Hranaři

Hranaři

Krimi / Drama / Thriller

Česko, 2011, 96 min

• Big Bear

Tohle je skutečně pokračování Nahoty na prodej, či Bonů a klid... Naši staří známí veksláci (případně studenti politických škol v Moskvě) už neprodávají bony, nenosí pletené roláky s výstřihem do V, na nohou italské mokasíny a fialové přiléhavé džínsy. Už nejezdí ve Fordu Escort či Fiatu Tempra. Hoši zestárli. Díky kontaktům na bývalé kádry strany, papaláše a důstojníky různých tajných složek si část z nich dnes říká lobisté či podnikatelé. Mají drahé obleky, , luxusní byty či domy, offroady s dobře pamatovatelnými čísly SPZ, hrají golf a za zády stáda právníků a nohsledů věrně vykonávajících cokoliv co pán poroučí. Mezi sebou však mluví tak jako za dob šmelení a i se tak chovají. Částečně se respektují a nelezou si do zelí, stát se dá podojit tak dobře, že není nutné se u vemínka strkat a zbytečně na sebe upozorňovat ... Občas to ale někdo zkusí a třeba i pro dobrou věc.... A o tom je první třetina tohoto filmu. Pak už to ale asi pro tvůrce bylo moc intelektuální a tak tam dali tu akční vložku aby to byl ten thriller pro zaplnění kina. Bohužel to byl ale ten moment, kdy film začal jít prudce dolů. Konec byl úlet v pravém slova smyslu.... Snímek se snad snaží upozornit na korupci, nebo se přímo sprostě veze na vlně nespokojenosti většiny národa, který přihlíží někdy až neskutečnému rabování státní kasy. Ta první třetina ale ukazovala maximálně pár blbečků a víceméně malých ryb, - náhodně přeživších dinosaurů svoji dobu polistopadových a devadesátých let... Dnes se bohužel krade mnohem sofistikovaněji, elegantněji a čistěji v řádu mnohem více nul a to tak, že si toho často vůbec nikdo ani nevšimne.... Ani ti hoši v Mosvě co nás odposlouchávají :-) Dám dvě hvězdy, snaha tu byla. A ,,odpadáře" nechápu. * *(13.4.2012)

• Skrk

Vemte si 200ti stránkovou knížku, vytrhejte z ní 100 stránek...budete pořádně vědět o čem byla? Tuším něco o zrcadlení dnešní doby. Tak přesně takový jsou Hranaři. Celé to připomínalo videoklip. Jen ve dvou scénkách nehrála hudba! A Jiří Langmajer je skutečně špatný herec, sice se snažil, ale přehrával jako kráva!(27.4.2012)

• bourec

Obsadit do filmu celou seriálovou enklávu špatnejch herců nebyl zrovna dobrej nápad.Spousty z nich děsivě přehrává,navíc ta doslovnost v textech,kdy herci musej všechno s důrazem vyslovit,je až trapná.Navíc některý scény sou legrační(namontujem tam starý výřivky,to bude pecka)myslim že takovou kravinu by tyhle lidi neřešili.Z celkovýho pohledu bych ale ten film viděl tak na čtyřicet procent,dvacet šest je málo.40%.(7.4.2012)

• Pilda17

Už jsem viděl horší český film, ale bohužel i daleko lepší. Herecké výkony tady jsou otřesné, což se dalo čekat a ani napětí není žádné. Takový snímek by měl mít nějaké napětí, trošku vytříbený děj a nebo aspoň něco. Myšlenka je tak jediné, co si z toho divák může vzít, ale za cenu silného utrpení.. 3/10 = 30%(28.7.2012)

• Radek99

Bojovat filmem proti korupci je jistě záslužný a odvážný počin. Činit tak ale tvářemi a duchem Pojišťovny štěstí? Uff. Leda by tvůrcům ani tak nešlo o popsání korupčních praktik v českém politicko-podnikatelské prostředí, ale spíš jen o tržby a vydělání co největšího balíku peněz... Proč by se jinak tak okázale surfovalo po bulvární vlně? Stejně jako v případě svým bulvárním vyzněním podobně laděných Bastardů a tématicky spřízněného Vorlova snímku Ulovit miliardáře divákovi Hranařů bude asi nejvíce scházet tvůrčí poctivost. On sice scénář Oty Klempíře, který jistě díky své praxi ve velké reklamní agentuře ví, o čem tematicky psát, není asi zase tak úplně vzdálen realitě, popsání korupčních praktik je vědomé a ono se to možná i takhle nějak děje, jenže ta zvolená forma je deprimující - točí a hraje se jen pro bulvárem vychovávaného diváka (stranou nechám fakt, že většina herců se proti bulváru veřejně vyhraňuje, účinkovat v podobně bulvárně laděných projektech ji ale zjevně nedělá problém), film se totiž dopředu tváří jako obrovská událost a senzace, slibuje skandální odhalení, ale ve skutečnosti vůbec nic neodhaluje a nic nepojmenovává, hraje se na notu konspiračních teorií (opravdu je tady v Čechách sledován každý náš krok z CIA i KGB?), napětí je většinou vytvářeno jen hudební složkou, repliky jsou vyprázdněné (to se týká jazykové roviny pásma postav) a všudypřítomná je snaha šokovat lacinými výrazovými prostředky, přehrávání patří tak nějak k věci, stejně jako čistě povrchní reklamní estetika, ostatně všimněme si marketinkového působení kolem filmu, už jen třeba filmový plakát je grafikou a grafickými prostředky na úrovni titulní strany Blesku, čiroskvoucí bulvární tisk. A zase, stejně jako u Bastardů, nezbývá než zrekapitulovat - Hranaři jsou naprosto tendenčním filmem, natáčeným především pro čtenáře Blesku a jiného bulváru. Mimochodem citát z oficiálních stránek filmu: ,,Herec Saša Rašilov (39) byl hostem na chatu Blesk.cz. Rašilova brzy uvidíme v kinech v novém filmu Hranaři, kde si zahrál hlavní roli. Jeho manželku ztvárnila herečka Kateřina Brožová. Jak jim šlo společné hraní a erotické scény ve sprše? Navíc Rašilov naznačil, jak se bude vyvíjet jeho postava v seriálu Ordinace v Růžové zahradě." Ale ano, necituji z bulváru, ale ze stránek tohoto thrilleru o korupci...(2.12.2011)

• - Saša Rašilov nejml. a Tomáš Magnusek sa spolu stretli už vo filme Bastardi (2010). (Johnny.ARN)

• - Film se původně měl jmenovat Česká ruleta. (LentilleLily)