Život je jako schody na jeviště. Jen si nezlámat vaz. Jedno z nejlepších děl americké muzikálové tradice převedl do filmové podoby legendární choreograf a režisér Bob Fosse. Příběh o milostných vzplanutích několika hrdinů se odehrává v Berlíně třicátých let, tedy na pozadí nastupujícího fašismu. Britský student Brian si zde najde podnájem a vydělává si vyučováním angličtiny. Zamiluje se do lehkomyslné americké kabaretní zpěvačky Sally. Do jejich vztahu však vstoupí aristokratický boháč Maximilian, který svede oba dva. Zamilovanou dvojici vytvoří též obchodník Fritz a dcera zámožných židovských rodičů Natalia. A zatímco všichni prožívají své milostné trable, v ulicích německých měst dochází k násilnostem. Mládež v hnědých košilích organizuje svůj vlastní druh podívané, a na rozdíl od kabaretních umělců to myslí smrtelně vážně... (Česká televize)

Sokkk_y

Donedávna jsem si myslel, že muzikál Moulin Rouge jen tak nepřekoná. Avšak dnes, těsně po půlnocí, jsem poznal, že jsem se mýlil. Film Kabaret není film, ale hotový skvost světové kinematografie. Je to dílo o lásce, smutku, a veselí. Kdybych měl napsat zkrácenou charakteristiku děje, napadají mě pouze dvě slova: crazy & sexy. Bláznivý je film díky úžasné a nenahraditelné Lize Minneli, jejíž role kabaretní zpěvačky se jí stala životní a nepřekonatelnou. A sexy je toto dílo díky nesmírně chytlavé hudbě typickou pro má milovaná 30. léta a skvělému výkonu Joela Greye. Právě Grey, bláznivá Minneli, zakouřená kabaretní hudba s motivy ústřední písně "Cabaret", elegantní 30.léta gangsterů, skvělý "nonamatérský" komparz a vedlejší "špeky" herců a hlavně dokonalá režie Boba Fosse dělají z jinak nudného filmu neopakovatelný muzikál, jenž si zaslouží být prohášen světovým kulturním dědictvím. Za poslechu nádherné písně Cabaret končím slovy: "Life is a Cabaret, old chum, only a Cabaret, old chum, and I love a Cabaret!" ()

Iroquaise

...malej film, u kterýho si dovedu velice dobře představit, že bude divácky zrát s dalším shlédnutím...na to, že šlo o druhou Fosseho věc, je to filmařsky velice sevřený a vyzrálý...výborně sestříhaný...hlavně v hudebně - tanečních číslech je výborně sladěnej pohyb herců s pohybem kamery a střihem...čísla jsou výborně vystavěná a stupňovaná...dokážou nejen strhnout, ale často jdou i přes míru, takže divákovi je z těch výjevů fyzicky nepříjemně ve smyslu "ubavme se k smrti"...připadá mi, že tenhle masochismus byl Fossemu jako tvůrci tak nějak vlastní ( viz. All that jazz)........progresivní z hlediska propojení pódiových výstupů s klasickým dějem, kdy pódiové výstupy komentují a předznamenávají dění a nakonec se přímo vlévají do narativní struktury...i vykreslením doby a postav je to zajímavý...sexuálně nezvykle otevřený a přitom samozřejmý, genderově progresivní ( transexualita, homosexualita, chlapecká Minelli, androgynní York)...vztahy postav a osudy dílčích figur jsou záměrně a funkčně nedořečené...stejně tak jako je nedořečený, ale přitom velmi plastický obraz tehdejší společnosti s její otevřeností a moderní dekadencí a zároveň omezeneckým buranstvím a předsudečností ( absurdita žida, který předstírá, že není žid, aby byl společensky akceptován, načež si nemůže vzít židovku, kterou miluje)......dramatičnost toho filmu v podstatě spočívá v nedořečenosti...v nedořečenosti vztahů a osudů postav...a v nedořečenosti společenského vývoje...obojí si divák je schopen domyslet, ať už na zákládě své představivosti nebo znalosti historických událostí.......ale co, resp. kdo mě uhranul na celém filmu nejvíc, byla Liza Minelli...to byl snad jeden z nejlepších ( a když ne nejlepších, tak nejsympatičtějších) hereckejch výkonů, co jsem na plátně viděl...hrozně přirozená...v civilně ztišených i v těch nejteatrálnějších momentech - protože teatralita k té postavě přirozeně patří...zároveň výborná v tanečně - pěveckých výstupech...bomba... ()

