Kapitán Phillips

• USA Captain Phillips (více)

Kapitán Philips je komplexní studií přepadení americké nákladní lodi Maersk Alabama somálskými piráty, ke kterému došlo v roce 2009. Režisér Paul Greengrass nám v něm svým unikátním pohledem nabízí kombinaci napínavého thrilleru a pohled na širokou škálu důsledků globalizace. Film se zaměřuje na vztah mezi velícím důstojníkem Alabamy, kapitánem Richardem Phillipsem (dvojnásobný držitel Oscara Tom Hanks), a kapitána somálských pirátů Museho (Barkhad Abdi), který ho unese jako rukojmí. Phillips a Muse proti sobě čelí v okamžiku, kdy Muse se svou posádkou zamíří na Phillipsovu neozbrojenou loď. V souboji vůle a odhodlání, který následuje 230 km od somálského pobřeží, jsou oba muži vydáni na milost osudu, který je zcela mimo jejich kontrolu. (Falcon)

F2003F

Síce silne úderne napínavý, no pravdepodobne iba raz. Pri druhom by išlo o sledovanie neprimerane zdĺhavej honby za ničím postrádajúcej zdravý rozum v logickom uvažovaní o následkoch rozhodnutí s okázale nelogickým správaním postáv a dejových obratov či okolností "vyžadujúcich sa" pre vhodný chod smerovania situácie do predpovedateľného vyvrcholenia príbehu ako dôsledok zodpovedajúci scenáristicky priemernej predstavivosti. Hanks po dlhom čase solídne strhujúci výkon. Štvrtá len za atmosféru a kameru. ()

FandaF

Film o korektní stupiditě současnosti. Místo aby hned na začátku poslali pár čmoudů ke dnu, prodrbou miliony dolarů na záchrannou akci + 33 let budou platit jednomu čmoudovi hotel. V dávnější minulosti bývaly ozbrojeny všechny námořní lodě - i ty obchodní. Dnes si místo zbraní na loď nainstalujeme "kropiče na zahrádku" a pak se divíme... ()

tomas.malo

Ešte že George v Gravity nemal hlavnú úlohu. Takto si Hanks odnesie Oscara, jednoducho musí! Od nahodenia motorov až do poslednej scény, nervy drásajúci a v neustálom napätí diváka udržiavajúci film. Hneď som po dnešnom premietaní o pár rokov starší. ()

dudel3333

Cecho-slovakom stačí meno Hanks a su všetci mimo aj ked kvalita nie je taka famozna ako si všetci myslia ..........vid CSFD kontra IMDB.....nehovoriac a nelogickom konaní postav ktore nikomu nevadí(pri inom hercovi by ste sa s kritikami išli potrhať) radšej nehodnotím.Hodnotím ako veľlmi nadhodnotený............nekritizujem,čo som povedal vyššie aj platí ()

kyblik2

Tom Hanks na výbornú. Film, ktorý nebol zlý no 92% (28.10.2013) hodnotenie je privysoké podľa môjho názoru. Skutočná udalosť na napínavosti nepridáva. Film ma nevtiahol až tak ako som čakal. Asi si budem musieť prestať pozerať aj hodnotenie v % predtým než si film rozhodnem pozrieť. Peniaze za kino rozhodne neľutujem, no až taká bomba to zas nebola. Len sa mi ešte nehcce veriť, že celé námorníctvo a vojenstvo s tromi lietadlovými loďami, stovkami členmi špeciálnych jednotiek, helikoptérami a kadečím to nevedeli spraviť inak a oveľa skôr. "POZOR SPOILER : Ku scéne kedy Hanks skočí z lode do vody a za ním ten somálec poviem len toľko, že bolo absolútne nelogické rozmýšlať či jeden z tých vo vode je kapitán alebo nie je. Dvaja piráti by do vody asi neskočili len tak" Inak podarené. ()

Kanty

Tom Hanks opäť presvedčil že je jeden z najlepších amerických hercov súčasnosti. Realistické, uveriteľné a miestami naozaj nervy drásajúce dielo. 83% ()

