Přemluv bábu

všechny plakáty
Krátkometrážní / Publicistický / Dokumentární
Česko, 2010, 4 min

"Zajeďte za bábou a dědou a přemluvte je, aby volili pravici."
Jiří Mádl a Martha Issová se videem obsahujícím tuto výzvu rozhodli apelovat na mladé lidi. Vyzývají je, aby se pokusili zvrátit výsledky nadcházejících parlamentních voleb svým vlivem na prarodiče. (oficiální text distributora)

Segrestor

Pravda, tenhle virál je natočen svižně a vtipně, za účasti populárních tváří, to si kladné hodnocení zaslouží. A co obsah? Je tomu už nějaký ten pátek, co to rozčílilo polovinu téhle "vylidněné země". Nu, když už je třeba vyjadřovat se po letech k obsahu, tak vlastně ani třeba není. Stačí se rozhlédnout kolem sebe a vzpomenout na podzimní komunálky. Tak, přemluvili jste ty báby? No, vysrali jste se na to, protože vám kdosi nakukal, že mají vlastní rozum, co? Za chvíli máme nový volby a zčervená nám to tu úplně. Pač k volbám chodí hlavně důchodci. A když nejdeš ani ty, přemluv tu bábu, doprdele. No, heleď, nikdy nebude pozdě na to, pak bábě poděkovat, ne? Jste spokojení? PS: A to jsem tu jediný, komu docvaklo, že to tak trochu byla satira? Nebo jsem debil a nepochopil jsem, že opravdu vážně a cíleně na nás z monitoru tlačí, abychom se šli ztrapnit ke svým služebně starším soukmenovcům? No, teď nevím... byla to sranda, ne? Vyvedení z omylu mi prosím pěkně formulujte do pošty. ()

Gilmour93

„Být levicový stejně jako pravicový je jeden z nesčetných způsobů, jež si člověk může vybrat, chce-li se stát imbecilem.“ (Ortega y Gasset Jose) Koukám, že kdyby si každý do profilu připsal vedle ICQ a MSN i politickou orientaci, znamenalo by to možná i nějaké to menší zemětřesení mezi oblíbenými uživateli.. Myšlenka v našich končinách asi záslužná, nicméně neoriginální a k tomu podaná arogantně tragikomickou formou protkanou Goebbelsovskými manýry. S politikou běžte do hajzlu a na těchto stránkách obzvlášť. Co tu bude příště? Předvolební spot Republikánské strany Čech a Moravy, v němž se Mira Atkinson Sládek s úzkým knírkem pod nosem namalovaným centrofixem projíždí na bílém koni litvínovským sídlištěm Janov? Či důkazní pitva Jirkova sexymozku (tzv.Arrogant Autopsy)..? Má vůbec smysl přemlouvat bábu, ať se během plavby na Titaniku přestěhuje z kajuty na levoboku do kajuty na pravobok? Můj volební hlas bude stejně vypárován někým, kdo na předvolebním mítinku dostane klobásu a pívo za dvacku a s argumenty, že to dělám pro příští generace, běžte do háje. I Titanic má nějaké záchranné čluny a na ně přece jako první nastupují děti a navíc - kapitán i všichni první důstojníci už v tu dobu dávno budou na Carpathii. Já si raději v klidu počkám na naklánějící se palubě a vychutnám si 'Nearer, My God, To Thee' od lodního orchestru... ()

Radko odpad!

Kultúrne šoky rešpektujúce zavedený mocenský systém ostanú vždy len propagandou režimu. Konkrétne: dvaja mladí českí herci (on a ona) vyzývajú k nejakej voľbe a (zdanlivo) šokujú vyhroteným generačným konfliktom. Skutočným cieľom je kvantitatívne rozšírenie uplatnenia volebného práva, láskavo zvereného momentálnym režimom ľuďom ako argument demokratickosti režimu, vpísaný do volebného zákona. Okrem generalizovania a predsudkov, to obsahuje aj nezlučiteľné spojenie Milana Kunderu so ženskými genitáliami. Pretože v skutočnosti mal byť spojený s vylučovacími orgánmi alebo ich produktami. To je to, čo Kunderu fascinovalo - čo len potvrdzuje citát z knihy Neznesiteľná ľahkosť bytia: "Hovno je obtížnější teologický problém než zlo". No a napravením tejto chyby by autori tak akosi nadnesene a nepriamo, no umelecky výstižne, sami priradili kvalitatívnu úroveň aj svojmu dielu. ()

Rogue

Nudná kopírka Sarah Silver s prcičkovským humorem. Zatímto SS zesměšňuje předsudky, Mádl s Issovou je používají jako argumenty - nicméně svůj účel tahle čtuřminutovka na gauči plní dokonale (míněno virální, ne přesvědčovací). ()

D.Moore odpad!

