Kuře na švestkách

• Francie Poulet aux prunes (více)

Hlavním hrdinou romantického příběhu o osudové lásce je Nasser Ali Khan (Mathieu Amalric), nejslavnější houslový virtuóz své doby. Ten si jednoho dne zničí své skvělé housle, a protože žádné další, se kterými by byl skutečně spokojený, nemůže najít, rozhodne se, že se odevzdá smrti. Ulehá do postele a vzpomíná na svůj mnohdy legrační osud a vztahy a sní a představuje si budoucnost. (oficiální text distributora)

danliofer

Opět nádherná obrazová freska z dílny Marjane Satrapi. Filmu opět nechybí notná dávka svérázného humoru a hloubka. ()

kristianzen

Hned od začátku víte jak to skončí, dramatická linka je zpřeházená a nefunguje, rádoby vtipné podání to nezachraňuje. CHtěl jsem z kina hodněkrát odejít, protože mě to prostě nebavilo, nenapínalo, emočně nechytalo s postavami se mi nechtělo sžít. Kdyby, alespoň ghlavní hrdina uměl hrát mistrovsky na housle! Ale ani to se nekonalo a žádný koncert z kterého by se dostavila husí kůže se nekonal. To se dostaví, když si pustím na youtube tu moderní houslitsku, která ve sněhu a na ledu, skáče metr do výšky točí se tancuje a přitom všem hraje úžasně na housle a to je panečku něco! Ne tendle divný týpek, který párkrát zavrzá. A když to je film o houslích, tak by měl hrát mocně. Největší radost jsme měl z Jamel Debbouze, který je tam nějméně a hraje nejlépe a bez něj bych asi vážně odešel. ()

Johnny.ARN

Ultra depka na pozadí veľkej lásky, ktorá preplieta poháňa celý príbh. Štýl rozprávania je zaujímavý a človek musí sledovať, keď chce pochopiť, ale celé je to také udepkárené, že je problém vydržať do konca. 2 z 5 ()

venison

Hodně pohádkově, snově laděné s notnou dávkou prapodivného humoru.. Hlavní hrdina mi sympatický nebyl, což srazilo o jednu * hodnocení.. Kdybych to měla k něčemu přirovnat, tak by to nejspíš byla "Amélie z Montmartru". ()

hanagi

Já se vždy a ráda nechám oblbnout zajímavým a nevšedním výtvarným zpracováním, a pak jsem ochotna prominout i trošku toho sentimentu navíc. Project 52 Films by Woman. ()

Ace.Anita

Co pauza, to screenshot hodný pozadí na plochu. Vizuálně TAK dechberoucí film, že je mi opravdu moc líto, že mě emočně tak dalece minul. Možná je to právě tou přílišnou vybroušeností. I tak se na něj nejspíš ještě někdy podívám. Poslouchat to ale už nemusím. ()

lucascus

Poctivě udělané filmové řemeslo, s pevnou režií, jednoduchým, ale výstižným scénářem, kopírující perfektní komiksovou předlohu, neokoukanými herci, zajímavou orientální scenérií, půvabnými animačními vychytávkami, zkrášlující film a především pak uchu ladící hudbou. Děj příjemně plyne, jako obláček vznášející se nad rakví Nasser Aliho matky, filosofové a umělci plesají, že se toto dílo povedlo. Neboť je určeno právě pro ně, ostatní jej můžou považovat za sladkobolný kýč, jestli právem - posuďte sami. ()

Master19

Ta úsměvná místa jsou jako blesky z čistého nebe. Od začátku konzistentně prezentovaný příběh o jednom houslistovi s hrozným knírem. Spousta hezkých nápadů a způsob podání určitě stojí za shlédnutí. ()

V.Silver

Už se opakuju, ale Francouzi ví, jak na mě. Francouzská groteska se tu mísí s těžkým existenciálním dramatem tak lehce, že vám ani nepřijde, jak vlastně strašně vážný film jste sledovali. Začátek je zvláštní, typicky francouzský, ale přibližně od poloviny přejde celý snímek do trochu jiné roviny a ten závěr mi naprosto vzal dech. Po celou dobu krajně nesympatický hlavní hrdina dostane během posledních několika minut všechny divákovy sympatie. Víc už neřeknu, to musíte vidět - i kdyby se Vám příběh zdál "divně francouzský", ty kostýmy, barvy a kulisy rozhodně taky stojí za to. Je dis bravo! C'est pitoresque et magnifique... et trés jolie. 90% ()

Autogram

Obrazovo veľmi pôsobivé, príbehovo slabšie, nazabralo ani rozprávanie napreskáčku. Slabý film to ale nie je, tri hviezdy si zaslúži, a keby som sa vopred naladil na správnu vlnu, snáď by to boli aj silné tri, možno inokedy o pár rokov. Jedlo môže byť kľúčom k mužskému srdcu, ale aj nemusí, a láska sa objaví niekde inde. Prečo ho ale na konci zaprela, mi zostane záhadou. Násir-Ali bol taká Amélia z Montmartru v mužskej podobe a viac melancholickej. –––– Niet návratu. Keď sa odchádza, je to navždy. ()

standsiller

Film ovlažený dávkou Murphyho zákonov s nápaditou réžiou , podobnej Jeanovi Pierrovi Jeunetovi. Humorne smutný , alebo smutne humorný , v každom smere civilný a dramatický. Jediná výraznejšia chyba bola niekedy až príliš precitlivená kamera - čo ma však prekvapilo, pretože pri Mr. Nobody bola rukou Christopha Beaucarna dokonalá. Inak ma to oslovilo . ()