Joshua2121

Vetu, ktorú by som rád vzal späť: "Ešte som nevidel s Tomom Hanksom slabý film". Do zhliadnutia tohto filmu by som neveril, že niekto dokáže natočiť vyše dve hodiny klaustrofobickej nudy situovanej na oceáne. Počas celého toho času sa v skutočnosti na plátne neodohralo nič viac ako prezrádza samotný názov "Prepadnutie lode Alabama". Scénar neobsahuje žiaden príbeh, len opätovné predvádzanie sa amerických bojových síl a povinné vyjednávanie, ku ktorému došlo až v poslednej pol hodine. Jediný svetlý moment sa objavil v závere a to dopad traumy na samotného kapitána Philipsa. To zahral Hanks neskutočne uveriteľne, len škoda, že na to trebalo čakať 2 hodiny. Kto sa tomuto filmu vyhne, nepríde naozaj o nič. A hodnotenia sú v tomto prípade podľa mňa vysoko prestrelené. O mojom hodnotení svedčí aj fakt, že som asi hodinu zýval a kontroloval čas. Tie peniaze za lístok si viem predstaviť utratiť aj zmysluplnejšie. :-) ()

Epco

Nie som veľký fanúšik roztrasenej kkamery, v tomto filme mi však sadla ako riť na šerbeľ. Tak isto ako civilne herectvo T. Hanksa, ktorý exceluje v každej podobe a polohe ktorú príbeh ponúkne Tempo ktoré plynie skoro až nepríjemne pomaly v kontraste s tým čo sa deje na plátne je vygradované v spravnom čase správnymi zvratmi prípadne ukončeniami. Samostatnou kapitolou sú piráti, pri takejto miere autetičnosti som sa pomerne často musel pýtať či nenajali piratov pravých a či im nezabudli povedať, že sa netočí dokument ale hraný film. ()

navel

Obavy z přehnaného amerického patriotismu se naštěstí nenaplnili a já jsem tak viděl jeden z nejlepších filmů roku, jehož napětí by se dalo prodávat ve velkém. ()

Georginek

Nejlepsi na tom bylo to, ze jsem se ani vterinu nenudil a film nema ani jedno hluche misto. To se vetsinou nikdy nestane!!! Dle skutecneho pribehu, proste super. Vychrtlici uzasni - takove tlamy najit, musela bejt skutecne rachota!!!! ()

prometheusll

Celý den jsem se nudil.. Tak jsem koukl na cinestar a tam jsem viděl: Kapitán Phillips-Tom Hanks.. Tak jsem vytáhl peníze a šel jsem na to.. A má volba byla správná.! Celý film neodtrhnete oči z televize.. Velice napínavé drama.. 5 hvězd je jasné! ()

zlishaack

Moc se mi do kina na Kapitána Phillipse nechtělo. Přeci jen, poslední dobou sem spíš prahnul po akčních hubomlátičkách. Nicméně návštěvy kina nelituji. Ba naopak. Po stručném úvodu začalo to, co jsem nepředpokládal - hltal jsem každou minutu, zůstal sem napjatý až do poslední scény a pak ještě čekal, jako vždy, na potitulkovou scénu ( :-)) zblblost z Thora, Iron mana atd.). Pro mě ve filmu nebylo hluchého místa. Každá scéna měla dobrý důvod pro to, aby ve filmu byla. Oceňuji očividnou autentičnost (ověřenou hledáním na netu a čtením různých článků) která byla sice poněkud pozměněna, nicméně většina zůstala tak, jak to sám pan Phillips popsal a tedy zažil. Co tak dodat k hereckým výkonům jiného než "Bravo pane Hanks" a "Bravo drazí piráti". Oběma stranám sem to věřil, pirátům snad ještě víc. Za mě jasných 5* a filmový zážitek roku 2013. ()

spalep

Jako vždy perfektně zobrazená psychologie postav. Obdivuhodný herecký výkon somálských pirátů, ale i Toma Hankse...i když od něj se to očekávalo. Jediné co mi na filmu vadilo, bylo pár hluchých pasáží nebo scén, které byly až moc natahované. Ve výsledku tu však máme po Prisoners jeden z nejlepsich psychologických filmů roku. ()

SMIRE

Jedna hviezda dole za to, ze film podla skutocnej udalosti by podla mna nemal tak divoko skreslovat skutocnost. Trochu mi vadila aj skryta propagacia "uzasnej" americkej armady. Inak genialny film, ktory Vas cely cas udrzi v napati, ako vzdy skvely Tom Hanks a skveli somalski herci (ktori vraj nikdy predtym vo filme nehrali). ()

