Čarodějky

Spolok čarodejníc

Čarodejnice

Drama / Fantasy / Horor / Thriller

USA, 1996, 101 min

Pronikání do tajů čar a kouzel čtveřicí středoškolaček, lehce vyčleněných z mainstreamového kolektivu (problémy se spolužáky, ať už zamilovanost či šikana, však zůstaly chytře na vedlejší koleji), mělo svůj půvab, vtip i přenositelné nadšení. Jenže obdržení opravdové moci klasicky vedlo k jejímu zneužívání a rozepřím, což v podání Čarodějek znamenalo schopnosti několika X-Menů dohromady, přeplácanost a trapné finále.(10.3.2015)

Na téma čarodějnictví a magie příliš filmů nenajdeme. Je vskutku zvláštní, že rituální magie nepřitahuje zájem tvůrců natolik jako slashery nebo zombie filmy. Magie naopak přitahuje pozornost teenagerů, což se nejlépe odráží právě zde na internetu. Tímto budiž vysvětleno, proč jsou čarodějky v tomto filmu v telecím věku a na jakou cílovou skupinu je snímek zaměřen. The Craft je však v každém směru mnohem inteligentnějším celuloidem, než záplava prostoduchých teenage žánrovek. Jedná se o dobře odvedené filmařské řemeslo; magie je v tomto případě podána v rámci filmových možností téměř výstižně, nikoliv infantilně naivně jako v případě seriálového jmenovce. Kupříkladu rituál prováděný hlavními hrdinkami v přírodě je vlastně velmi působivý.(27.11.2010)

Když jsem zjistila, že skladba How Soon Is Now? z úvodní znělky Čarodějek - seriálu, pochází víceméně z tohohle filmu, nemohla jsem odolat a film si musela sehnat. A...byla jsem omámená. Zajímavě pojaté téma, navíc...Campbell a Ulricha známe z Vřískotu, že? Tak proč se nekouknout i na tenhle snímek. Nicméně jednu hvězdu si zasloužil i soundtrack - Love Spit Love, Siouxsie and the Banshees (sakra proč ne?!).(24.6.2015)

Takovej docela dobrej čarodějnickej horůrek. Bohužel má ale dost slabou atmosféru, režisér se jí snad ani nesnažil nějak pořádně budovat, vždycky tam naložil pěknou temnou scénu, někdy i docela strašidelnou a hned potom obrátil a všechno bylo pěkně veselý. Cose týče hereček, tak jsou spíš průměrný, ale Fairuza Balk je sama o sobě docela tajemná, takže jako čarodějka voháknutá celá v černým působí dobře, stejnětak Neve Campbell, škoda, že příběh trochu pokulhává, jinak docela dobrý(3.12.2006)

Keď sa nad Craft povznesiem, tak by to nemusel ani tak byť zlý film - kvalitatívne to bolo celkom ako predĺžený diel Outer Limits - spracovaním, bizarnosťou aj výkonmi. Vo chvíli, keď na to máte prihliadať ako na takmer dvojhodinový celovečerák si jeden začne klopať na čelo. To sa nedá brať vážne. Radikálne to prestrihať (prípadne prekopať) alebo z toho nakoniec urobiť ľakačkový horor. Zaokrúhlim nahor na 3* kvôli Fairuze, pretože v prípade jej postavy sa už geniálnejší kasting spraviť nedal a - napokon - na jej prítomnosti to celé stojí a padá. Režisér asi tušil, že má k dispozícii eso v rukáve a využil toho v rámci možností celkom slušne, aj keď v závere vykradol Nikitu až ma to zamrzelo.(25.8.2012)

• - Herečka Fairuza Balk je ve skutečnosti vyznavačka náboženství wicca vycházející z čarodějnictví. (fisus)

• - Filmový štáb pozval na natáčanie skutočnú vyznávačku čarodejníctva, ktorá pomáhala herečkám a navigovala ich, aby scény vyzerali vierohodne. (Marceloo)

• - Herečce Rachel True bylo v době natáčení filmu 30 let, přesto však ztvárnila středoškolskou studentku. (fisus)