Senna

• Česko Senna: Legenda formule 1 (více)

Dokument sleduje vývoj jeho života od roku 1984, kdy se stal jezdcem Formule 1, až do jeho předčasné smrti o dekádu později. Film Senna zkoumá život a práci trojnásobného světového šampióna, jeho fyzické a duchovní úspěchy na trati, jeho perfekcionalismus a téměř mýtické postavení, které získal po své smrti. Film byl natočen ve spolupráci s rodinou Ayrtona Senny, která dala povolení, aby se právě tento snímek stal první dokumentární sondou do jeho života. Dále spolupracoval i Management F1, který poskytnul zatím neuveřejněné záběry a také Institut Ayrtona Senny, charitativní organizace, která vznikla po jeho smrti a podporuje přístup ke vzdělání pro miliony chudých brazilských dětí. (HBO Europe)

Big Daddy

Takhle má vypadat životopisný snímek. Vše reálné záběry, skvěle sestříhané, aby celý slepenec měl hlavu a patu. Přesto, že jsem viděl SE verzi, nepřicházela hluchá místa. Autoři se snaží nejen leštit klenot jménem Senna a fenomén formule 1, ale i poctivě poukázat i na stinná až prohnilá místa. Až se nakonec na onen cirkus F1 začnete dívat střízlivěji a na tohoto výjimečného závodníka s obrovskou úctou. ()

valdakubik

Nejlepsi film se sportovni tematikou jednoznacne. Formule me nikdy nezajimaly ale tento film me vyvedl z miry. Sledovat boje mezi Ayrtonem a Alainem Prostem byly opravdu zajimave a sledovat zakulisy, intriky a vliv politiky na formuly 1 byly opravdu chvilema az neuveritelne. Ve chvili kdy Ayrton naboural a umrel jsem mel namale abych nezacal bulet jako male dite. Opravdu povedeny dokument o vyjimecnem cloveku a po pravu pet hvezd. ()

kodwin

Vynikající dokument, jehož objektivita je na straně hlavního hrdiny, ale upřímně - nezaslouží si to? Ayrton byl určitě velmi talentovaný jezdec a zřejmě hodný kluk, který toho za svůj relativně krátký život dokázal strašně moc. Pro mě (zatím) neznámý Kapadia mu vystavěl pomník, který tu bude uchován i pro další generace. ()

elEStet

Nemal som Sennu rad, vlastne ani neviem preco, ale fandil som ferrari ale tento dokument som vzhliadol jednym dychom, a kedze si tu nedelu pamatam ako dnes...... 9/10 ()

Ronnie92

Jeden z nejlépe natočených dokumentů, jaké jsem kdy viděl. Jsou zde rozhovory postav a i dobové záběry nejen ze závodů. Viděl jsem prodlouženou verzi a ani chvilinku jsem se nenudil, chtěl jsem vědět, co bude dál. Zaujaly mě také všelijaké změny týkající se pravidel a úpravy vozidel během let závodění, což, mimo jiné, také stálo život závodníka, o kterém tento dokument je. ()

Bogrant

Je nutné si uvedomiť, že tento fantastický, citovo založený a pravdivý dokument nie len opisom života ikony, najpopulárnejšieho závodníka F1 a milovaného brazilského hrdinu Ayrtona Sennu. Je aj ukážkou toho, že už v tej dobe vládla politika nad pretekaním, že už v tej dobe sa všetci radšej riadili pravidlami, že už v tej dobe nikto nepočúval človeka, keď hovoril, že je to príliš nebezpečné. ()

Oggi89

Velmi silny dokument, vyborne spracovany, kde hlavnou dejovou liniou je rivalita s Alainom Prostom, popretkavana jeho sukromnym zivotom a velkym srdcom pre chudobnych v Brazilii. Aj kto nefandi formule 1 alebo nepozna tych jazdcov, je to hlboky pribeh jedneho velkeho cloveka, ktory chyti za srdce kazdeho! ()

Kusbi

Senna dokumentem vykreslen bez příkras a bez glorifikace (byť tedy uznávám, že třeba Prost to zde hodně schytává). Divák si díky tomu může odnést z dokumentu odnést to, co v něm skutečně dílo zanechá. A to je podle mě něco, co současným dokumentům o známých osobnostech často chybí. Jeden z nejlepších (možná dokonce nejlepší) dokumentů, co jsem kdy viděl a upřímně mě mrzí, že mi to trvalo 12 let. ()

RoyBatty444

101min. Jednostranne a emocionálne vyrozprávaná pocta legende Fromuly1. Ide len o jeho pretekársku kariéru s pôvodne nezverejnenými zábermi a nič iné. Ľudia v jeho pracovnom prostredí, bojovali ako sa dalo a nebolo to vždy férovo. Čo z toho vyplinulo bolo ak sa v svojom sne už necítiš dobre mal by si vystúpiť, ale to silné opojenie z víťazenia nedovoľuje. ()

saintanwar

Velmi obsáhlý dokument, který opět zažehl emoce při vzpomínce na jednoho nejlepší pilotů formule 1 a na jeho tragický konec, který tenkrát zatřásl nejen mnou, ale i mým okolím. Čekal jsem ale lepší zpracování. Edit: Po shlédnutí s odstupem času se mi snímek líbí čím dál víc. ()