Pavlínka9

Je to neskutečně zajímavý film...Osobně si myslím, že Akademii v tom roce zaujala hlavně neskutečně zmalovaná Minnelli ( to není žádná výtka - to ke kabaretu patří :) ) a hlavně to pomalé dostávání se k moci nacistů...To je tam tak skvěle děsivě a pomalu ukázáno...Jeden z nejlepších filmů, co znám, kde je ukázáno při hlavní dějové lince, nenásilné působení nacistické strany a postupné osidlování oblasti...Uvaděč v kabaretu v podání Joela Greye je luxusní :) Vždycky mám ráda tyto postavy, jelikož oni vidí všechno, ale zároveň je to až děsí a nikdo neví, jaký mají skutečný názor, jelikož přetvářka je pro ně denním chlebem...Je tam několik skvělých písní, bravurní Minnelli, kterou mám prostě s touto rolí spojenou jako miliony dalších jejích fanoušků a York, který byl tak krásný, když byl mlaďoučký :) Je to celé dost zvláštní - němčina tam figuruje - to ano a poměrně dost a proto za největší hovadinu ve filmu považuji to, když by mladý muž s nacistickou páskou na ruce zpíval "píseň o budování společného světa" - rozhodně by to nezpíval v angličtině a všichni kolem - typičtí němci, by se k němu anglicky přidali. To byla největší absurdita celého filmu. Nevím proč to takhle udělali - zdali se báli, aby to nebylo opravdu až moc děsivé, když by to bylo v němčině či to chtěli napůl odlehčit? Těžko říct...Kabaret je jeden z těch filmů, od kterého se ostatní filmy s podobnou tématikou "odpíchnou" a hledají tam inspiraci...A vím, že to může být extrém, ale s filmem z dnešní doby - Burlesque - tak tam vidím tolik spojitosti a hlavně tolik inpirace u pár postav :) ()

Master19

Skvěle natočené, precizně zahrané, ale není to přímý zásah. Nástin předválečného německa je místy poněkud zjednodušený a druhá věc je, že písničky (které zde představují něco jako podpěrné sloupy) jsou ve většině případů flašinetoidní a neutkví v paměti. ()

Mishqo

"Divine decadence, darling!" ...taký docela iný muzikál, veľmi prirodzený a nevyumelkovaný s úžasnou muzikou, úžasnými kostýmami, krásnym príbehom a s úžasnou Lizou Minnelli...no jednoducho muzikálový skvost :) ()

Almásy

Cabaret je viac nez film. Je to skusenost, zazitok, dobrodruzstvo... Je to nieco, s cim som sa este nikdy nestretol. Je to film ktory porazil cas. Nadherna hudba, uchvatne herecke vykony, genialna choreografia.. . ()

jatamansi

Ať si kdo chce co chce říká, Kabaret je úúúúžasný. Nevím, koho tam mám raději, jestli Yorka nebo Minnelli, přihrávají si perfektně. Titulky jsou lepší, ale dabing Taťány Medvecké snese vysokou laťku. Kabaretiér je mimo veškerou diskusi. Při čemž mám ovšem vždycky, a to jsem film viděla mockrát a tuhle pasáž si pouštím i speciálně, labuťajdu (už vysvětlováno – eufemismus pro husí kůži) je, když kučeravý blonďáček stoupne a začne zpívat Otičnu a postupně vstávají a přidávají se ostatní. A potom ten stařík tak nevěřícně zakroutí hlavou. Nakonec divadelní postřeh. Na Fidlovačce hrál kabaretiéra Petr Rychlý. V té době na Nově měl nějaký stupidní zábavní pořad, už nevím jaký. A já šla do divadla s myšlenou - pane Bože, Rychlý a Kabaret. Zač mne trestáš? A pak jsem se mu v duchu omluvila. Byl božský. Šla jsem na to kvůli němu ještě jednou a byl stále božský. Pak jsem jej zkusila v televizi v Ordinaci. A opět jej mám ve škatulce strašný. ()