Madluska

Příběh, kde originální a orientální jsou synonyma. Hezky se na to koukalo, na ty drobnůstky a detaily v záběrech, potěšila hudba, animace i celkově snový svět (anděl smrti Azrael měl famózně nízkorozpočtový a přitom efektní kostým :-)), ale bylo utrpení sledovat houslového virtuosa, který si ani nedovede dát nástroj pod bradu, antož aby správně tahal pravačkou. Šmitec. :-) ()

Tery16

Asi nedokážu úplně docenit hloubku a nápaditost tohoto snímku. A to je to přitom téměř přesně můj styl, takový druh filmu, který mě nutí snít a přemýšlet a cítit se hezky. Avšak Kuřeti na švestkách se to bohužel nějak nepodařilo. Je tam plno nápadů, obrázky jsou to hezké a ani námět není k zahození. Tak co je špatně? Jakoby celý film byl jen jakýmsi nastavováním a oddalováním toho hlavního, příběhu lásky, který přijde až v závěru. Těch několik závěrečných minut doprovázených nádhernou hudbou je smyslem celého filmu, k čemu však tak dlouhá předehra? Přiznávám, že být v hlavní roli někdo charismatičtější, asi bych hodnotila jinak. Na dívání je to hezký film, ale do děje mě nevtáhl. ()

Hanys_

Režiiní nápady téhle dvojky jsou chvílemi fakt zajímavé, ten příběh má taky svou sílu, ale stejně mě to nějak zvlášť nechytlo. Ps. Komedie to fakt moc není a ikdyž se Amalric snaží, tak navždy bude ten záporák z Bonda. 6/10 ()

kolemjdouc

trochu náročné na pochopení proč byl film natočen.Ale pokud to na začátku nevzdáte budete přijemně překvapeni.Scéna s Andělem smrti byla fakt famozní.Někdy vám splyne fikce se skutečností ale to byl myslím záměr tvůrců...Skvěle vybraní herci doprovodna hudba.Film za mě neměl chybu. ()

Lionheart

Krásná smutná kouzelná romantika z perského prostředí oplývající francouzským šarmem. Vášeň, která se transformuje z citů do hudby, aby nakonec s sebou odnesla touhu po životě. ()

filipvrbik

Zajímavá směs komedie dramatu a romantiky, způsoby sebevraždy jsou super -jako ze života-tedy mého, romantická zápletka jistě silná, lehčí nadprůměr ...70% ()

fredisek

Já bych málem sežral plátno, nebo si k němu přilepil nadobro oči, jak to bylo skvělý! Marjane Satrapi, miluju tě, bez keců! Je vidět, že film natáčela výtvarnice. Jako kdybyste přenesli kresbu Satrapi na plátno, ale úplně jinak, než tomu bylo v Persepoli. Kuře na švestkách předčilo debutovou Persepolis! Vzhledem k tomu, že mě knižní předloha Kuřete moc nebrala, film mě dostal. Dokonalá barevnost, bohatější příběh, větší zdůraznění důležitých momentů, větší emocionální zážitek. Jestli jsem v knize cítil k Násirovi Alimu odpor, jelikož si žil jen pro hudbu a ignoroval reálný svět, ve filmu jsem s ním spíš (sou)cítil. Cigaretový kouř, který asi pluje kolem Satrapi pořád, dosáhl v hraném filmu dokonalosti. Kvůli kuřákům z tohohle filmu bych snad začal kouřit. Satrapi je osobnost, o tom se nedá pochybovat, navíc dokáže točit filmy, které se dotýkají i lidí, kteří pocházejí z jiného kulturního prostředí než ona sama (možná je to díky jejímu pařížskému životu), ale koneckonců láska je univerzální pojem (a o ni jde ve snímku především), takže ten film musí pochopit Íránec i Evropan. Jen mě trochu mrzelo, že perský tar se zaměnil za housle. Ztratilo to trochu na orientálním kouzlu, i když před islámskou revolucí byl Írán prakticky evropský. Nad snímkem jsem přemýšlel i cestou tramvají domů, není to film na jedno zhlédnutí a adios. Film mi byl asi i sympatický tím, že já jsem taky nikdy nemohl vystát žádnou matikářku....podobně jako Násir Ali. ()

el.zapikano

Musím sa priznať, že pri pozeraní tohto filmu som asi po polhodine zaspal. A to sa mi nestáva často. Dal som mu však aj druhú šancu, a neľutujem. Očakával som síce voľné pokračovanie kultového Persepolisu, ale ani tento mix snovej romantiky a originálneho láskavého humoru nebol zlý. ()

Gore

Asi největší překvapení za několik posledních let. Komediální příběh, který se přehoupne v srdceryvné milostné drama s takovou elegancí a grácií, jaké jsem ještě nezažil. Navíc překvapí úžasná hra kameramana s barvou a se stíny, která dodává krásnému příběhu a skvělému hereckému výkonu Mathieu Amalrice (od něhož jsem tak úžasný výkon nečekal ani v nejhlubším snu) spolu s neodolatelnou krásou íránské herčky Golshifteh Farahani na dokonalosti. ()