Krimi / Komedie / Akční / Thriller / Drama

USA, 2011, 88 min

Ten film je silně nezařaditelný pro mě, ano tváří se na něco víc než je, ale nečím to i dokáže. Stejně to bylo kouzelné, divné a neuvěřitelně smutné. Strašně jsem si oblíbila velkého dobrosrdečného muže, který to opravdu neměl lehké a kdo taky jo? Holky rozhodně ne! Neustále zasněná Daisy, která prostě je hodná a dobrá duše, Violet to měla těžké a je tak trochu mimo a nevěří nikomu, skoro. Hudba byla příjemná a působila přesně tak jak měla a sympatizuji s rozdělením na dějství, které ještě více zdivnělo tento zapadlý film, který se k nám dostal až od dva roky později, a hlavně že vůbec že? I když koukám, že většina lidí moje nadšení nesdílí.(7.12.2013)

Škoda že se tohohle námětu neujal Tarantino. Film ho tak jako tak připomíná členěním do kapitol (nepřeházených), lehce brakovým vzhledem a absurdními dialogy. Troufnu si tvrdit, že by jako úchylná gangsterka vypadal mnohem lépe. Geoffrey Fletcher se pokusil o umělecké pojetí a neřeknu že selhal, ale ani se nedá říci že by uspěl. Nápad dát do role profesionálních zabijáků náctileté holky, přičemž ony tak nejen vypadají, ale i se odpovídajícím způsobem chovají a okolí to vnímá jako něco normálního, v sobě může obsahovat spoustu potenciálních metafor. Zaprvé sama profese hitmanů získá bizarní nádech a na diváka působí jako něco vymykajícího se jejich realitě. Tuto vlastnost bohužel, vlivem přehšle čím dál drsnějších kriminálek, dávno ztratila. A nebo naopak, je tu možnost vidět motivaci kariérních vrahů z úplně opačného pohledu a je jako obyčejné lidi, jen neschopné či neochotné vydělávat si na živobytí jinými způsoby. Scénář ani jeden z těchto směrů - ani žádný jiný, nedotáhl do konce, vše jen nedostatečně naznačil a nakonec utopil v nepřehledném rozpitvávání vzájemného vztahu modrookých děvčat.(28.5.2014)

Těžko rozebírat tuto zvláštní směsku drsné tarantinovky a růžového holčičího románku, v jednu chvíli krkolomnou, v té další neodolatelnou. Stejně tak hlavní postavy, bezprostřední modrooké vražedkyně, sice občas vykazují příznaky náctiletého "husičkovství", ale vždyť si jenom potřebují vydělat na novou módní kolekci své oblíbené zpěvačky! Vážné podtóny, infantilní i drsný černý humor (sprchování) a půvabné dialogy nakonec ladily s (pravděpodobně úmyslnou) snovou nereálností celého počínání. 3,5*(3.12.2013)

• MontyBrogan

Tak holky sa nám chceli hrať na Tarantina? No dojemné. Verím, že by na to pod iným vedením určitý potenciál mohli mať, ale to by musel mať gule na pravom mieste aj autor filmu. Stačilo by asi vynechať lacný pátos a z dejových zvrat(k)ov vyberať len tie vkusnejšie. Veď ako všetci vieme, niekedy je menej viac. Nie každý je totiž schopný toho, čo vyššie zmienený pán režisér považuje za štandard, ktorý zároveň aj určuje. Ale tak ok, dievčatá si zablbli a priznávam, bavil som sa. Bola mi však sympatická len jedna z nich, Saoirse. Možno je to tým, že zamýšľanú nevinnosť v sebe ešte aj mala (hehe), nie ako Alexis Bledel, ktorá bola za podobnú drsňáčku už x rokov predtým v Sin City.(28.10.2015)

Ačkoli se do kin nejen v ČR, ale i v USA dostal film "Violet & Daisy" až v roce 2013, jedná se o projekt z roku 2011, což byl ne náhodou rok, kdy kina zažila v kontextu předchozí naprosté neexistence přímo nápor akčních filmů pro holky v podobě dvojice "Sucker Punch" a "Hanna". Jestliže "Sucker Punch" byl holčičím ekvivalentem opulentních komiksových blockbusterů a "Hanna" dávala dospívajícím dívkám nezlomnou a současně inteligentní i citlivou akční hrdinku ve stylu Jasona Bournea, pak "Violet & Daisy" přináší holčičí variaci na středně nákladné žánrové filmy neotřele přistupující k tradičním konceptům a schématům. S ohledem na dějové motivy, blouznivou nadsázku, okázalou formální stránku, sebereflexi žánrových pravidel i samotného filmového média a adoraci schematických gest a symbolů vlastně snímek evokuje podvratnou klasiku "Branded to Kill" Seidžuna Suzukiho, jen místo popartové estetiky je zde estetika dívčích budoárů. Zásadní stylový posun, který odlišuje "Violet & Daisy" od předchozích dvou filmů spočívá v přístupu k motivům dětství a dospělosti. V "Hanna" byl útěk hrdinky, kterou byla dívka vychovávaná jako stroj na zabíjení, stylizovala do pohádky, čímž mohla částečně prožít dětství, o které byla připravena, a "Sucker Punch" v zásadě přicházel s emancipačním obloukem, kde hrdinky odhazovaly nevinnost dětství, aby si při podmanění genderových stereotypů vybojovaly svou svobodu. Titulní postavy z "Violet & Daisy" naproti tomu jsou vlastně kariérní ženy, které ale ke své práci i volnému času přistupují s holčičí optikou. Dospělost či dospívání v jejich případě nejsou cílem či probíhajícím procesem, nýbrž něčím nepřítomným. Nelze říct, že by hrdinky nějak dospělost popíraly, přehlížely nebo jí vzdorovaly. Prostě pro ně samotné neexistuje. Vedlejší postavy pak právě tuto vlastnost na hrdinkách obdivují (zabiják č. 1), nebo ji naopak touží nahlodat (gangsteři). Na tomto principu pak film staví nadsazené vyprávění, které se v zásadě točí okolo snahy uchovat si onen dětský přístup. Ovšem jelikož obě hrdinky zastupují jeho dvě odlišné podoby - Daisina zvídavost a Violetina impulzivnost -, nevyhnutelně vše spěje k tomu, že postavy budou muset alespoň na chvíli odhalit svá nitra skrývaná za brněním naivity.(11.7.2013)

• - Obě hlavní hrdinky mají jména květin - Violet (Alexis Bledel), v překladu "fialka", a Daisy (Saoirse Ronan), v překladu "sedmikráska". Zmínili i jméno bývalé partnerka Rose, tedy "růže". Dcera Michaela "James Gandolfini" měla zase jméno April, tedy "duben", kdy květiny začínají kvést. (Aknah)

• - Místo Alexis Bledel měla původně roli ztvárnit Carey Mulligan. Nakonec však ustoupila kvůli snímku Drive (2011). (h0n24)

• - Do role Michaela tvůrci zvažovali obsazení Bruce Willise. (Lenny.M)