Kapitán Nathan Brittles má za pouhých šest dní odejít do důchodu. Je zřejmé, že po dlouhé a úspěšné vojenské kariéře, se s tímto rozhodnutím obtížně smiřuje. Jeho odchod nesou těžce i vojáci, kterým sice vládne tvrdou rukou, vždy se však mohou spolehnout na jeho jasný odhad situace a přesné rozkazy. Teď ale nemají právě moc času se nad tím zamýšlet. Indiáni jsou na válečné stezce a hrozí, že brzy ovládnou území, které armáda z Fort Starke má jen částečně pod kontrolou. A Brittles nečekaně přijímá od svého nadřízeného majora Maca Allsharda náročný úkol. Přes nebezpečné území doprovází, se skupinou vojáků, jeho půvabnou neteř Olivii Dandridgeovou až k místu, kde má nasednout do dostavníku.... (oficiální text distributora)

Martin741

Fort Apache ako jednicku som uz videl, a hned som sa dostal k dvojke. John Wayne to pekne taha, prvu polhodinu sa dohromady nic nedeje, len kavaleria ide preriou. Divak si neuzije ani dialogov, akurat krasna sceneria mala nieco do seba. Poriadny dej sa rozbehne az v druhej polke filmu, vyborne su prestrelky, dialogy su iba obcas na urovni..... no ale kvoli Johnovi Wayne-ovi sa to oplati mat a pozriet. Uz je to vsak slabsie ako jednicka, jelikoz chyba Henry Fonda a Shirley Temple. Slusny priemer : 69 % ()

zette

Oscary oveseny Ford ve svych filmech vzdy zaujal vybornou vypravou a dobrymi herci, coz ani zde neni vyjimka. Dej mi ale prijde dost jednoduchy a naivni az kycovity. Myslim, ze zitra nebudu tusit, o cem film vlastne byl. Slabsi prumer. ()

mortak

Další z Fordových superbarevných vlasteneckých blábolů. Wayne dostává před důchodem poslední úkol, jeho monolog před hrobem své ženy je směšně toporný, mír s indiány zajistí jen tak mimochodem rozehnáním koní, rozloučení s pevností je "dojemně" nechutné, a závěrečný návrat do armády vyvolá leda tak zvracení. Ideologický nacionalismus, nic víc... ()

st.verka

Čistě ideologicky laděný film, kde vojáci jsou ti čestní a svatí a indiáni, hájící svá práva a území zločinci, vylíčení málem jako neschopní šašci, opilí a v kloboucích. Kdyby to nebylo tak trapné, celkem by to byl dobrý film. Líbily se mi tam ty skalnaté přírodní scenérie. ()

Mirokukii

Kavaleristický western, který toho co do napětí a vyprávění nějakého záživnějšího dobrodružství, nemá moc co nabídnout. Hlavní zápletka se tedy točí okolo dvou vojácích usilujících o tu samou dívku a její zlaté stužce, poněvadž ta může patřit jenom jednomu z nich. Z milostného trojlístku mi však nebyl sympatický ani jeden. ()

Autogram

Toto je oproti prvej časti dosť slabý western, kde boje prebiehajú len tak mimochodom a občas sa prihodí niečo komediálne. Zábery na zvláštne krásy americkej krajiny ohurujú diváka, hlavne keď v tej dobe bol farebný film skôr raritou. Silnejší moment prichádza až závere, ako vojak až pri odchode do dôchodku zisťuje, že najlepšia vojna je žiadna vojna. –––– Ano, jsme moc staří na válku. Ale staří musejí válku zastavit. ()

Šakalík

Popravdě nejslabší western legendárního dua Ford – Wayne, který jsem zatím viděl. Hlavním důvodem budiž za a) absence jakéhokoli smysluplného příběhu, za b) John Wayne jakožto voják před důchodem prostě není to pravé ořechové a HLAVNĚ za c) je to nefalšovaný propagandistický BULLSHIT. Celý film je v podstatě o tom, že Wayne v čele kavalérie pořád někam jede/jde/jede/jde, pak se otočí a jede/jde/jede/jde zase zpátky. Tu a tam zpoza hory vykoukne nějaké to indiánské pírko, ale kromě několika zaprášených honiček se tam v podstatě nic neděje. Místy se to sice snaží být vtipné, což já normálně kvituju s povděkem, ale tady to prostě nějak nefunguje (ta bitka v hospodě mi přišla spíše trapná). Ke konci je děj několikrát násilně natahovaný, což je do očí bijící, a tak když divák konečně spatří to THE END, hlasitě si oddechne. Já obecně Wayna hodně můžu (ostatně mám ho ve své herecké TOP10), ale tady padla kosa na kámen. ()

