Konkurenti

Glengarry Glen Ross

USA, 1992, 100 min

James Foley

David Mamet (scénář, divadelní hra)

Howard E. Smith

Scénografie:

Jane Musky

Kostýmy:

Jane Greenwood

fuuu tak az teraz sa mi podarilo sa dostat k tomuto koncertu 6tich oskarovych hercov..Naposledy som sa takto zabaval na hereckych vykonoch v Doubt...Fantasticke..Brilantne..superlativ sam o sebe..tie slovne prestrelky a hadky..meniace sa nalady ktore su tak strasne ludske..malo kedy sa stane ze sa herci aj po odohrati svojich scen pridu spat na plac pozerat na svojich kolegov..tazko mi je povedat kto bol lepsi..Najviac sa mi asi pacil Lemmon, potom Pacino a Arkin..klobuk dole pred clovekom ktory vedel dat tieto hviezdy do jedneho filmu v tom obdobi..Velmi dobre.. hall of fame - 10/10 v ramci svojho priestoru a potencialu..dokonale..6 rozhnevenych muzov 90tych rokov..(29.8.2009)

Scénář filmu je ordinérní a bez nápadu. Ale kouzlo a nápaditost vězí v obsazení herců třídy A+. A´t už Lemmonovi dialogy s Kevinem Spacey či AlPovi monology jsou naprosto geniální a bezkonkurenční. Tenhle film si prostě užijete i bez řádné dějové linie, protože stojí na něčem úplně jiném. Mít šéfa jako zde v podání Aleca Baldwina asi bych se neudržel a buď dal wejpověď či mu umožnil pohled zblízka k mé oblíbené lopatě - uhelce. Narozdíl ode mě to vzal Ed Harris až příliš laksně. P.S. Konečná scéna nemá chybu a Lemomonovi jsem ji fakt věřil. P.P.S. Zajímalo by mě čistě statisticky kolikrát zde zaznělo slovo FUCK. Myslím, že by film v tomto ohledu mohl soupeřit s Big Lebowski !(13.10.2009)

• West

Při prvních titulcích jmen, jako Al Pacino, Ed Harris, Jack Lemmon, Kevin Spacey,.. jsem si řekl noo tak to bude bomba, ovšem po půl hodině naprosto zbytečných kvákajících dialozích, jsem to už nemohl snést a bohužel to vypnul, a to se stává málokdy. A ano chápu.. je to přepis divadní hry ,ale asi proto je to tak nudné a nezáživné. Jedna hvězda za herecké výkony.(27.1.2015)

• Guran

Nudná hovadina bez jakékoliv dějové zápletky s nudnými protaženými dialogy a divným chováním postav, zvlášť role Jacka Lemmona.(13.3.2015)

Skvělý námět a Al Pacino v celé své kráse. Bohužel jsem zmlsaný dvojím shlédnutí divadelní hry Ondřeje Sokola, která celý děj přenesla do komediální roviny. Zde jde o čisté drama a proto je velmi citelně znát, že se jedná o předlohu divadelní hry. Na film je to prostě moc mělký.(22.12.2015)

Geniální! Rozhodně musím doporučit jako inspiraci pro prodejce (ten brainwashing, který provádí Al Pacino na zákazníkovi je fenomenální "Čeho se pořád bojíme...") a pro manažery (pokud si umíte za pět minut vybudovat respekt a namotivovat lidi jako Alec Baldwin, tak to nepotřebujete "Tak ty tipy jsou špatné... VY jste špatní!" :)). Herecký koncert, kde má každý přesně tolik prostoru kolik potřebuje, aby jste si ho oblíbili a mohli obdivovat schopnosti všech zůčastněných.(6.9.2007)

Tak tomu říkám koncert. Jeden herec vedle druhého válí. Lemmon...kloubouk dolů. Před všemi smekám. Je vidět, že pro luxusní film není zapotřebí mega efektů a třeba i žen....uh.(20.11.2007)

Nijak me to neoslnilo. Slovo fuck a lead je pouzito ve snimku tolikrat, ze se to chvilemi neda az poslouchat. Snad jen kvuli hereckym stalicim ****. Nerikam, ze je to spatny film, ale nejak jsem se nebavil. Tak treba schopnost byt uspesny realitni makler prostrednictvim dobrych tipu je ve filmu nudne omilana asi tak 45 minut ze sta. V podstate souhlasim s komentarem StarsFana. Proste (pro me) nebyt Kevina Spaceyho, tak tomu dam jen ***.(12.10.2009)

