Konkurenti

• USA Glengarry Glen Ross
Trailer 1

Pulitzerovou cenou ověnčenou divadelní hru Davida Mameta, která pojednává o skupině zoufalých realitních makléřů, převedl na filmové plátno režisér James Foley. Alec Baldwin se představuje v roli motivačního řečníka, která mu byla ušita na míru. Informuje čtyři zaměstnance o tom, že se musí zúčastnit podivné "soutěže" - mají do čtyřiadvaceti hodin co nejvýhodněji prodat bezcenné pozemky. Vítěz vyhraje luxusní auto, poražený dostane padáka. Každý ze zaměstnanců zvolí jinou metodu, jak obstát. Jeden z nich dokonce přijde s nápadem vyloupit kancelář, ukrást seznam perspektivních klientů a prodat je konkurentovi. Snímek Konkurenti, v němž excelují Al Pacino jako šéf obchodního oddělení, Jack Lemmon jako stárnoucí zkrachovalec, Alan Arkin a Ed Harris jako frustrovaní obchodníci, Kevin Spacey jako vyčerpaný vedoucí kanceláře a Jonathan Pryce v roli klienta, je v jádru charakterovou studií o skupině mužů, kterým už dávno ujel vlak. (Cinemax)

Trailer 1

Aluska88

Mistrovským způsobem natočená "konverzačka" plná hereckých es. Al Pacino válí a jeho psychologické schopnosti, jak jednat s klienty jsou opravdu ohromující. Na momentík zaskočí i Alec Baldwin, aby zbytku osazenstva kanceláře ukázal, jak funguje "vrcholový management." Prostě, já jsem kretén, kdo je víc? Hodně mu ta role sedla. Docela by mě zajímalo, jak dlouho se museli herci učit celý scénář:) ()

MontyBrogan

Film, v ktorom nevystupuje žiadna žena. Pretože je z prostredia obchodných zástupcov. Tí pracujú stále a k rodine sa dostanú, až keď je obchod uzavretý. Ale čo ak sa to jednoducho nepodarí včas? Začne sa špekulovať a snaha obísť legálny spôsob vyzerá ako jediné východisko. Kolegom a klientom to však veľmi neprospeje. Bezchybný herecký koncert, zastrešený podobne kvalitným scenárom. ()

liquido26

Tenhle film byl o ničem. Možná je to proto, že jsem si po přečtení obsahu udělal zkreslenou představu o tom, co se bude na plátně dít a dostal jsem něco úplně odlišného. Možná je to proto, že mi prostředí realitních kanceláří nic neříká a tak nějak jsem ty jejich tipy a smlouvy nepobíral. Nebýt SKVĚLÝCH herců a slova "fuck" asi bych šel s hodnocením ještě podstatně níž. Ale jsou to právě herci a jejich vzájemné fuckování, kdo tento film drží na hranici koukatelnosti - zejména, vynikající AL Pacino (škoda, že v první půlce skoro nebyl, ale ta druhá půlka byla jeho), skvělý Ed Harris (ten se zase v druhé půlce filmu moc neohřál) a malá role Aleca Baldwina. ()

misterz

Komornejšia a hrozne ukecaná dráma, ktorú predovšetkým zdobí prvotriedne herecké obsadenie, bola radosť pozerať sa na tie nekonečné slovné prestrelky všetkých zúčastnených. Najviac sa mi páčil Al Pacino, ten by tuším vedel predať aj mesiac staré zapáchajúce mäso vydávajúc ho za prvotriedny steak. Na druhú stranu ale priznám sa, niekedy som v tých dialógoch netušil kde je sever. 70/100 ()

Freemind

Břitké, precizně napsané dialogy si plně zasloužily skvostné obsazení - pro mne je favoritem Jack Lemmon, i když Spacey, Harris a Pacino podávají tradičně nadprůměrné výkony. "Konkurenti" to je ostrá jízda plná výbuchů emocí - a to je paradoxně i největší slabina tohoto filmu. Trochu zde chybí gradace, všichni celou dobu řvou, nadávají a jedou na plný plyn, takže divák postupně otupí. Přesto jde o nespravedlivě pozapomenutý snímek, takže PUT THAT COFFEE DOWN a věnujte mu chvilku svého cenného času. ()

• Velký podíl na obsazení Kevina Spaceyho jako Johna Williamsona měl Al Pacino. Pacino viděl Spaceyho hrát na Broadwayi a byl jím natolik unešený, že přemluvil režiséra Folyeho, aby Spaceymu nabídl roli. (casyy)
  • Herec Jack Lemmon řekl, že při natáčení Konkurentů zažil ten nejlepší herecký kolektiv, v jakém se kdy ocitl. (becki_tu)
  • Název filmu odkazuje na dvě realitky – Glengarry Highlands a Glen Ross Farms, obě zmíněné i ve filmu. (becki_tu)

Související novinky

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Přichází smutná zpráva pro celý filmový svět, ve věku devětaosmdesáti let totiž ve čtvrtek v kalifornském Carlsbadu zemřel oblíbený americký herec, režisér, scenárista a hudebník, držitel Oscara Alan… (více)