Konkurenti

Glengarry Glen Ross

USA, 1992, 100 min

James Foley

David Mamet (scénář, divadelní hra)

Howard E. Smith

Scénografie:

Jane Musky

Kostýmy:

Jane Greenwood

Tenhle film byl o ničem. Možná je to proto, že jsem si po přečtení obsahu udělal zkreslenou představu o tom, co se bude na plátně dít a dostal jsem něco úplně odlišného. Možná je to proto, že mi prostředí realitních kanceláří nic neříká a tak nějak jsem ty jejich tipy a smlouvy nepobíral. Nebýt SKVĚLÝCH herců a slova "fuck" asi bych šel s hodnocením ještě podstatně níž. Ale jsou to právě herci a jejich vzájemné fuckování, kdo tento film drží na hranici koukatelnosti - zejména, vynikající AL Pacino (škoda, že v první půlce skoro nebyl, ale ta druhá půlka byla jeho), skvělý Ed Harris (ten se zase v druhé půlce filmu moc neohřál) a malá role Aleca Baldwina.(27.7.2009)

Klasický případ filmu, který "udělali" herci. Scénář je jen hřištěm, na kterém se herci naplno vyřádí jako děti za klidného dozoru režiséra. Častou může být divadelní předloha vadou na kráse filmu, ovšem tentokrát je to přesně to, co je potřeba. FIlm se drží divadelní struktury, což vyúsťuje v dlouhé scény, které ač ne vždy jsou pro příběh důležité, mají díky famózním hercům pokaždé nádech osudovosti. Zkrátka radost pohledět na dost možná nejlepší herecký koncert, co jsem zatím měl možnost vidět.(12.9.2011)

Komornejšia a hrozne ukecaná dráma, ktorú predovšetkým zdobí prvotriedne herecké obsadenie, bola radosť pozerať sa na tie nekonečné slovné prestrelky všetkých zúčastnených. Najviac sa mi páčil Al Pacino, ten by tuším vedel predať aj mesiac staré zapáchajúce mäso vydávajúc ho za prvotriedny steak. Na druhú stranu ale priznám sa, niekedy som v tých dialógoch netušil kde je sever. 70/100(22.5.2016)

Parádní konverzačka, u které jsem nabyl dojmu, že slova fuck je nutnou součástí věty :-). Parta "konkurentů" poskládaná z jedné herecké osobnosti větší než druhé, zahrála naprosto famózně. Ono vidět v jednu chvíli na plátně Lemmona, Pacina, Harrise, Spaceyho, Arkina a Baldwina není zrovna každodenní zážitek :). Nebudu hodnotit kdo z nich zahrál nejlépe, líbili se mi všichni bez rozdílu. Ovšem závěrečné vyříkávání je geniální! Pokud by v Čechách inscenovali tuto divadelní hru, hned bych si zašel koupit lístek a stál bych natěšený před divadlem hodinu před začátkem:) Jak jsem již napsal na začátku, brilantní konverzačka, které nechybí absolutně nic......(12.10.2008)

"You stupid fucking cunt. You, Williamson, I'm talking to you, shithead. You just cost me $6,000. Six thousand dollars, and one Cadillac. That's right. What are you going to do about it? What are you going to do about it, asshole? You're fucking shit. Where did you learn your trade, you stupid fucking cunt, you idiot? Who ever told you that you could work with men? Oh, I'm gonna have your job, shithead."(23.3.2016)

• - Herec Jack Lemmon řekl, že při natáčení Konkurentů zažil ten nejlepší herecký kolektiv, v jakém se kdy ocitl. (becki_tu)

• - Herci, kteří zrovna nemuseli být v době natáčení na place, se chodili dívat na herecké výkony svých kolegů. (becki_tu)

• - Behom natáčania filmu ho herci nazývali Death of a Fuckin' Salesman. (Flipper)