Tvár v rose (TV film)

Drama / Válečný

Československo, 1988, 71 min

• jhrasko

Naliehavosť plynúca viac z predlohy a charizmatického basu Karola Machatu než z pohyblivých obrázkov. Príliš didaktické spracovanie Švantnerovej predlohy.(4.9.2010)

Prirodzená herecká kreácia Karola Machatu v roli kňaza v Bohom zabudnutom Vlkolinci, dáva filmu patričnú poetickosť, bohužiaľ s tragickým koncom. Nie je to film o tom, kto sú vo vojne dobrí alebo zlí, skôr je to filozofická sonda do duší ľudí s ich subjektívným a filozofickým sa zamýšľaním, nad pojmom vojny vo všeobecnosti.(2.9.2012)

Na televizní film slušné zpracování, jak techniky, tak hereckými výkony, jen to vciťování se časem začne nudit. Ona ta vesnice přitom ani tak životně udělaná není, postavy jsou jen zastánci vyhraněných postojů, a kněz je skutečně pojat jako moudrý stařeček. Přitom stačilo trochu přitlačit, víc ukázat emoce, postavit to na nich, než na dialozích.(14.9.2011)

Videl som už niekoľko filmov o kňazoch, ktorí padli za obeť a ešte donedávna som netušil, že aj na Slovensku nejaký vznikol. K. Machata je spoľahlivý a presvedčivý herec, ukáže sa aj mladý M. Bahúl, ale Machata je ten na ktorom film stojí. Príbeh sa mi zdal málo naliehavý, chýbal tu nejaký silnejší moment, ktorý by diváka strhol. Keď celý film cítite, že tomu niečo chýba, tak s vami nezamáva ani tragický záver. Na pozretie fajn, ale hodnotenie iba priemerné. 60%.(30.9.2014)

Predlohu som nečítal a film sa mi zdal byť skvelý. Veľmi dobré obsadnie hercov, zaujímavé spracovanie témy vojny len ako pozadia. Celkovo pekne natočené, pekná kamera i hudba. Ukážka klasického slovenského filmu, kde sú postavy a ich charaktery tým najdôležitejším...(29.8.2012)