USA, začátek 50. let. Vojáci po návratu z fronty bojují se svými poválečnými traumaty a snaží se začlenit do běžného života. Jedním z nich je i Freddie Quell (Joaquin Phoenix), který se marně pokouší notnými dávkami vlastnoručně namíchaného alkoholu ovládnout svoje běsy. S každým nervovým výbuchem se propadá stále níž a postupně se stává bezprizorním psancem. Shodou náhod se setkává s charismatickým Lancasterem Doddem (Philip Seymour Hoffman), který je právě se svou oddanou ženou (Amy Adams) a skupinou svých věrných příznivců na cestě do New Yorku, kde hodlá světu představit své nové učení. Lancaster Dodd, svým okolím nazývaný „Mistr“, je Freddieho živelností fascinován a ujímá se jeho „léčby“ podle vlastní teorie, která se má již brzy stát impozantní vírou. Mezi oběma muži vzniká velmi silné a neobyčejné pouto. (oficiální text distributora)

Jacques1

Začátek slibný, pak už jen nuda, nuda, nuda, ale je možné, že za to může půlnoční projekce filmu, kdy jsem po Vesmírné odysee 2010 a Návratu Jediho nebyl zcela naladěn na drama podobného ražení, jehož kvality jsou zjevné, ale nepodařilo se mi je řádně vychutnat. ()

Gromit

Mistr není špatný film, ale přesto se nedokážu ubránit pocitu značného zklamání. Nemá ani zdaleka tak ostré hrany jako předchozí Andersonův počin Až na krev a všechny ty slibně nakousnuté motivy nakonec tak nějak vyšumí a nezbude po nich vůbec nic. Ani herecký výkon Joaquina Phoenixe mi nepřišel kdovíjak úžasný, to už se mi mnohem víc líbil Philip Seymour Hoffman v roli titulního "mistra". Přesto jsem rád, že jsem Mistra viděl a nemohu vyloučit, že se k němu v budoucnu ještě někdy vrátím. ()

Mahowny

Dostal jsem spoustu myšlenek a pocitů. Zpracování bude trvat a rozhodně si vyžádá druhou projekci. To mi ale nevadí, naopak to cením. Herecké výkony jsou perfektní, ceny jsou zasloužené. Phoenixe už z hlavy nedostanu, hrál jako bůh. ()

J.e.r.e.c

Uff, to je tedy dílo. PTA je podivný režisér, zatímco většina ostatních postupuje od undergroundu a nezávislým dojmem působící produkce směrem k masám, on nasadil opačnou trajektorii. Po divácky vděčných snímcích jako Magnolia nebo Boogie Nights přišel s nekompromisním a ne bůhvíjak atraktivním There Will Be Blood, a teď tohle ... Master je film, na který se nedívá snadno. Je ovšem radost sledovat, co předvádějí Phoenix a Hoffman, to je esence herectví, dokonalé vžití se do postav. Ale s obsahem je to … ne snad slabší, téma je nosné víc, než dost, ale zpracované tak, že nejde ani trochu naproti (mojemu) diváckému očekávání. Je tu spousta motivů, které by stály za samostatnou studii či film: osobnost alkoholika, psychologie v rámci sevřené komunity/sekty, manipulace, sexualita, poválečné trauma. Anderson to smíchal dohromady a vytvořil směs neexplozivní povahy, chybí tu zásadní předěly, vrcholy, pády, vypjaté okamžiky. Zároveň mám ale tušení, že něčím takovým může být každá scéna, každý záběr, pokud budete mít to štěstí a na film se napojíte, což se v mém případě podařilo tak napůl. Každopádně snímek, který je velmi jiný, než ty ostatní. Bez hodnocení. ()

papadoce

Pičovina s dokonalým Žakvinom a viac ako dobrým Filipom a Ejmy. Že sa jedná o pičovinu pochopíte v prvých desiatich minútach a je len na vás či to dopozeráte. Ja som dopozeral. Ale verím, že keď nebudem vynechávať psychofarmaká, tak sa z toho časom dostanem. Iba žeby nie. Stena, zasraná stena, vyjebaná drevená stena, kurvaaaaaa. ()

Clark_Kent

Co je na Mistrovi nejcennější, určitě herecký výkony Phoenixe a Hoffmana. Scientologové měli s premiérou problémy. Poměrně podivná atmosféra, ale dalo se to. ()

Terminer

Film k němuž se těžko zaujímá jasné stanovisko. Fascinace Andersonovou pevnou režií a lahůdkovými kamerovými záběry vs neschopnost naladit se na dost psycho téma a emočně odměřený styl vyprávění. Ale díky hereckým výkonům ústřední dvojice Phoenix/Hoffman se nakonec přikláním k lepšímu hodnocení. 3,5* ()

Neklan006

pasáže o scientologii jsou naprosto úžasné - 100% realistické. pasáže zabývající se pouze Joaquinem Phoenixem už tak dobré nejsou.... škoda ()

Kellerman

Tím Mistrem v názvu filmu je ve skutečnosti P.T. Anderson, který ustál další mimořádnou filmařskou výzvu a předkládá nám artovou rekonstrukci jednoho problematického charakteru, ovlivňovaného mnoha okolnostmi a především jednou silnou osobností. Po pěti letech od Až na krev jsem se opět rochnil v naprosté preciznosti materiálu, bezchybné práci s dávkováním jednotlivých scén i informací o postavách a především v neskutečně sebejistém tvůrčím provedení daného tématu. Fenomenální herci s Phoenixem v čele jsou samozřejmostí. ()

