Zdá se, že Roger Brown má všechno, co si člověk může přát. Je nejúspěšnějším lovcem hlav (vyhledávačem talentů) v Norsku, za manželku má překrásnou galeristku a vlastní úchvatný dům. Zároveň si ale žije nad poměry a potají krade umělecká díla. Na slavnostním otevření galerie mu žena představí muže jménem Clas Greve. Nejen že je Greve ideálním kandidátem na pozici, o kterou Roger usiluje, je i majitelem Rubensova Lovu na kance, jednoho z nejžádanějších obrazů v historii moderního umění. Roger vycítí příležitost stát se finančně nezávislým a začne plánovat svou vůbec největší krádež. Brzy ovšem narazí na problém a tentokrát to nejsou peníze, které by ho mohly poslat ke dnu... (oficiální text distributora)

Acrobat

Miestami som si pripadal ako v satire, potom ako v dráme, potom ako v Dannyho dvanáctke čo sa týka zvratov a nakoniec som si povedal, že to je jedno. Najlepšia rada pre tento film je nedávať si predsavzatia a vnímať film tak ako ide. On totižto vie Morten čo robí, a vašou úlohou má byť: nechať sa viesť. Viesť sa filmom, ktorý je azda oslavou náhody, šťastia, osudu takého beťára, ktorým je život sám. Nórska chuťovka v minimalistickom šate s ódou na slovko „povesť“. (videné 06.02.2020, BDrip) ()

