Neuvěřitelně hlasitě & nesmírně blízko

• Česko Nesmírně hlasitě a neuvěřitelně blízko (více)

Devítiletý Oskar je nadaným synem Thomase Schella, jednoho z Američanů, který přišel o život při teroristických útocích 11. září 2001. Když byl ještě dítě, jeho otec pro něj připravoval různé úkoly, které vždy ukrývaly nějaké tajemství. Při těchto úlohách musel talentovaný hoch komunikovat s cizími lidmi, což byl pro něj nejtěžší úkol. Několik týdnů po nejhorším dni, jak jej Oskar nazývá, se sblíží se svou babičkou, ale zároveň se vzdaluje své matce, protože mu není schopna vysvětlit, proč k útokům došlo a proč musel otec zemřít. Rok po tragédii nalézá v otcově skříni vázu, v níž je obálka s klíčem a nápisem "Black". Oskar vypátrá tajemství klíče a díky tomu se dokáže vyrovnat se smrtí svého otce. (TV Nova)

Hannibal1913

Příšerně surrealisticky a kurevsky nudně? Jo. --- doplnění: ono to dostalo nominace na oscara? No jistě, už vím. Jaktože mne to nenapadlo dříve, vždyť 11.září k tomu přímo navádí! ()

GTS_PUNK

Snímky, v ktorých sú hlavnými postavami deti bývajú často veľmi rozporuplné. Buď sa film vydarí, alebo - a to je pravdepodobnejšie - sa naň pomaly nedá ani pozerať. Kúsok režiséra Stephena Daldryho z roku 2011, ktorý vznikol na základe knižného diela Jonathana Safrana Foera, je kdesi uprostred. Príbehovo sleduje pátranie Oskara (Thomas Horn), ktorému zomrel otec (Tom Hanks) pri teroristických útokov 11. septembra 2001, za nájdením zámku pre záhadný kľúč z obálky s nápisom "Black". Detské putovanie po New Yorku na začiatku nového milénia sa veľmi ponáša na rôzne iné filmy, najmä tie žánrovo blízke "roadmovie", v ktorých je pre hlavnú postavu viac cieľom samotná cesta, než to, čo čaká na jej konci. Akési morálne poučenie a "vyzretie" Oskarovej postavy nechýba ani tu, nemožno o ňom však hovoriť ako o zrovna dvakrát zaujímavom. A to sa prakticky vzťahuje na celý film. Ten sa síce snaží svoj dej budovať na emóciách a zobrazení vzťahov medzi jednotlivými postavami, nedokáže to však robiť tak, aby to diváka zaujalo. Možným problémom, prečo je tak príbeh veľmi nemastným-neslaným kúskom, je samotné herecké obsadenie, respektíve postavy, ktoré sa v ňom objavujú. Samotný Thomas Horn pôsobí od začiatku nanajvýš nesympaticky. Keď sa k tomu pridá (bez urážky) autistické správania Oskara - postavy, ktorú stvárňuje - divákovi do veľkej miery sprotiví všetko, čo sa vo filme deje. Ak by bol vedľajším charakterom, možno by sa dal zniesť, ale takto sú tie dve hodiny miestami naozaj ťažkým sústom na zvládnutie. Nie dvakrát sympaticky pôsobí aj mlčiaci nájomník - pravdepodobne Oskarov starý otec (Max von Sydow). Sandra Bullock je vo svojej role nevýrazná a Tom Hanks by si zaslúžil oveľa viac priestoru, než koľko sa mu dostáva. Stojí a padá celý film na postavách? Áno aj nie. Kvôli spomenutým dôvodom určite nepomáhajú, aby príbeh vyznel lepšie. Otázne však je, či by vyznel lepšie s iným obsadením, obzvlášť hlavnej postavy. Pravdepodobne nie. Extremely Loud and Incredibly Close sa snaží hrať na emočnú strunu, ale zlyháva. Vyložene nenudí, ale rovnako má ďaleko od toho, aby dokázal baviť. Príbehovo pôsobí stereotypne, divák má pri jeho sledovaní pocit, že niečo podobné už videl. A s veľkou pravdepodobnosťou aj videl. Existujú lepšie filmy o 11. septembri. Existujú lepšie filmy o putovaní, hľadaní a spoznávaní seba samého. A hlavne existujú filmy, v ktorých nie je hlavným protagonistom Thomas Horn čoby Oskar. A vďaka tomu sú tie filmy automaticky lepšie. Aj keď nie sú. ()

