V prosinci 1994 čtyři teroristé Ozbrojené islámské skupiny (GIA) unesli letadlo společnosti Air France na letišti v Alžíru s 227 osobami na palubě. Teroristé požadovali osvobození svých spolubojovníků a okamžitý vzlet letadla. Teprve po dlouhých diplomatických vyjednáváních mezi francouzskou a alžírskou vládou a popravě 3 cestujících opustilo letadlo Alžír, muselo však přistát na letišti v Marseilles-Provence, protože nemělo dostatek paliva pro let do Paříže. Film sleduje tři postavy, Thierryho, člena GIGN, Carole Jeanton, ambiciózní technokratku z ministerstva zahraničí, a Yahia Abdallaha, odhodlaného džihádistu. (oficiální text distributora)

S.Quentin QUALE

Věrná rekonstrukce událostí z prosince 1994, kdy bylo francouzské letadlo uneseno skupinou islámistických teroristů, načež se odehrálo dlouhé vyjednávání, několik přeletů mezi státy a vyvrcholením byl útok specializované jednotky GIGN na letadlo - s kontroverzním výsledkem. Filmové zpracování není sice náročné na stopáž, ale je natažené paralelními soukromými příběhy jednotlivých aktérů, což konvertuje z akce ke dramatu. Pro podloží příběhu neznalé se tak může zdát film nezajímavý, proto doporučuju (stejně jako uživatel Dadel) nastudovat si anglickou Wikipedii, angličtiny neznalým doporučuju český zdroj (str.45). Celkem 75%, ale nižším hodnocení se nedivím. Jako povrchnější zábavu doporučuju jiné, lepší, nebo odvázanější, či popcornovější akčňáčky. ()

sochoking

No tú jeho puču prestrašenú tam načo dávali?! Tá mi tam pila viac krv, ako tí samotní Allah Akhbar chuji! Inak nebyť toho, ako to fajne prekombinovali s reálnymi zábermi, tak tomu dám 2 hviezdičky, pretože o nejakom napätí možno hovoriť skutočne len pri akcii na konci. ()

teutates

"Allaáah ba aqua" i Alláh umí plavat, beztak. Nejspíš je někde napsané, že když je to "podle skutečné události", všichni se z toho... až na mně teda, jak jinak. Arabi už od pradávna sere náš zaužívaný systém emancipovaných žen, taky bezbožnictví, prachy (jejich šejkové)... nejspíš je sere celý náš řád a proto mají tendenci unášet letadýlka, vlaky, lidi jiných národností. Je to dnes takový trend, každý druhý arab = kamikadze a nebo taky v jejích ponímaní syn boží. No a tady roku páne 1994, 4 synové boží "unesou" letadýlko. Chápu, že to psal život, no v reálu by mi bezesporu svíralo koule víc, než tady to provedení, u kterého sem malém usnul. Nejenom, že sem musel čumět asi pul hodky na letadlo na zemi, ale taky neustále poslouchat Allaáah ba aqua. Jak silným to nejspíš mnělo být, tak slabým to ve finále je. A to raděj ani nemluvím o zasazení "milostného" prvku do příběhu, který natolik zaujal. Francouzi se bály o své šrotovné z Ajfelofky a proto nasadili svůj GIGN team, no a tak se začala éra všech speciálních skupin ve světě. 4/10, protože je to ze života. ()

predators

Tož kurnik dobré to bylo, ale snad půlka událostí se mi zdála dosti nelogických. Jak ty "na bojišti", tak i ty v zákulisí. To je můj osobní dojem, samozřejmě nemám zkušenosti s odstraňováním teroristů v letadle. Vynikající hudba a atmosféra se nedají upřít. 62% ()

iamek

Tenhle film si nezaslouží srovnávat s United 93. United 93 je úplně o něčem jiném a i prostředky na natáčení jsou úplně jinde. L ´Assaut zaujme nejvíce svou skvělou atmosférou, dobrou kamerou a hlavně mi sedl styl, jakým je příběh vyprávěn. Díky tomu jsem mohl nahlédnout jak do prostředí teroristů, kteří únos plánovali tak do prostředí speciální jednotky, která měla za úkol osvobodit rukojmí. Navíc můžete sledovat i třetí dějovou linii z prostředí ministerstva zahraničí. Závěrečný run na teroristy je parádní a nedoporučuju pro lidi co mají problémy se srdcem. Byly to nervy i když víte jak to dopadne, ale nevíte jak dopadne hlavní hrdina v první linii. ()

klerik

UNITED 93 patrí k najnudnejším filmom, aké som kedy videl. Francúzi na to išli, bohužiaľ, veľmi podobnou cestou. Hulákanie teroristov v lietadle je tak trápne, pretože ich dôvody a myslenie nám nie je vôbec priblížené a vzhľadom na snahu o reálnosť je aj príbeh člena špeciálnej jednotky dosť riedky (našťastie si k tomuto hrdinovi môže divák prostredníctvom jeho rodiny vytvoriť aspoň nejaký vzťah). Takže tvrdím to, čo aj pri U93 - téma ani finálna zaujímavá scéna nedokáže spraviť funkčný film. Prepadnutie je v pár jednotlivostiach zaujímavé, ako celovečerák prehra... S.W.A.T. sa nehanbil za svoju komerčnosť a bol lepším filmom... ()

Chrustyn

Francouzi v Greengrassově stylu. Autenticky působící thriller o uneseném letadle a plánu na jeho záchranu. Vizuální stránka je slušná (nechybí ruční roztřesená kamera a záměrně tmavší barevné ladění) ale režijně film poněkud zaostává. Chybí zde jakékoliv vykreslení postav (aby bylo komu fandit) a příběhu chybí "akční" tempo, které umí právě Greengrass. Slabší pokus o "Let 93" francouzské produkce. ()