junxi91

Seveřani opět nezklamali tímto napínavým a akčním thrillerem, plným neočekávaných zvratů. Hlavní hrdina, Roger Brown, mi byl ze začátku dost nesympatický svým vzhledem (připomíná Kozuba) a také chováním, ale v průběhu filmu jsem mu začínal postupně fandit. Roger Brown nejúspěšnější norský „lovec hlav“, který podporuje svůj okázalý životní styl tím, že krade obrazy od svých klientů; jeho partner Ove pracuje ve sledovací společnosti a deaktivuje zabezpečení v domech oloupených, což Rogerovi umožňuje zručně vyměnit pravý obraz za padělek. Roger je však nevěrník a má milenku Lotte. Ta jej pozve na večeři, Roger to však odmítne a ukončí jejich vztah. Rogerova manželka a majitelka umělecké galerie, vysoká vyhublá blondýnka Diana, ho seznámí s alfa-samcem Clasem Grevem, bývalým ředitelem společnosti HOTE, která se zabývá technologiemi GPS. Roger, který v současné době hledá někoho na místo nového generálního ředitele konkurenční firmy Pathfinder, uznává, že Clas může být vhodným kandidátem. Diana prozradí, že ji Clas požádal, aby potvrdila pravost ztraceného (nacisty ukradeného) Rubensova obrazu, který Clas zdědil a který má hodnotu několika milionů norských korun. Roger přesvědčí Clase, aby se s ním sešel na obědě a aby prodiskutovali spolupráci. Zde Roger ke své nelibosti zjistí, že Clas býval členem speciální jednotky TRACK, která se specializovala na sledování lidí, a také, že je vítězem evropského vojenského pětiboje. Také se dozví, že Clas pomohl HOTE vyvinout nanotechnologický GPS sledovací gel, který je obtížné odstranit. Navzdory svým obavám se Roger setká s Ovem, aby probrali podrobnosti o krádeži Rubensova obrazu. Nechtěnou společnost jim dělá Oveho ruská kurva Nataša. Rogerovi se podaří vyměnit obraz v Clasově domě, ale během odchodu se při pohledu na hrající si děti zasekne u okna, zavolá Diane a objeví její vyzvánějící mobil vedle Clasovy postele, což naznačuje, že ti dva mají milostný poměr kvůli Rogerovu zdráhání se mít s Dianou děti. Roger chce odvetu, a tak lehkomyslně informuje Clase, že společnost spíše hledá někoho jiného, ​​kdo by místo obsadil. Druhý den ráno Roger najde Oveho ve svém autě, zjevně mrtvého. Podle všeho jej usmrtila injekční stříkačka s jedem zapuštěná do autosedačky. Roger se rozhodne Oveho odvézt a hodit do jezera, Ove se ovšem probere, protože nedostal plnou dávku jedu. Roger odveze Ovea do jeho chaty, ukládá ho do postele a ignoruje jeho požadavky na lékařskou pomoc, protože nechce, aby do toho byla zapojena policie. Ove v reakci na to vytáhne zbraň, což způsobí přestřelku, při které Roger omylem zabije Ovea. Clas najde Rogera u Oveho v chatě a Rogerovi se podaří jen těsně mu uniknout. Poté, co si uvědomí, že Clas na něj možná použil GPS gelovou technologii HOTE, zamění Roger své auto za Oveovo a hodí své oblečení do jezera, převlékne se do Oveho náhradní uniformy a prchá na farmu, kde Ove býval. Přesto Clas Rogera opět vystopuje. Clas dorazí na farmu se svým psem a zavraždí farmáře, ale Roger se jim schová v kadibudce, a protože nemá nazbyt, potopí se do jejího obsahu – pěkně nechutná hovnařská scéna. Při pokusu o útěk pomocí traktoru je Roger napaden Clasovým psem, kterého zabije nabodnutím na vidlice traktoru. Roger, který věří, že ho Clas stále pronásleduje, zpanikaří a spadne z traktoru, ale pronásledovatelem je naštěstí cizinec, který chce Rogerovi pomoci. Když se Roger probudí v nemocnici, zjistí, že policie si myslí, že je Ove, a zatkne ho za farmářovu vraždu, když se pokusí o útěk. Při cestě na stanici se policisté pokusí zastavit a zablokovat nákladní auto, které bylo nahlášeno jako odcizené. Roger si uvědomí, že ten náklaďák řídí Clas, a že Diana Clasovi možná pomohla tím, že mu vetřela gel GPS do vlasů. Když se Clas blíží, důstojníci ignorují Rogerovy protesty a dojde k pořádnému nárazu, po kterém policejní kára sletí ze skály. Roger si hraje na mrtvého, dokud Clas neodejde, oholí si hlavu a schová vlasy na těle zesnulého důstojníka, a poté své oblečení navleče na detektivovo mrtvé tělo, aby předstíral svou smrt. Roger se obrátí na Lotte ohledně pomoc, ale bohužel zjistí, že Lotte pracuje pro Clase. Clas, který je stále tajně zaměstnán v HOTE, plánoval využít Rogera, aby získal práci v Pathfinder a ukradl jejich tajné technologie. Lotte přiznává, že vložila GPS gel do Rogerových vlasů, čímž zbavila Dianu viny, a že navrhnula večeři, aby ho mohla představit Clasovi. Tento plán ale nevyšel, protože Roger ukončil jejich románek, a tak Clas vymyslel příběh Rubensově obrazu, aby se s Rogerem seznámil prostřednictvím Diany. Roger je chvíli nepozorný a Lotte na něj zaútočí nožem, což způsobí, že ji Roger v sebeobraně zastřelí. Roger se vrací domů a vše přizná Dianě, která se omlouvá za románek s Clasem. Druhý den ráno jde Roger do márnice, aby získal zbývající důkazy, které ho spojují s vraždami (své ostříhané vlasy), zatímco Diana kontaktuje Clase, aby údajně obnovila jejich poměr. Při odstraňování důkazů z Oveovy kabiny je Roger opět nalezen Clasem, kterému se podařilo sledovat GPS gel v ostříhaných vlasech z márnice. Clas se raduje, že se k němu Diana vrátila, a pokouší se Rogera zastřelit, ale pistole mu selže. Roger smrtelně zraní Clase skrytou zbraní a vysvětlí, že Diana obnovila jejich poměr pouze proto, aby mohla Clasovu zbraň nabít slepými náboji. Oveho domovní bezpečnostní kamera zaznamenává, že Clas byl zapojen do přestřelky, ale Roger není vidět, protože leží na posteli vedle mrtvého Oveho, a tam kamera nedohlédne. Záběry v kombinaci s důkazy zfalšovanými Rogerem naznačují, že Ove a Clas byli zloději umění, kteří po sporu zabili farmáře, Lotte, a nakonec i jeden druhého. Policie, včetně hvězdného detektiva Brede Sperre, ignoruje drobné nesrovnalosti (Oveho byl zabit o několik dní dříve, než naznačují videozáznamy), protože Brede ví, že ponechání případu jako nevyřešeného by poškodilo jeho rostoucí reputaci. Později jsou Roger a viditelně těhotná Diana ukázáni, jak prodávají svůj dům a Roger se vrací do práce a dává místo ředitele firmy Pathfinder klientovi, kterého odmítl a okradl na začátku filmu. Takže vše skončí šťastně, manželé spolu zůstanou, čekají dítě, a na Rogerovy neplechy se díky jeho vynalézavosti a odvaze nepřijde. Sice si to odsral nevinný Ove, a Roger jej odmítnul zavést do nemocnice, ale když se kácí les, tak lítají třísky. () (méně) (více)