Alvin

Dobře jsem udělal, že jsem si skutečnou verzi příběhu přepadení Maersk Alabama dohledal až po filmu. Jednak proto, že kapitán Phillips v ní není zdaleka takový klaďas jako Hanks na plátně, ale hlavně jsem se tím nepřipravil o momenty překvapení a že tam bylo hned několik míst, kde jsem čekal trochu jiný vývoj situace. Nechci spoilerovat, takže jenom ke cti Greengrasse dodávám, že se skutečného průběhu událostí drží docela věrně, pouze si je místy patřičně (čti mistrně) zdramatizoval. Po všech jeho filmech mám dojem, že ten člověk by natočil i frontu na oběd v JZD Olešná strhujícím způsobem, při kterém by divákům tuhla krev v žilách a nechty zarývali do sedaček. Už jenom vyplutí lodi z přístavu je v jeho podání impozantní a při tom ne teatrální jako když na můstku Enterprise zapínají hyperpohon. Měl jsem pocit, že opravdu sleduju námořníky, kteří dělají svojí práci, rutinní úkoly, strohé příkazy... Podobně když se na scéně objeví vojenská flotila, opět to nejsou ti klasičtí holywoodští neprůstřelní panáci v uniformách s drze vystrčenou bradou "bum bum ratata, tak koho máme sejmout šéfe?". Hanks po všech těch uprděných mainstremových Langdonech zase jednou pořádně hrál a i ti somálští kluci byli k sežrání. Zkrátka kurevsky dobré drama s perfektní režií, výpravou, hudbou i herci. 100% (hnidopiši si můžou odečíst 5%) ()

Martin819

Navzdory prvním obavám ohledně tohoto filmu, jsem byl velice mile překvapen. Největší dojem na mě udělal nepochybně excelentní herecký výkon Toma Hankse. Tohoto herce si nesmírně vážím pro jeho herecké schopnosti a v tomto díle to nepochybně dokázal. Způsob, jakým dokáže projevit emoce, je tak věrohodný, že bych mu to vše věřil. Hlavně tímto si u mě celý film vysloužil toto hodnocení. Velké plus u mě má film také za evidentní snahu držet se autenticity příběhu. ()

Kimble

Greengrass mi trochu připomíná Jamese Hornera. Každý jeho další film je svou formou čím dál tím méně originální, ale přesto pohlcující, stejně jako věčné variace na to samé u Hornera. Slyším totéž a přesto jsem nadšen. Kapitán Phillips je v podstatě pouze další zástupce subžánru "greengrass". Pominuli Bournovskou trilogii, respektive dva díly, které prošli Greengrassovi prsty, pak všechny jeho filmy spojuje totožný půdorys: reálná událost, boj o život, strhující průběh, dechberoucí zvraty. Takovému motoru režisér dodá stejný interiér, akorát zvenku auto vypadá jinak. A zážitek s ním jet? K nezaplacení. Ten zvuk motoru se jen tak neomrzí a oči můžou na novém vzhledu oči nechat. Samozřejmě se může stát, že si člověk moc zvykne a podesáté bude nadšení zlomkem toho prvotního, ale to ukáže až čas. Woody Allen se mi neomrzel a u epileptického střihu s těkavými záběry v těch nejnapínavějších momentech to také vidím na dlouho. ()

gigs78

Naprosto skvěle odvyprávěný příběh, kdy je divák v neustálém napětí, skvělá hudba a vyvážené tempo. Závěr na ošetřovně? Děkuji, pane Hanksi, až mě mrazilo. ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

08.02.2019

Herec Tom Hanks (Most špiónů) a režisér Paul Greengrass (Bourneovo ultimátum) oznámili další spolupráci. Na svůj předchozí společný snímek Kapitán Phillips naváží dramatem News of the World, který… (více)

Tom Hanks znovu kapitánem

Tom Hanks znovu kapitánem

11.09.2016

Novodobý James Stewart byl dlouho kapitánem Millerem ze Zachraňte vojína Ryana. Tři roky zpátky si ale střihnul kapitána Phillipse a teď je v kinech jako Kapitán Sully, což naznačuje, že ho… (více)

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí