Dopis neznámé je nejlepší z Ophülsových amerických snímků a jeden z nejvýznamnějších filmů, které v USA ve druhé polovině 40. let vznikly. Ve své době byl však vinou nesprávně zacílené reklamy recipován jako „ženský film“, což mu uškodilo kriticky a ve výsledku i komerčně. Ophüls v retrospektivách vypráví příběh lásky, která nikdy neexistovala. Stefan Brand je klavírní virtuos a miláček žen, jenž své nadání pohřbí v povrchním bohémství a jehož svůdnické úspěchy nemohou zastřít neschopnost milovat. Teprve dopis, který dal filmu název, odhalí prošedivělému elegánovi vše obětující lásku, s níž se osudově minul. Režisér se se svým mužským hrdinou v nemalé míře identifikoval a dodal filmu sebekriticky autobiografický nádech, jaký v předloze Stefana Zweiga nenajdeme. (MFF Karlovy Vary)

swed

Ojedinělý a jedinečný projekt propojující klasický Hollywood se starým kontinentem. Rozhodně jeden z těch filmů, které nešetří emocemi a pro svoji rafinovanou strukturu (či zacházení s detaily) si zaslouží opakovanou projekci. Pozorný divák si jistě všimne několika rysů upomínajících k Leanovu "Poutu nejsilnějšímu" (klavírní doprovod, režie, retrospektiva vyprávěná z pozice ženy, nenaplněná láska, motiv odjíždějícího vlaku…). 9/10 ()

Toj

Úžasný a krásný snímek.. Jeden z nejsilnějších festivalových zážitků. Jen moje hlava nebrala, že se jedná o Hollywoodský film. Max Ophüls očividně věděl mnohem lépe jak zůstat v USA svůj než naprostá většina jeho německých kolegů (kterým ovšem nechci nijak ubírat). ()

kusper

45. MFFKV Ohromné veledílo světové kinematografie. Propracovaný příběh, nádherná kamera, skvělé herecké výkony. Jsem rád, že jsem měl tu čest vidět toto veledílo na velkém plátně. ()

vitekpe

Luxusni cervena knihovna, jak z katalogu... Skvela Joan v primerene melodramatickem pribehu, odehravajicim se ve Vidni kolem roku 1900. Obrazky krasne, kouka se na to jedna basen. 5- ()

RockChick

Zdejší hodnocení mi přijde trochu vedle. Jasně, je to pěkný film, ale takových je spousta, moc bych se asi neoháněla předponami nej. Btw proč mám dojem, že kdyby hlavním hrdinou byl chlap namísto ženy, už by to nebyl tak krásný film o věčné lásce, ale příběh o dost creep stalkerovi? Hm... Stojí za zamyšlení. Stejně tak si nemyslím, že děj by skončil happy endem, kdyby hlavní hrdinka nezemřela. A kdo si to myslí, pravděpodobně Stefana Branda, slovy hlavní hrdinky, vůbec neznal. ()

Roman Albach

Max Ophüls byl mistr ve zpracovávání melodramatický příběhů. To mi dokázal už snímkem Milkování z roku 1933 s mladičkou Magdou Schneider. Dopis neznámé je silný příběh nikdy neopětované lásky s výbornou Joan Fontaine, která přesvědčivě zahrála náctiletou dívku, stejně tak jako zralou ženu a matku. ()

Rozjimatel

"Honor is a luxury only gentlemen can afford."     Melodramatický príbeh jednej beznádejnej lásky zasadený do podmanivej atmosféry Viedne začiatkom 20. storočia. Obrazová stránka je veľmi silná (výborná kamera českého rodáka Franza Planera), herecké prejavy sú trošku strojené, ale inak výborné (najmä Joan Fontaine v hlavnej role). Čo ale film mierne degraduje, sú malá uveriteľnosť príbehu (hlavne ten spôsob zaľúbenia sa) a nesympatické postavy. Ak to mám povedať na plnú hubu, ona je sprostá krava a on zase hnusný hajzel. Pri tom nezmyselnom správaní hlavnej hrdinky film nedokážem vnímať ako príbeh čistej lásky, ale skôr ako príbeh chorobnej posadnutosti (a hlavnú hrdinku nie ako zaľúbenú, ale ako narušenú osobu). V mnohom podobný film Brief Encounter (1945) (príbeh beznádejnej lásky rozprávaný retrospektívne z pohľadu hlavnej hrdinky) sa mi páči podstatne viac - je autentickejší, nejde tak do extrémov a hlavne je inteligentnejší (postavy nie sú blbé). Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

JimiH

Žánr melodramatu mi nikdy příliš nesedl, proto to průměrné hodnocení. Přesto nelze upřít Ophülsovi cit pro dobovou atmosféru a několik dobře provedených symbolických scén vyjadřující erotičnost a zhýralost. ()

BaronX

Příjemné překvapení na MFF Karlovy Vary 10. S drahou polovičkou po boku si tuhle dramatickou romanci užijete naplno, v závěru jen s největším vypětím zamáčknete slzu. Báječné herecké představení obou hlavních hrdinů. ()

linger

Zivot vo Viedni zaciatku 20. storocia mohol byt fakt pekny. Na drozke sa previezt mestom, vyskusat nejake tie atrakcie, dat si jablko macane v karameli od poulicneho predavaca... Navyse s uchvatnym chlapom, ktory presne vie, co povedat, ako sa divat, a na druhy den zabudne vase meno. A zena potom opatruje v srdci jeho pamiatku, miesto toho, aby ho pekne konfrontovala o nasledkoch toho dokonaleho rande. Proste film o osudovej laske. ()