Tak přátelé, tohle ne. Spojení "slovní průjem" se už dlouho k ničemu tak nehodilo. Jiřího Mádla nesnáším permanentně, už jen tak ze zvyku, ale Petr Zelenka i Martha Issová u mě po natočení této "věci" klesli opravdu hluboko. Je to trapné a ubohé - a jak tak koukám kolem sebe, trapné a ubohé se to zdá pravičákům i levičákům. ()

MM_Ramone

Ale, ale prečo tak nízke hodnotenia pre tento krátkometrážny, agitačný, volebný video klip? Veď Jirka Mádl a Martha Issová sa ku tomu stavajú správne. Lobujú za zdravý rozum, za zodpovednú voľbu pre budúcnosť, za dobrú vec. Počúvnite ich radu. Vyveďte svojich rodičov, prarodičov, zaslúžilých, ľahko ovplyvniteľných dôchodcov z klamstva, do ktorého ich opantali svojou populistickou kampaňou ľavicové strany. Vláda socialistických demagógov nevedie k ničomu dobrému. Verte mi, že viem o čom hovorím, u nás, na Slovensku, je už takmer štyri roky pri moci ľavicový súdruh Fico. Moja krajina trpí. Buďte aktívni, bratia Česi. Prehovorte babu, aj deda nech volia pravicu. Nech nezničia vašu budúcnosť. ** ()

Dan9K

Spojení ostudné trapnosti, poutavé, znechuťující a okopírované formy a místy ostře břitkého humoru, který selhává na faktu, že spot je svou stupiditou určený očividně jednodušší a méně chápavé části naší společnosti a také na nevtipnosti těch dvou herců. Jestliže se donekonečna opakovaná lež stává pravdou, hloupě řečená pravda posiluje lež. ()

kulyk odpad!

Nesnížím se k tomu, abych zde hodnotil vzhled obou hlavních aktérů této pravicové agitky. Napsat, že držky Mádla a Issové jasně deklarují skupinu, jíž byl tento skvost určen, tedy cikánských kurviček a oligofrenických chlapců, by bylo příliš prvoplánovité. Dovolím si však upozornit na dvě drobnosti. V průzkumu veřejného mínění, uskutečněného během prvního porevolučního roku, odpovědělo hrubě přes osmdesát procent respondentů na dotaz, jak si představují další společensko-hospodářský vývoj ve smyslu: rozehnat komandíry, zavést svobodné podnikání a zachovat sociální jistoty i za cenu pomalejšího tempa růstu ekonomiky. A citové či jiné vydírání a nátlak jsou útokem nejen na svobodu jednotlivce, ale v tomto případě i na základní demokratické principy. Jsou o to odpornější, je-li jejich cílem pro svůj věk a upadající společenské postavení oslabená skupina důchodců. Hrdinové tohoto výtvoru u mě skončili přinejmenším do té doby, než si veřejně a v přímém přenosu v rámci zpytování svědomí vzájemně naserou na hlavu. ()

Niktorius odpad!

Ne, děti, nefunguje to ani jako virál, protože ten slouží k tomu, aby propagoval nějaký produkt. Přemluvená bába se sice opravdu virálně šíří a vzbuzuje pozornost i líté diskuze, žel nikoli o politice, ale jen sama o sobě. A marketingová kampaň, kterou si nikdo nespojuje s produktem, je na co? No přeci na Kunderu... Jinak jde mimochodem o dokonale nechutné ztělesnění české uprděnosti, neboť je s podivem, jak se režisérovi, který je u nás považován za kultuvního a originálního, povedlo natočit něco, co jiné (a naprosto nesrovnatelně lepší) dílo takřka doslovně vykrádá a součásně jej překrucuje a przní na nejvyšší možnou úroveň. Takového levelu nedosáhl ani turecký remake Ramba. ()

Amarcord_1 odpad!

0 % - Infantilně trapným gestem autoři potvrdili skutečnost, že jsme se z dob, kdy se z televize hlásala nenávist a boj proti skupinám obyvatel na základě jejich společenského postavení a politického smýšlení, moc nepoučili... K transformaci v demokraticky smýšlející společnost musíme začít každý u sebe. To si zatím málokdo uvědomil a proto nejsme schopni korektní debaty a naše politická kultura vypadá tak, jak vypadá. Naše volba, naše kultura a naše mindráky... Začarovaný generační kruh? Doufám, že ne... ()