Nix

Moc mne to nenadchlo. Čekal jsem i trochu něco jinýho, ale první část měla lepší atmosféru než ta druhá. Ale bylo to takové nemastné neslané, tenhle tip thrilleru mi moc neříká. ()

gemi

Ze startu seriózní krimi, která se v polovině zlomí skoro v sebeparodii. Většinu času člověk moc nechápe, co se tam děje, ale nakonec to všechno secvakne dohromady. Povedená záležitost. (Druhé zhlédnutí, první 15. 9. 2017) ()

deric

Dlouhá severská noc a zima se promítají do tvorby depresivních thrillerů, které patří mezi špičku ve své kategorii. Zamindrákovaný týpek, který si hojí svůj Napoleonovský komplex koupí velkého baráku na který nemá, rozjíždí příběh ze života plného krádeží obrazů, sraček, přestřelek, psů nabodnutých na traktoru a dalších šíleností. Takže vás nakonec vlastně potěší, že to vůbec někdo přežil. Norové jsou úchylové. Dal bych si ještě. ()

papri

Krásná,syrová,brutální a severská kriminálka. Hlavní hrdina na začátku budil dojem značně nesypatického charakteru,jenž se v průběhu filmu značně změní..a vy mu v tom přerodu budete fandit. Místama nervydrásajicí ( scéna v autě) a až naturálního zobrazování nasíli ( který nepůsobí vubec rušivě ) jízda která vás strhne hned pár minut po začátku. Vřele doporučuji, spolu s Driverem je nejlepší a nejadrenalinovější film který jsem letos viděl. ()

Indyi

Váhal jsem mezi 3* a 4*. Po slibném rozjezdu film ztráci dech, konec je předvídatelný a herecké výkony nejsou úplně top. Celkově vzato zajímavý thriller, který stojí za vidění, ale žádná velká sláva to není. ()

.killer.

Poměrně povedený thriller s prvky černého humoru, který díky své stopáži nestíhá nudit. Krom toho do sebe všechno perfektně zapadá a divák nemusí usilovně přemýšlet o každém detailu - všechno je jasné, čisté, bez nejasností, prostě radost pohledět. Filmovou předlohu jsem nečetl, ale podle lidí co měli tu čest, tak jí prý film poměrně dobře kopíruje. Já jsem se bavil. ()

Mijagi

Nora natočil Nor, 100 minut 100% chladné severské psychologické i vizuální atmosféry, skvělá literární předloha, výborně zvládnutá režie do maximálního napětí vygradovaných scén, z nichž mnoho by mohlo být bez řečí zapsáno mezi kultovní. Jednu hvězdu však musím ubrat za absenci kladných postav (v celém filmu nebyla ani jedna, jež by se dala s jistotou označit za „klaďase) a psychika hlavní postavy Rogera Browna (v podání norského herce Aksela Hennieho) mi přišla částečně nepřesvědčivá. Jeden z tvůrců – spisovatel Jo Nesbo (nevím, nečetl jsem) nebo režisér Morten Tyldum – jí po této stránce málo vykreslil a možná právě proto jsem měl při sledování nepříjemný pocit z toho, že někomu, jímž jsem v první části filmu pro jeho ubohost absolutně opovrhoval, v druhé části vnitřně fandím. P.S. – Jestli rádi hrajete „na schovávanou“, tak v polovině filmu najdete i výborný nápad, jak se pomocí kartónové trubičky z toaletního papíru schovat tak, že vás nikdo nenajde – jen pro otrlé:-) ()

dj_kure

Nebudu lhát, Norština mi pěkně lezla krkem a chvílemi se mi na film nekoukalo moc dobře, ale navzdory tomu jsem byl hodně překvapen. Fakt skvělé tempo vás donutí se zamyslet nad tou hatmatilkou jen párkrát, naštěstí. S hereckými výkony jsem byl taky spokojenej, ale popravdě se už těším na nějakou sračku, teď jsem měl dlouho šťastnou ruku a už by to chtělo odlehčit :)). 80% ()

DonTommy

Co se týká tělesné výšky tak jsem na tom na centimetr stejně jako hlevní (anti) hrdina Roger. Dosud jsem měl za to ,že jsem se s tím úspěšně smířil aniž by při tom někdo zemřel, ale uvidíme co přinesou dny příští :-) každopádně adaptace skandinávské detektivky která mi narozdíl od potetovaný holky padla do noty. Perfektní mix humoru a brutálního thrilleru kde do poslední chvíle nejste jistí kdo koho přechcává a kdo z toho vyjde jako vítěz. Ukočírovat ve filmu nevyzpitatelný děj předlohy asi nebyl lehký úkol, Tyldum to ale zvládl skvěle. Navíc si vybral perfektní herce a stopáž udržel na rozumné míře, takže film nikdy neztratí dech a nezanudí. Velmi taky oceňuji že násilí, o které ve filmu není nouze, není samoúčelné a slouží vždy příběhu. FIlm který si rozhodně zapamatuji a který se nebudu bát dát si znova. Ps.: SPOILER Výsledek filmu, kdy se ukáže že ve skutečnosti 168 cm vysoký chlapík přechcal GPS modeloidního supermanažera/lovce lidí ze speciálních jednotek, byl pro mě katarzí ze které jsem se usmíval od ucha k uchu. Asi jsem se s tou svoji výškou pořád úplně nesmířil :-D KONEC SPOILERU ()