=woody=

Bonjour! :-) Další film o teroristech a únosu letadla? Druhý celovečerní film mladého režiséra? Málem jsem tento film přešel stejně jako fakt, že se jedná o rekonstrukci důležité události - o které však tuzemáci moc nevědí.. O to větší bylo mé překvapení, když jsem po závěrečných titulcích zavřel ústa! Fakt silný snímek, černobílá, hutná atmosféra, výborný střih i kamera.. Chtěl jsem dát jen čtyři hvězdy, poněvač mi přišly některé scény nereálné, budu ale věčným optimistou, který věří, že filmaři podali příběh tak, jak jej zaznamenali - a pak film nemá chybu. Se porter de cinéma! Woo. ()

Beastmaster4

Podprůměrně zvládnutá simulace skutečného únosu letadla teroristy. PŘEPADENÍ není ničím vyčnívající film. Za zmínku stojí možná vizuální podoba, kdy jsou barvy pomocí filtrů potlačeny a obraz tak místy dostává punc černobílého filmu. Tato technika dává více vyniknout realističnosti. Na pár posledních minut, kdy se konečně dočkáme útoku speciální jednotky, není ve filmu nic zajímavého. Celou dobu sledujeme jen handrkování vlády, řvaní muslimů v letadle (člověk si až říká, jestli byli opravdu takoví blbci) a to je celé. Dále se zaobíráme psychikou vojáka před akcí. Co jiného také o tomhle natočit....pak mne napadá, proč to vlastně točit?! ()

MeanWhile

Tak starý abych tuto událost zažil nebo o ní alespoň nějak slyšel, to vážně nejsem. Před shlédnutím filmu jsem tedy vůbec nebyl obeznámen s tím, že je to točeno podle skutečné události. S francouzskými filmy nemám moc dobré zkušenosti a snad jich znám více těch, které se nepovedly. Přepadení je ale jiný kafe a chutná skvěle. Skvěle natočení (skutečný) příběh a ještě lepší sledování jednotlivých postav, to se mi moc líbí. Nejvíc mě ale překvapila "tmavá kamera" která mi ve filmu fakt sedla a je to velká paráda. Pokavaď se objevila nějaká nudnější část filmu v kanceláři, hnedka se pak vše zlepšilo tréninkem GIGN a nebo scénámi z letedla. ()

Morholt

Těšil jsem se jak malej kluk, ale teď jsou mé pocity smíšené. Francouzi se snažili o maximální autentičnost, což se jim docela i povedlo, nepočítám-li naprosto zbytečnou postavu manželky jednoho z policistů. Problém je, že tady ta věrohodnost byla spíše na škodu, ačkoliv některé momenty byly hodně silné. Pokud se jedná o samotný zásah, tak tady podle mého filmaři odvšdli maximálně profesionální práci, ale i přesto mé očekávání zůstalo nenaplněno. 60% ()

Genero

Alláh zase sedí na palubě uneseného letadla, pro výstrahu vyhazuje na letištní plochu nevěřící mrtvoly, mocní a odpovědní pletichaří, jak ho co nejlevněji vystrnadit, až to celé musí rozlousknout dvacetiletá podržtaška z ministerstva. Tohle je podle skutečně skutečné události? Celé se to táhne jako jedovatá slina mučedníka džihádu a tenoristé cedící v kokpitu své modlitby se tváří, že mají v rektu ukrytý deštník poslední záchrany, který neváhají kdykoliv rozevřít. Pokud takhle vypadá každý únos letadla, pak lze považovat za historickou zvláštnost, že na krupici vysmažení Vlach s Lábusem vzali čáru do Bavor a nedohnal je ani superpolda Honza Zeman se srpem a kladivem u pasu. Ale abych nebyl tak zlý, ta závěrečná přestřelka byla špičková. ()

Lacike

Na zaciatku trocha napätia, na konci trocha akcie a medzitym nekonecna nuda tvorena nezazivnymi rozhovormi jak z lietadla, tak zo zakulisia jednotiek, ktore chcu rukojemnikov zachranit. Film ukazuje, ze nastastie nemala cast tych fanatikov je vymletych natolko, ze su to neschopni idioti a najväcsim trestom pre nas normalnych ludi je sledovat o nich tento nezazivny film. 3/10, ()

Chermy

Výborná rekonstrukce jedné z událostí 11. září. Pokud se rádi vzděláváte a máte rádi historii, je Přepadení ideální k doplnění znalostí. Jako film ale Přepadení moc neobstojí. Srovnání s United 93 se ubrání asi málokdo. A bohužel Julien Leclercq není tak poutavým vypravěčem aby vás vtáhl do děje a předal vám víc než jen hodinu a půl dějepisu. I když se hodně snažil... ()

MartinezZ

Jako rekonstrukce záchrany většiny rukojmí a skonu čtyř "vymatlaných vopicí" (to jinak napsat nejde) v pořádku. Sice bych osobně uvítal větší pohled do zákulisí speciální jednotky a mnohem menší zaměření na osobní život jednoho ze speciálů, ale stačilo to. Víc od toho ale nikdo nečekejte, tajit dech se vám nebude. ~~~ PS: Vzpomínka na Rainbow Six: Rogue Spear - Operace Perfect Sword. ()

kaylin

Snímek, který se na jednu stranu tváří nesmírně realisticky, ale přitom je velmi stylizovaný a ta realističnost se z něj vytrácí, ať už je to dáno barvenými filtry, anebo i zpomalovanými nebo němými záběry, které podle mě prostě nefungují a snímku spíše ubližují. "Přepadení" se za mě vůbec nepovedlo. ()

Nová přehlídka francouzského filmu v Praze

Nová přehlídka francouzského filmu v Praze