Konkurenti

• USA Glengarry Glen Ross
Trailer 1

Pulitzerovou cenou ověnčenou divadelní hru Davida Mameta, která pojednává o skupině zoufalých realitních makléřů, převedl na filmové plátno režisér James Foley. Alec Baldwin se představuje v roli motivačního řečníka, která mu byla ušita na míru. Informuje čtyři zaměstnance o tom, že se musí zúčastnit podivné "soutěže" - mají do čtyřiadvaceti hodin co nejvýhodněji prodat bezcenné pozemky. Vítěz vyhraje luxusní auto, poražený dostane padáka. Každý ze zaměstnanců zvolí jinou metodu, jak obstát. Jeden z nich dokonce přijde s nápadem vyloupit kancelář, ukrást seznam perspektivních klientů a prodat je konkurentovi. Snímek Konkurenti, v němž excelují Al Pacino jako šéf obchodního oddělení, Jack Lemmon jako stárnoucí zkrachovalec, Alan Arkin a Ed Harris jako frustrovaní obchodníci, Kevin Spacey jako vyčerpaný vedoucí kanceláře a Jonathan Pryce v roli klienta, je v jádru charakterovou studií o skupině mužů, kterým už dávno ujel vlak. (Cinemax)

Trailer 1

šerminator

Tolik hereckých hvězd a nic z toho. Nebavilo mě se dívat jen na partu zoufalců a vyhořelých obchodníků. Nebyl tam žádný vývoj ani dějový posun. Nadnešeně jen jedna místnost a samí looseři. Nejlepší byl Jack Lemmon a Alec Bladwin. Všichni ostatní své role až přehrávali, zvláště Pacino. On je vynikající, ale nevadilo by trochu ubrat. Tohle prostředí fakt není zajímavé a zápletka tupá. Celkově nemastné neslané, průměrné. ()

noriaki

Z toho divadelnost přímo čiší a to není pochvala. Glengarry Glen Ross má jen minimum lokací a skoro žádný děj. Všechno podstatné se odehrává v jedné místnosti během nekonečných dialogů mezi sedmi muži pod tlakem. Jednotvárných dialogů, nutno podotknout a navíc vzájemně zaměnitelných. Každá postava vše co řekne, dřív nebo později zopakuje skoro stejnými slovy. A když ne ona, tak se recyklace frází chopí někdo další. Jediné pozitivum je, že se u toho všichni zúčastnění trumfují v brilantním herectví. Kdyby to nebylo mrhání hvězdnými jmény, tak bych řekl, že by ze scénáře šlo natočit výborný středometrážní film s ukázkovou psychologickou rozborkou. Na hodinu a čtyřicet minut se toho ale stane příliš málo. ()

Joe321

Parádní záležitost. Na disku mi to leželo už dlouho, protože jsem nějak neměl chuť na dvě hodiny povídání. Teď jsem se k tomu dostal a nesputil jsem z toho oči celé ty dvě hodiny. Všichni herci (Al Pacino!) jsou úžasní, asi taky díky skvěle napsaným dialogům, které působí velmi opravdově. Taková Pacinova řeč k Spaceymu, kde každé druhé slovo je fuck nebo shit, byla uzemňující a řezal jsem se u ní o stošest. Na konci jsem docela litoval, že to bylo tak krátké. -"You stupid fucking cunt. You, Williamson, I'm talking to you, shithead. You just cost me $6,000. Six thousand dollars, and one Cadillac. That's right. What are you going to do about it? What are you going to do about it, asshole? You're fucking shit." ()

Josefin

Přepis divadelní hry, ale opravdu povedený. Na slovní laškování s prodejci vážně nejsem, ti musí raději o dům dál. Možná by mohlo něco ulítnou mě a holubička by to nebyla:-) . Ovšem tahle konverzačka byla fantazie, zejména pánové Jack Lemmon a Al Pacino to pojali ve velkém formátu. Paradoxně se soutěž o parádní bourák a stálé místo ve firmě rafinovaně zvrtává.Hodně správně ukecaný snímek plný ulitlých sprostých výlevů. A to zakončení jsem vážně nečekala. Pokud vás láká slovní přestřelka mezi firemními prodejci jen o tom jak dobře narafičit, nalhat a prodat reality a nevadí vám interiérové omezení tak doporučuji. Samozřejmě jen krásně peprný originál:-)ten mě pobavil. ()

Padme_Anakin

Těžko je mi hodnotit, protože herecký ansámbl byl úžasný, Al Pacino-Jack Lemmon-Ed Harris-Kevin Spacey se mi moc líbili a jim není co vytknout.. Bohužel snímek až tak zajímavý není, spíš jsem měla dojem, že sleduji přehlídku ukňučených a ubrečených polomužů.. Ono asi takhle, pokud se někdo domnívá, že být prodejcem či obchodním zástupcem může být každý, tak se holt mýlí, být jím nemůže.. ()

• Alec Baldwin se kromě postavy Blakea, která byla napsaná speciálně pro filmovou verzi, připravoval i na možnost, že by nakonec hrál Rickyho Romu. Hrozilo totiž, že Al Pacino na natáčení nebude dostupný. O tuto roli se zajímal i Joe Mantegna, který ztvárnil Rickyho Romu jako první – v roce 1984 v divadelní hře na Broadwayi. (DavePave)
  • Stejně jako divadelní předloha a všechny autorovy hry, i filmoví Konkurenti mají dialogy napsané v tzv. Mamet Speaku. Jde o poznávací znamení děl Davida Mameta – postavy mluví rychle, skáčou si do řeči, opakují svoje pointy, zatímco mluví někdo jiný. Mamet navíc všechny dialogy rozepisuje skutečně do detailu, včetně momentů, kdy se má postava zadrhnout, zastavit, nebo třeba nedoříct slovo. Na improvizaci v Mametově stylu není prostor. (DavePave)
  • Anglické slovo "fuck" a jeho odvozeniny zazní ve filmu celkem 138krát. Slovo "shit" a jeho odvozeniny zazní ve filmu celkem 50krát. (becki_tu)

Související novinky

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Přichází smutná zpráva pro celý filmový svět, ve věku devětaosmdesáti let totiž ve čtvrtek v kalifornském Carlsbadu zemřel oblíbený americký herec, režisér, scenárista a hudebník, držitel Oscara Alan… (více)