hero_bk

Vždycky mi strašně vadila ta americká veřejná ukřivděnost pády Dvojčat, veřejné truchlení v ulicích, zapalování svíček... Ale když jsem viděl, co dělali Češi, když natáhl bačkory JEDEN Havel, ještě ke všemu PŘIROZENOU SMRTÍ, tak se Američanům zhluboka, vážně co nejupřímněji omlouvám. Navíc v tomto filmu tvoří 9/11 jenom takový rámec k mnohem hlubšímu příběhu. Hugo hledal klíč k zámku, Oskar hledal zámek ke klíči. Jenže Oskar byl mnohem uvěřitelnější, navíc si film na nic nehrál. Oskar je takový malý Sheldon, tedy poněkud otravný, ale dokážu pochopit, že to byl záměr, navíc je skvěle zahraný, skvěle hraje i Max von Sydow, i pointa stojí za to. Ale není to čistých pět, hlavně kvůli té TAMBURÍNĚ! ()

odbornicka

Málo komu sa podarí v tak krátkom čase presvedčiť, že je najlepším otcom na svete, tak ako sa to podarilo Tomovi Hanksovi. A ak ten malý chlapec nie je aj v normálnom živote génius, tak je fakt skvelý herec. Celkovo teda incredible herecké výkony. A kto má trochu citu nemôže dať tomuto filmu horšie než tri hviezdy. ()

pushover

Uf, tak co k tomu napsat . Obsadit všechny epizodní role slavnými nebo skvělými herci (John Goodman zůstal trestuhodně nevyužitý) a do hlavní role obsadit afektovanýho fakana, kterej mi od půlky filmu lezl na nervy je divný. Přemíra patosu a prvoplánový hry na city (chceme Oskara!) je taky zjevná. Snad jen ten New York nasnímali pěkně a některý záběry Central Parku jsou vyloženě povedený. Neuvěřitelně patetické & nesmírně hloupé. ()

TommyDiamond

Už sám název filmu je dosti zajímavý. Američani zase jednou měli potřebu nám připomenout 11.září (nesnáším téma 11.září). Ale tentokrát musím uznat, že se jim to docela vydařilo. Mladý herec Thomas Horn předvedl opravdu pozoruhodný výkon. Jeho úloha rozhodně nebyla jednoduchá. Zvládnout pocity, hledat v kvadrantech, pochopit celý příběh..... vysvětlete to malému klukovi. Další moje pochvala patří Maxovi von Sydowi. V jeho pokročilém věku to byl obdivuhodný výkon. S.Bullock a T.Hanks dodali filmu pouze na velikosti. Tři hvězdy jsou myslím zasloužené. Celkově 65% ()

Bezda22

Hezkej film, kterej mi ale stačí vidět jednou. Je to příjemný, nijak vlezlý, dost citový a na každýho to zapůsobí jinak. Sice ho nepotřebuju vidět pořád, ale kdykoli by mi přišel do cesty, nebude mi to vadit. 70% ()

mravec

Viděl jsem to v autobuse Student Agency, takže asi nebude těžké mi věřit, že jsem se brečet nesnažil. Ale brečel a brečel. Herecky fantastické a 9/11 mi přišlo vlastně velmi neamericky podružné a nepodstatné - spíš jen jako kulisa a výchozí podmínka, než hybatel děje a především emocí. ()

obscurite

Daldry zklamal. Jeho Billy Elliota prostě miluju. A tak po zhlédnutí traileru, to vypadalo, že si přidám další film do svých oblíbených. Jenže potencionální Jamie Bell zde Thomas Horn, je přiškrcený, vlezlý a hrozně důležitý spratek, který v okamžicích, kdy by film měl nejvíc působit, hraje velký prd. Ale nechci házet špínu jen na něj, on ani scénář není na vystavení. V silných okamžicích snímku, svazuje herce a dává jim do pusy repliky, které zní moc naškrobeně a šustí papírem. Suma sumarum, film není zas tak špatný, jen je pro mě příliš americký, dlouhý a strnulý. ()

