• Česko

• Německo

Wer ist Hanna?

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA / Velká Británie / Německo, 2011, 107 min

Wright vzal modrou tužku a namaloval hrušku. A pod hruškou halíř - sláva, osobitý malíř..! Béčková zápletka oblečena do audiovizuálně stylového kostýmu, u kterého nebylo důležité, jestli je pohodlný, ale aby dobře vypadal a co nejvíce se lišil od ostatní konfekce. Hanna však mé srdce minula a nevím, jestli ji dám ještě někdy šanci ke druhé střele - leda že by v crossoveru střílela po té, co má na konci křestního jména ještě písmenko "h", protože hýká pro portfolio strýčka Disneyho.. A k tomu malíři - talent bezesporu má, ale příště si musí ke svému obrazu vybrat nějaké sofistikovanější téma, než je hruška..(14.5.2012)

• verbal

Kdyby Sylvester Stalone pomiloval* Tarkovského, plodem jejich lásky by byla nepochybně Hanička. Mimořádně odpudivá třináctiletá bloncka, která je schopna svými rachitickými ručičkami naporcovat celé, po zuby ozbrojené útočné komando CIA a zbytek téměř nevydržitelné stopáže strávit na road tripu po Španělsku, kde se sáhodlouze kochá výhledem z nějakého dopravního prostředku a vítr ji umělecky čechrá její prořídlou kštici. Všimnout si předem, že tuto absurdní sračku splácal pan Wright, pachatel Pokání, jenž mělo tolik blahodárný vliv na můj dávicí reflex, vyhýbám se tomu jako Jehovista transfuzi! *Výraz byl cenzurován místní klikou katolických čtenářů, kterým údajně ohrožoval mravní výchovu jejich dětí. Snad mi Bůh odpustí! .(9.6.2011)

Ještě teď mi v hlavě znějí některé ulítlé melodie Chemiků. Herecké obsazení přímo skvostné. V počátku jsem viděl jako největší rozpor, který ovšem má hlava po čase přestala vnímat, fakt že malá holka mlátí silou o zem s vycvičenýma agentama. Jelikož se ve filmu docela dost utíkalo, tak mě film připomněl Lolu běžící o život. Scénář není kdovíjakým zázrakem, ale pominul jsem veškeré zápory, kterých není málo a docela příjemně se pobavil nad originální akcí, která je zajímavě snímaná. Joe Wrighta bych rozhodně za tento film neodsuzoval, ten chlapík má talent uspět i na akčním kolbišti. Klidně bych mu svěřil v budoucnu agenta 007.(18.6.2011)

Dobre našliapnutý akčný film, zdobia ho však nelogické rozhodnutia, ktoré nedávajú zmysel ani v záverečnej pasáži. Po vizuálnej stránke sa mi to páčilo najviac, výber hercov je rovnako silným plusom (Cate Blanchett očarila najviac). Obrazy, efekty a celkový vizuál stabilne a dynamicky komunikuje s divákom, ale samotný príbeh obsahovo neuspokojuje. Mix poetických a akčných pasáží sa tak stáva málo zaujímavým, ak chýba istá súdržnosť a tá by mala byť aspoň v príbehu. Lepší dojem u mňa stroskotal iba na scenári.(12.7.2011)

Po zhlédnutí Hanny jsem konečně pochopil, proč tolik holek miluje filmovou ságu Twilight. Kolem této ságy se toho hodně namluvilo a spousta lidí, hlavně chlapů, ji dost tvrdě poplivalo, nicméně podle mého je problém celé věci někde trochu jinde. Problém je čistě v tom, že kinematografie je mužský svět, kde většinu klíčových tvůrčích pozic jako režie, scénář, kamera, hudba nebo střih obstarávají v 90% případů muži (a to procento je asi ještě vyšší), tudíž i filmy samotné jsou ryze mužské, včetně ryze ženských žánrů jako romantické komedie, které zvláště dnes nabývají dosti cynického a sarkastického tvaru. Ženy jsou tak nuceny sledovat mužské filmy, mohli bychom říci po vzoru existencialistů, že jsou doslova „vrženy“ do mužského světa, do něhož se narodí a nemají moc možností, jak to změnit. Samozřejmě tyto mužské filmy mohou číst nějak podvratně a proti srsti, ale i to se po čase stane zbytečností, protože se na ně postupně adaptují a vůbec jim nepřijde nějak závadné, že vlastně sledují něco, co s jejich myšlením a viděním světa není tak úplně kompatibilní. Maximálně to nějak vnitřně tuší. Jenže občas nastane anomálie, doslova výbuch nečekaného, a na světě se zjeví ryze ženský film jako Twilight, kterému ženy logicky bezvýhradně podlehnou (na tom filmu, respektive sáze, sice taky dělali hlavně chlapi, nicméně minimálně autorka knihy a scénárista jsou ženy). Představme si obrácenou situaci: představme si svět, jemuž vládnou ženy, nějaký hybrid dívčí války a amazonek. V takovém světě by logicky i ryze mužské žánry jako akční filmy byly natáčeny z ženské perspektivy, a vypadaly by tudíž trochu jako Hanna, kde na místo konfrontace, deformace a fyzičnosti převládá tanec, pocity a neustálé a příznačné utíkání z této akce pryč. A teď si představme, že by se v takovém ženském světě čirou náhodou zjevil nějaký esenciálně mužský akčňák, konkrétní nebudu jmenovat, dosaďte si tam nějaký svůj oblíbený – nastalo by samozřejmě to, že bychom byli stejně nadšený a horlivý jako holky z Twilightu.(19.12.2011)

• - Původní příběh a scénář vytvořil Seth Lochhead už v roce 2006. O tři roky později pracoval na jeho zfilmování s režisérem Dannym Boylem, který ale od projektu nakonec odstoupil. Na produkci filmu se Lochhead pak podílel i v roce 2010. (oje)

• - Joe Wright byl na pozici režiséra obsazen na výslovnou žádost představitelky hlavní role Saoirse Ronan. (oje)

• - Okrem Nemecka a Fínska pracovali filmári aj na púšti v severoafrickom Maroku. (MikaelSVK)