Americká kavalerie v nelítostné válce s odbojnými Indiány. Western Rio Grande (1950) je závěrečným dílem Fordovy kavaleristické trilogie – první dva jsou Fort Apache (1948) a Nosila žlutou stužku (1949). John Ford původně nezamýšlel film realizovat, ale distribuční společnost Republic, s níž měl smlouvu, podmínila natáčení jeho zamilovaného dlouholetého projektu Tichý muž vznikem komerčně úspěšného westernu. Děj filmu se odehrává na sklonku 70. let 19. století v odlehlém táboře americké kavalerie, jemuž velí podplukovník Kirby Yorke (Fordův stálý herec John Wayne). S novými rekruty přichází také jeho syn (Claude Jarman Jr.), který byl vyloučen z vojenské akademie a chce se rehabilitovat jako prostý voják. V táboře se objeví i podplukovníkova dlouho odloučená manželka Kathleen (Maureen O'Haraová), snažící se (marně) svého syna z armády vykoupit.

Akční rovinu snímku obstarávají neustálé konflikty s odbojnými Apači, vedenými náčelníkem Geronimem. Vykreslení Indiánů jako krvežíznivých divochů dnes působí mírně řečeno nekorektně, ale jinak je zcela v souladu s tehdejším pohledem na americkou historii i s životní filozofií režiséra Forda a jeho blízkého přítele Johna Wayna. Mnohem zajímavější je motiv rodiny, rozbité následkem občanské války (unionista Yorke uposlechl rozkazu a nechal vypálit plantáž své jižanské manželky v údolí řeky Shenandoah). Ford se obklopil, jak bylo jeho zvykem, svými oblíbenými herci. Výrazné vedlejší postavy tu vytvářejí Victor McLaglen (hřmotný ale dobrácký vrchní seržant Quincannon) či bývalý kaskadér Ben Johnson, pro něhož byla úloha vojína Tyreeho, stíhaného za zabití, první velkou filmovou rolí. Ač se snímek odehrává na americko-mexickém pomezí (rozděleném právě řekou Rio Grande, na mexické straně nazývané Rio Bravo), John Ford ho natočil ve svém zamilovaném Údolí monumentů v Utahu. (Česká televize)

elizabeth_ba

Jsem si říkala, že se ze mě ještě stane fanda westernů... Ale z tohohle dílu jednoznačně plyne, že nikoliv. Dva předchozí kavaleristické westerny byly OK, zejména pokud se řešily doznívající rozepře mezi Severem a Jihem. Komentovaný mě zaujal o cosi méně, ale pořád se na všechny situace, zejména jízdu po způsobu Římanů, dalo více než jen koukat. 👍 ()

kaylin

Snímek, který vyniká kaskadérskými kousky a akrobacií která je zde předvedena. Výborná ukázka kovbojského (jezdeckého) umění, stejně jako toho cirkusového. Samozřejmě, o tom snímek není, ale je to hlavní bod, který mě zaujal. Tedy kromě toho, že jsem si po delší době zase dal film s Dukem, který se tu objeví i ve scénách, v nichž ho tolik nevídáme, Dobrý western, který mě až tak zásadně neuhranul. ()

OG_Swifty

Treti kavaleristicky film Johnu Forda / Wayna me trochu zmatl uz v uvodu… Wayne hraje Podplukovnika Yorka (za kteryho hral ve Fort Apache) a spolu s nim se vratil McLaglen jako (nejakej praporcik nebo co to mel za hodnost) Quincannon, kterej ale byl ve filmu She Wore a Yellow Ribbon - ve Fort Apache hral McLagen postavu opilce Mulcahyho. I pres ty zmatky me ale uvod celkem zaujal - Wayne mel zase knira, McLagen tam jel ten svuj prehnanej drill a Maureen O'Hara tomu dodala smrnc. Bohuzel velmi rychle film ztratil veskery tempo - zatimco ve Fort Apache byla vata ruzny tanecky a picoviny ze vsedniho zivota v pevnosti, tady se vata skladala pouze a jenom ze zpivani serenad, coz me teda moc netankovalo. Prvni dojemna jako jeste treba ok, ale kdyz pak byly dalsi dve behem asi 10 minut, tak uz sem koukal do mobilu, protoze to byla proste nuda. Pak se teda rychle neco sebehlo s indianama (bitky docela trapny), Bandoleros hlidajici Rio Bravo / Rio Grande zmizeli a Wayne udelal S&R misi bez ztraty kyticky. Koupil to sice jedinej sipem, ale to by nebyl John Wayne, aby to nerozchodil. Libi se mi Fordovo nadseni pro kavalerii jako takovou, ale po filmovy strance mi to prislo snad jeste o chlup slabsi nez Zluta Stuzka... ()

Martin741

Tato trilogia je tiez zaujimava. Vacsinou som zvyknuty, ze po najlepsej jednicke pride slabsia dvojka a konci to dementnou trojkou. Rio Grande je svetlou vynimkou a ako zaverecny diel trilogie sa sice nepriblizi kultovosti Fort Apache s vybornym Henry Fondom a Shirley Temple, ale ako western to obstoji aj v skuske casom. John Wayne to pekne taha, a na western tu odznie kopa rodinnych trampot a ich riesenia. Zaverecna prestrelka to vsak pekne zachrani, je to takym osviezenim filmu a peknym pripomenutim toho, ze ide stale o western, a nie nejaku komornu dramu o medziludskych vztahoch. 77 % ()

Streeper

Indiáni tam sice byli, ale jako western mi to vůbec nepřipadalo. Pár romantických chvil tam bylo, ale na můj vkus docela málo, hlavně když vezmu v potaz to, že se ve filmu objevuje nějaká akce až ke konci, jinak se celou dobu řeší vztah mezi otcem a synem a bohužel to není podané nijak zajímavě. ()