Phobia

Miluju své prarodiče a těší mě, že je nemusím přemlouvat. Nehledě na marnost počínání, snažit se přesvědčit zarytého levičáka o své pravdě, co vůbec nemusí pravdou být - kdo z nás má patent na dokonalost a neomylnost? Chápu, proč Zelenka s Mádlem a Issovou natočili tento klip a v podstatě se sdělením souhlasím. S jeho formou už nikoliv, ta je dobrá tak do hospody po desátém pivu. Působí směšně, jak dvacetiletá mláďata používají za strašáka dobu, kterou znají leda z doslechu. Chtělo by to víc skutečných argumentů a méně idealismu a demagogie. Většina lidí si utírá zadek levou rukou? No nevím-nevím, existuje nějaký kvalifikovaný výzkum na toto téma?:-). Úroveň "humoru" má zřejmě oslovit nejmladší voliče, akorát aktéři zapomněli, že patnáctiletí občané nemají volební právo;-). Klip je slaboučký, vtipy se rekrutují převážně z těch trapných, důvod pro jedinou usmolenou hvězdičku za odvahu. Obsah mě nenutí rozčíleně hřímat a hrozit pěstičkama směrem k Praze. Hodlám tento čtyřminutový průjem prostě s klidem ignorovat. 25% EDIT: Uplynul týden a mně se to v hlavě rozleželo. Mnoho, přemnoho Paroubkovic ksichtů (i jeden je nadmíru), demagogie, planého slibování a špíny na mě kouká z billboardů. Vzrostlo znechucení, poskočila frustrace a současně s tím se zvýšilo i uznání (nebo soucit?) k mladým hercům, co nejspíš netušili, jakou lavinu na sebe spustí. Z přesvědčení, ne pro peníze. Šli s kůží na trh, pokusili se oslovit novou generaci voličů, vzbudit jejich zájem o svůj osud. A podle všeho se jim to povedlo. Forma spotu se mi pořád nelíbí (není holt určená starým řepám), ale ta základní idea špatná není, právě naopak. Takže přihazuju do mírného podprůměru - čistě jako výraz podpory té pranýřované trojici. Dělají totéž, co jiné celebrity (Lucie Bílá) a sereblity (Michal David), akorát zvolili hrubě nekorektní, zjednodušující formu, jaká imponuje mladým soplům. Slušností, decentností a solidní argumentací by cílovou skupinu asi neprobudili. 40% ()

-bad-mad-wolf- odpad!

Obávám se, že pro týnejdžry to opravdu bude natolik "kůl" a "sakra pravda" spot, že budou vznikat další tuny neopodstatněných vtipů na adresy nejmenovaných politiků. Když se z kritiky čehokoliv stane módní značka, je to problém. Výsledkem zde budou jen kvanta pohoršených komentářů a další zdvižené prostředníčky mládeže bez udání důvodu. Pokud bylo cílem vzbudit rozruch, může si Zelenka gratulovat. V jakémkoliv jiném případě jde o těžkou ztrátu směru. ()

darkrobyk odpad!

Sprostý a ubohý. A vůbe nejde o politiku, zda levice či pravice, ale o prezentaci. Dělat ze starých lidí hlupáky - to nechápu. Po staletí byli ti nejstarší (stařešinové) těmi nejváženějšími - nositeli životních zkušeností a moudrostí. A zde se z nich dělají - s prominutím - debilové...a tahat sem Kunderu mi rozhodně vtipný nepřijde, spíše trapně puberťácký. Ale když jde o prachy a majetek, to jsou ti staří mladým dobří, že....špína! ()

Ampi

Odpady nedavam, ale myslím si, že sem tento výtvor nepatří ns čsfd. Proto by si to zasloužilo odpad, ale ten já ze zásady nedavám. Nebraním však nikomu aby ho dal. Mám dotaz? Jela Martha Issová do Syrie? Kdo z voličů pravice, a nových pravicových stran včetně DSSS viděl to animalní porno s Rocco Sifredim a členkou italského parmanetu? ()

paascha

Ani dědu, ani bábu už nemám, a i kdybych je měl, nepřemlouval bych je proto, že mi to radí prudná Issová a škaredý Mádl. Tak proč plný počet? Protože je třeba ocenit odvahu, se kterou tito dva perspektivní, se Zelenkou tři talentovaní umělci dávají všanc své já v boji proti levičáckému hnoji. Ano, každý hlas, který se ozve proti Paroubkovi, každá ruka, která bude volit pravici, každá hlava, která nevidí rudě, je dnes třeba. Proto se přidávám i já, protože, narozdíl od většiny zdejších mrduců, já si to bolševický peklo prožíval celkem dlouho a určitě to nechci zpátky. Protože nechci, aby prasečí rypák Prasošpek kradl z mého důchodu a rozdával to Kočkům a jiným ksindlům. Protože chci žít tady a ne za pár let zdrhat s batohem na Slovensko:-)) Doplněno po volbách: Účel to splnilo, protože prasečí rypák s bradavicí odsupěl do dějin, ostatní vepřeci za ním a národ, opařen komoušskou drzostí a vtíravostí, zvolil, ze strachu před rudým temnem a kradením ve velkém, pravý střed. Doplněno po čase: Jak už to tak v Čechách chodí, jednu svini zařízneš a druhá už kvičí nad korytem. Pravdoláska se proměnila ve veřejné bojovníky proti korupci, ale navrch huj, vespod Bárta ()