Herecká esa která zde sypou jeden skvělý dialog vedle druhého a všechny ty úžasné dialogy jsou podbarvené nadměrným množstvím používáním slova "fuck", který jsem už hodně dlouho neviděl/neslyšel. Jenže problém je, že je to celé prakticky o ničem a bez nějakého příběhu.(14.6.2010)

"Whats your name? FUCK YOU, thats my name" :D nejlepsi motivacni projev, co jsem slysel. Bravo. Jinak naprosto genialni herecky koncert panu Lemmona, Al Pacina, Harrise a Arkina.(18.6.2010)

Fascinující konverzačka s takovým hereckým obsazením, že jsem slintal blahem. I Alec Baldwin, kterého nesnáším, mi sem sedl jak prdel na hrnec (nejspíš právě proto, že ho nesnáším ;-) ). Ukázka toho, jak se z minimálního prostoru s provokující myšlenkou dá vyždímat ve skvělém hereckém koncertu maximum. Vidět to v divadle, tak jsem v extázi.(3.9.2010)

Obyčejný otrocký přepis divadelní hry s nulovou přidanou hodnotou. Důvod ke shlédnutí tak zavdává především nevídaná herecká sestava, která však vinou nevýrazné režie po většinu času zůstává zakleknuta ve startovacích blocích. Škoda.(27.10.2010)

Dívat se na dabovanou divadelní hru,kde jsou nejdůležitější dialogy a pak jí tady hodnotit ,je debilita nejvyšší urovně....... To je jako kdyby vám Trojana daboval Stalone,asi z toho budete mít taky Kulo a ještě vás to nasere...Kdo chce akci a krásnou češtinu doporučuji tv nova a nějaké ty transformatory a spidermany a každých patnáct minut se dozvíte jaké vložky,zubní pasta a jogurt jsou nejlepší..u koho se ještě víc zadlužit a kde volat ,,zadarmo,, Al by vám to vysvětlil...Fuck U.. 90%(30.1.2014)

Nenápadný film o ktorom by som sám nevedel nebyť malej firemnej prezentácie na typu "úspech a prachy". A po jednej motivačnej scéne s Baldwinom som sa doma dostal k celému filmu. Absolútna dokonalosť v podaní úžasných hercov a pritom sa jedná o taaaaak strašne primitívnu zápletku. Posledných 15 minút filmu bolo tak napínavých, že mi vadilo ako hlasno dýcham.(23.12.2015)

Tady si můžu říci,proč jsem tohle neviděl už dávno,když tam hraje sám velkej Al.Samozřejmě jakmile měl prostor,tak si mě získal hned.Ale musím říci,že tady díky skvěle napsaným dialogům baví každej a má tu svojí neotřelou metodu,kdy je vlastně každý jiný.Je to suprově zahrané,neméně kvalitně zfilmované,ale přesto nějaká třešinka tomu chybí.Ono se totiž neustále opakuje to samé na samém papíře a chybí tomu kvalitní závěr,protože ten byl už jen nuceným aspektem jak aspoň nějak ukončit film.Musím se přiznat,že film jsem najel na český dabing,ale viděl i kousek anglického,kde už většina napsala,že už těch šitů,faků je mnoho,ale mě se ten dabing popravdě hodně líbil a můžu říci,že byl vlastně skvělý.Na mistrovské herectví jste tu správně,jen nečekejte něco navíc.který by tenhle film poslal až na olymp.(29.6.2017)

Pro mě zklamání, souhlasím s Djkomou. Herecky vyborny, ale celkovy dojem rozpačitý..(5.1.2009)

Výborná konverzačka, která nezapře své divadelní kořeny. Mě jako AlPacinofila mimořádně potěšilo, kolik prostoru zde tento velikán dostal.(11.10.2009)

• Dream Dealer

Životní role Allecka Boldvina... zastiňuje všechny. Zbytek filmu je ale pomalej :-( nekomunikuje obrazem jen slovem a ty dialogy nejsou ani tak úžasný(10.4.2010)