Tomasson

Mistrovský dokument o člověku, jenž byl mistrem svého oboru. Bez podpory Sennovi rodiny a bývalých přátel by ale nebyl tak dobrý. Pohledy do zákulisí, např. scény z brífinků jezdců, dělají tento film zcela výjimečným. I ten kdo neví o F1 téměř nic, bude cítit potřebu se uklonit člověku, jenž tento drsný sport povýšil na umění a také nikdy nezapomněl odkud vzešel. Navíc se mi zdá, že podobný film mohl klidně vzniknout o kterémkoliv špičkovém sportovci, a být natočený takto bravurně a s citem, byl by stejně působivý. V každé odvětví sportu se najdou legendy, Senna se stal legendou F1, jen je škoda, že spousta lidí si to uvědomila až v okamžiku, kdy zemřel. Tento film ukazuje mimo jiné i to, jak mimořádně obtížné je být úspěšný v tak profesionálním prostředí a jak (možná až přílišné) úsilí vyžaduje se tam udržet. Miss you Ayrton!! ()

triscimy

Viděl jsem delší verzi a můžu říct, že bych byl schopen zvládnout i dvojitou porci, ale já sem hardcore fanoušek a tudíž nejspíš výjimka :) řekl bych, že i zarytí fandové uvidí spoustu dosud neviděných záběrů, což j velký plus. Každopádně nádhernej pohled na jednu z ikon sportu, která vám nemůže být lhostejná. Ke konci opravdu ždímačka emocí, držel jsem se jak jen to šlo, ale pak už to prostě nešlo. Člověku se pak honí hlavou co by kdyby... No jasnejch pět, tady nemůžu jinak. ()

L_Into

Trailer k dokumentu jsem viděla v Top Gearu. Pustili ho tam v rámci svých tradičních zpráv, a když skončil, Jeremy se otočil na kameru a prohlásil: "Taky máte úplně husí kůži?" Měla jsem. Tenhle film byl pro mě jako pro obrovského fanouška F1 skoro nutnost, ale už z té krátké ukázky jsem cítila, že to bude něco víc než jen životopisný sportovní snímek. A opravdu nezklamal, dokonce má očekávání bohatě předčil. Ayrtona Sennu zná jako ikonu každý, kdo aspoň trochu přičichl k motorsportu. O jeho smrti něco ví i ti, kteří nepoznají formuli od traktoru.A právě proto jsem ráda, že se dokument Senna nesoustředí na filmařsky vděčné téma jeho předčasného odchodu. Dokonce si troufám tvrdit, že to není ani film pouze pro milovníky efjedniček. Senna je s úctou natočený nepovrchní dokument o jednom člověku, jehož odkaz prochází napříč generacemi, a to nejen v motorsportu. Skutečně jsem díky němu POCHOPILA, proč je Ayrton taková legenda. Zároveň ale vnímavý divák musí postřehnout i nečernobílost Sennova životního příběhu, vývoj jeho osobnosti. Příspěvky Rona Dennise nebo Alaina Prosta jsou (alespoň pro mě) překvapivě otevřené a spolu s vyprávěním dalších Sennových pamětníků zajímavě rozšiřují úhly pohledu na legendárního závodníka. Pochválit musím i technické zpracování dokumentu. Záběry z mítinků jezdců a zástupců FIA jsou nečekaně akční, okruhy zajeté spolu s Ayrtonem z pohledu kamery umístěné v kokpitu překrásné. Režisérovi se povedlo do dokumentu věrně přenést závodní vzrušení a napětí, silné emoce provázející nehody a úmrtí naopak dávkoval vkusně. Po všech stránkách skvělá práce, která si bez debat zaslouží maximální počet hvězdiček. ()

Youth

Kolik Ayrtonů Sennů by svět potřeboval, aby byl alespoň o trošku lepší? Stačilo by, kdyby neztratil toho jednoho, kterého měl. Úžasný dokument nejen o F1, ale především o člověku, který to měl v hlavě v pořádku. Citlivá dramaturgie a výborná hudba dodávají dokumentu na síle. 90% ()

Xiras

Od Matrixu a LOTRa som nezazil tak silny filmovo-citovy zazitok. Koniec neskutocne smutny. Videl som predlzenu verziu a absolutne mi to nevadilo. Zaujalo ma to po prvych dvoch minutach, tie vyse dve hodiny presli velmu rychlo. Urcite naj naj naj film roku. ()

aquarkko

6 hvězdiček! Jsem cílová skupina a po shlédnutí dokumentu naprosto upřímně lituju, že nejsu starší a že jsem F1 nezačala sledovat dřív! ()

Honey007

Jako fanoušek F1 nemohu dát méně než 4 hvězdy :) příběh Ayrtona Senny byl sice již několikrát předlohou pro filmové zpracování i dokumentární, ale Kapadia měl to štěstí, že ho Bernie pustil do archívů a on tak mohl objevit například zákulisní záznamy z jednání jezdců s vedením závodu, apod. Celkově film nepřínáší nic nového a objevného a opět je natočen z pohledu fanouška-sympatizanta, ale ta auta, emoce, soupeření na trati i mimo ni, velké peníze, slavné týmy...80% ()