United (TV film)

Drama / Historický / Sportovní

Velká Británie, 2011, 90 min

Mnichov 1958 – Událost jenž navždy zabarvila prapor Manchesteru United do temně rudé. Na první pohled bylo na filmu vidět, že se jedná o TV film, ale to mě vůbec nevadilo. Vše bylo důstojně zpracováno, od debutu Bobbyho Charltona v A-týmu, přes leteckou tragédii až po vstání Manchesteru United z popela jako bájného ptáka Fénixe. Na konci filmu jsem neměl slov, snad jen slzu na krajíčku a na jazyku popěvek „We’ll keep the red flag flying high, cos Man United will never die“. Pro mě silný emocionální zážitek, a proto dávám vysoké hodnocení! (95 %)(3.3.2012)

Film který překvapí svým pojetím, a i když je o fotbale, tak se tam neobjeví ani jeden fotbalový zápas. Je to pojaté z hlediska hráčů a trenérů, kteří sestavily tým, o kterým si všichni mysleli, že nic nedokáže, ale oni dokázali dobýt svět. Většina Anglie je milovala, ale přišla na to až moc pozdě. Úžasné drama s O'Connellem v hlavní roli. On hrát prostě umí, věřím mu ty emoce a výraz v obličeji. Je úžasné, jak se Manchester za tak krátkou dobu zformoval a chvíli na to byl zase jeden z nejlepších celků ligy. Byli to krásný časy, když se fotbal hrál pro zábavu a nadšení ze hry, teď už jde jen o prachy. Manchester nemusím, ale za tohle si zaslouží úctu. Je to skvělé drama BBC ani jiné neumí, jen ten začátek mi přišel nudnější, proto nejdu až na 5*, ale určitě to stojí za shlédnutí. 85%(31.1.2014)

Tak moc se tlačí na pilu, přestože přiběh má slzopudný potenciál i pro nefandy, až to ruší. Na jednu stranu tak je to místy emoční nářez, navzdory na první pohled televiznímu zpracování, na druhou stranu je ve filmu spousta vaty, postavy jsou patetické a zaměnitelné. Výsledkem je tak trochu kýč, což je ohromná škoda, protože pod pevnějším vedením mohli být United výjimečným filmem.(20.8.2018)

Asi by se hodilo vzít si kravatu. 2000. hodnocení člověk nedává každej den. Takže jsem to musel zpestřit něčim výjimečnym. A co je lepšího než film o týmu, kterýmu fandim od roku 1999? Vlastně to pro fandu tohohle týmu považuju za povinnost. Tragédie Busby Babes v roce 58 je známá pořád. I tak se ale Manchester United semknul a dokázal nevídaný věci. Stejně tak lidi, co natočili tehle snímek. Moc fotbalu tam nebylo. Pár záběrů z tréninků. Ale o to vlastně vůbec nejde. Vzpomeňme si občas na ty, co pád letadla nepřežili. Já vzpomínám.(18.11.2011)

"Ne, to není o jejich památce. Je to o tom ukázat světu, co jsme zač. Ukázat světu, že nás tragédie nezlomí. Protože naše budoucnost bude mít základy v tom, jak se dnes zachováme." Přesně! A já se jen ptám. Proč nejsme schopni natočit TV film, který dokáže s takovou důsledností a faktickým popisem zobrazit významnou událost, která poznamenala jeden světově známý fotbalový klub? Témat by se tu našlo také dost.(7.4.2012)

• - Sir Matt Busby vyhrál 5 ligových titulů, 2 FA Cupy a 1 Evropský pohár. Jako manažer Manchester United odešel do penze v roce 1971. Zemřel v roce 1994. (Babba)

• - Spoiler: Týmu Manchesteru United, který byl 6. února 1958 v letadle, se říkalo Busby Babes. Havarovaný let byl pak 609 British European Airways. Tým se vracel ze čtvrtfinálového utkání Poháru mistrů evropských zemí v Bělehradu, kde hrál s Crvenou Zvezdou. Piloti se pokusili dvakrát vzlétnout, ale kvůli problémům s levým motorem se jim to nepodařilo. Kapitán odmítl nocovat v Mnichově, a tak se pokusil o třetí start, který se stal pasažérům osudným. Jedním z těch, kdo katastrofu přežili, byl brankář Harry Gregg, který pomáhal vytahovat spoluhráče z trosek. Západoněmecké vyšetřovací orgány pak obvinily z havárie kapitána letadla. Zemřelo celkem 23 lidí. (FMJ)

• - Sir Bobby Charlton sehrál za Manchester United 758 zápasů a dal 249 branek. V roce 1968 byl kapitánem Busbyho týmu, který získal Evropský pohár. (Babba)