solskjaer

V první řadě musím upozornit, že bytostně nesnáším muzikály, ovšem kdo neviděl Cabaret neuvěří, že v tomto případě jde o zcela něco jiného. Nejde vůbec o tanec či trapné tlachání, Kabaret nám servíruje nesmírně poutavý příběh z předválečných let, plno emocí a nádhernou Lizu Minelli. K hudbě není co dodávat, myslím že každý zná a tvrzení že je výjimečná je zbytečné. Doporučuji. ()

Germanotta

Liza Minnelli na mňa pôsobila trochu odštrasujúco, najviac ma potešili a povzbudili extravagantné scény v Kabarete a nezvyčajní herci. Jednoducho muzikál, ktorý ide tak trochu mimo štandarcov a to sa mi najviac páči. Námet nebol zas až tak skvelá ale bizarná atmosféra, kilá Make-upu a podivné kostými som hltala ako pes. 80%. ()

Sdoom

Muzikál, který by mi byl paradoxně sympatičtější, pokud by vůbec muzikálem nebyl. Písničky se mi nelíbily snad ani jedna, takže i přes docela zajímavý děj a posazení do přednacistického Německa můžu dát max 3 hvězdičky. I tak ale těch 8 Oscarů je opravdu úlet vzhledem k tomu, že Kmotr dostal 4. ()

Ferinka

To byl prostě... úlet! Vlastně jsem se nedokázala soustředit na nic jiného, než na všudypřítomné a předlouhé řady Lizy, která v té době byla ještě poměrně pěkná ženská.. Vůbec nehrála sympatickou postavu (alespoň podle mého mínění), někdy jsem měla chuť jí dát pěstí, ale stejně si mě trošku získala.. Nicméně nesnáším takovéhle konce a proto nemůžu dát plný počet, možná to jsou i spíš horší 4*, protože prostředí kabaretu se mi vpodstatě hnusí a bisexuální hrátky roztomilého Micheale Yorka se mi vůbec nezamlouvaly. Ale ta atmosféra prostě dýchne. ()

klúčik

Kabaret som videl iba v televízii. Je to škoda, v kine by bola určite lepšia atmosféra. Pekný príbeh milostného trojuholníka v začínajúcom nacistickom Nemecku. Vo filme sú výborné kabaretné piesne ale mňa šokovala pieseň mladého nemca v záhradnej reštaurácii. Dávam 80% ()

Han22

Pěkný muzikálek. V první půlce to vypadá jako špatná červená knihovna a ona to i v podstatě je, ale tak nějak tu probublává ta doba a místo, kde se film odehrává. A časem Vám na postavách začne záležet, i když jsem tak nějak celou dobu tušil, že to neklapne. A pěvecké čísla - no jak jazz/swing nebo co to je moc nemusím, spíše vůbec, ale Lisa Minnelli je naprosto fantastická, její postavu ji věřím každou vteřinu a její zpěv je fantastický. Takže za 4. EDIT 2023: I po letech výborný, možná poslední klasický muzikál. Střetává se tu brutální dekadence počátku 30. let s nastupujícím fašismem, který je spíš na pozadí. Dostala mě znovu naprosto fantastická živoucí Minnelliová, ale také Greyův kabaretiér je neskutečný. York se svým uťáplým anglličanem je tak trochu do počtu. Vztah není červená knihovna, naopak je tu neobvyklé vyústění trojúhelníku a celkem reálný konec, stejně jako peripetie vedlejšího (polo)židovského vztahu. Mrazivá scéna: Mladý nácek zpívající Zítřek patří nám k němuž se fanaticky přidává osazenstvo zdánlivě přátelské hospody. PS: Ale ta smršŤ Oskarů (mimo hereckých) se mi zdá poněkud přehnaná. ()