LeoH

Jako ukázka základní podoby tzv. klasického amerického westernu poučné, obsahem veskrze odpudivé: JW se synkem si hrají na vojáčky, božská Maureen střídavě omdlévá a pere uniformy, odporní zrádní rudoši kapou jako mouchy a neschopné vrchní velení je hrdinné posádce nechce dovolit zmasakrovat jednou provždy. Že vizuální a režijní styl odpovídá zhruba Pyšné princezně by nevadilo, groteskní zrychlování honiček na koních je milý dobový prvek, písničkové vstupy pěveckého komanda vyloženě potěšily, a jestli je pravda, že to Ford natočil hlavně proto, aby měl z čeho zafinancovat skvělého Tichého muže, odpouštím mu, ale přes 50 % se u mě s touhle republikánsko-konfederačně-militaristickou propagandou nepřehoupne. ()

Autogram

S touto trilógiou to ide jednoznačne dole vodou. Prvý film bol o hrdinských bitkách, ktoré sa mali, hoci nechvalne, zapísať do histórie, a tento posledný o regrútoch a romantickych náladách s pesničkami. Vojaci si spievajú toľko a občas tak clivo, že by sa hodilo pridať aj žáner muzikál. Záverečná záchranná akcia proti niekoľkým opilcom je naivná až to bolí. Slabšie tri hviezdy. ()

Han22

John Ford a John Wayne potřebí v kavaleristické trilogii a zatím nejhůře. Je to do třetice totéž, takže opět sledujeme běžný vojenský život, opět tu nechybí vtipná postavička v podání Victora McLaglena, ale tentokrát tu není nic dořešené. Vztah Wayna se synem i exmanželkou, vztah exmanželky k seržantovi, podezření z vraždy. A indiáni jsou tu ukázaní jako anonymní tupá, vraždící masa, což se mi taky moc nelíbí. Naštěstí to zachraňují vynikající akce - pronásledování dostavníku, bránění se za vozy i koni, obrana kostela a závěrečný útok kavalerie. Jinak ale dost průměr, navíc bůhvíproč oproti předcházejícím dvou filmům černobílý. ()

Rozjimatel

Tak, ako väčšina westernov Johna Forda (a obzvlášť tých s Johnom Wayneom), je aj tento nekonečne naivný (príbehom, vykreslením vzťahov), má hlúpe dialógy a až otravne jednoduchú hudbu (okrem tých speváckych vystúpení, ktoré sú jedným z mála plusov filmu). Postavy sú ako zvyčajne strašne prostoduché. Máme tu chlapáckeho Johna Waynea, praktický s jedným výrazom (tak je to ale najlepšie, keďže každý jeho pokus o druhý výraz vyznieva značne rozpačito). Ďalej tu je naivná postava pôvabnej Maureen O'Hara, ktorá film aspoň vylepšuje herecky (Inak, 30-ročná matka dospievajúceho syna? Ale no tak!). A napokon nesmie chýbať aspoň jedna nasilu vtipná, komická postavička (Victor McLaglen v role seržanta). Ten militarizmus obsiahnutý vo filme je miestami až neznesiteľný - vojaci sa hrdo nesú, americké vlajky hrdo vlajú, dôstojníci si mastia egá, akú záslužnú činnosť vykonávajú, chlapci sa vystatujú, ako bohovsky jazdia na koni. A nemôžem si pomôcť, ale ten pohľad Forda s Wayneom na Indiánov je opovrhnutiahodný. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

JimiH

I v tomto filmu nabídne John Ford pár nezapomenutelných scén a John Wayne zde hraje trochu jinou postavu než doposud... přesto díky rodokapsové zápletce a charakterům je to z dnešního pohledu až příliš nadsazené a patetické. ()

PaRi

Řekl bych, že tato westernová zpěvohra s plukovními zpěváky značně vyčpěla těmi téměř sedmdesáti lety od natočení. Působí dnes jako selanka z červené knihovny s melodramatickou hudbou v symfonickém provedení, jak bylo tehdy zvykem. V ukazování chrabrých vojáků USA a rodinných hodnot jaksi vyšumělo to, že Indiáni právem bránili zemi svých předků, která jim byla bezohledně a surově ukradená. ()

ostravak30

Ty nejsilnější Waynovy filmy přišly později a Rio Grande k nim rozhodně nepatří. Na mě silně působila trochu snaha obhájit americké vyhlazování indiánů, neboť oni jsou ti špatní. Nějaká ta přestřelka by se taky našla, ale zase ne moc kvalitní. Navíc se část film evidentně odehrávala ve studiu a to se mi příliš nelíbilo. Naopak oceňuji kvalitní herecké výkony a hudbu. Ale tenhle western už v dnešní době neobstojí, na rozdíl od jiných filmů slavného herce. ()

Chema4

Celá táto trilógia rieši viac rodinné vzťahy a život na základni ako konflikt medzi kavaleristami a indiánmi a ani Rio Grande nie je výnimkou. Ale na moje prekvapenie tu mi to nevadilo, docela ma zaujímalo ako sa vyvinie vzťah medzi otcom a synom ktorí sa nevideli 15 rokov a teraz bojujú bok po boku vedľa seba, možno aj preto že som neočakával veľku akciu vo filme pretože v predošlých častiach tomu tak tiež nebolo som nebol až tak sklamaný. Najlepší film z trilógie no aj tak stále priemerný film. Akčne scény vzhľadom na to že bol film natočený v roku 1950 boli dobre no zub času na nich bolo vidieť, a zistil som že ma irituje keď sú tieto scény zrýchlené. 64%/3*/ ()

Spielberg obsadil Davida Lynche

Spielberg obsadil Davida Lynche