Konkurenti

Glengarry Glen Ross

USA, 1992, 100 min

James Foley

David Mamet (scénář, divadelní hra)

Howard E. Smith

Scénografie:

Jane Musky

Kostýmy:

Jane Greenwood

Opravdová lahůdka. Herecká esa rozehrávají drama plných unikátních dialogů a monologů. Jen si myslím, že ve filmu to nemůže tak působit, jako v divadle. S! Jaký páky nasadil Al Pacino v baru a vysvětloval klientovi, jak to v životě "chodí" S! bylo opravdu famózní. Říká se, že všeho se dá přejíst, ale takových to lahůdek asi velmi těžce.(31.3.2015)

Hvězdně obsazené a v mnoha ohledech strhující drama o zaměstnancích realitní kanceláře, kteří dostanou velice jednoduchý úkol: "Prodej za každou cenu nebo jdi do p*dele". Naprosto vynikající herecké představení všech zúčastněných (cholerický a nechutnou roli si vychutnávající Baldwin, přesvědčivý Spacey, nestárnoucí Lemmon, adekvátní Harris a... prostě Al Pacino) a precizní scénář, zajišťují tomuto pomalému snímku, že budete napětím bez sebe až do úplného konce.(12.2.2012)

Slovo „Fuck“ a jeho obměny se vyskytují ve filmu tolikrát, že by mohl vzniknout mylný dojem, že si s ním angličtina vystačí, pravda pokud občas přidá i „shit.“ A přitom se jedná o opravdu brilantní dialogy i monology ... „ Na něco netrpělivě čekáme nebo se ohlížíme zpátky. Tak to je. Takový je náš život. A čeho se tak bojíme? Prohry. A čeho ještě? Že zkrachuje banka, onemocníme, že manželka zahyne v letadle? Že se zhroutí trh s akciemi? Co z toho se vyplní? Nic. Stejně se bojíme toho či onoho. Proč?“ K tomu herecká parta, která zaslouží jen mé nejvyšší uznání. A to vše v tvrdém konkurenčním boji špinavého byznysu, kde obstojí jen ten kdo dokáže prodat i největší „shit“. „It's a fucked-up world.“(23.8.2006)

Parádní záležitost. Na disku mi to leželo už dlouho, protože jsem nějak neměl chuť na dvě hodiny povídání. Teď jsem se k tomu dostal a nesputil jsem z toho oči celé ty dvě hodiny. Všichni herci (Al Pacino!) jsou úžasní, asi taky díky skvěle napsaným dialogům, které působí velmi opravdově. Taková Pacinova řeč k Spaceymu, kde každé druhé slovo je fuck nebo shit, byla uzemňující a řezal jsem se u ní o stošest. Na konci jsem docela litoval, že to bylo tak krátké. -"You stupid fucking cunt. You, Williamson, I'm talking to you, shithead. You just cost me $6,000. Six thousand dollars, and one Cadillac. That's right. What are you going to do about it? What are you going to do about it, asshole? You're fucking shit."(23.1.2009)

• Torgal

Niekto zobral hromadu kvalitných hercov, na dve hodiny ich zavrel do dvoch miestností, nechal ich neustále sa hádať, nadávať si a dookola sa oblbovať kecmi a natočil to na kameru. Asi takéto dojmy ny mne zanechal tento snímok, ktorý vôbec nemá dej (a vlastne ani žiadne vyvrcholenie, alebo uspokojujúci záver). Téma filmu ma vôbec nezaujala a spracovanie sa očividne kŕčovito držalo divadelnej predlohy, lebo ako film to vôbec nefungovalo. Jediný svetlý moment bol výstup Aleca Baldwina, kde si film na chvíľu získal moju pozornosť. Z tunajších hodnotení som čakal omnoho viac. 4-/10(17.12.2009)

• - Anglické slovo "fuck" a jeho odvozeniny zazní ve filmu celkem 138krát. Slovo "shit" a jeho odvozeniny zazní ve filmu celkem 50krát. (becki_tu)

• - Název filmu odkazuje na dvě realitky – Glengarry Highlands a Glen Ross Farms, obě zmíněné i ve filmu. (becki_tu)

• - Behom natáčania filmu ho herci nazývali Death of a Fuckin' Salesman. (Flipper)