Kapitán Phillips

• USA Captain Phillips (více)

Kapitán Philips je komplexní studií přepadení americké nákladní lodi Maersk Alabama somálskými piráty, ke kterému došlo v roce 2009. Režisér Paul Greengrass nám v něm svým unikátním pohledem nabízí kombinaci napínavého thrilleru a pohled na širokou škálu důsledků globalizace. Film se zaměřuje na vztah mezi velícím důstojníkem Alabamy, kapitánem Richardem Phillipsem (dvojnásobný držitel Oscara Tom Hanks), a kapitána somálských pirátů Museho (Barkhad Abdi), který ho unese jako rukojmí. Phillips a Muse proti sobě čelí v okamžiku, kdy Muse se svou posádkou zamíří na Phillipsovu neozbrojenou loď. V souboji vůle a odhodlání, který následuje 230 km od somálského pobřeží, jsou oba muži vydáni na milost osudu, který je zcela mimo jejich kontrolu. (Falcon)

Vasyl

Roztřepaná kamera a tlupa zčuchaných somálských sympaťáků. Už od začátku mi něco napovídalo, že tohle nebude můj panák 15letýho rumu...a nebyl. Hvězda navíc za parádní závěrečnou záchrannou akci amerických ozbrojených sil. Mňamka. ()

Bilky

Vynikajúce. Racionálne minimalistické, réžijne striktne sa držiace faktov a vďakabohu bez pátosu a amerikánskeho patriotizmu, skoro až ako dokudráma. Palec hore a 80% ()

Lastsurvivor

Hanksovi prostě člověk musí věřit naprosto vše, závěrečná scéna patří k jeho nejlepším výkonům a právě ona povyšuje podle mého film na plných 5* ()

Luckyboy

Greengrassův rukopis je na filmu vidět, filmu ubírá bohužel to, že je všem (kdo se aspoň trochu zajímá o mezinárodní dění) víceméně jasné (vč. Phillipse), jak to celé dopadne. Jenže vědět je jedna věc, a prožít to je druhá. A stejně tak, jako Phillips nemůže vědět, že to skončí tak, jak by to skončit mělo (proti amatérům profesionální a skvěle vyškolená americká armáda), tak i divák, díky tomu, že Greengrass je machr, se u filmu ani chvíli nenudí, protože i přes velmi komorní prostředí u filmu divák skoro až nedutá. Suma sumárum, skvěle natočeno i zahráno, dokonalosti však (aspoň pro mne) ubírá znalost předlohy a tudíž předvídatelnost. ()

lobo87

Jednou vetou: Skvelý thriller s famóznym Hanksom a perfektnou Greengrassovou réžiou! Silu filmu podčiarkuje jeho autenticita a rovnako skvele obsadení a uveriteľní piráti... 80% ()

Knightey

Velmi zajimavy snimek, ktery se celou dobu odehrava na vode. Tom Hanks oped dokazuje, ze jeste nepatri do stareho zeleza a ze dokaze stale perfektne zahrat. Jeho emocni projev na konci filmu byl velmi pekne zahrany. ()

Gortyna

Zajímavé, jak ze dá z celkem předvídatelné banality natočit strhující film. Představme si, že by ve stopáži třeba 74´ ten Somálec ustřelil Hanksovi kebuli. To by bylo zkrátka po filmu; vy ale víte, že se to určitě nestane, a jste v klidu - a přesto napnutí. Jó, to je holt kouzlo filmu. ()

harycek

Nevím jak to posuzovat: jako hraný dokument, nebo zfilmovaný příběh o přepadaní na moři!???Ale vcelku je to výborný film!!! ()

eMeMko

Perfektní film se zajímavým tématem, napínavým dějem a skvělými hereckými výkony. Tom Hanks je už klasika a špatných hereckých výkonů dosahuje jen v případě, že má v ruce hloupý scénář. To však není případ tohoto snímku, jelikož přepadení lodi somálskými piráty je dosti silné téma. Důležitým hercem je zde však Barkhad Abdi, který si nominaci na Oscara rozhodně zasloužil. Rozhovory mezi těmito postavami, jsou skvěle napsány a dokonale umocňují atmosféru. Finální hodnocení: Pokud hledáte kvalitní film podle skutečné události, který ani chvilku nenudí, sáhněte po tomto. ()

wanry02

Film absolutně předčil má očekávání, svým skvělím obsahem a příběhem, navím skvělím hereckým podání hlavně Toma Hankse, ale i ostatních herců. Musím říct že je to jeden z nejlepších životopisných filmů. 95% ()

jungewolf

Baví mě polo-dokumentární styl P. Greengrasse, v tomto filmu bohužel rozředěný "hollywoodskou omáčkou" . Přesto : 5 * a 81 % . ()

Daniel2003

Paul Greengrass v křesle režiséra, Tom Hanks hlavní role, film podle skutečné události = recept na úspěch. Naprosto vynikající! ()

Bajo.