HiddenDragon

Nejak se nemuzu zbavit dojmu, ze vlastne nevim, "co tim chtel basnik rici". Co vim urcite, ze je to film, ktery svym neskutecnym charismatem a herectvim tahne Lisa Minnelli, dcera slavne Judy Garlandove, takze je docela jasne, po kom umi zpivat :) Jeji oci a vyrazny makeup jsou trademarkem tohoto filmu, stejne jako pisen "Cabaret". I ostatni skladby byly povedene, i textem, a vzdy nejak odrazely dej v realnem zivote nebo osudy postav. Ta jakasi provazanost temat kabaretnich cisel a toho, co prave prozivali hrdinove, se mi libila. Problem mam spis s trochu podivnym zasazenim do pocatku 30. let a nastupujiciho nacistickeho Nemecka. Sila nacistu je tu zatim jen naznacena, jako jakasi choroba, ktera se rozrusta na ulici i v beznem zivote. Ale prave to mi prislo jaksi nevyuzite. Chybela mi zkratka nejaka pointa, skutecne drama. Myslel jsem, ze treba nekdo umre (napr. na syfilis, o ktere se tu dost mluvi), nebo nekoho odsoudi, popravi, spolecensky exkomunikuji, co ja vim... Ale nic z toho se nestalo. Je tu jen par naznaku, ale jinak mi prijdou osudy postav nedovypravene. Je to jen takove okenko do kratkeho obdobi zivota rozpustile kabaretni zpevacky Sally (Lisa), ktera se v podnajmu setkava s Anglicanem Brianem (York), jenz prijizdi do Berlina ucit anglictinu, a i pres velke povahove rozdily se do sebe zamiluji. Setkavaji se s bohatym nem. baronem, vznika jakysi milostny trojuhelnik, do toho jejich spolecensky zivot a znamosti se Zidy... Je tu hodne motivu, ale zadny neni nijak podrobne rozveden, coz mi prislo skoda. Jedine, co je mi jasne, je ten zamysleny kontrast - kdy ma i divak opravdu pocit, ze vsechny vazne problemy, ktere postavi resi, se razem rozplynou, jakmile dej prerusi (nebo spise doplni) muzikalove cislo. V ten moment je divak vtazen do komorniho pestrobarevneho sveta s malym jevistem, na kterem uzasny konferencier uvadi rozpustile prehnana cisla. V te chvili je jen smich, licidla a muzika. Navic je to cele kabaretem oramovane - film v nem zacina i konci, takze ta hlavni myslenka je povedena a atmosfera tehdejsi "hospody" perfektni. [8x Oscar 1973: Herecka HR - L. Minnelli, Herec VR - J. Grey, Rezie, Kamera, Vyprava, Zvuk, Strih, Hudba] ()

wosho

Další skvělý počin Boba Fosse. Dekadentní předhitlerovský Berlín přál všem svobodným lidem to co nejvíce chtěli-umění, svobodu, sex, drogy, lásku. Sice jen pár let, ale ipřes tak krátkou dobu dokázal vytlačil z výsluní i Paříž. A o tom všem je i tento film. Skvělé písně jenž se nacházejí jen na podiu kabaretu a vůbec nezasahují násilně do příběhu, božská Líza Minnelli-a to se mě vůbec nelíbí. Skvostně roztomilý York a dokonalost sama Marisa Berenson. Jediné co mě na jinak skoro dokonalém filmu mrzí, je to že nemá pořádnou závěrečnou gradaci vyvolanou uchopením moci NSDAP. ()