I v jedné místnosti se dá natočit špičkové dílo (viz. Dvanáct rozhněvaných můžů), ale tohle mě ani zdaleka tolik nevtáhlo do svého děje...scénař mi přišel hodně slabý, takový nijaký, což je vzhledem k vysoce kvalitnímu hereckému obsazení velká škoda ... 3* dávám za skvělé herecké výkony, které z tohohle filmu vytáhly úplné maximum, a za skvělé dialogy (především za ty, kterých se účastnil Al)...a aby během 60-ti sekund zaznělo 60x fuck? to není pro tenhle film žádný problém :-)(1.11.2010)

Celej život se pohybuju kolem obchodu. Tyhle mozek vymívající manýry- Baldwin, se bohužel vesele praktikují i u nás. Samozřejmě firma od firmy má jinou strategii a jinak tlačí na pilu. Jenže výsledek je stejnej. Chodí se do práce s nervama, zvětšuje se soutěživost- nevraživost mezi kolegy. Je to o tom kdo si nechá narvat fusky do hlavy- kdo je ovlivnitelnej a do stada zapadající hovado a kdo si ještě je schopen uvědomit, že něco takového je pod jeho úroveň. Normální člověk se spakuje, ale ne každý má tu možnost- rodina, dluhy atp. Ve firmách o tom moc dobře vědí a svoje pracovníky mají pěkně prokouklé a drží je tím v šachu. Pokud je šéf dobrej psycholog, na každého to rozjede zvlášť s kecama ušitýma přímo na míru. Jen se podívejte jaké obsáhlé manuály a 300 stránkový bichle o řízení, buzerování, ovlivňování, lhaní, motivování atd. u nás vycházejí. A to jak pro jednu stranu barikády, tak pro druhou. Film je z roku 1992, takže v té době to muselo být pro našince prostředí jak z Marsu. No a za pár let je to v podstatě aktuální téma. Najít firmu, kde by si člověk dělal věci tak jak je mu samotnému přirozené a jak to pak samozřejmě i funguje, kdy se nakonec člověk cítí i dobře a pak je dokonce i odměněn vytisknutými papírky, je skoro utopie. A jak jsem naznačil, často takové prostředí se stává pro někoho vězením. Zařaď se nebo vysmahni. Film taky naráží na stárnutí a přizpůsobení se zvyšujícímu se pracovnímu tempu, což samozřejmě vždy nejde. Nejde v 60ti vypadat a cítit, učit se novým věcem atd jako třeba ve 30ti. Al Pacino představoval člověka se svojským přístupem a názory. Žádnej svatoušek. Nicméně starého kolegu si vážil. V praxi to vypadá asi jak v tomto filmu. stačí na chvilku vysadit a....Ze své zkušenosti vím, že staří zkušení obchodníci, pokud jim prokážete respekt a sympatie a někdy určitou schovívavost navážou s člověkem vyloženě přátelskej vztah a rádi dál svou celoživotní zkušenost předají. Nakonec se vždycky ukáže, že i třeba v 65ti jsou to v podstatě pořád psychicky mladí sígři. Jen už si nemusí tolik dokazovat, nemusí být vidět za každou cenu. Prostě správní kumpáni. Když si sám sebe představím v tomhle filmu rozumněl bych si s Pacinem a práve Lemmonem. Zbytek je jako v každé firmě banda bezpátřních hajzlíků, kterým je lepší se nesvěřovat a brát si od nich odstup. Prostě dvakrát měřit než něco řeknu. Film je svou tématikou skoro ojedinělý a musí oslovit každého realiťáka atd, zvlášť když se praktiky, které jde vidět ve filmu používají už i u nás. Samozřejmě v podobě přijatelné pro ČR. V podtatě u nás se nevymýšlí nic nového. Všechno je převzato a maximálně upraveno pro určitou komoditu a pro prostředí. Kostra je ale vždycky podobná. Třeba v realitách pokud si chce člověk dělat vše p svém je nejlepší založit si realitku vlastní, protože tipy si kvalitní obchodník obstará sám a na nic jiného kancl vlastně nepotřebuje. Zákazník potom pokud je obchodník borec a svému rozumí ,na tom vždy vydělá. Někteří se ale i tak radši schovají za úplatu pod mezinárodní značku a zase jsou nuceni praktikovat firemní kulturu a odvádět prachy ven- Remax atd. Každej je ale jinej a já si víc vážím v obchodě lidí, kteří jsou schopni obchod přizpůsobit sobě a klientovi. Na tom si pak rozjet svůj vlastní byznys.(8.7.2011)