Příběhy obyčejného šílenství

(divadelní záznam)
všechny plakáty
TV spot

Ivan Trojan v hlavní roli komedie o člověku, který se rozhodl brát šílenství okolního světa jako inspiraci... Když v listopadu 2001 uvedlo Dejvické divadlo divadelní prvotinu známého filmového režiséra Petra Zelenky, stal se z ní rázem pražský hit, který vydržel na jevišti po mnoho let. Příběhy obyčejného šílenství se také rozletěly do světa, byly hrány ve dvanácti zemích, včetně USA, naprostým šlágrem se staly v Polsku, kde byly uvedeny v jedenácti divadlech. Příběhy obyčejného šílenství mají také dvě Ceny Alfréda Radoka. Staly se Hrou roku 2001 a umělecký šéf Dejvického divadla Miroslav Krobot získal za roli Otce v této inscenaci ocenění Talent roku. Výlučná autorská hra Petra Zelenky, mimořádně úspěšný titul Dejvického divadla byl také autorem v roce 2005 zfilmován. V polovině září roku 2009 po osmi úspěšných sezónách byla odehrána dvě poslední představení. Česká televize byla při tom. (Česká televize)

ArthasKarfa

Tak viděl jsem film, hodně na mě zapůsobil, a tohle to bylo ještě intenzivnější. Myslím, že málokterý film nebo divadelní záznam je tak lidský a schopný vyjádřit potřeby a nutnosti života. Tady se kromě velkých životních témat jako je láska řeší i drobné úpadky a úchylárny každého z nás, což je věc, kterou si málo připouštíme, ale dějí se jich tisíce. Každý máme trošku divného kamaráda, trošku stále aktivní minulou lásku a trošku rodiče co nám radí. ()

Fifer

Lepší než film. Jedinou drobnou vadu vidím v scénografii. Některá řešení mi přišla samoúčelná, rádoby pokus o experiment. Je však taky možné, že jsem je nepochopil. Jeden příklad: Proč musí Trojan být ve filmu pořád polonahý? Proč se musí pro telefon plazit někam na balkón? Rád bych se scénografa zeptal, co tím myslel. ()

rekkky

Dokonalý důkaz toho, že v programu ČT lze nalézt kvalitní materiál u kterého se dá vydržet s nadšením až do úplného závěru a to i s ohledem na více než dvouhodinovou stopáž záznamu. Petr Zelenka vytvořil moderní zábavnou podívanou z oblasti mezilidských vztahů, která mě padla do noty. Bez přehánění musím hodnotit jako geniální prostředek pro vyvolání bezmezného smíchu! Svěží divadelní představení na jevišti Dejvického divadla s pozoruhodným hereckým výkonem oblíbeného českého herce Ivana Trojana :-) ()

markotter

O hodně lepší než stejnojmenný film. Takovou sílu, jako když jste přímo v divadle to nemá, ale i tak to je výborný zážitek. Jediný, co bylo ve filmu lepší, byla "voyerská" linie, kde Bartoška s Bydžovskou byli o hodně lepší než jejich divadelní protějšky. ()

Rebeca

Film mě zasáhl víc, ale možná skutečně záleží na tom, kterou produkci odsledujeme jako první. Paní Melíšková mi tady ale žel absolutně "nesedí"... :( ()

Nostos

Divadelní provedení je lepší než film. V divadle totiž celá ta šílenost vypadá dává nějak víc smysl, jako kdyby na prknech vypadala míň ztřeštěně než v reálných exteriérech. A taky, co je možná důležitější, je to perfektní mix srandy a smutku. ()

hero_bk

Zelenkovi se opakují motivy (Elevator music, Trojanovo "loudění"), ale pořád to funguje. Některé věci se mi na divadle líbily víc než ve filmu (obsazení Jany), některé méně než ve filmu (obsazení Petrových sousedů), proto hodnotím stejně jako film. Dobře, jsem sice kurva, ale nejsem úchyl. --- Já jsem úchyl, ale aspoň nejsem kurva. ()

boombang

Famózní. Vidět to přímo v divadle a ne v televizi, dal bych maximum bodů (ale to by to sem pak už vlastně nepatřilo...). Bohužel jsem taky napřed viděl film a až potom hru, takže jsem měl trošku pokažený vjem. A trochu mi vadila poněkud strohá scéna. Před Trojanem, Krobotem, Diviškovou a Myšičkou ovšem smekám. Petře, díky! ()

bohhous22

Pod taktovkou Petra Zelenky se projektům daří,stejně jako této divadelní hře.I filmové zpracování není úplně špatné!A Ivan Trojan je nejlepší herec současnosti. ()

ostravak30

Přiznám se, že jsem jako první viděl film a teprve po letech tuto divadelní hru z televizního záznamu. A víc se mi líbil film - nemůžu si pomoct. Hlavně Nina Divíšková v něm dostává více prostoru, film samozřejmě také otvírá celou řadu možností, které divadlo na jedné scéně nemá. Osobně se mi některé postavy ve filmu líbily více, snímek je pak sám o sobě koncipován o trochu jinak než hra. Také některým hercům podle mě film seděl víc než stejným postavám jiných herců na divadle. Lepší je i hudba, dle mého. Ale samozřejmě, že hru tím nijak nesnižuju, divadlo je prostě divadlo a ten zážitek je úplně jiný než ve filmu. Tuto hru oceňuji, ale film miluji. ()

PetrJulian

Stejnojmenný film jsem zatím neviděl, ale na podkladě "originálu" divadelní inscenace se na něj určitě při nejbližší repríze v tv podívám. Něco mi však říká, že divadelní verze bude přece jen lepší, a jsem rád, že byla zaznamenána pro televizi. Opět jedna z nejlepších divadelních inscenací posledních let. ()

Achab

úžasné představení, Miroslav Krobot a Nina Divíšková podali skvělý výkon, o Ivanovi Trojanovi ani nemluvě. ()

Horoman

Úžasné představení plné silných momentů. Excelentní Trojan. Viděl jsem již asi 5x a stále se nemohu nabažit. ()

Dawe2

Výborné, ještě jsem pak zrychleně kouknul na filmové zpracování a prkna vítězí na celé čáře, i hereckým obsazením. Velké doporučení. ()

drkva

Bravo, bravo, bravo! Když jsem tuhle divadelní hru viděl před pár lety na vlastní oči, byl jsem nadšený. Záznam představení sice nemůže mít onu jiskřivou atmosféru jako reálný pohled z hlediště do očí herců, ale přesto tam všechno je - osobitý humor, nečekané zvraty, geniální hlášky, úžasný příběh, bravurní herecké výkony, zkrátka veškeré (ne)obyčejné šílenstí tohohle divného světa. Tohle dílko už teď patří do zlatého fondu české kinematografie... ()