Kapitán Phillips

• USA Captain Phillips (více)

Kapitán Philips je komplexní studií přepadení americké nákladní lodi Maersk Alabama somálskými piráty, ke kterému došlo v roce 2009. Režisér Paul Greengrass nám v něm svým unikátním pohledem nabízí kombinaci napínavého thrilleru a pohled na širokou škálu důsledků globalizace. Film se zaměřuje na vztah mezi velícím důstojníkem Alabamy, kapitánem Richardem Phillipsem (dvojnásobný držitel Oscara Tom Hanks), a kapitána somálských pirátů Museho (Barkhad Abdi), který ho unese jako rukojmí. Phillips a Muse proti sobě čelí v okamžiku, kdy Muse se svou posádkou zamíří na Phillipsovu neozbrojenou loď. V souboji vůle a odhodlání, který následuje 230 km od somálského pobřeží, jsou oba muži vydáni na milost osudu, který je zcela mimo jejich kontrolu. (Falcon)

CHYREN

Hezký film. Intelektuální pošukové si nad ním opět vyhoní, aby zastřeli, že si ucvrkávali taky. Potřebují ty svoje ega nějak uchlácholit představou, že by neunesli ani sumku pro půl "tuleně". :D A tak to natírají US Navy od hlavy až k patě. A skoro by se dalo říct, že by pirátem byl každej první kritik co má v kapse průkaz SSM. Buď svůj vlastní, nebo od svýho táty či mámy. V reálu nezvednou prdel z gauče. Tohle je film, který si na nic nehraje. Skoro jako dokument a Tom je skvělej, jak jinak. Napínavý technicky "výpravný" atd. atd. Užijte si ho. A nenechte se blbnout úvahama, které může opravdu povolaně řešit jen člověk, co vidí svět takový jaký je, bez významnějších konspirací. Protože každá konspirace v dnešním světě je odhalená dřív, než přejde od myšlenek k činům. ()

kodwin

Překvapivě dobrý snímek, který zaujme hlavně až realistickou atmosférou. Většinu filmu je divák v napětí a ne příliš časté kulisy dodávají filmu na zajímavosti. Přepadení nákladní lodi se snaží nebýt černobílé (nemohu být rybář, tak jsem pirát), ale černobíle nakonec stejně vyzní. Hanks je tradičně výborný, trochu mě rušil jeho český dabing. ()

90125

Solidny rukojemnicky triler, ktoremu sa vo vacsine času darí držat napätie, hoci aj len za pomoci kameramana s morskou chorobou a jeho roztrasenej kamery. Prva polovica je velmi dobra, ale v druhej je incident dost zbytočne umelo natahovany, predramatizovany a preheroizovany. Menej je niekedy skutočne viac. V zaverečnej časti boli americkí supermani priliš supermanskí. Možno mi chybalo trošku viac strelby do vlastnych radov. O chudobe v Somalsku, o škodach napachanych tzv. globalnym kapitalizmom... Preboha, snad si teraz o mne niekdo nemysli, ze som nejaky ľavicovy snílek a idealista ! Ani v najmenšom. Ale americka akuratnost a dokonalost v hollywoodskych filmoch mi dost vadi. 71 % ()

gizi

Povedené zpracování skutečného příběhu. Poutavé a napínavé, skoro celý film působilo i dost věrohodně, ale ke konci to Amíci zase trochu přestřelili. Moc by mě zajímalo, jak to bylo ve skutečnosti. 80%. ()

RoyBatty444

Natočené skoro ako dokument bez zbytočných emócií a pozlátka, a preto ako dokument dobré ako film priemer. Hanks nie celkom presvedčil tak ako predstavitelia únoscov. O všetkých málo vieme ťažko sa do postáv vciťuje. ()

Tomulka

Perfektní režie. Akorát jestli je to podle pravdy tak nechápu co to mělo být v té realitě s USA armádou? Dost to nezvládly. A taky mi přišlo dost ujeté, (ale to mi přišlo už tenkrát když se to opravdu dělo) že na každou loď nedali jednoho borce s dostatkem zásobníků a dobrou muškou. Bylo by to rozhodně levnější než takové manévry jako ve filmu. Ten jeden by ty šašky rozhodně minimálně odradil. V drtivé většině i zlikvidoval. Ty vodní trysky moc nefungovali. ()

dammit83

Zaverecna akce DEVGRU teamu je impozantní. Popsal ji ve sve knize "Specialista-muj zivot s navy seals" i Robert O'neill, ktery byl součástí dalsiho tymu, ktery letel padakem k valecne lodi. ()

KraLuban

Dobré výkony (včetně té verbeže africké:)), ale přece jen je to na svou stopáž příliš "řídké" = ten film nemusel mít 2.15, ale klidně 1.30 a nic by se neztratilo. Škoda, jinak dobrý film...a smutná každodenní realita dneška. ()

Monellito

Inu i zde bohužel platí, že na všechno prdíme až do prvního průs*ru... Zcela zbytečné zabrání lodi. Hanks se ale předvedl bravurně a je hlavním tahounem celého filmu. ()

Xmarc

Chvílemi to bylo spíše na 4 hvězdy, ale díky podání Somálců, opravdu slušnému napětí, minimálních kiksů v podobě nějakých trapných momentů a dobře zvládnutému působivému konci je to za 5*. ()

Naby

Kdyz v tom hraje Tom Hanks, tak jsem cekal dobry film s delsim nabehem. A chyba! Ten nabeh byl uplne v pohode a hned od prvnich 15 minut vas ceka napeti az uplne do konce. Uz dlouho jsem nevidel neco tak napinaveho a neuveritelne dpbre udelaneho. Fakt klobouk dolu, jedina ostuda, ze mi trvalo od naroceni 7 let, nez jsem tomu dal sanci. Jasna a kristalove cista 5* ()

