Čarodějky

Spolok čarodejníc

Čarodejnice

Drama / Fantasy / Horor / Thriller

USA, 1996, 101 min

Na téma čarodějnictví a magie příliš filmů nenajdeme. Je vskutku zvláštní, že rituální magie nepřitahuje zájem tvůrců natolik jako slashery nebo zombie filmy. Magie naopak přitahuje pozornost teenagerů, což se nejlépe odráží právě zde na internetu. Tímto budiž vysvětleno, proč jsou čarodějky v tomto filmu v telecím věku a na jakou cílovou skupinu je snímek zaměřen. The Craft je však v každém směru mnohem inteligentnějším celuloidem, než záplava prostoduchých teenage žánrovek. Jedná se o dobře odvedené filmařské řemeslo; magie je v tomto případě podána v rámci filmových možností téměř výstižně, nikoliv infantilně naivně jako v případě seriálového jmenovce. Kupříkladu rituál prováděný hlavními hrdinkami v přírodě je vlastně velmi působivý.(27.11.2010)

Tenhle film se mi docela líbí a na závěrečné scény, kdy se Fairuza Balk promění v nestvůru a zblázní, se dívám s rezervou. Ne že by špatní uctivatele magie takto nemohli skončit (obrazně), ale ve skutečné příšery se promění dost těžko. Do toho nepovedeného konce je to celkem slušný film. A svou pravdu o hranicích, kam až může člověk beztrestně vstoupit, má taky.(17.6.2010)

No jako čarodějnický manuál bych to rozhodně nebral, na druhou stranu je tu aspoň pro ty mamlasy, co po nocích párají na hřbitovech kočky a hrajou si na velké mágy, jasně řečeno, že magie funguje systémem něco za něco a mnohdy si tedy hrají, ani neví s čím. Ukázka jakési zpětné vazby, která v magii existuje, mi ve spoustě jiných magických filmů chyběla. Takže jsem na tohle téma viděl podstatně horší věci, kde byla magie ukazována vyloženě ve stylu: Pojďme děti, budeme si hrát! Žánrově je to takové to americké něco mezi thrillerem a hororem - hlavně, aby nebylo moc krve, ať na to může do kin chodit věkově neomezený počet lidí...:-) A můj poslední štěk: Probouzet se vedle Fairuzy by mi fakt nevadilo... Aspoň do doby než skončila v tom blázinci...(12.6.2009)

Takovej docela dobrej čarodějnickej horůrek. Bohužel má ale dost slabou atmosféru, režisér se jí snad ani nesnažil nějak pořádně budovat, vždycky tam naložil pěknou temnou scénu, někdy i docela strašidelnou a hned potom obrátil a všechno bylo pěkně veselý. Cose týče hereček, tak jsou spíš průměrný, ale Fairuza Balk je sama o sobě docela tajemná, takže jako čarodějka voháknutá celá v černým působí dobře, stejnětak Neve Campbell, škoda, že příběh trochu pokulhává, jinak docela dobrý(3.12.2006)

Keď sa nad Craft povznesiem, tak by to nemusel ani tak byť zlý film - kvalitatívne to bolo celkom ako predĺžený diel Outer Limits - spracovaním, bizarnosťou aj výkonmi. Vo chvíli, keď na to máte prihliadať ako na takmer dvojhodinový celovečerák si jeden začne klopať na čelo. To sa nedá brať vážne. Radikálne to prestrihať (prípadne prekopať) alebo z toho nakoniec urobiť ľakačkový horor. Zaokrúhlim nahor na 3* kvôli Fairuze, pretože v prípade jej postavy sa už geniálnejší kasting spraviť nedal a - napokon - na jej prítomnosti to celé stojí a padá. Režisér asi tušil, že má k dispozícii eso v rukáve a využil toho v rámci možností celkom slušne, aj keď v závere vykradol Nikitu až ma to zamrzelo.(25.8.2012)

• - Herečce Rachel True bylo v době natáčení filmu 30 let, přesto však ztvárnila středoškolskou studentku. (fisus)

• - Filmový štáb pozval na natáčanie skutočnú vyznávačku čarodejníctva, ktorá pomáhala herečkám a navigovala ich, aby scény vyzerali vierohodne. (Marceloo)

• - Herečka Fairuza Balk je ve skutečnosti vyznavačka náboženství wicca vycházející z čarodějnictví. (fisus)