poster

Mumie (festivalový název)

 • Velká Británie

  The Mummy

Horor

Velká Británie, 1959, 88 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • darkrobyk
  ****

  Po třetím zhlédnutí zvyšuji hodnocení o jednu hvězdu. Výborná hammerovka, nejlepší samozřejmě z celé série, byť nadšení vyvolá asi jen u fanoušků studia a milovníků starých gotických hororů. Studiová oáza (jak v té době bylo zvykem), retrospektiva prostřednictvím vyprávěné legendy, močál a rozsáhlý dům v Londýně. Většinu filmu táhne samozřejmě P. Cushing. Démonický Ch. Lee je povětšinu doby zafáčovaný, díky flashbacku ho ale můžeme vidět i v plné kráse. Zatímco krásná Yvonne Furneauxová netuší, co ji v nejbližších dnech čeká, rozvlní se nejprve mlžný koberec a hned po něm hladina temného močálu. Močálu, co skrývá strašlivý nástroj pomsty. Tři hrobku znesvětili, tři musejí zemřít...(3.1.2018)

 • Oskar
  ****

  Hammerovská verze filmu s Karloffem se mi líbila výrazně víc. Narozdíl od melodramatického originálu má jednotný styl (který je se svými červenými bažinami a smaragdově zelenými zákoutími hrobky sice nerealistický, ale opravdu krásný) a především výrazně lepší scénář. Karloffova postava byla u Hammerů moudře rozdělená na dvě a v obou případech lépe motivovaná. Původcem zla je člověk. Egypťan domestikovaný v Británii, který se chce pomstít za "rouhání" britských archeologů. Mumie je jeho nástrojem (podobně jako třeba Golem v Císařově pekaři). Je zvláštní, že i roli, která zdánlivě předepisuje jen neartikulované mručení a klátivou chůzi, naplnil Christopher Lee čitelnými emocemi a diferencovaným vývojem napříč dějem. Jeho mumie (i když nebyl mumifikován, tuto chybu originálu tvůrci převzali beze změn) se zpočátku chová jako dobře naprogramovaný stroj, který po rozehřátí na provozní teplotu slepě plní příkazy Egypťana, později se začíná rozpomínat na svou lidskou minulost a chce na ni navázat. Dobře motivovaná je i postava Petera Cushinga (který byl nicméně o generaci starší, než by se k jeho postavě hodilo). 70%(2.4.2012)

 • pepo
  ***

  Atmosféra aj príbeh fungujú na jednotku, civilný Cushing tiež potešil ale problém je v úplne neživotných pasážach z Egypta a hlavne v titulnom monštre. Už Freund vo svojej verzii z 30. rokov pochopil, že nemôže nechať pobehovať chlapa od hlavy po päty zabaleného v obväzoch pretože to vyzerá smiešne.Tak prečo to nedošlo aj tvorcom o takmer 30 rokov neskôr? Chvalabohu tam scén s Múmiou moc nie je .Škoda. Slabých 7/10(9.4.2015)

 • liquido26
  ****

  Kulhající Cushing fakt nemá chybu :-)) No jinak děj je standartní, ničím nepřekvapí, stopáž tak akorát. Atmosféra pěkná hlavně, hlavně když se mumie i s Cushingovou filmovou ženou brodí bažinama, ta mlha a celkově tajemná atmosféra bažin se fakt povedla. Oproti tomu se těžce nepovedl Egypt. Jungle, kde mají vědci rozestavěný tábor působí až přehnaně uměle a hrobka princezny Ananky je i po 4000 letech dokonale čistá a zachovalá. Ale většina děje se odehrává v Anglii, takže se to dá prominout. Mumie Kharis v podání Christophera Lee je narozdíl od Imhotepa (ať už v černobílém podání Borise Karloffa anebo v té nové verzi) nikoliv původcem veškerého zla, ale pouhým sluhou poslouchajícím příkazy zfanatizovanýho Egypťana. Tvář Christophera Lee coby velekněze uvidíme pouze krátce ve flashbackových scénách, jinak je od hlavy až k patě zafačován.(14.8.2008)

 • Oktavianus
  ****

  Hammer. Zábavná vyprávěnka, která nemá nejsilnější příběh, velmi rychle uteče a vlastně nic převratného se v ní neděje, ale po čertech dobře se na to kouká. Nakonec i "Egypt podle Hammeru" vypadá luxusně, nádherná přesvícená studiová krajina za to rozhodně stojí - podobně jako anglické bažiny. Peter Cushing zahrál svůj standard, přestože má na daleko lepší kreace, scénář mu předepisoval menší (přestože šlo o hlavní) roli, tak ji vystřihl s bravurou. Za zmínku stojí rovněž Yvonne Furneauxová, která je opravdu velmi hezká a skvěle se na ni kouká. K minusům naopak patří nevýrazné monstrum (ne, Christopher Lee je herec par excellence, ale jenom koulením očí nic moc nezmůže, rozhodně není pravda, že by to stačilo - a jinak se jenom potácí jako každé druhé monstrum a nikde nic) a podobně nemastný jeho záporný "oživovatel". A jak už jsem zmínil, příběh - podle šablony (hlavně verze z roku 1943 s Lonem Chaneyem Jr.), nic nechybí, ale ani nepřebývá, takže jen taková sterilní zábavička - ale výborná.(8.11.2014)

 • - Hammer Studio natočilo již remaky filmů Dracula a Frankenstein. Toto byl první remake natočený poté, co jim studio Universal oficiálně povolilo dělat remaky jejich klasických filmů. Na základě společné dohody mohli např. v tomto filmu použít jméno "Kharis". (liquido26)

 • - Pracovní název filmu byl Terror of the Mummy. (liquido26)

 • - Spoiler: Počet mŕtvych vo filme je 5. (beso74)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace