Prvý plnohodnotný akčný film s Arnoldom Schwarzeneggerom po jeho odchode z politiky, pomáhal mu s tým juhokórejský talent Kim Jee-Woon, ktorý mal začať jeho veľký comeback, čo sa teda nakoniec vôbec nepodarilo a kariéru mu to nenaštartovalo, ale aj tak Last stand nakoniec zostáva vlastne jeho prvým a posledným poriadnym akčným filmom novej éry. Zápletka je výborná, síce na prvý pohľad celkom ohraná, ale to prevedenie mi už príde dosť originálne a páči sa mi, ako sa tu kombinujú dva odlišné postupy. Na jednej strane tu máme malé zapadnuté mestečko, kde je život úplne pomalý a tak sa tomu miestni naplno prispôsobili, ale zároveň tu robí problém mladý narkobarón, okolo ktorého je zase všetko také dynamické. A tak film vlastne ponúka väčšinu času dve úplne odlišné línie, prvá so Schwarzeneggrom, ktorá je síce taká pomalšia, ale má to svoje čaro, ja mám pre tieto zapadnuté mestečká slabosť, plno priestoru tu dostanú postavy, ku ktorým sa aj dá celkom vytvoriť vzťah a postupne vidno, že nie je všetko v poriadku a začína sa odhaľovať narkobarónov plán. A potom je tu práve tá jeho línia, ktorá je úplne iná, ale možno ešte lepšia, síce mi celý ten únik v športovom automobile vôbec nepríde uveriteľný, ale je to akčné, dynamické a je radosť pozerať, ako sú vždy o krok vpred a FBI je bezradná. A samozrejme sa to musí v poslednej fáze prepojiť a toto tiež rozhodne nesklame. Obsadenie sa vydarilo, Arnold Schwarzenegger už síce má svoj vek, ale tu je mu postava prispôsobená a stále je to ten prirodzený drsniak so smrtonosným pohľadom. Má tu sympatických a pomerne zábavných kolegov, menami vynikajú hlavne Luis Guzmán a Johnny Knoxville, ale viac ma bavili práve tí menej známejší, ale uveriteľnejší zástupcovia šerifa. Poteší aj Forest Whitaker ako šéf FBI a výborné zloženie záporákov, či už tí hlavní ako Rodrigo Santoro a Peter Stormare, ale aj tí radoví, pre takýchto žoldnierov mám vždy slabosť. Veľmi spokojný som aj po stránke akcie, tá je skvelo natočená a aj slušne drsná. Všetky naháňačky a automobilové scény vyzerajú skvelo, tie sú natočené perfektne, prestrelky sú zase slušne krvavé a priestrely vyzerajú efektne, vlastne ani ten finálny súboj nie je najhorší, ale prišlo mi to už len ako také povinné ukončenie. Ten zvyšok bol dynamickejší. Tu ani nepotrebujem vyberať to najlepšie, vždy sa je v akcii na čo pozerať. Režijne je to skutočne prvotriedna práca, síce mi to príde ako také zbytočné mrhanie talentom, Kim Jee-Woon má určite naviac, než na radový akčný film, ale hlavne vďaka nemu je to taký nadpriemer, skvelé tempo a vizuál, tu nemám výhrad. Takže som rád, že aj v novej ére má Arnold Schwarzenegger nejaký akčný film, ku ktorému sa rád občas vrátim, len škoda, že iba jeden. 77%(23.4.2013)

Slyšel jsem, že Arnold nikdy neuměl moc hrát a že je jeho nasazení v době, kdy už nemůže oslňovat muskulaturou, poněkud kostrbatým tahem. Není. Arnold sice skutečně není Daniel Day-Lewis, to od něj nicméně nikdo nečeká. A neměl by ani teď. Last Stand využívá veteránův ošlehaný ksicht efektněji, než příliš okatě prohláškovaný domov důchodců v podobě Expendables 2 a zároveň ho galantně netlačí do polohy, v níž by musel předvést více, než na kolik má. Samotný film pak není ničím jiným, než trochu nákladnějším akčním béčkem s příkladně připitomělou zápletkou. Tvůrci ho naštěstí sem tam zpestřili (úmyslně i nechtěně), ať už komickým digitálním gore, kulometem ve školním autobusu či autohoničkou v kukuřici, takže nijak zvlášť nenudí. Navíc disponuje celkem fajn vidláckou atmosférou. Závěrečný old school duel na mostě příjemně drbe divákovu nostalgii a zároveň si zachovává půvabný nadhled. Je to debilní, ale dobrý, Arnolde. Zase jednou stydnu v osmdesátkách a dobrovolně se stydím. (:(3.2.2013)

