Konkurenti

Glengarry Glen Ross

USA, 1992, 100 min

James Foley

David Mamet (scénář, divadelní hra)

Howard E. Smith

Scénografie:

Jane Musky

Neuvěřitelná komorní konverzačka při níž na sebe jeden přes druhého řve korunní herectví hollywoodu!!(2.2.2011)

Parádní herecké představení několika velkých hereckých es, které se jen tak nevidí. Al Pacino, Ed Harris, Jack Lemmon, Alec Baldwin nebo Kevin Spacey servírují brilantní dialogy, okořeněné ve větší míře peprnými výrazy v povedeném přepisu divadelní hry z prostředí realitní kanceláře do filmové podoby. Parádní věc, mohu jen doporučit.(2.7.2007)

Precizně napsané dialogy a monology a perfektní herecké výkony, mezi kterými ještě víc vyčnívá zejména Al Pacino a Jack Lemmon. Bohužel je ale z filmu dost znát, že jde o přepis divadelní hry a celý děj je značně statický a také nenápaditá režie dost ubírá na celkovém dojmu.(11.9.2010)

Spojení mých milovaných Ala a Kevina v jednom filmu se pro mě rovnalo nesplnitelnému snu. Když jsem se potom náhodou dostal ke Glengarry, moje nadšení neznalo mezí. Jedná se totiž o nenapodobitelný herecký koncert, kde oba jmenovaní předvádějí vyčerpávající výkony po boku dalších nezapomenutelných jmen Lemmona a Harrise. Vypjaté situace na plátně zbožňuji a když se navíc nit vyprávění ani na chvíli nepohne nežádoucím směrem, mohu se jen vznášet blahem.(10.7.2007)

Úžasná sonda do duše realitního makléře. Je to výběrový herecký koncert hvězd světového formátu a precizní režie!(31.12.2011)

• - Herec Jack Lemmon řekl, že při natáčení Konkurentů zažil ten nejlepší herecký kolektiv, v jakém se kdy ocitl. (becki_tu)

• - Velký podíl na obsazení Kevina Spaceyho jako Johna Williamsona měl Al Pacino. Pacino viděl Spaceyho hrát na Broadwayi a byl jím natolik unešený, že přemluvil režiséra Folyeho, aby Spaceymu nabídl roli. (casyy)

• - Postava Blakea v původním scénáři vůbec nebyla. Když však David Mamet psal scénář pro film, rozhodl se tuto postavu napsat přesně pro Aleca Baldwina. (becki_tu)