LetztesBiest

Když jsem se o tomto počinu dověděl od kamaráda z Brna, který na něm byl v kině, tak mě anotace a jeho nadšení zaujaly natolik, že bych do kina zašlel taky - kdyby ovšem bylo kam. Kina v mém okolí tento film bohužel ignorovala, takže jsem musel zabrouzdat ve vodách internetu a po zhlédnutí jsem se jen utvrdil v tom, že ta návštěva kina by za to stála. Hlavní hrdina není zrovna výkvětem všech ctností, ale potom, co události naberou spád a Roger ani divák pořádně netuší co se děje, mu člověk začne tak nějak fandit - obzvláště, když ho touha přežít dovádí k opravdu zoufalým činům. Film je napínavý, nenudí a fanoušky Game of Thrones jistě potěší Nikolaj Coster-Waldau, kterého jsem si poprvé všiml právě tady a později jsem u GoT musel nějakou chvíli přemýšlet, odkud toho zatraceného Jamieho Lannistera znám. Btw.: jsem jediný, komu ten majitel chaty nápadně připomínal Spocka? ()

Murdock

Opravdu neotřelej a zábavnej film, některý scény černohumorný přesně podle mýho gusta (pes a traktor :)), navíc to člověka neunudí po půlhodině jak je u podobnejch žánrovek zvykem. Jen ten hlavní hrdina mohl bejt vizuálně aspoň o fous sympatičtější, takhle jsem mu ty útrapy fakt od srdce přál :) ()

Maniik88

Skvelý film. Kto ho natočil? Nóri? Fakt? Áno. Fakt som sa pobavil, svižne natočené, zamotané, aj vtipné, aj o dušu. Potrebujete trochu silnejší žalúdok na pár scén, ale stálo to za to. Takéto niečo sa len tak nevidí a som rád, že vznikol ďalší super film mimo Hollywoodu. Ten koniec bol ale moc naivnučký a samozrejme mal nejaké tie logické diery, ale tomuto filmu sa to dá prepáčiť. ()

Zombiepod

Je síce pravda, že od nórskej produkcie a adaptácie svetového bestselleru (ktorý som mimochodom nečítal), som čakal niečo ešte strhujúcejšie a ústrednou zápletkou zaujímavejšie. Napriek tomu sa stále jedná o úžasný drsný triler so studenou severskou atmosférou, aký by nedokázala hollywoodska produkcia vypľuť ani za sto rokov. Výborne zvládnuté budovanie atmosféry a zvratov, ktoré možno nie sú úplne originálne, no predovšetkým záver je tým, čím sa film stáva absolútne unikátnym. A navyše, Nesbo môže byť na Tylduma a Hennieho hrdý. ()

vozralec

Příjemné norské překvapení s dobře stavěným příběhem. Pes napíchnutý na traktůrku, který je řízen hovnami pomatlaným hlavním představitelem filmu. ()

JackDullBoy

Hlavný hrdina je primitív, egoista a obyčajný tuctový zlodejíček ale aj takí ako on sa ihneď spamätajú keď zistia, že nemajú situáciu pod kontrolou. Chuť žiť a prežiť mu veru nechýba a štastíčko či logiku popierajúce príhody sú mu veľkou oporou avšak keď sa divák nad tým celým nejak hĺbkovo nezamýšľa, je to svojim spôsobom veľmi kvalitná popcornovka. ()

Jamie Lannister a kalifornské gangy

01.05.2014

Rockův Herkules verbuje krvelačnou družinu

Rockův Herkules verbuje krvelačnou družinu

23.02.2013

Dwayne Johnson nedávno tvrdil, že jako dítě měl rád italské „sword and sandals“ eposy s kulturistou Stevem Reevesem a snil o tom, že si jednou taktéž zahraje Herkula (nebo Hérakla, chcete-li).… (více)

ČSFD.cz - 30 nejlepších filmů roku 2011

ČSFD.cz - 30 nejlepších filmů roku 2011