• Pštros

Rozum zůstává stát především nad tou mírou diletanství tvůrců, snažících se napodobovat realitu Západního Německa. To, že zdání kapitalistické ciziny zde vytváří jakási prostěradla s nápisy Zumbach und Sohn, Firestone apod., naroubovaná na oprýskané socialistické budovy se dá ještě pochopit. Co ale sakra dělá obraz Jana Žižky na koni v západoněmecké (!) kanceláři, to již patrně navždy zůstane záhadou. Zlatý hřeb pak jednoznačně představuje krátký záběr na televizní vystoupení jakéhosi blázna, který měl s největší pravděpodobností poukázat na pokleslost tehdejší kapitalistické zábavy. Něco tak bizarního se jen tak nevidí. Samotná kriminální zápletka je ale tak zoufale nudná a nepřehledná, že jsem místy vůbec netušil která bije. Naštěstí film neochvějně spěje k jedinému správnému a logickému závěru. Za všechno můžou emigranti!!!(26.12.2010)

• Martin741

Neuveritelne tupy normalizacny film. Podla tohoto filmu tipujem ze Hornak je poriadna reziserska lama. Dve hviezdicky len za to, ze tam hrala Turzonovova, inak bych dal odpad. 31 %(2.2.2013)

• Johgas

V Západním Německu někdo zastřelí jejich místního kmotra Mrázka.....vyšetřování semele pár lidí....největší žumpa jsou novináři a vyděrači, jsou zhruba na stejné úrovni. Takové podivné to bylo, bez švihu, bez napětí, statické, popisné, zmatené, ale ideologicky korektní. Hvězdičku za hudbu pana Koníčka, ta se mi překvapivě líbila.(31.12.2013)

• zette

Kdo nevidel, neuveri. Takhle krecovite vykreslit kapitalisty a jejich hodnoty, to by malokdo natocil...(13.4.2012)

Nie je to taká katastrófa, akoby chcel niekto ( v prvom rade opäť svojrázny OTD v podaní CS film ) podsúvať. Hlavným motívom je síce kritika zahnievajúceho a zvráteného kapitalizmu a problém emigrácie, tieto atribúty sú však čiastočne ukryté v kriminálnom príbehu vraždy významného stavebníka. Režisér Horňák je síce diletant, jeho práca bola vždy správne politicky motivovaná a samozrejme si to neodpustil ani tu, videl som však aj oveľa tendenčnejšie filmy z jeho tvorby. Bludička sa snaží o rýchle tempo, čo sa jej aj darí, herecké obsadenie je slušné, technicky aj za pomoci berlínskych lokácií hodnoverné. Grešša nahovoril Ľubomír Paulovič, Bartoňa Bronislav Križan a Pavelekovú Alžbeta Bárthová čomu som dosť dobre neporozumel, lebo všetci hovorili po slovensky.(7.10.2018)

• - Natáčanie prebiehalo v Berlíne, Piešťanoch a Bratislave. (dyfur)