Alca

Málokdy se mi stává, že se mi nelíbí dětský hlavní hrdina, většinou mě dostanou. Tenhle ne, věděla jsem to po prvních patnácti minutách, to se se mnou táhlo celý zbytek dvouhodinového filmu. Příběh dojemný, ale jsem zklamaná, jak průměrně ve filmu vypadal. ()

miki68cz

Nuda k chcípnutí, prázdný film, pouze Vietnam nahradilo září. Doporučuji jen s upozorněním abyste se obrněli trpělivostí a po všem tom čekání se dozvíte, že nic nevíte. ()

Andinistka

Knihu jsem četla před pár lety a film mi ji svým povedeným zpracováním připomněl. Herci, hudba, samotné téma, to vše potěšilo. ()

alpeew

Pouhých 68% hodnocení vypovídá o totálním nepochopení předlohy (četl-li někdo) i filmu. J.S.Foer nepíše a Stephen Daldry netočí banality a nikdy banálním způsobem. Oba tvůrci jsou spíše zjevením jak v literatuře tak v kinematografii. Příběhem jednotlivých pozůstalých po hrůzostrašné masové vraždě naprosto nevinných lidí (nevím jak jinak nazvat události z 11/09/2001) se, pokud vím, žádný jiný film nezabývá. Možná pro možný patos, možná pro nenalezení dostatečně nosného příběhu (rozuměj polopatického, bez použití vlastních emocí, vlastního srdce)a dramatu. Ale oba výše zmínění autoři to dokázali tak skvěle, že každou stránku knihy a každou minutu filmu mne mrazilo nejen pro nenápadné dojetí a pro niternost, ale i pro "jakoby obloukem od hlavní události" vyprávěný smutek malého kluka a pro jeho nikdy nezodpovězenou otázku WHY zrovna můj táta, který byl pro mne mnohem víc než jen rodič, byl smyslem a důvodem a průvodcem mého života a jeho zmizení z mého a z celého světa, bez jediné hmatatelné památky na něj, mi, aniž to tušil, dokázal změnšit pokračující dobrodružnou hrou. Těžko uvěřit, že to někdo nevidí? Krásné, bez jediné námitky.Thomas Horn jako Oskar Shell fantastický !!! ()

teroosh

Velký potenciál, který se ale ztratil chvilku potom, co z filmu zmizel Tom Hanks a z hlavního "hrdiny" se stal rozmazlenej a nevychovnej fracek, kterýmu bych tu tamburínu narvala do jeho nevymáchané huby. Nakonec jen průměrný film, za půl roku budu hodně přemýšlet, o čem to vlastně bylo. ()

jafuska

Tento film mě absolutně nezaujal, tak nudný a nezáživný námět jsem už dlouho neviděla,chlapec byl sice sympatický, ale jinak se nic nějak nepomohlo ku předu, a bylo to neuvěřitelně naivní a dětské ()

zubrik66

Hold v amerike byť američanom je ako náboženstvo. Ešte šťastie, že nás táto s*ačkovisť v Európe nepostihla. Film ktorý nedojíma, skôr uráža rozumné závery, ktoré život so sebou prináša. ()

Tom Hanks a Air Force Down?

Tom Hanks a Air Force Down?

16.11.2011

Na seznamu herců, kteří by se hodili do role amerického prezidenta, by Tom Hanks nepochybně obhájil medailové pozice. Není proto divu, že jej Ian Stone, častý Spielbergův asistent režie, přemlouvá do… (více)