R.I.P.D. – URNA: Útvar Rozhodně Neživých Agentů

R.I.P.D. – URNA: Útvar rozhodne neživých agentov

Fantasy / Sci-Fi / Akční / Komedie / Krimi

USA, 2013, 96 min

Nenáročná jednorázová podívaná, která Muže v černém mixuje spíše s Hellboyem a místy i Van Helsingem než s tolik zmiňovanými Krotiteli duchů. Úplný průšvih to není, Robert Schwentke umí natočit zběsilé akční scény (kamera neustále v pohybu, ale díkybohu se lacině netřese) i komornější momenty velice poutavě. Například scénou, při níž hlavní hrdina zemře, mi doslova vyrazil dech. Stejně tak funguje příjemně svěže poslouchatelná Beckova hudba. A herci jsou také dobří. Jeff Bridges sice občas na tu pověstnou pilu zatlačí až příliš, ale většinu filmu dokáže být zábavný. Ryan Reynolds je sympaťák. Jenže ten scénář - zase! Nemám rád, když si filmaři řeknou: "Hm, tak máme poměrně originální nápad o mrtvých policajtech, čili zbytek už tak originální být nemusí." Od té doby, co se Nick walker dá k URNĚ, se prakticky nestane nic, co bychom už dříve neviděli. A to nevyužití tak úžasného světa, kde vedle sebe na policejní služebně sedí marlowovští detektivové, britští konstáblové a šerifové z Divokého západu! A vůbec se mi ten svět a myšlenka, že mezi živými běhají mrtví a nemrtví, zdál nějak nepropracovaný a plný otazníků. Ostuda ostudná. Takhle zahodit možnost natočit zábavnou letní pokoukanou. Místo toho sledujeme obyčejný buddy film plný různě kvalitních triků, v němž se donekonečna opakuje (zprvu dobrý) vtip s tím, že smrtelníci vidí Bridgese jako blonďatou krasavici a Reynoldse jako malého Číňana. Čistý průměr, ale nijak zvlášť mi to nevadí.(19.7.2013)

Priemerne zábavná jednohubka s prispatým Raynoldsom a zemiak prežúvajúcim Bridgesom. Námet bol dobrý, policajti pre mŕtvych to znie celkom dobre, ale k čomu je dobrý námet keď scenár je prostý a nezaujímavý ako keby ho písal nejaký notorik z Hornej Malíkovej v pohostinstve 6. cenovej skupiny a po troch poldecákoch borovičky a pol litri okeny. Ale pozerať sa na to dalo, niekedy som dokonca zaznamenal aj náznak humoru, ani akcia nechýbala (aj keď masky a vizualizácia mohli byť lepšie), takže sa to s nudou pekne striedalo. U mňa je to s prižmúrenými očami na slabší priemer. 50/100(7.11.2013)

No že bych z toho nějak uchcácal blahem, to se říct nedá. Za ty prachy to šlo udělat podle mě líp (i podobně ladění první Muži v černém působěj tak nějak mnohem dražšim, výpravnějšim a celkově víc blockbusterovym měřítkem než tohle), dyť všechna ta monstra vypadala strašně lacině, nemluvně při přestřelkách nebo bitkách. Bylo tam pár dobrejch fórků, ale zbytek celkem nuda. Jeff Bridges byl dobrej (mluví jak kdyby měl permanentně v držce nasráno, ale přišlo mi to celkem vtipný a hodilo se to k němu), Ryan Reynolds normální a celkem překvapila i Mary-Louise Parker. Víckrát už to ale neuvidim. 50%(27.8.2013)

Neškodná, ľahko stráviteľná jednohubka. Reynolds je mdlý ako vždy, Bridges recykluje a scenár je zlepenec všetkého možného. Tempo je však svižné, sem-tam sa urodí dobrý nápad či vtipná dialógová výmena a Schwentkeho réžia, nech je akokoľvek neoriginálna, mi pripadá sústredená, dynamická a prehľadná.(29.8.2013)

• Tom Hardy

Po výborné oddechovce RED Schwentke bohužel dokazuje, že šlo spíš o souhru šťastných náhod než formující se novou jistotu komediálního žánru. Z RIPD je hrozně cítit, že vlastně nikdo (vyjma výborně suché Mary-Louise Parker) nemá cit pro timing, takže se buď ve velkém přehrává (Bridges), podhrává (Reynolds), nebo se herci pitvoří jak v nějaké disneyovce (Bacon). Nápad mixnout Krotitele duchů s Dead Like Me a Muži v černém není marný, ale problém je, že tvůrci de facto nepřidali nic vlastního. Vzali, co fungovalo jinde, neumětelsky to splácali a tím to hasne. Škoda. Mohla to být pecka. Takhle je to (navzdory střídmé stopáži) natahovaná nuda, kde byste opravdu dobré vtipy spočítali na prstech jedné ruky. 30%.(17.7.2013)

• - Do role Roye (Jeff Bridges) byl původně obsazen Zach Galifianakis. Z natáčení ale odstoupil z důvodu účasti na dalších projektech. (oje)

• - Roy Pulsipher (Jeff Bridges) řídí automobil Chevrolet Caprice r. v. 1987, Hayes (Kevin Bacon) jezdí s Dodgem Challenger. (Lumberjack)

• - Pracovným označením snímky boli názvy Rest in Peace Department alebo Ghost Agent: R.I.P.D.. (MikaelSVK)