Bogrant

Dokonalý príklad dramatického thrilleru, ktorému v podstate nič nechýba. Od strhujúcej akcie, cez brutálnu akčnú hudbu, až po (ne)očakávaný záver, ktorý sa ale Greengrass snažil naozaj vyostriť a vystupňovať tak, aby diváka držal čo najviac v šachu. A fungovalo to, spolu s ďalším nadmieru vynikajúcim Hanksovým výkonom. ()

Feacher

Po celou dobu jsem nemohl odtrhnout oči a o to mi vždy jde nejvíce. Největším plusem jsou asi úžasní herci, jeden vedle druhého, kterým věříte vše, co vytvoří, ať už je to napsané nebo improvizované. Skvělý! ()

Marcecek

Somálskych pirátov, novodobých zbojníkov po tomto filme nevnímam ako úplne negatívne postavy, skôr ako tragické, áno ohrozujú slušných ľudí na životoch a neváhali by ani zabiť, ale v ohrození života, v ktorom sú neustále a nemajú čo do úst, to aj chápem, nemajú na výber. Musu mi dokonca bolo aj v niektorých okamžikoch ľúto, mimochodom skvelo zahraný. Paul Greengrass mi už v minulosti, či už Letom 93 alebo Bournom potvrdil, že mu tento druh precíznych, realistických trilerov ide. Jeho pseudokumentárna kamera a rýchly strih, celkový image filmov, je už vlastne legendárny. Film je ukážkou precíznej, presnej réžie, filmariny, dokonale strhujúci, nezastaví sa a až do poslednej sekundy od neho neodvrátite pozornosť pre neustále budované napätie a nepredvídateľnosť toho čo sa stane. Áno, koniec bol ľahko predvídateľný, tak ako to skončilo, som aj predpokladal, ale to ako bol záver filmu zrealizovaný, som ani nedýchal. Režisér vsadil na istotu a prizval si do hlavnej Toma Hanksa, ktorý je naprosto vynikajúci. Triler má byť napínavý, a to konkrétne tento do bodky splnil, pretože ja som bol v napätí presne 134 minút. ()

72Nihlus

Greengrass opäť ukazuje, kto je tu šéfom gulervúceho tempa....konečne! Po nemastnom neslanom Green Zone návrat k filmom, kde človek sedí v kresle kina ako napnutá struna. Kamera ako klasický režisérov trademark je tu možno troška pokojnejšia než pri Bourneovkách, no stále veľmi dravá, dynamická a hlavne ostáva prehľadná. Divákovi naozaj nič neunikne v nejakej machlanici ako to často vidieť u iných režisérov snažiacich sa napodobniť tento štýl. Tom Hanks v úlohe Richarda Phillpsa je dokonalý a do bodky ukazuje prečo stále patrí medzi americkú hereckú elitu. Suchý Somálec Adbi však tiež zdatne zahral svoju úlohu a ako vizuálne, tak aj herecky mu toho piráto-rybára zožeriete aj s navijakom. ()

misto

To Visac: zrejme si si nestihol vsimnut, ze film je podla skutocnej udalosti. Na internete o tom najdes mnozstvo info. Americke ipod deticky? Taketo prizemne urazky si nechaj pre svojich. Stacilo napisat, ze sa ti film nepacil a hotovo. ()

Rock4ever

Jako člověk, který se měl možnost (i když v 99% z poklidné suchozemské kanceláře) nachomejtnout k problematice obchodní námořní dopravy musím potvrdit, že film je do detailu autentický. Nenašel jsem tam jedinou nepřesnost, to neznamená, že zkušený mořský vlk by jich pár neodhalil, ale běžný divák může s klidem věřit všemu, co se na lodi v běžném provozu děje (včetně napadení piráty). Důraz na bezpečnost je na lodi všudypřítomný. Ostatně nejlépe to vystihuje scéna, kdy kapitán P. nabádá jednoho z únosců k opatrnosti při vybíjení skla pažbou nabitého kalašnikovu. Je úžasné, jak díky této autenticitě a civilnímu herectví Toma Hankse film chytne a nepustí. Vývoj poslední třetiny filmu okomentuju pouze povzdechem, že závidím všem americkým občanům, jakým způsobem je jejich vláda odhodlaná je bránit. To se daňovým poplatníkům v ČR nikdy nepoštěstí. Pokud se záchrana odehrála i v reálu tak jak vypráví film, tak kloubouk dolů a všichni co melou řeči o americké US Navy propagandě by si měli jít vypláchnout ústa. Nebo si sehnat lístek na nejbližší tanker směr Adenský záliv;-) ()

Brain32

Hanks je prostě stále ďábel - zmocnil se role dokonale a síla filmu vychází hlavně z jeho věrohodného zpracování, včetně výkonu toho vychrtlého somálského pána :-) skvělé! ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

08.02.2019

Herec Tom Hanks (Most špiónů) a režisér Paul Greengrass (Bourneovo ultimátum) oznámili další spolupráci. Na svůj předchozí společný snímek Kapitán Phillips naváží dramatem News of the World, který… (více)

Tom Hanks znovu kapitánem

Tom Hanks znovu kapitánem

11.09.2016

Novodobý James Stewart byl dlouho kapitánem Millerem ze Zachraňte vojína Ryana. Tři roky zpátky si ale střihnul kapitána Phillipse a teď je v kinech jako Kapitán Sully, což naznačuje, že ho… (více)

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí