Dráma mladého dôstojníka slovenskej armády, ktorý si počas bojov na Ukrajine postupne uvedomuje hrôzy fašizmu. Po návrate na Slovensko sa zapojí do SNP. Nedokáže však prekonať postoj samotára, ani pochybnosti o zmysle partizánskej činnosti. (oficiální text distributora)

Marina111

Najslabší Bielikov film. Minimálne pre mňa. Akékoľvek porovnávanie s bezkonkurenčnými Vlčími dierami ozaj nechápem. ()

mira007

Ladislav Chudík jako slovenský Rambo kapitán Dabač, na svou dobu a místo vzniku celkem "akční" a herecký výkon hlavního hrdiny je na jednotku, ale tohle už je pro mne moc velký pravěk kinematografie, který stylem nepřežije dekádu svého vzniku ()

winetach

1. krát zhliadnuté na 79. výročie SNP. Niekedy sa ťažko pozerá do zrkadla ale takíto bohužiaľ/ vďakabohu sme... ()

Všežrout

V kontextu padesátých let velice odvážné dílo, které v mnoha ohledech demytizuje SNP a připomíná nám existenci Slovenského štátu a roli mnohých Slováků v něm. Přesto se zcela neoprostilo od schématičnosti svých rigidnějších předchůdců (negativní zmínka o londýnské exilové vládě, heroizace partyzánů a naopak démonizace Němců a jejich slovenských spojenců apod.). Doporučoval bych se na tento film dívat spíše jako na "western" o osamělém střelci, zasazený do kulis Druhé světové války, než jako na "přesně se historie držící" válečný film. ()

drankeryth

Tak toto je absolutna klasika spomedzi vojnovych filmov od slovenskych tvorcov. Tento film urcite pozna kazdy, kto ma rad stare ceskoslovenske filmy este z dob, ked na svete bezali ciernobiele filmy. Skvely herec Ladislav Chudik svoju postavu kapitana stvarnil unikatne, ako aj v inych filmoch, kde on hra. Pribeh sa tocil okolo slovenskych vojakov, nejakych partizanov, gardistov a samozrejme tiez nacistov. Vo filme sa tiez vyskytuju boje, co je dobre, ale pripadali mi nejake prilis kratke, aj ked ich bolo docela dost. Film skor vynika dobrymi zahranymi dialogmi, ktore ma nenudili a dokonca sem tam aj boli komedialne, ale nie prilis moc, ved to neni komedia, ale film o utrpeni ludoch pocas nemeckej okupacie nasej krajiny. Najviac ma potesili nemecke tanky, ktore fakt mozem v kazdom filme, ved su moje oblubene spomedzi vsetkeho vojnoveho arzenalu, aky sa pouziva vo vojnach. Skoda len, ze boli pouzite len na nepatrny okamih pri braneni slovenskych vojakov a partizanov v zakopoch, ked sa na nich rutila nemecka armada. Keby tu bitku rozviazali do vacsej dlzky, tak to by bolo sa na co pozerat, ale takto to len bolo prilis kratke, co ma dost sklamalo. Celkovo film je solidny a putavy, ale chyba tomu viac dlhsie boje, ktore tu fakt chybaju. ()

Lucas87

K tomuto filmu musím říct, nejsem odpůrce černobílých filmů, chvíli mi ovšem trvalo najít orientaci v ději. Tento film mě moc neoslovil i když je tu zajímavý námět sledovat partyzánské boje, i následné znechucení z politiky. Slovenské povstání proti fašistům je pro mě nejchytlavější okamžik, jelikož tu vidím skvělou akci. Ladislav Chudík je charismatický herec a na své roky je tento filmový veterán na slušné úrovni. Určitě i když mě film nepřikoval do sedačky má své kvality (např tanková scéna je velmi slušná). Zaslouží aspoň takové hodnocení jaké mu dávám. ()

Biopler

Bez minimalisticky hrajúceho Chudíka by ten film nestál ani za mak. Jeho rola je zaujímavá, lebo je nám predstavený sklamaný muž, ktorý tvrdí, že bez lásky sa nedá žiť... vojnovým ideálom už viac neverí, prichytí ženu pri nevere, nemá chuť žiť, opája sa alkoholom a jeho epizódy by sa dali nazvať samotárskym westernom. Film ako taký bohužiaľ pôsobí nesúdržne, minimálne na začiatku sa v ňom ťažko orientuje keď sa veľa premelie ohľadom Dabača až sa zakotví pri udalostiach SNP. Vlastenectvo pekne dýcha na diváka, len konanie postáv je miestami nevysvetliteľné. Ak chcem neskôr spojke posunúť pilulky proti fašizmu, tak ich nenechám len tak na stole a zatiaľ rozdýchavam pusu. Oslavovaná scéna Dabača v krčme je síce frajerská, na tú dobu a miesto veľmi efektná, ale tiež drhne logika, že keď chcem odbachnúť Nemcov a kolaborantov, tak si s nimi predtým nebudem pripíjať slivovicou. A na záver filmu sa školácky nechám odbachnúť. Dabač hovorí o smrti, že si prišiel po ňu, no jeho padnutie mohol režisér ináč vymyslieť. ()

GIK odpad!

Barvité a zamotané válečné osudy Slováků. Bielik chtěl posílit národní sebevědomí, ale udělal z guláše bramboračku. „6 mrtvých, 18 raněných.“ „Jen do nich a rovnou do čela.“ Ožrala si hraje s odjištěným granátem. Bitva proti tankům je v půlce přestřižena – první dobrý vtip. „Kdeže je Hospodin.“ – rouhání proti Bohu. Kapitán Dabač se asi zranil leknutím – vždyť nemá žádný průstřel. Uniforma zcela neporušena. Komediální německý voják opět na scéně. Schovávají partyzána v chalupě, kam chodí dvakrát denně německé hlídky. Schovávají dokonce i jeho koně! Vypadá to, že filmaři koně opravdu odkrouhli?? 1:23:40 – ještě daleko lepší vtip č. 2: Nasměrování vojenských náklaďáků do rokle – nejnebezpečnější zbraň. Skoro som zomrel od smiechu. Zato potom střílení lidí do zátylku – to je prasečina. Hnus na tohle koukat. Sedmdesátník: „Dnes rano mi zobrali otca.“ - byl to asi dobrý partyzán. Vynalézaví partyzáni: „Odpálenie benzinovej nadrže bude signál k útoku.“ Skladatel si neví rady, tak nenápadně zazní tóny internacionály. Vagon s benzínem je volně přístupný. Partyzáni se spletli. Ve vagonu byla asi voda. Žádný estrádní výbuch se totiž nekoná. Nakonec kapitán hodí po komediálním esesákovi granátem jako bačkorou. ()

mikhail

2 Jordan: Niet čo dodať. Azda len to, že Bielik mal poriadnu dávku odvahy, keď v 50-tych rokoch natočil film, kde hlavnou postavou nie je partizán, ale vojak slovenskej povstaleckej armády. ()

myko

Geniálny vojnový film. Všetky tie americké príbehy o statočnosti, odvahe, utrpení sú len filmovou omáčkou podporujúcou neosobnú ideu štátnosti. Kapitán Dabač, to je život. A navyše nefalšovane slovenský - s humorom i veľkými citmi. A skvelý výkon Chudíka i lekárničky Nade. ()

BlueNeon81

Nie som síce na vojnové filmy, ale tento patrí k tým najlepším slovenským filmom vôbec. Perfektné herecké obsadenie, pútavá stavba príbehu, napoly v štýle hollywoodskych filmov, napoly rýdzo slovenský. Maestro Chudík so svojim minimalistickým herectvom ma totálne uchvátil. (Videné na reštaurovanom DVD od SFÚ - perfektný obraz a slušný zvuk) ()

Delmondo

Ladislav Chudík už pro mě není jen primář Sova nebo generál Svoboda ale teď i Kapitán Dabač. Hned ze začátku dostane parohy od manželky a tak se začne vožírat, jednou zchlastanej zaútočí na němce a dostane provaz jenže zdrhne a dá se se svýma vojákama k odboji a celou dobu odmítá spolupráci partyzánů. Do toho se mu furt plete ta jeho ženská. Slováci dřív točili neustále filmy o partyzánech, zřejmě proto aby se očistili od toho že byly s němcema, většinou ty filmy za moc nestály ale tehle je neopak jeden z těch nejlepších. Vyzdvihl bych především výborný výkon pana Chudíka a jeho přestřelku v hospodě. ()

brasek

Jeden z najlepších vojnových československých filmov. Paľo Bielik pod svojou taktovkou vdýchol do filmu pomocou protagonistov tú pravú atmosféru. ()

kacer4

Prekvapivo sklamanie. Dlhšie som vo filme tápal a mal som problém rozlíšiť kto za koho kope. Výtku mám pre RTVS, ktorá mohla zvoliť aj titulky, keďže sa vo filme hovorí nemecky aj rusky. Pomohli mi len audiokomentár z teletextu (dlho som hľadal ako sa púšta teletext). Najviac potešila pašáž skrývania v dome, ktorá ma aspoň čiastovne vtiahla do snp. ()

PTuranyi

Kvalitne natočená vojnová dráma zobrazujúca príbeh stotníka Dabača, ktorého na zbehnutie z ukrajinského frontu privedie nevera jeho manželky. Pripojí sa so svojou stotinou k povstaniu. Celý film je predchnutý ideologicky správnymi názormi. A čiernobielymi charaktermi sa nešetrí. Herecky ide hlavne o koncert Ladislava Chudíka v hlavnej úlohe. V jeho tieni však nezostávajú ani Elo Romančík či Zdena Grúberová. Nezabúda sa ani na internacionálnu pomoc či gardistických zradcov. Paľovi Bielikovi sa podarilo vytvoriť pochmúrnu povstaleckú atmosféru aj keď sa nájde miesto aj na čierny humor s pilulkami proti fašizmu (granáty). Typicky pre toto filmové obdobie všetok zvukový priestor mimo dialógov vypĺňa monumentálna symfonická hudba ako od Wagnera. 70% ()

Ladislav Chudík 1924 - 2015

Ladislav Chudík 1924 - 2015