Vidět ten film tak před deseti lety, samou radostí bych si ucvrkl do trenek. Máme tu parádní sporťáky, sličné děvy a hlavně Arnolda! Na ksichtu mi ale přibylo pár vrásek (nutno říct, že méně než Rakouskému dubu) a chci už trochu víc. Pořád je to, ale více než slušná zábava, která místy velmi příjemně překvapuje. Jednoznačným kladem je Ji-un Kim, který ždíme z toho co má maximum, pomrkává na staré westerny, je řádně krvavý a snaží se nejít obvyklou cestou a když už musí, utahuje si z toho. Po herecké stránce jde o neurážející standard dělající křoví staroušovi Arnoldovi, který je přesně takový jak ho máme rádi. Knoxville naštěstí moc neotravuje. Je tu několik opravdu povedených scén, které KONEČNOU táhnou do nadprůměru, z nichž nejlepší je geniální honička v kukuřici. Hlavně Arnold se tu vrací s takovou parádou jaká se sluší a patří, škoda že ho v kinech nevítá víc lidí.(13.2.2013)

Tři hvězdy za to, že mě film i přes všechny mínusy (z mého subjektivního pohledu) bavil a neměl jsem nutkání jej vypnout. Zvlášť zoufalé jsou jakékoli pokusy o humor a smutně vnímám to, že Arnold svým nehereckým přehráváním nakazil i všechny okolo (Stormare!!). Záverečný fight na mostě už je pak skoro jak z nechtěné sebeparodie. No ... a přes tohle všechno jsem se zkrátka docela pobavil.(25.4.2013)

,,TOHO CHLAPA PŘES NAŠE MĚSTO NEPUSTÍM. NE BEZ BOJE“...... /// A to původně starej Árnie vočekával klidnej víkend.... Akční film pro začátečníky. Ti budou nadšení ze suchejch hlášek, z Corvette ZR1, ze střílení, a nebude je srát, že všechno (teda děj) je tomu tak stupidně podřízenej (třeba ta policejní slaboduchost). Čekal jsem víc. Čekal jsem famózní návrat legendy. Né, že by mě to nebavilo, ale žádný extra nadšení se nekoná. Dost mě mrzí, že jsem nepostřehl žádnej úšklebek ve smyslu – neber mě vážně…. ,,B“éčko, který pro zvýšení zajímavosti šahá do ,,C“éčkovejch vod. Ji-un Kima bych nezatracoval a Arniemu doporučuju, aby líp četl scénáře. Jinak se mu takovej Jack Reacher bude potupně tlemit do ksichtu. (a co teprv bratři Oodieovi!) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Přemejšlím, jestli se Corvette ZR1 hodí do zemědělství. 2.) Chcu se vsadit, kdo je větší zombie - jestli Kája Gott nebo Arnold. 3.) Thx za titule ,,petka“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE * NAPĚTÍ **(23.4.2013)

• - Kim uvedl, že si svůj styl filmování nemohl „přinést“ z Koreje docela a musel ho snoubit s americkými podklady a vlivy. Pro postup použil malířské přirovnání, kdy Amerika přinesla plátno a on na něj následně použil své barvy. (spitr)

• - Súkromné lietadlo, ktoré vo filme na presun do Sommertonu využije FBI, je Bombardier Challenger 850. Jeho maximálna rýchlosť je 0,8 Mach (cca 780 km/h). (m.a.t.o.)

• - Natáčalo sa od 17. októbra 2011 do 2. februára 2012 v mestečku Belen Novom Mexiku a Nevade. (m.a.t.o.)