Hollywood, 1927, George Valentin (Jean Dujardin) patří k největším hvězdám němého filmu. Poznáte ho podle tenkého knírku, typické bílé kravaty a fraku. Jeho účinkování v exotických příbězích o intrikách a hrdinských činech znamenalo velký úspěch pro filmové studio Kinograph, v jehož čele stojí magnát Al Zimmer (John Goodman). Sláva Georgovi vynesla elegantní manželku Doris (Penelope Ann Miller), každý den ho vozí do práce oddaný šofér Clifton (James Cromwell) a vítá ho vlastní usměvavá tvář z plakátů Kinographu. Na filmové premiéře spontánně reaguje na bouřlivé davy fanoušků a reportérů. Jakoby svým postavám z oka vypadl a jeho hvězdná kariéra se zdá neohrozitelná. Hollywood však brzy ovládne nový fenomén: mluvený film. George touto technickou novinkou opovrhuje a označuje ji za nevkusné pobláznění. V roce 1929 chce Kinograph úplně zastavit výrobu němých filmů a George se musí rozhodnout: buď přijme zvuk, jako to udělala mladá vycházející hvězda Peppy Miller, nebo bude riskovat pád do zapomnění. (oficiální text distributora)

TRIXTEEN

Protože nejsem příznivcem prehistorické kinematografie, obával jsem se jestli to tu hodinu a půl vydržím. A překvapivě jsem se hodinu a půl bavil. A pes "Seznam" by si toho zlatýho panáka zasloužil. ()

rjl

Při scéně s věrným sluhou mi došlo, že je to převařená "pytlákova schovanka" - avšak beroucí se příliš vážně. ()

boticelli

Dalsi z filmu, kdy na me vetsi dojem udelal trailer nez samotny film. Sestrihany spot me vzal za srdce, film uz to nedokazal. Ustredni dvojice okouzlujici, pejsek rozkosny ale celkovy dojem ...ospaly. Ten zvuk mi proste chybel. ()

Luluk

Co říct? Do kina jsem přicházel s velkým očekáváním,ale žádný velký zázrak.Určitě je to zajímavý počin.Jistě několik silných scén,podtržených dobrou hudbou,ale na Oskara nevím?Chvílemi jsem se nudil.Docela mě potěšil sympatický a docela věrně vyvedený hlavní hrdina,pak můj oblíbenec John Goodman,charizmatický sluha(James Cromwell) a některé momentky jak z černobílích filmů. Plus veselý psík. Já se raději mrknu na klasiku-Erotikon,Metropolis,či Nosferatu.I když se to nedá srovnávat. Tři hvězdičky za dobrou filmařskou práci a za jistě opomíjené téma. ..........Ps: Nejlepší byla závěrečná taneční scéna. ()

Salto

Já jsem na takový umění asi ještě malej. Vůbec nechápu co na tom všichni vidí. Tak je to černobílý a bez zvuku, no a co? I tak je to hrozně nudný a bez pořádné zápletky. Abych ale jen nekritizoval ve špatným duchu, tak musím říct, že pár vtipných momentů tam bylo. ()

Stransky

Nevěřil bych, že se vydržím dvě hodiny dívat na němý černobílý film a nezešílím nudou. Ale The Artist mě kupodivu bavil. S odstupem času ovšem musím bohužel konstatovat, že ze mě vyprchal jak vyvanulý sprej - nějaký hlubší emoce ve mně neprobudil. ()

ernesto10

Zpočátku omračující jako rána pěstí, poté poněkud ztrácí dech, aby na konci vyvolal úsměv na rtech. 80% především pro svěžest, vynikající nápad a odvahu jej realizovat. ()

JirkaWade

Je zajímavé, jak může plně fungovat němý, černobílý film. Teda to platí aspoň pro mě, jakožto neznalec starých, černobílých filmů, kterým se spíše raději vyhýbám. Úplně dokonalé to nebylo, ale i za tu originalitu dávám plný počet. ()

lamice27

Asi nemam nakoukano ty stary filmy ale tohle fakt ne..ani sem to nedokoukal kdyz sem zjistil,ze je to cely nemy. Jsem holt zmlsanej divak ()

BaraKnotkova

Obsazení Jeana Dujardina do hlavní role němého filmu byl bezpochyby skvělý tah Michela Hazanaviciuse. Dujardin je přímo král grotesky, jeho výrazy se mění jako aprílové počasí a já jsem jím byla po celou dobu filmu naprosto uchvácena stejně tak, jako okouzlující Bérénice Bejo, která ani nepotřebuje znaménko krásy, aby si ji člověk zapamatoval a okamžitě zamiloval. Ženy sice ani za mák nevypadají jako z dvacátých let minulého století, ale tento fakt se dá lehce opomenout, pokud se necháte unést kouzelně zamilovaným příběhem bývalého herce němého filmu a hvězdičky filmového plátna, která právě začíná zářit. Děj je chvílemi sice trochu předvídatelný, ale to plně vynahradí roztomile vtipné momenty, o které tu není nouze. Vše dokonale doplňuje hudební kulisa. ()