Asdas

Nebavme sa o posolstve filmu , ktoré si každý môže vysvetliť po svojom ale o poctivom remesle , veľkom herectve , výprave, strihu a znepokojivej hudbe, určite to nie je pre každého, ale podobné filmy uzrieť v sálach multiplexov je v dnešnej dobe takmer zázrak. ()

MyrnaAlec

Parádní ztvárnění opilce a sexuálního loudila Joaquinem Phoenixem. I s kalhotami vytaženými proklatě vysoko je nepředvídatelné a agresivní zvíře, které by tak rád zkrotil Mistr P.S.Hoffman /zde ve fyzicky nejméně odpudivé roli své kariéry/. To se mu nepovede, protože Freddie nad tím nijak nepřemýšlí, prostě to bere tak, jak to je, ať už to je fakt ztráty milované Doris nebo vyhazov z obchoďáku. Prostě nikam nezapadá a kromě svého dryáku z ředidla a kdoví čeho ani nic nepotřebuje. Manipulace přežívá a odchází středem. ()

Califf

Těžký film, který svým vyzněním zůstal, kdesi na půl cesty, upřímně jsem čekal od PTA víc, než „jen“ precizní režii, dokonalý vizuál a skvěle vedené herce. ()

belasis

If you figure out a way to live without a master, any master, be sure to let the rest of us know, for you would be the first in the history of the world. ()

GoustDog

Přestože tento film pokládám za jedno z nejvýjimečnějších děl posledních let - kvůli fantastickým hereckým výkonům, dialogům, nevypočítavému scénáři a parádně atmosféru dokreslující hudbě - příčilo se mi udělit mu plné hodnocení. Chyběl mi na konci vyprávění jakýsi dovětek, pořádné zakončení, díky kterému udeří hřebík na hlavičku. Nestalo se tak a já byl zklamán. Až chvíli po tomto rozčarování jsem si uvědomil, že jsem skutečně zhýčkaný a že by tomuto snímku takový konec absolutně neslušel, a že se mi tak moc líbil přece kvůli své "schizofrenní osobitosti". Jakkoliv mainstreamový konec by to totiž zabil. Jestli pánové Phoenix a Hoffman nevyhrají letos Oscara, ať si mě ta rada nepřeje. ()

Ikedar

Naposledy, co jsi tak dobře vzpomínám, to byl Lars von Trier a jeho Melancholie, která mě přinutila tak razantně přemýšlet, jako Andersonuv The Master. Tohle není film pro každého. Vyprávění příběhu je na rozdíl od předešlých Andersonových filmů spíš hlavně přes mise-en-scénu a symboliku. Film se především opírá o poetiku obrazu, čím vzniká mnoho prostoru pro divákovu subjektivní interpretaci toho, co právě děje na plátně. Podobně jako u Hanekeho filmů, myšlenku je nutné z filmu vytáhnout, nežli aby nám ji tvůrce sám házel do očí. To však pravděpodobné taky znamená, že divák se může leckdy cítit poněkud ztracen, a tím pádem projít celým filmem takřečeně "po slepu", bez jakéhokoliv pobavení. I tak však zůstává The Master uměleckým zážitkem, který poetickým ponětím své tématiky nutí diváka aktivně myslet,a to i po závěrečných titulcích filmu. ()

Plastík

Tak co jen dodat? To šlo mimo mě. Do koukal jsem se a nic jsem nepochopil. Ani za mák. Píšu to jako svůj názor, snad to někomu pomůže, že se nebude cítit jako debil, protože to nechápe. ()

gicous

Impozantně zahrané drama o lidech, jenž touží po někom, kdo by jim dal smysl života a směr, kterým na své cestě postupovat. Mistr je pro běžného diváka jen těžko stravitelný film, který nevyjadřuje nic nového ani převratného. Není přiběhově propracovaný jako Magnolia ani hluboce znepokojivý jako Až na krev. Je to pomalu plynoucí dílo, které popisuje vnitřní plytkost všech podobných sekt, které stojí na nesmyslných základech opirájící se o slepé následovníky, jenž dychtí po někom, koho následovat. Bohužel nejméně divacký film P.T.Andersona. ()

Solverino

Jedna hvězda za fantastickej výkon J.Phoenixe. Už dlouho jsem neviděl hrát mentála s takovým nasazením. Možná snad akorát "Láská v hrobě" tam hrály oba "hrdinové" mentály ještě líp! Přiznám se sebekriticky, že jsem vydržel 30min a pak jsem zbaběle utekl. Snad to na mě nezanechá trvalé následky. Že bych si šel něco vypálit ze zelí a toluenu? Ňamy ňam. ()

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

05.04.2013

P. T. Anderson chystá detektivku

P. T. Anderson chystá detektivku

02.01.2013

Jeho Mistr figuruje ve většině výčtů nejlepších filmů roku a pravděpodobně se objeví i v oscarových nominacích. Jeden z nejosobitějších tvůrců v současném Hollywoodu už se ale naplno věnuje dalšímu… (více)