Konkurenti

Glengarry Glen Ross

USA, 1992, 100 min

James Foley

David Mamet (scénář, divadelní hra)

Howard E. Smith

Scénografie:

Jane Musky

Konkurence v hereckém obsazení je obrovská. Jack Lemmon a Jonathan Pryce, jako herci odcházející generace, vedle vždy úžasných Al Pacina, Alana Arkina, Kevina Spaceyiho a Eda Harrise. Herecký koncert se koná každou vteřinu a jedno kdo je právě na plátně, protože všichni své postavy prožívají a úchvatně hrají. To je částečně hlavní problém. Scénář je založený čistě na rozhovorech, které mají hodně společného s prodáváním realit, lhaním a přemlouváním. Tyto rozhovory neslezou z obrazovky stejně jako všechny postavy a film tak působí velmi ukecaně a prázdně. Je to škoda, protože z divadelní hry, kde mimochodem hra musí fungovat skvěle, je vytvořen pomalý, úžasně obsazený a ukecaný snímek, z kterého si divák neodnese nic než úctu k hercům.(20.3.2008)

I přes výborné herecké obsazení (v přední řadě vždy výborný Al Pacino), kdy každá scéna měla svůj půvab a smysl na mě film působil dojmem nudného ukecaného filmu bez větší zápletky. Jasně, tihle obchodníci si musí vydělávat na živobytí a nemají to lehké... Ale za jakou cenu? Lhát a podvádět "obyčejné" lidi, kteří tvrdě vydělávají? Názorný příklad dnešních obchodníků, pojišťováků, makléřů a spol. Asi jsem čekal víc, ale zas na druhou stranu dobrá ukázka toho, že nadprůměrný film se dá natočit i bez drahých efektů a stačí jen kvalitní herci a scénář.(12.8.2010)

Neuvěřitelně nadupané představení. Pochopitelně především scénáristicky. Takhle má vypadat dokonalá divadelní hra. A pak to herecké obsazení! V hlavní roli suverénní, zároveň však unavený Jack Lemmon. Al Pacino si nemá hlavní roli, ale jeho výstupy jsou ty nejkouzelnější. Ostatní - Harris, Arkin i Spacey skvěle doplňují jednu z nejlepších hereckých sestav devadesátých let. Nerad bych však viděl film v českém dabingu, něco tak sprostého si nedokáži představit. V originálu bylo přibližně každé třetí slovo fuck, fucking nebo fucked a zbytek byl doplněn nejrůznějšími shity, které zcela přirozeně plynuly z úst i takového slušňáka, jakým býval Jack Lemmon.(4.3.2005)

Parádní herecké představení několika velkých hereckých es, které se jen tak nevidí. Al Pacino, Ed Harris, Jack Lemmon, Alec Baldwin nebo Kevin Spacey servírují brilantní dialogy, okořeněné ve větší míře peprnými výrazy v povedeném přepisu divadelní hry z prostředí realitní kanceláře do filmové podoby. Parádní věc, mohu jen doporučit.(2.7.2007)

Drama z prostředí, které osobně nemám rád (prodejci, kteří vám lžou, aby vám vnutili něco, co nechcete), které však stojí na vynikajících jednotlivých výkonech, kde jednoznačně vedou Al Pacino a Jack Lemmon. De facto je to celkem o ničem a přitom mě to dokázalo udržet přilepeného k obrazovce se zatajeným dechem. Brilantní dialogy.(12.4.2013)

• - Velký podíl na obsazení Kevina Spaceyho jako Johna Williamsona měl Al Pacino. Pacino viděl Spaceyho hrát na Broadwayi a byl jím natolik unešený, že přemluvil režiséra Folyeho, aby Spaceymu nabídl roli. (casyy)

• - Behom natáčania filmu ho herci nazývali Death of a Fuckin' Salesman. (Flipper)

• - Anglické slovo "fuck" a jeho odvozeniny zazní ve filmu celkem 138krát. Slovo "shit" a jeho odvozeniny zazní ve filmu celkem 50krát. (becki_tu)