Upswing

Dlho sa mi do toho nechcelo púšťať. A ani teraz nechápem ako to mohlo vôbec získať Oscara. Ak si budem chcieť uctiť ČB nemú éru, pustím si Chaplinovho "Kida" a nie tento načančaný gýč. A Dujardin mi šiel s tým svojim škerením riadne na nervy a celé mi to pripadalo ako nejaká reklama na zubnú protézu. Aspoň ten pes bol fajn. Inak NUDA !!! ()

Potmehud6

The Artist je postavený na atribútoch, ktorými vynikal nemý film - teda na hereckých predstaviteľoch a čierno - bielej kamere. Je nutné povedať, že je oboje dotiahnuté na maximálnu úroveň. Strohý, predvídateľný dej so silným závanom nostalgie tvorí pozadie pre hercov (ktorým dominuje hlavne Bérénice Bejo, ktorá akoby vypadla z éry nemého filmu) a vizuál. Potenciál čierno - bielej kamery je tu dotiahnutý na vysokú úroveň nie len v nasvietení jednotlivých scén, ale ukazuje sa hlavne v nápaditosti kompozície a v dôraze na detail. ()

vixina

Najprv si hovorím: "Tu chýba už len šum." Neskôr som sa ale zdarne chytila - trojka Bejo, Dujardin a Uggie the Dog sú jednoducho neodolateľní. Niekoľko scén je čistými perlami. Môžeme však prižmúriť oči nad drobnými nedostatkami a zavrhnúť na malichernosť, no jeden vážny prešľap Artistovi nejde uprieť - a síce scenár. Jadro celej zápletky (a síce do nemoty recyklované a neprestajné ľutovanie sa) sa ťahá bez výraznej zmeny počas dlhého úseku filmu. V tej chvíli Aristotelovská logika - teda, že na stotožnenie sa diváka s hrdinom ho musí byť ľutovať alebo sa o neho báť - prepadá do roviny, kedy som sa ja-divák cítila ako hlupák. Scenár sa jednoducho v jednom bode vývinu zasekol na riadne dlho, aby sa v priebehu chvíľky diametrálne otočil, snažiac sa nám nahovoriť, že takýto postup je úplne v poriadku. Po zhliadnutí zostáva celkom slušný vau efekt, no nepúšťala by som si Artistu tak skoro ešte raz. Na stranu druhú je spracovanie tehdajšieho štýlu a doby balzamom na dušu a proste skvost-jednohubka. ()

JARDAHONDA

Skvělý filmový koncert... Snímek oceněný 5 Oscary má prvky komedie, milostného příběhu a melodramatu a svým zpracováním je postavený na vizuálním zážitku, hercích a jedinečné hudbě **** ()

Yelush

K tomuto filmu som sa priberal asi pol roka, nemal som chuť pozerať nemý film a bola to chyba. Celé to má veľmi zvláštnu atmosféru, príbeh aj spracovanie je veľmi zaujímavé a hlavne originálne, proste výborný námet, ktorý nikto nezbabral, ale naopak ho vyšperkoval do naozaj výnimočného filmu. K dokonalosti mi tam chýbalo iba nie príliš dokonalo autentické "nemé" spracovanie, predsa len sú zrejmé prvky súčasnej kinematografie, čo možno bol aj zámer autorov to takto spojiť, ale osobne by som ešte pritvrdil a urobil to vizuálne nekvalitnejšie, možno to aj trošku zrýchlil, ale to by zase nemuselo veľa ľudí pobrať, takže taký kompromis bude asi ideálnejší. Celkovo však veľká spokojnosť. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

06.01.2013

„Clooneyho Indy“ sbírá hvězdy

„Clooneyho Indy“ sbírá hvězdy

06.10.2012

O válečném thrilleru The Monument´s Men jsme psali jako o vážnější a méně akční variaci na Indyho. George Clooney se jako producent, režisér, scenárista a také hlavní představitel inspiroval… (více)

Natalie Portman – milenka nacistů?

Natalie Portman – milenka nacistů?

18.09.2012

Není nad vydatný bulvární titulek. Ale už nás znáte a víte, že se za ním obvykle skrývá zápletka připravovaného filmu. Studio Universal chystá film s jasným tahem na oscarovou branku. Předloha:… (více)