Nominace na 6 oscarů, včetně kategorie nejlepší film. Halooooooo a to jak proč???? Průměrný akční film, který se vrhne přímo do akce nic neřekne k hlavním postavám, takže k nim necítíte takovou empatii, takže vám je úplně jedno když si někdo rozsekne nohu nebo musí být 3 dny v malém záchranném člunu bez kyslíku... Pár akčních a napínavých momentu bylo, ale ty se ztratily v oceánu plných hluchých a nudných okamžiku. Za mě velké zklamání horší 3* ()

wowylgu313

Film podle skutečné události. A přesně tenhle styl filmů nejde nemilovat, vždy se vžiju do té situace, představím si jaké to muselo bejt drama. A to drama dostaneme pak na plátně špičkově zfilmováné s úžasným obsazením. Tom jako vždy předvedl že mu můžeme věřit každý pohyb, slovo a gesta. Napětí by se zde dalo krájet. Když takovéhle kousky končí většinou je mi to moc líto a chtěl bych další dvě hodiny na víc. Tady se nebojím v žádném případě dát 90% tudíž čtyři a půl hvězdy. ()

hrumsrt

Režisér Paul Greengrass už navždy bude zapsán za dvěma filmy ze série Bournovek, a tak nějak může točit cokoli, ale divácká většina mu už tuhle nálepku není schopná sejmout.. A i když si myslím, že stojí za několika zajímavějšími kousky, ba pak když ještě zpracovávají nějaké atraktivní historické téma, dokáže tenhle původně hororový režisér divákovi představit událost takovým způsobem, že každá vzpomínka na film dokáže vyvolat podobně drtivé emoce, jako v době samotného konání oné události. Takže bylo by daleko krásnější kdyby se s Greengrassem vybavil třeba napínavý thriller s katastrofickým podtextem Let číslo 93 namísto divácky oblíbené série s agentem CIA.. Nakonec právě takový Kapitán Phillips dokáže aspoň v nějaké míře mísit obě složky režisérových zmíněných nejúspěšnějších kousků. Patrně je Tom Hanks prozatím největší herecká hvězda, s níž se podařilo Greengrassovi spolupracovat a je zatraceně vidět, když se dobrý námět může opřít o výborné herecké obsazení.. A tohle je prakticky Hanksova one man show, kdy zbytek působí jako zaměnitelné herecké křoví.. Opět téma podle skutečné události, při kterém je Greengrass pevný, takže samotný výsledek utváří docela zapamatovatelný divácký zážitek... Příběh, o němž jsem neslyšel, a který pověstně předchází právě tohle filmové zpracování.. Normální pracovní cesta kapitána, jemuž vtiskl tvář právě Hanks, jedné nákladní lodi, která se jen chce tak typicky po americky nezúčastněně angažovat.. Akorát, že "This is Africa!", která má tolik bordelu, že na tyhle západní intervence tam není nikdo zvědavý. Takže i nevinná nákladní loď může být trnem v oku partičky černoušků s akáčkami.. Samotný střet obou lodiček je skvělý a patrně nakonec i nejlepší pasáží příběhu, která v sobě nese i takový nádech absurdnosti... Pak už jde o takovou variaci na "Sám doma" (i tady si nájezdníci hloupě šlápnou do střepů), anebo se v daleko dynamičtějším střihu necháte oceánem unášet na iluzi něčeho sociálně hlubšího? Neříkám, že to není napínavé, ale pár přešlapovaček na místě (snipeři přece potřebují sestřelit všechny naráz jednou ranou) to má... 75% ()

iceworld

Prvá hodina excelentná, potom sa to síce trochu naťahuje ale autorom treba uznať snahu o čo najvernejšie spracovanie daného príbehu. Celý čas mi tam však chýbala lepšia gradácia napätia, o Toma Hanksa som sa totiž nebál ani v jednej chvíli. Jednu hviezdu dávam za záverečnú scénu ktorá ma doslova dojala. ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

08.02.2019

Herec Tom Hanks (Most špiónů) a režisér Paul Greengrass (Bourneovo ultimátum) oznámili další spolupráci. Na svůj předchozí společný snímek Kapitán Phillips naváží dramatem News of the World, který… (více)

Tom Hanks znovu kapitánem

Tom Hanks znovu kapitánem

11.09.2016

Novodobý James Stewart byl dlouho kapitánem Millerem ze Zachraňte vojína Ryana. Tři roky zpátky si ale střihnul kapitána Phillipse a teď je v kinech jako Kapitán Sully, což naznačuje, že ho… (více)

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí