Kon-Tiki

• Velká Británie Kon-Tiki (více)

Nor Thor Heyerdahl a jeho Kon-Tiki, světoznámý příběh nebezpečné plavby v roce 1947 do Polynésie. Film vypráví o přípravě cesty, ale hlavně se koncentruje na plavbu samou, na neuvěřitelné dobrodružství, které ovlivnilo historii a změnilo názor na skutečné osídlování Polynesie. Film zatupoval Norsko na řadě festivalů.
(Film+)

DavidS.

Thor a jeho blonďatá posádka byli kandidáti na Darwinovu cenu...Minimum faktografie, oslava optimismu a vůle, důraz na emoce a nádherné záběry modrého moře i života těsně po hladinou... ()

charlie_ando

Poutavý film o pozoruhodných životních osudech jedno z nejslavnějších Norů. Renesančního člověka mnoha profesí, ale hlavně dobrodruha Thora Heyerdahla. Divák sleduje zarputilý boj muže s otevřenou myslí obhajující své revoluční myšlenky proti konzervativním vědeckým a literárním strukturám, které ho dohnali až k uskutečnění životního dobrodružství. Hrdý muž všem navzdory poskládá svou šestičlennou skupinu a 28. dubna 1947 se vydá na zdánlivě křehkém plavidlu na svou dramatickou bláznivou výpravu na vlny Tichého oceánu. Mecenášem se mu překvapivě nakonec stane U.S. Navy. Vyprávění nechybí napětí ani krása nekonečné mořské hladiny klidné i rozbouřené. Během fantastické scény s Žralokem obrovským mi doslova zamrazilo. Za nádhernými záběry života pod mořskou hladinou, ale i nad ní stojí kameraman Geir Hartly Andreassen. Postupem času se balzový vor mění ve slušnou ponorku a tak jsme svědky vypjatých a hlavně kvalitních hereckých výkonů. Dvojice režisérů Joachim Rønning a Espen Sandberghutna nám zprostředkovává hutnou atmosféru 101 dní dlouhé plavby. Film je poctou jejich odvaze a bláznovství, kdy jen jediný člen výpravy rozuměl plavbě na moři. Podmanivě natočený příběh o lidské vůli a touze po objevování, který napsal sám život. ()

Loki_Six

"Tohle sme kdysi dávno byli my. Takhle sme začínali. Jako organizmy ve vodě. Ale od té doby to šlo s námi dost do háje." ()

klúčik

Výborný film. Dostala ma tá atmosféra na plti. Keď si predstavím, že takto vydržali 101 dní, tak im treba priznať veľkú úctu. A to vôbec nevedeli, ako sa to skončí ??? Filmu dávam 80%. ()

showxman

Fantastická pocta jednomu nebojácnému dobrodruhu a jeho smělým ideálům a teoriím. Smekám klobouk i paruku, film se mi líbil moc, ale plné hodnocení udělit nemůžu. Chyběl mi detailnější popis účastníků expedice, lehký náčrt toho co se mělo odehrávat po oné slavné výpravě a taky pár technických detailů, jako třeba, když papoušek skončil v útrobách žraloka asi za pikosekundu, kdežto vzápětí se v moři ocitnuvší člověk se tam plácal ještě dlouho potom. Výjímečně bych se v tomto případě nebránil ani delší stopáži. "Proč sypeš těm žralokům rajskou polévku? -To není polévka, ale repelent proti žralokům. -Ne není. Tak kde je teda ten repelent? -Asi jsme ho včera snědli." ()

Hanys_

Tyhle dobrodružné snímky založené na bláznivých myšlenkách (dokážeme to, co Tiki před 1500 lety a použijeme k tomu vor ze stejných materiálů) asi nikdy neomrzí. Zvlášť když se skloubí zajímavý příběh se zručnými tvůrci, protože v rámci rozpočtu bych řekl, že jsme dostali hodně muziky za minimum peněz. Uvidíme co Joachim a Espen provedou z pátými Piráty. 7.5/10 ()

