Konkurenti

Glengarry Glen Ross

USA, 1992, 100 min

James Foley

David Mamet (scénář, divadelní hra)

Howard E. Smith

Scénografie:

Jane Musky

Kostýmy:

Jane Greenwood

Človeka na začiatok filmu upúta hlavne to hviezdne obsadenie. Málokedy sa stane, že až toľko skvelých hercov sa ocitne naraz v jednom filme a v jednej miestnosti. Na úvod ma očarila scéna, kde Baldwin brútalne nakladá všetkým zúčastneným. Hlavne to ako sa začne správať ku Lemonovy, k obrovskej legende a silnej osobnosti. To dokazuje ako sa dokáže odosobniť od skutočného sveta, kvôli dobrému výkonu. Al Pacino je geniálny. Jeho oči, chôdza, gestikulácia, slovná zásoba a spôsoby ojebov na ľudí sú jedinečné. Hlavne odrbávanie ľudí a to ako sa všetci v kancli dokážu pred klientami zahrať na dôležitých mi dlho ostane v mysli. Spacey ako šéf si toho musí vytrpieť fakt dosť a na koniec ma prekvapil ako to dokáže len on. Prostou jednoduchou frázou uzemní podriadeného. Koľko krát sme to už videli v jeho filmoch. Konkurenti sú brilantným Bussines filmom, ktoré ale nemusím. Väčšinou sú plné nudných dialógov, ale v tomto filme som si to naprosto užíval. Už len rozhovor Arkina a Eda Harrisa v aute o kolegovy Al Pacinovy je esom dialógového neba. Proste je to excelentné. Doporučujem pozerať s titulkami a ne v dabingu.(25.6.2013)

Drama z prostředí, které osobně nemám rád (prodejci, kteří vám lžou, aby vám vnutili něco, co nechcete), které však stojí na vynikajících jednotlivých výkonech, kde jednoznačně vedou Al Pacino a Jack Lemmon. De facto je to celkem o ničem a přitom mě to dokázalo udržet přilepeného k obrazovce se zatajeným dechem. Brilantní dialogy.(12.4.2013)

Jak já mám rád ty kluky, jejichž ruce se nikdy v životě nepřiblížily na dohled manuální práci a jejichž výdělečná činnost spočívá v nápaditém obelhávání lidí. Takže jsem chvíli pobojoval s tím, zda mám fandit tomu nejméně pokřivenému nebo si spíše vybrat toho nejkřivějšího z křivých, ale pak jsem sám sebe vychytrale přesvědčil o tom, že je to jedno. Herecké výkony mimořádné soupisky kvalitních herců totiž byly vynikající a na narýsování Baldwinova charakteru by nestačilo ani to nejzaoblenější křivítko schovávající se na dně mého šuplíku pro mimořádné příležitosti.(3.10.2012)

Konkurence v hereckém obsazení je obrovská. Jack Lemmon a Jonathan Pryce, jako herci odcházející generace, vedle vždy úžasných Al Pacina, Alana Arkina, Kevina Spaceyiho a Eda Harrise. Herecký koncert se koná každou vteřinu a jedno kdo je právě na plátně, protože všichni své postavy prožívají a úchvatně hrají. To je částečně hlavní problém. Scénář je založený čistě na rozhovorech, které mají hodně společného s prodáváním realit, lhaním a přemlouváním. Tyto rozhovory neslezou z obrazovky stejně jako všechny postavy a film tak působí velmi ukecaně a prázdně. Je to škoda, protože z divadelní hry, kde mimochodem hra musí fungovat skvěle, je vytvořen pomalý, úžasně obsazený a ukecaný snímek, z kterého si divák neodnese nic než úctu k hercům.(20.3.2008)

Spojení mých milovaných Ala a Kevina v jednom filmu se pro mě rovnalo nesplnitelnému snu. Když jsem se potom náhodou dostal ke Glengarry, moje nadšení neznalo mezí. Jedná se totiž o nenapodobitelný herecký koncert, kde oba jmenovaní předvádějí vyčerpávající výkony po boku dalších nezapomenutelných jmen Lemmona a Harrise. Vypjaté situace na plátně zbožňuji a když se navíc nit vyprávění ani na chvíli nepohne nežádoucím směrem, mohu se jen vznášet blahem.(10.7.2007)

• - Behom natáčania filmu ho herci nazývali Death of a Fuckin' Salesman. (Flipper)

• - Anglické slovo "fuck" a jeho odvozeniny zazní ve filmu celkem 138krát. Slovo "shit" a jeho odvozeniny zazní ve filmu celkem 50krát. (becki_tu)

• - Postava Blakea v původním scénáři vůbec nebyla. Když však David Mamet psal scénář pro film, rozhodl se tuto postavu napsat přesně pro Aleca Baldwina. (becki_tu)