Příběh zrodu psychoanalýzy a vztahu Sigmunda Freuda a Carla Gustava Junga... Píše se rok 1904. Psychiatr Carl Jung přijímá do své péče v curyšské nemocnici Burghölzi mladou pacientku, u níž byla diagnostikována hysterie. Ctižádostivý lékař, inspirovaný prací Sigmunda Freuda, chce na nové pacientce vyzkoušet experimentální léčbu zvanou psychoanalýza. Léčba Sabiny Spielreinové je úspěšná a Jung o svých poznatcích s nadšením píše Freudovi. Na základě vzájemné korespondence vzniká mezi oběma muži přátelství. Freud Junga požádá, aby léčil jeho přítele, psychiatra Ottu Grosse, anarchisticky založeného volnomyšlenkáře. Ženatý Jung pod jeho vlivem ustupuje ze svých pevných morálních zásad a navazuje se Sabinou vášnivý vztah, který může být zničující nejen pro ně dva, ale i pro jejich blízké... Životopisný film Davida Cronenberga vznikl podle scénáře Christophera Hamptona, jemuž předcházela jeho hra Léčba řečí, inspirovaná knihou Johna Kerra Nebezpečná metoda. Jeho protagonisty jsou velikáni psychoanalýzy Carl Gustav Jung (1875–1961) a Sigmund Freud (1856–1939), jejichž učení i život významně ovlivnila dnes pozapomenutá psychoanalytička Sabine Spielreinová (1885–1942), jež byla první Jungovou pacientkou, na niž aplikoval Freudovu revoluční léčebnou metodu. Děj, odehrávající se v letech 1904–1913 sleduje složité lidské i profesní vztahy ústředních postav. Kultivovaný a esteticky působivý snímek také podává obraz doby, pod jejímž idylickým povrchem se odehrávala osobní dramata a vřely temné vášně. (Česká televize)

3n3my

Pre nezasväteného diváka ťažký a nezáživný film. Pre psychológov (zdravím Bystricu) každý dialóg posolstvom, ktoré mne osobne veľa nehovoria. V pamäti mi zostane asi len kŕčovitá a odhalená Keira. ()

SeanLSD

Veľkolepá konverzačka so silným vzdelávacím potenciálom. Ale musím skonštatovať, že som očakával viac, než parádne výkony, secesnú nádheru výpravy a skvelý scenár. Spočívala kvalita réžie na umiernenosti a neviditeľnosti, službe príbehu, ako sa kedysi pokladalo za ideálne ? Alebo bola jej nevýrazná forma, uspokojujúca sa s kopírovaním „reality“, prejavom neschopnosti či skôr nesnahy o konvertovanie jedného umeleckého druhu v iný ? _ Dráma, vyplývajúca z odvekého rozporu, ktorému sa nevyhnú ani priami účastníci učenej rozpravy, pitvaná vedecky, pitvanie navzájom i spytovanie vlastných duší dalo sa filmovo vyjadriť aj originálnejšie než výberom vynikajúcich predstaviteľov a spoľahnutím na ich herecké majstrovstvo. _ Pokračovanie Cronenbergovej tematickej línie je zrejmé: veda, sex, monštrá v nás, odkrývanie nových brehov, akurát že prešiel z úrovne vonkajšej šokantnosti k tomu, čo sa deje vo vnútri, pod povrchom. Podobne pod povrchom akoby sa za každú cenu chcela držať i réžia. Nemusí byť pravda všetko novátorské, ale takisto prečo venovať tak veľa pozornosti rýdzej ilustratívnosti ? Umelecky odvážne vnímanie celku sa tu dokonale skrylo, trúfnem si povedať, že kým ostatné bolo originálne a jedinečné, režírovať mohol ktokoľvek. _ Podivné ukončenie, práve vo chvíli, kedy sa nezadržateľne rútili udalosti, ktoré mohli tomuto príbehu dať filmový rozmer, ma udivilo ešte viac než počiatočné nulové uvedenie do deja, akoby bol film určený iba zvlášť vzdelanému publiku. Záver, triviálne informujúci o smrti velikánov, vtedy ešte v nedohľadne, akoby bol orientovaný na presne opačný pól spektra. To, čo sme videli dovtedy, bola divadelná hra, sústredená na vzťah bádateľov, ale film to ešte mohol potiahnuť, nie prekrývať osobné a vedecké drámy veľkoleposťou svetových udalostí, ale práve tie maličkosti, ktoré neskôr ovplyvnili celý svet niekam dotiahnuť, zasadiť ich do mozaiky, ktorá by osvetlila ich epochálny význam a dosah. Načo potom tá strohá informácia o ich smrti, do ktorej zostávalo v tej chvíli ešte aj tak štvrť a pol storočia ? _ A ešte chudák Otto Gross. Chvíľu som si myslel, že aspoň raz nebude Vincent Cassel ten najväčší magor na plátne. Stačil však prvý moment, čo sa ukázal na scéne a všetko bolo jasné. Chýbal mi potom. Ako nevďačne sa k nemu zachovali! S ním odišla šťava, provokácia, kontroverzia, naďalej udržiavaná len v rovine otvorených debát o sexualite. Sexuálne scény samotné, ktoré to jediné mohli v tomto príbehu nahradiť, zostali prekvapivo – a na Cronenberga až šokujúco – dráždivo decentné. _ Vzdelávacej, vzťahovej i provokačnej línií tak každej malý, no podstatný kúsok chýbal. Neúplnosť a nedopovedanosť síce k psychoanalýze neodlučiteľne patria, ale úlohou veľkého režiséra bolo aj tak doplniť zopár minút, zopár záberov, scén či postáv, ktoré by z NEBEZPEČNEJ METÓDY urobili fenomenálne nadčasové dielo, celistvé a komplexné. Neodpustiteľnou chybou z neho zostala iba divadelná, krásne zilustrovaná dráma niekoľkých izolovaných postáv, ktoré sa v dejinách potom stali významnými. Rozpravy 5 osamotených členov meštianstva a buržoázie, zasadených do krásnych, verných obrázkov, ale dokonale vytrhnutých z kontextu a zo života. _ NEBEZPEČNÁ METÓDA je skvelým filmom, užil som si ho ako milovník charizmatického hereckého umenia, úchvatného belle epoque a všemožných bádaní o javoch psychologických, ale nie je výnimočným, ako som očakával, réžijne fascinujúcim a už vôbec nie skvelým filmom CRONENBERGOVÝM. () (méně) (více)