SpaceOdyseus

Jde o velmi atraktivni tema, ale dostali jsme nudny film se strasne nesympatickym a otravnym hlavnim predstavitelem/hrdinou a hezkymi obrazky. Bohuzel se zadne dobrodruzne drama clovek vs. priroda nekona, kona se nekonfliktni rodinna podivana, kde se neustale produciruje sest polonahych chlapku. ()

kolemjdouc

Filmaři pouze a jen těžili z citlivého tématu bez toho aby se snažili aspoň o malý dokumentární přínos díla.Nejzajímavější byl konec kdy byly popsány osudy jednotlivých členů plavby.Jak skončily jejich životy.Jinak dlouhé záběry na obličeje herců kdy si divák mohl lehce povšimnout umělých vousů některých aktérů.Kniha byla zajímavější a poučnější..U mě z filmu rozpaky ()

peetriss

Filmový vánek ze severu přivál další líbivou a podmanivou podívanou. Kon-Tiki je poctou největší ikoně norského mořeplavectví minulého století - Thoru Heyerdahlovi, která je skvělá, působivá, poučná i dobrodružná v tom nejlepším smyslu slova. Navíc je výborně řemeslně natočená i naprosto skvěle obsazená. Myslím, že Heyerdahl si lepší filmovou poctu in memoriam nemohl přát. Je osobitá a krásná. ()

dormouse

Při dosahování nezapomenutelných výsledků je nejdůležitější odhodlání, teprve na druhém místě jsou vědomosti. Je neuvěřitelné, že cesta na balzovém voru proběhla poměrně klidně a že Heyerdahlova tvrdohlavost a zarputilost nezkrátila jeho úžasný život předčasně. ()

Piri

Veda je rovnako pokrytecká, dogmatická a úzkoprsá ako čokoľvek iné, pretože všetko tvoria ľudia. Tá istá veda tvrdila, že Zem je rovná a je stredom vesmíru. Vždy prišiel jeden odvážlivec a chcel presvedčiť o pravde ostatných. Presne ako v tomto prípade. My si myslíme, ako sme moderní, neomylní a svojich predkov považuje za primitívov. Neviem kto je väčší primitív, či my alebo oni. My s dnešnou modernou technológiou nevieme mnohé veci z minulosti ani napodobniť. Tiež objavujeme dávno objavené. Takisto dávni moreplavci nepotrebovali vyspelé lode, aby dosiahli svoj cieľ. Tiki mal iba vor, Vikingovia, keď doplávali do Ameriky, mali už lode, napriek tomu tiež nik neveril, že tam doplávali, takže veda je viera? Film je natočený dosť vierohodne s kvalitnou výpravou a hercami. Až na tú somarinu s 13. vlnou, Žralokom veľrybím, ktorý vytryskuje vodu, je gigantický a krvilačnými žralokmi je to kvalitný filmový čin. Mám rád tieto dobrodružné filmy z 50. rokov a skorších. ()

vander19

Niektorí cestovatelia sú známejší a o iných takmer nič nevieme. Presne takýmto prípadom cestovateľa a dobrodruha, o ktorom som počul prvý krát bol Thor Heyerdahl. Len tak som preskakoval tento film a očarili ma jeho zábery. Krásne zábery hlavne na žraloka obrovského. Tak si vravím dobrodružný príbeh a ešte ku tomu vychádzajúci zo skutočných udalostí??? To predsa nemôže byť zlá vecička. Moje nadšenie podporila aj láska ku škandinávskej kinematografií. Ale, keď som sa dopočul (vďaka filmu) o čo sa chce Thor a 5 jeho kamošov pokúsiť tak som myslel, že sa zbláznili. Mňa by na tú ich plť naprieč Tichým oceánom nik nedostal. Príbeh to bol zaujímavý, ale čakal som síce viac konfliktov počas ich cesty. Boli riadne odolný voči ponorkovej chorobe. Film je jasným dôkazom o sile človeka, ak niečomu naprosto verí tak aj tí najvyšší a oveľa "dôležitejší" ľudia mu nemôžu zabrániť splniť si sen. Plus v tomto prípade aj dokázať teóriu, s ktorou nik nerátal. ()

Prochy38

Když mi bylo 14 let, byl jsem v oslu v muzeu Kon-Tiki a ten pravý vor viděl. tehdy jsem si ani za mák neuvědomil, s čím mám tu čest. Velký člověk, velký plán, obrovská odvaha celé posádky, nádherné zážitky. Tento film skvěle zachytil, jak vznikal jeden z nejnáročnějších dokumentů v historii. Sympatické postavy, krásné záběry, nádherná příroda. Velmi povedený film. ()

Landauer

Co? Tenhle megašit má tady 79%? To jako proč? Dobrodružství, atmosféry a napětí z knižní předlohy si nevzal ani za mák. Co mi tu fakt vadí, je ta otravná lovestory. Proč to tu k**va je? To si jako autoři chtěli hrát na hollywood? Nebo nevěděli jak jinak zaplnit filmovej čas, aby je to nestálo moc peněz z rozpočtu? Nebo prostě... já nevím... chtěli bejt děsně umělecký a někde se doslechli, že lovestorky se porotám na festivalech líběj? Nebo co sakra měli za problém? Proč teda raději nenatočili nějakou nudu o love vztazích? Co mi tu fakt vadí je píčovitost postav. To jako prostě se sešla banda psychopatů, co se nenáviděj, jeden trouba, co neumí plavat a co to všechno zorganizoval (do toho to fakt fakt dementní úvodní topení se pod ledem, jako že art, alegorie, vole, umění! rozumíte, senilní porotci? navalte cenu! art!!! prostě cápek, co neumí plavat přepluje oceán a prostě to dokáže i když neumí plavat... jasný? prostě art!!!) a jeden úplně totální debil, kterej všechno mrví a naprosto nepochopil, o co v týhle akci jde, takže hned od začátku chce klády svázat ocelovým lanem. Když už jsme u Hermana - v originále inženýra, kterej je fakt borec, trochu jako MacGyver, ale v tomhle pafilmu tlustej debil, co prodává ledničky - je to fakt úplně mimózní postava! Proč s nima jede trouba, kterej háže harpunu na obřího žraloka aniž by měl důvod a způsobí tím pomalu ztroskotání voru? Kterej padá celej od krve mezi žraloky, zkurví na co sáhne, furt se jenom bojí, nejraději by všechno při každý příležitosti ovázal ocelovými lany a všechny jenom sere? To ví jenom scénárista. Ale asi jako že zase art a ceny z festivalu, protože ho nakonec napadne nápad o třináctý vlně, kterej by jim měl umožnit proplout útesem (což je mimochodem totální kravina) a tlupa ho přijme mezi sebe. Aaaargh!!! Když už jsme u tlupy... V jednom kuse na sebe hážou vražedný pohledy, provokujou se a divák čeká, kdy se všichni navzájem povražděj. Jako kdyby se spolu na palubě ocitnul náhodně vybranej vzorek lidí, který se moc nemusej, ale nic jinýho jim nezbejvá, řeknu: ok. Ale Thor Heyerdahl na svou expedici schválně vybíral duševně vyrovnaný lidi, který tohle dlouhodobý odříznutí od světa zvládnou a ne magory z ulice, jak nám chce namluvit film (o prodavačích ledniček nemluvě). Když už jsme u magorů, nějakýho magora napadlo říznout to trochu Čelistma, a tak do moře naházel hromady lidožravejch žraloků, aby se posádka voru mohla chovat jak totální paka a začít panikařit a řvát při každý příležitosti, kdy se na hladině objeví žraločí ploutev. Že tam v originále plavaly daleko menší druhy, to je putna. Žralok lidožravej prostě na plátně vypadá dobře, je velkej a má velký zuby! A že v předloze si mořeplavci na žraloky rychle zvykli a brali je jako všední společníky, který jim připomínali věrný psy a dokonce s nima i laškovali, koho to zajímá? Žralok na filmovým plátně prostě musí bejt stroj na zabíjení, nenasytná bestie, která slepě sežere všechny a všechno. Art rulez, vole! Pryč s realitou a logikou! Když už jsme u tý logiky, fakt nechápu, proč autoři nenatočili raději něco úplně jinýho. Něco o tom, jak se potopí loď, pár přeživších se zachrání na voru... a pak se v klidu může rozjet psychopatická ponorka, sharkonado ve vodě, třináctý vlny, lovestoy a další kraviny. To by bylo ok. Prostě klasickej horrorovej brak. Ale vyplodit něco takovýho na základě fakt boží knížky, je vrchol filmovýho diletantství. Filmaři vynechávaj ty nejlepší dobrodružný momenty knížky (např. putování za balsovými kmeny je jak z Indiana Jonese, ve filmu ovšem kompletně chybí) a nahrazujou je nekonečnými záběry na telefonující blondýnu. Cool. Něco jim ovšem zase přišlo až moc málo dobrodružný, např. (SPOILER!!!!!!!!) prosté spláchnutí papouška do moře v knížce asi bylo málo žralokoidní, takže tady papoucha sežere lidožravej žralok, kterýho pak jeden z vikingů vytáhne holou rukou na palubu a rozpáře mu břicho, aby se pokusil dementního opeřence zachránit. Ale ani se nedovíme, jak to dopadlo, protože mají zase jiný starosti (retard Herman celej od krve spadne mezi žraloky), takže ani neuvidíme papouščí mrtvolku. Když už jsme u mrtvolek, ten, kdo vybral představitele hlavního hrdiny Thora Heyerahla by potřeboval zabít. Ten hezounek má charisma jako... jako... vlastně pardon... on nemá vůbec žádný charisma. Je to panák z výkladní skříně, kterej se jen tváří podle režisérových příkazů. Celou dobu mi byl absolutně šumák. Bože! Dyť ty chlapi bojovali v druhý světový, leccos zažili, nebyli to žádný ořezávátka!!! Žraloky by vyhnali z vody na palubu jen svým charismatem!!! Ale co tu vidíme? Jako kdyby se po Tichým oceánu plavilo molo, který se zrovna utrhlo z módní přehlídky hipsterů. Omlouvám se hipsterům, leckteří by byli v tomhle filmu uvěřitelnější. Když už jsme u uvěřitelnosti, tak ale čemu fakt nemůžu uvěřit, jsou moje vlastní oči, když vidím, že tenhle megavýměšek má tady 79%! 79%!!!!! Slovy sedumdesát devět procent!!!!!! Co je? Jako... proč? Kvůli čemu? Nebo si autoři nakoupili procenta v Pákistánu? Nebo na tu lacinou pseudoartovost skočila fůra intelektuálních snobů? Kdo ví... Dvě hvězdičky za fakt skvělý vizuální efekty. () (méně) (více)

