastejno. Jinak hlavní hrdina Peter Cushing není oproti o dva roky starší Draculovské adaptaci tak suverénní, ale nevypadá to, že on sám by za to mohl. No nic, nejpovedenější Mumií pro mne paradoxně zůstává ta z roku 1999. ()

obitus 

všechny recenze uživatele

Prvni z Hammerovske "The Mummy" trilogie nabizi prakticky vse, co lze od teto produkcni spolecnosti cekat. Tandem Cushnig - Lee opet nezklamal, i kdyz Lee ma znacne omezeny prostor a veskery jeho vykon spociva v klative chuzi. Ta je zpusobena z velke casti zranenimi, ktera behem nataceni utrpel (a ze jich nebylo malo). Cushing odvadi svuj dokonaly standard, proste zosobnene charisma. Pribeh cerpa nejen z universalovske Mumie, ale i jejich mene slavnych pokracovani, ktera jsem zatim bohuzel nevidel, takze netusim, nakolik byli tvurci originalni a jak moc se nechali inspirovat. Kazdopadne s pribehem problem nemam, trochu proti srsti je mi prostredi a tema Egypta jako takove, u Hammeru se preci jen koukam radeji na starou dobrou Anglii. I presto jsem se dobre bavil a rozhodne muzu doporucit vic, nez Sommersovu verzi. ()

pepo 

všechny recenze uživatele

Atmosféra aj príbeh fungujú na jednotku, civilný Cushing tiež potešil ale problém je v úplne neživotných pasážach z Egypta a hlavne v titulnom monštre. Už Freund vo svojej verzii z 30. rokov pochopil, že nemôže nechať pobehovať chlapa od hlavy po päty zabaleného v obväzoch pretože to vyzerá smiešne.Tak prečo to nedošlo aj tvorcom o takmer 30 rokov neskôr? Chvalabohu tam scén s Múmiou moc nie je .Škoda. Slabých 7/10 ()

Galerie (28)

Zajímavosti (7)

  • Chůzi mumie Lee předstíral jen částečně. Kromě výše zmíněných zranění zad a ramene si při natáčení scén v "bažině" poranil kolena a holeně, protože pod hladinou neviděl všechny trubky a roury. (liquido26)
  • Lee si vyhodil záda, když nesl Yvonne Furneaux. (liquido26)
  • Pracovní název filmu byl Terror of the Mummy. (liquido26)

Reklama

Reklama