Arkanoid

„Captain, I ain’t paid for thinking.“ Tu už John Ford priamo hovorí o Custerovi a bitke pri Little Bighorn, nie pod inými, fiktívnymi menami, ako to robil vo filme Fort Apache. John Wayne ako druhý po veliteľovi posádky 6 dní pred odchodom do dôchodku v konfrontácii s vtipným podriadeným preniesol z filmu Fort Apache humor o alkohole. Ku vtipom sa pridávajú hlášky ohľadom rozkazov a pes ležiaci medzi nastúpenými vojakmi, či operácia, kedy operovaný núti ženu piť a spievať s ním. Herci z minulého filmu však nehrajú tie isté postavy, aj keď sú im charakterovo príbuzné. Postavám chýba väčší konflikt, ktorý vo Fort Apache zabezpečoval hrdina Henryho Fondu, ktorý tu chýba aj herecky. Pozornosť sa tak upiera na jedinú hviezdu filmu, Johna Waynea, ktorý tu s podobnou postavou ako vo Fort Apache nemá veľmi čo predvádzať. Vizuál je už vo farbe, ale slabší, akoby bol čiernobiely. Nejako sa do filmu podarilo prepašovať aj početné stádo bizónov, čo je radosť vidieť. Prvý konflikt s Indiánmi vo filme vyzerá nevinne. Veľa kvalitnej akcie tu nie je, opäť je dôraz skôr na život v armáde. Sú aj lepšie westerny. „Watch them words.“ „Watch them grammar!“ –„Never do apologize, it‘s a sign of weakness.“ Jazykové okienko: put in (one's) two cents' worth; Mick. ()

keoma26

Ford vždycky bezvýhradně slouží příběhu, a proto také film tolik slouží jemu - a to je i podstata jeho pověstného štěstí ... ()

Han22

Jediný podstatný western v roce 1949 a jak tu píší ostatní, neoficiální pokračování Fort Apache a část Fordovy kavaleristické trilogie. Dá se říct, že vše stojí na Johnu Waynovi, kterého začínám mít pomalu ale jistě rád. Tady hraje naprosto skvěle postavu zestárlého, moudrého vojáka. Kapitán Brittles má pár dní do penze, v tuto chvíli je ale na misi. Řeší drobné problémy v jednotce, potýká se s indiány, kteří po vítězné bitvě u Little Big Horn vyrazili na válečnou stezku a vše směřuje k velké finální bitvě. Ta ale kupodivu nepřijde, což bylo trošku zklamání. Ale zase se film nezvrhne v bezhlavé vybíjení "zákeřných rudochů", Waynova postava se dokonce pokusí o mírové řešení, což je fajn. Díky tomu se ve filmu zas tak moc nestane, ale nenudil jsem se, jsou tu hezké barvy, naprosto parádní hudební motiv a Wayne to táhne hodně nahoru. Slabší 4* a western roku 1949. ()

farfalla

Americký western, druhý z ´jezdecké trilogie´ spolu s filmy ´Fort Apache´ (1948) a ´Rio Grande´ (1950). Název filmu pochází z vojenské pochodové písničky. Byl to jeden z nejdražších westernů své doby. Natáčel se v Monument Valley. Některé scény vypadají jako obrazy s úžasnými barvami a náladou. Režisér Ford a kameraman Winton Hoch čerpali z díla Frederica Remingtona. Kapitán Nathan Brittles (John Wayne) je jako táta pro své vojáky a také se hodně scén točí kolem jejich vztahů, veselých i vážných. Také proto se chce vyhnout válce s Indiány. Je to další z typických rolí Johna Wayna, ale zase troche jiná svojí náladou. Jeho kapitán má před odchodem z armády, tak je uvolněný, ale pak přichází napětí z nového úkolu, do kterého se mu nechce. Asi přicházím Waynovi na chuť. ()

Mikino00

Kdyby to nerežíroval Ford a nehrál tam Wayne, tak jdu s hodnocením asi ještě dolů. Příběh už téměř vysloužilého kapitána není moc zajímavý, takový typický film pro tu dobu. ()

reich odpad!

Jak správně urazit fanouška westernů? Jednoduše pusťte mu film Měla žlutou stužku z trilogie režiséra Johna Forda. Může obsahovat spoiler: Předně musím ocenit nápad a no řekněme až heroický pokus natočit film z prostředí pevnosti... Bohužel zápletka filmu je tak jednoduchá, že divák má pocit, že scénář k filmu byl napsán během jednoho dne... Kapitán Nathan Brittles v podání nevýrazného Johna Wayna, kterému zbývá pár dnů do penze, dostává poslední úkol, dopravit Olivii Dandrigeovou k dostavníku, který jí má dostat pryč z nebezpečného území plného indiánů... Zní to jako lákadlo na celkem zajímavou a poutavou zápletku... Nevěřte tomu... Wayne se párkrát obrátí s kavalerií v imitované krajině a nakonec se vrátí zpět do pevnosti. Celý film se táhne v divném patriotismu, kdy vlastně film líčí indiány jako ty nejvíce špatné, jako ty burany a ty kteří znají pouze ohnivou vodu. Vylíčení indiánů na konci filmu mě až zarazilo. Říkal jsem si toto nemohou myslet vážně. Obzvlášť John Wayne, neozbrojený hodí šíp do obličeje ozbrojenému indiánovi. Ten film není žádnou oddychovkou, jak někteří píšou v recenzích, jedná se vlastně o cílovou propagandu, kdy indiáni jsou ti špatní a ostatní jsou ti dobří. A celý film končí tím, že Wayne je na hřbitově a pokládá květiny na hrob své ženy... Samozřejmě, že ta samá scéna odstartovala celý film na začátku. Na první pohled, ale naprosto studiová záležitost s nějakými občasnými záběry krajiny a i pár scén v ní, ale naproti tomu máme zde mizerný scénář, herci jsou nevýrazní, nudní a bohužel až moc nafrněný a naivní. Hudba byla neskutečně otravná až přesládlá. Za tak nechutný patriotismus a propagandu dávám naprosto zasloužený odpad... ()

Martensson35

Téměř stejné jako Fort Apache, akorát tady tvůrci už ztráceli soudnost s komickým prvkem. Zvláště rvačka v baru působila dost hloupě a nadbytečně (každý film v té době asi musel mít nalitého ira). Pravda, viděl jsem Wayna brečet (pokud se to tak dá nazvat), takže můžu s klidem umřít a trochu to filmu dodalo drama, bohužel suma sum celý film zabilo několik až příliš kýčovitých či patetických momentů. Trochu to zachraňují dobré dialogy a hudba, takže takový nemastný průměr. ()

bearmeedek

Ačkoliv v barvě, přesto o hodně méně záživné, než režisérův předchozí, černobílý, Fort Apache. Po první, vleklé polovině měla přijít ta zajímavější, ale opět se nic nedělo. Jedině záběry na Monument Valley oznamovaly, že to má být western. Ale v rámci poznávání filmové historie se to dá. ()

ilclassico

Western starého myšlení. Na to, že šlo o drama, jsem se dost nasmál. U Fordových "dramat", nic neobvyklého. "Byl to dobrý voják, za 5 až 6 let mohl se stát desátníkem". V rámci žánru slabé 3. ()

Chema4

Bolo to až moc Americké, patriotské s veľmi nudným a pomalým dejom ktorý mi po celý čas neponúkol nič zaujímave, nudil som sa po celý film a jediné ako také vzrušenie malo prísť v závere ktorého som sa nedočkal. Aspoň že film zachraňuje charizmatický kapitán Nathan Brittles (John Wayne) pre ktorého to je posledná prácička vo svojej vojenskej kariére. Jedna * za film, druhá * za Wayna 50%. ()