Konkurenti

Glengarry Glen Ross

USA, 1992, 100 min

James Foley

David Mamet (scénář, divadelní hra)

Howard E. Smith

Scénografie:

Jane Musky

Z toho divadelnost přímo čiší a to není pochvala. Glengarry Glen Ross má jen minimum lokací a skoro žádný děj. Všechno podstatné se odehrává v jedné místnosti během nekonečných dialogů mezi sedmi muži pod tlakem. Jednotvárných dialogů, nutno podotknout a navíc vzájemně zaměnitelných. Každá postava vše co řekne, dřív nebo později zopakuje skoro stejnými slovy. A když ne ona, tak se recyklace frází chopí někdo další. Jediné pozitivum je, že se u toho všichni zúčastnění trumfují v brilantním herectví. Kdyby to nebylo mrhání hvězdnými jmény, tak bych řekl, že by ze scénáře šlo natočit výborný středometrážní film s ukázkovou psychologickou rozborkou. Na hodinu a čtyřicet minut se toho ale stane příliš málo.(15.11.2013)

Crazy komedie, žádné drama, Kev (Lester) za to nemůže. :-) Že šlo o zfilmování divadelní hry, pak je O.K. chybějící vizualizace a podobné filmové shity. Tihle pánové si v pohodě vystačí i v garáži. Chvílema jsem se cítila jak u Tarantinů (dialogy Mosse a Georga), navíc 9 z 10 slov bylo fuck. Vůbec to dějově nerušilo, spíš naopak. Kdo by nechtěl aspoň jednou zažít takové srovnání šéfa, jak to mistrovsky a k potrhání udělal Roma, to by byla úleva! Ale všichni ti mistři slova, manipulátoři a tlučhubové byli výborní, nejvíc prostoru měl jistě právem rozený vypravěč Sekáč. Rick Roma když vlítnul na plac, stálo to za to.(původní znění) Konec takový nanicovatý, Kiss my ass.(3.3.2011)

Z celej duše nenávidím tento druh práce a pri pomyslení na stretnutie s magorom, čo sa mi silou mocou snaží nahuckať nejakú "neodmietnuteľnú" nehnuteľnosť, sa mi chce grcať. Celé detstvo si pamätám, že nám domov chodili rôzne kľúče a pri nich list: Gratulujeme, vyhrali ste! .. len musíte kúpiť toto a toto.. Nie, nie, I hate these people.. Film je to však moc zaujímavý a myslím si, že dôveryhodne odzrkadľuje skutočnosť. Výborný casting, špičkový scenár.. 90%(19.10.2008)

• angloumene

Až příliš utahané a ukřičené, bez možnosti vytvořit si k některé z hlavním postav nějaký pozitivní vztah. No - obchodní zástupci to určitě nemají lehké, ale je zjevné, že to dělají lidé s určitými (podle mě ne příjemnými) charakterovými vlastnostmi. Navíc jsem film viděla s tak otřesným dabingem, že to určitě také hraje roli v mém hodnocení....(16.1.2014)

Vahal som nad 5*, ale ako tu uz mnohi spominali, tato brutalna slovna prestrelka "trpi" neuprosnym nasadenim vsetkych zucastnenych - finale ako take ma teda nemalo sancu posadit do kresla, kedze uz som v nom bol hlboko zarazeny. Herecky je to absolutny koncert, s jasnym kralom Jackom Lemmonom. Strateny klenot 90tkovych dram. BTW Alec Baldwin ma v tomto filme 7 minut. Najlepsich 7 minut jeho kariery :)(2.12.2012)

• - Herci, kteří zrovna nemuseli být v době natáčení na place, se chodili dívat na herecké výkony svých kolegů. (becki_tu)

• - Anglické slovo "fuck" a jeho odvozeniny zazní ve filmu celkem 138krát. Slovo "shit" a jeho odvozeniny zazní ve filmu celkem 50krát. (becki_tu)

• - Název filmu odkazuje na dvě realitky – Glengarry Highlands a Glen Ross Farms, obě zmíněné i ve filmu. (becki_tu)