Radiq

Na Cronenberga docela suché, to řikám rovnou. Na Keiru docela vlhké, přičemž role masochistky jí vubec neseděla. Ukázala sice prsy, ale vzhledem k jejich velikosti to je, jak kdyby neukázhala nic. Ale nehodnotim to podle koz - to by se Freud divil, kdyby jo. Kecy o sexu a sexuálnu a vubec veškery kecy a rozhovory jsou hrozně intelektuální a většinou nezajímavé a vyplyne z nich dycky něco, čemu můj život nepřikládá žádnou větší pozornost. Stejně na mě působili Fassbender a Mortensen - intelektuálové, co spolu a mezi sebou furt něco řešili. Nevim, proč tenhle film byl vlastně natočenej, páč mi přijde docela o ničem a nevim, jestli jsem pochopil dobře to, že spoiler: ta Nebezpečná metoda je to, že měl Jung vztah se svou pacientkou...? ()

andrii

Mefistofelovská rada s humánní argumentací. Řeči, řeči, řeči. Jimi prohlížíš si mou duši. Pak zavřel jsi svou ordinaci. Zabušil jsi na tajné okno mé sexuality. Zadal jsi podnět k explozi sblížení. Naplácej mi na holou. Cítíš, jak vzrušuje mě bití? Vybočuje sexu bytí. Překročilo práh našeho já, nedokážeme se ovládat. Vybičovaný chtíč mluví sám za sebe, ten neumlčíš. Odšpuntoval zátku pro dráždivý ceremoniál. Brní bolest, vibruje slast. Milování pod lékařským dohledem. Žádný stud v intimitě nehledej. Autorizované očištění. Prestiž vyvrcholení. Ponoření do Fassbenderových očí nebylo kdy dříve, i přes brýle, lákavější. Jeho "bádající" pohled vyráží dech, je jako balonem neznámo kam odlet. ()

flyboyeda

Az prekvapive zabavne. Korespondenci i chytre dialogy na tema lidske psychiky a sexiuality i souvisejici scenar jsem si moc uzil. ()

Doudis19

Herecky i dialogově skvělá podívaná, která překvapivě neřeší natolik zajimavá témata, aby se jí dala odpustit absence silnějších momentů a výrazné kolísání záživnosti, tedy poměrně častá nuda. ()

chelseaman22

Uteklo mi to děsivě rychle. To, co předvedla Keira byla špica. Předstírat záchvaty, nechat se odpanit a nechat se mlátit vším možným, za účelem vzrušení - to chce potlesk, stihla toho vážně dost :-D. Keira byla jak ranní rosa - durch vlhká a studená. Zajímavostí je taktéž ignorance zachodového tabu, jehož skvělým propagátorem byl Erich Maria. Vřele doporučuji všem úchylákům a fanouškům psychologie. 85% ()

eye candy

Kdyby byl Freudův život natolik zajímavý a originální, jako jsou některé jeho myšlenky a práce, jistě by toho o něm bylo natočeno mnohem více než doposud. Na druhou stranu, kdyby tomu tak bylo, asi by zase nebyla tak zajímavá jeho tvorba, holt člověk nemůže mít všechno a David Cronenberg toto nemilé pravidlo ve svém novém počinu bohužel také potvrzuje. Netroufnul si sice přímo na Freuda, ale staví ho (i díky ďábelskému výkonu Vigga Mortensena) na vrchol trojúhelníku, jehož příběhovou základnu spojují ještě Fassbender coby Jung a zubejda Keira ztvárňující Sabinu Spielrein. Jde v podstatě o takový multižánrový slepenec, kterému dominují dvě příběhové roviny. První je vztah mezi Sabinou a Jungem, kdy je nejprve ona, coby pacientka, závislá na Jungovi a ke konci filmu se role obrátí. Druhou rovinou je pak vztah mezi Freudem a Jungem, kdy se z postupného přátelství, stává něco jako rivalita. Jung se snaží jít vlastní cestou a nepodrobit se Freudovým názorům, zejména co se náboženství a přístupu k léčení pacientů týče. Není to úplně povrchní zpracování, ale když už se Cronenberg rozhodnul pojat Metodu takto "dramaticky", (namísto čisté konverzační onanie pro ty co se zajímají o psychoanalýzu) měl tomu dát imo větší náboj a také si rozmyslet, jestli toho, zkombinováním psychologické romantiky (o "zakázané" lásce) a životopisného dramatu (o rozkolu přátelství a následné válce autorit na poli psychologie) nechce vlastně příliš moc. ()