cepice

Jeden z nejlepších hraných dokumentů, jaké jsem kdy viděl. Začátek pomalejší, ale ten příběh. Nádhera, jak zpracováním, tak herci, tak kamerou, tak výpravou, tak příběhem. ()

DannyBoy80

Vemi dorý Norský dobrodružný film založený na skutečných událostech.FIlm vypráví o dobrodruhovi který se rozhodne dokázat, že některé části zeměkoule byly osídleny lidmi odjinud než odkud se dříve předpokládalo. Dobře a poutavě natočený film, herecky ok. člevěk by ani neřek, že to točili norové, když je kolem tolik slunce a moře. ()

1945

Krásný dobrodružný film se vším všudy, vychutnal jsem si jej stejně dobře jako Verneovky... Jen s drobným rozdílem, že tohle bylo natočeno na základě skutečné události. PS: po shlédnutí se podívejte na následující video a možná se budete překvapeni stejně jako já... http://www.youtube.com/watch?v=FtJcSqlHcP4 ()

Mikino00

Norové hravě strčí zámořskou produkci do kapsy, ono totiž se jedná o silný příběh, vypadající fantasticky, obsazen typově velice dobře a sledovat jej je příjemnější, zanechá větší dojem než jiné oscarové mořské dobrodružství se zvířaty. Knihu mám doma, stále kolem ní chodím, a ani tento film na to nic nezmění. ()

sweeta666

Mně tenhle film vzal dech! :-) Film, který má smysl vidět na velkém plátně. Neuvěřitelně zfilmované, vizuálně působivé, vtáhnuvší do děje... Film sice nepřináší detaily a přesná fakta o této cestě přes Tichý oceán. Spíše inspiruje k zamyšlení se nad tím, jaké to je být 101 dní na moři s partou lidí, kterým sem tam docházejí nervy... Kdo nečetl knihu Ve znamení Kon-Tiki, tak ho tento snímek jistě motivuje k jeho přečtení. Kdo knihu četl, bude samozřejmě mít spoustu námitek, ale i tak se jedná o hodně vydařený film svého druhu! ()

zelvicka.

Knížka patří k mým oblíbeným, Thor Heyerdahl je trochu mým vzorem a ten nápad... Zatímco z knížky jsem měl pocit, že pár kamarádů si vyjelo na výlet, film ukazuje, že to zas nebyla taková sranda, že se občas šlo na krev, a že pár mladíků na 12 kládách prostě musí dřít lokty o sebe. Film vtáhne, výkony jsou skvělé... kdo četl nemusí se bát, kdo nečetl měl by. ()

Orlando Bloom se vrací k pirátům

Orlando Bloom se vrací k pirátům

19.08.2015

Ano, k těm z Karibiku. Představitel Willa Turnera se totiž objeví v pátém díle úspěšné blockbusterové série, který ponese název Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales. Jack Sparrow s tváří… (více)

Kdy uvidíme páté Piráty z Karibiku?

Kdy uvidíme páté Piráty z Karibiku?

22.06.2014

Legendární producent Jerry Bruckheimer (Mizerové, Skála) už nedělá primárně pro studio Disney. Po několika finančních zklamáních (Princ z Persie, Čarodějův učeň, Osamělý jezdec) mu nebyla obnovena… (více)

Bruckheimerovi se Piráti 5 vymykají z rukou

Bruckheimerovi se Piráti 5 vymykají z rukou

12.08.2013

Jak jinak, může za to Osamělý jezdec. Největší komerční průšvih letošního léta čelí ztrátě v odhadované výši 160 – 190 milionů dolarů. Kvůli tomu teď šéfové studia Disney dávají pořádný záhul Jerrymu… (více)