Triple H

Hodina a pol psychoanalytického debatovania na téma sexuality a jej prepojenosti s rôznymi druhmi našich vyšinutostí. Občas plácanie po zadku Keiry Knightley. Napísané dobre, herecky absolútne presné (hoci Keira mohla na začiatku menej tlačiť na pílu). Osobne ma to bavilo len do záverečnej tretiny či štvrtiny, kedy už mi psychoanalyzovanie každého prdu začalo mierne liezť na nervy. Dovtedy niektoré celkom podnetné myšlienky na úvahu - čo je asi najviac čo si z filmu môže divák odniesť. ()

Motinski

Jeden z najnudnejších filmov aké som kedy videl. Vizuálne nezaujímavé a dejovo tak nevýrazne že vám je v podstate jedno čo sa bude diať ( a veľa sa tu toho ani neudeje ). Cronenberg vložil primárny dôraz na dialógy, bohužiaľ vôbec nevedia strhnúť. Herecky ešte môžem povedať že okej, (hlavne Viggo) inak ale podpriemerný snímok čo pôsobí ako lacný TV Film. ()

Qitek

Nebýt tématu, které mě opravdu zajímalo, místy až geniálními dialogy (ale opravdu jen místy) a hereckého osazenstva, umřel bych nudou. Nezáživné a téměř bez nějakého zápalu či chuti ve mě vyvolat nějaké emoce. ()

markuc

Cronenberg natocil lepsi filmy, ale pekna podivana to je. Rozhodne zadne velke zklamani, Fassbender a Mortensen jako vzdy super, Knightley hodne prijemne prekvapila. ()

Johnny.ARN

Skvelý casting ale film určite nie určený pre masy. Psychoanalýza a siahodlhé rozpravy človeka rýchlo unudia. Jediná schopná vec je sledovať výkon Knightly. Mortensen a jeho dútnik ujdú. Keby som nevedel že tam hrá Fassbender, hádal by som sa do krvy, že to je Law zo Sherlocka. Strašne sa mi tu na neho podobal. Aspoň ten Cassel vniesol do filmy trochu oživenia. 2 z 5 ()

Kaferano

ÚZF-úplně zbytečný film. Cronenbergova snaha změnit Keiru na obří saranče a Junga na slabošského snoba poněkud nevyšla. A proč nebezpečná metoda? Asi jak Jung toporně plácal Keiru přes kostnaté pozadí s obavami, že si zlomí zápěstí... Kdybych zlehčovala tohle Cronenbergovo dílo na deset stránek, nedosáhnu zdaleka toho, jak bylo zde zlehčeno dílo a osobnost C.G. Junga. Zredukování jeho obrovského přínosu do dějin psychologie na trapný románek je politováníhodné. ()

Mrkvič

Holt nic pro mě. Rozkol dvou psychoanalytiků není nic moc zábavného. Herci si mohou být sebelepší, ale když to nemá nějaké emoce, tak mě to prostě neba. Mohlo by to být spíš zajímavý čtení. ()

viperDavid

Další důkaz, že to Keira s hraním myslí opravdu vážně. Její hraní celému filmu dala jiný rozměr. Bohužel těžce zaostávali ostatní herci, navíc "životopisný" je celkem dost přehnané. Ale budiž, trošku mě zklamalo dlouhé zpracování a dialogy o ničem. Ale jinak super 3* ()

Sfinkter

Klobouk dolů před režisérem za výběr tématu, navíc se snímek vymyká veškeré jeho tvorbě. Herecké obsazení je výborné, ale film opravdu působí lehce nedotaženě, jaksi průměrně. ()

David Cronenberg si vybral svůj další projekt

07.07.2012

Vincent Cassel zůstává králem zločinu

Vincent Cassel zůstává králem zločinu

09.08.2010

Právě dotočil gotický thriller ze 17. století The Monk, na podzim jej uvidíme v roli baleťáka v Aronofského Black Swan, ale pak se vrátí k tomu, co mu jde poslední dobou nejlépe – likvidování lidí. A… (více)

Viggo opět ruským mafiánem

Viggo opět ruským mafiánem

30.03.2010

Viggo Mortensen ještě nedávno prohlašoval, že s hereckou kariérou končí, teď má ale najednou před sebou dva zajímavé projekty. A oba v režii Davida Cronenberga, což asi nikoho nepřekvapí – jejich… (více)